Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Software-ul din perspectiva juridica

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Curiozitatea mea a plecat de la 2 situatii:
1. consola Playstation 3 - special am cumparat versiunea mai veche (non-slim) pentru optiunea "Install OtherOS". Pe 1 aprilie Sony a scos un update la firmware care elimina aceasta optiune. Daca nu-ti faci update la consola, nu mai poti intra pe PSN (Playstation Network).
2. jocul Assasin's Creed 2 - pentru a impiedica pirateria, jocul necesita conectare permanenta la internet

Cred ca problema isi are originea in insasi substanta software-ului: nu e palpabil, ca un mar/paine dar exista. Stii ca daca introduci discul X in unitate, softul Y va rula si-ti vei rezolva problema. Fiind

In cazul 1 - ca si consumator final, produsul achizitionat nu mai corespunde din motive imputabile producatorului, in perioada de garantie. Daca-l returnez, nu voi primi un altul cu optiunea "OtherOS". Cel mult banii inapoi. In Europa, directiva 1999/44/EC a obligat Amazon sa plateasca o suma de bani consumatorilor suparati, fara returnarea consolei. Pe partea cealalta, EULA permite Sony sa adauge  sau sa scoata functionalitati din PS3, fara probleme. Dar EULA nu e semnata nici de Sony si nici de cumparator deci ar fi atacabila

La pct. 2 avem o serie de DRMuri care nu doar ca n-au stopat pirateria dar au frustrat si clientii legitimi - gen rootkit-urile Sony sau, ultima gaselnita, cumperi DVD-ul cu jocul si ai nevoie de conexiune constanta la net pe toata durata jocului. Daca se inchid serverele peste 5 ani, producatorul/ publisherul nu ofera nici o garantie ca jocul se va mai putea juca. Si ne reintoarcem la cracking si EULA.

Ce prevede legislatia romana in aceste cazuri? Se poate da in judecata, in Ro., un producator care nu are filiala in Ro.?
Directivele europene trebuie adoptate in legislatia romaneasca pentru a-si face efectul in Ro.?
Care e viziunea UE privind drepturile asupra software-ului si protectia consumatorului?

Chiar si primirea unei compensatii pentru lipsa unei caracteristici existente la data cumpararii, mi se pare periculoasa pentru omul de rand/cumparator. Cumperi orice produs care incorporeaza o bucata de firmware/software si peste o perioada de timp, daca faci update, asa cum te sfatuieste compania producatoare, te trezesti ca iti lipsesc niste optiuni - gen Address Book-ul din telefon.

Edited by shiva, 12 July 2010 - 11:32.


#2
auryke

auryke

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 836
  • Înscris: 13.10.2008
Privitor la DRM, se poate trece de acestea, sunt o mare pierdere de timp si resurse, si ii enerveaza foarte mult pe cei care cumpara jocurile.Eu am in calculator 2 jocuri asazise DRM si am crack la amandoua(piratez ca nu am bani, acum pe bune).

#3
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

View Postauryke, on 12th July 2010, 12:29, said:

Privitor la DRM, se poate trece de acestea, sunt o mare pierdere de timp si resurse, si ii enerveaza foarte mult pe cei care cumpara jocurile.Eu am in calculator 2 jocuri asazise DRM si am crack la amandoua(piratez ca nu am bani, acum pe bune).

Ma intereseaza strict aspectul juridic al situatiei. Cumperi un produs electronic - hardware-ul e proprietatea ta, dar softul nu si producatorul softului poate elimina functionalitati ( in manualele primite la PS3 si si pe cutie sunt trecute atat accesul la PSN (nicaieri nu scrie ca nu e disponibil in Ro.) cat si optiunea "Install OtherOS").

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshiva, on 12th July 2010, 12:16, said:

Directivele europene trebuie adoptate in legislatia romaneasca pentru a-si face efectul in Ro.?
Intrebare dificila. Directivele au o perioada in care Statele au sarcina de a le transpune. Daca un stat nu transpune o directiva, si aceasta produce efect direct (adica are niste drepturi pentru cetateni suficient de clare), directiva poate fi invocata direct de catre cetateni. Dar impotriva statului.
Impotriva unor alte persoane private, fizice sau juridice, situatia este mult mai nuantata. In principiu directivele nu produc efecte impotriva acestora, dar legislatia interna poate fi interpretata (daca este posibila o astfel de interpretare) in conformitate cu prevederile directivei.

Pe de alta parte, desi o actiune a Comisiei Europene poate duce la penalitati foarte ridicate, nu acelasi lucru se poate spune despre o actiune a consumatorului. In principiu trebuie dovedita paguba, si cel mai probabil aceasta va fi evaluata la valoarea consolei/jocului. Ceea ce nu reprezinta o miza prea mare, nici pentru consumator, nici pentru producator.

In concluzie, maximul care s-ar putea obtine in urma unui litigiu civil este rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare.

#5
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
DRM a avut totusi un effect pozitiv (pentru firma).Cine are cont pe trackere stie ca un crack "calumea" pentru ACII a aparut dupa aprox. 2 luni de la lansarea jocului.Sunt multi gameri care nu au avut rabdare pentru un proper crack si au cumparat jocul,exact ce dorea firma.Daca nu ar fi pus acel DRM,un crack ar fi aparut a 2a zi dupa lansare.

Fie ca DRM e o problema,ubi tot a facut vanzare la joc.Raftul de unde am cumparat eu jocul (versiunea pentru pc) s-a golit in cateva zile (desi cred ca mai aveau pe stoc)  <_<

Personal,nu ma deranjeaza acel DRM,eu n-am avut nici o problema cu el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate