Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

probleme cu bike-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vispierdut

vispierdut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.09.2008
Detin o bicicleta mtb ma rog cam chinazarie,dar problema este ca atunci cand nu mai pedalez deci o las pe liber,bratul schimbatorului de pinioane se deplaseaza in fata,lantul se slabeste uneori cade,si trebuie sa mai pedalez din nou de cateva ori ca sa angreneze.Daca incerc sa pedalez in directia opusa se blocheaza,
In concluzie ce piesa trebuie schimbata?multumesc

#2
djandrey08

djandrey08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 04.03.2008
Cred ca acea coronita de la pinioane e de vina. Parca am patit si eu d'astea :D

#3
vispierdut

vispierdut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.09.2008
nu cred,toate coronitele sunt perfecte probabil ceva din inauntru

#4
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Simplu! Schimbi derailleur-ul spate. Adica schimbatorul de pinioane, mai pe romaneste.

#5
vispierdut

vispierdut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.09.2008
hmmm am incercat sa fie si pe liber adik sa blochez schimbatorul cu mana si sa pedalez...aceasi problema.

#6
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Daca dai la pedale inapoi si iti sare lantul sau se blocheaza ai o problema cu schimbatorul spate.  Schimba-l. Ia si tu o petarda de schimbator la vreo 40 de lei ca tot de aia are bicla si standard.

#7
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
eu sunt aproape sigur ca ca se blocheaza cricketii. Scoate roata, si invarte cu mana de pinioane in sens invers. Ar trebui sa mearga usor si sa carraie.
Daca te tine, desfa pinioanele sa vezi ce s-a intamplat acolo. Vezi ca sunt multe bilute mici, sa nu le pierzi. Daca nu iti place surubareala, mergi la un atelier de bicle, pentru a schimba pinioanele e nevoie de o cheie speciala.

#8
vispierdut

vispierdut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.09.2008
da am incercat,nu se aude acel carrait,inseamna ca trebuie sa imi cricheti sau ce?daca la 40 lei un schimbator este petarda..atunci ala care il am eu la 7,8 lei cum se mai numeste?

#9
Serv_Electronics

Serv_Electronics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 09.03.2006
pentru ce sa schimbi bratul de la schimbator? scoate roata din spate si invarte cu mana de pinioane in sens invers, trebuie sa mearga usor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate