Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Statiuni in muntii Paring

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005
http://www.skiresorts.ro/

#20
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
Eu totusi recomand Ranca , am fost acolo de cateva ori anul asta si chiar e altfel, plus zapada de peste 1 metru .. In sfarsit se vede ca avem si noi ceva frumos si natural.

#21
Piovani

Piovani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.01.2006

View Postlinked, on Jan 23 2006, 19:47, said:

Eu totusi recomand Ranca , am fost acolo de cateva ori anul asta si chiar e altfel, plus zapada de peste 1 metru .. In sfarsit se vede ca avem si noi ceva frumos si natural.

-poti sa recomanzi locuri bune de cazare in ranca
-pe skiresorts.ro scrie ca drumul de acces in ranca este inchis. e adevarat?

#22
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
de fapt straja nu e in paring ci in muntii valcan - peste drum de parang. nu ca n-ar fi fain si la straja (probabil e cel mai bine comparativ cu rinca, rusu etc) :)

#23
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPiovani, on Jan 23 2006, 21:05, said:

-poti sa recomanzi locuri bune de cazare in ranca
-pe skiresorts.ro scrie ca drumul de acces in ranca este inchis. e adevarat?


Este adevarat ca drumul de acces ii dificil (pe timp de iarna obligatoriu lanturi sau 4*4), dar drumul este desfacut in permanenta. Pe timp de vara, accesul ii mai usor.
Locuri de cazare www.caprioara.ro

#24
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005

View PostPiovani, on Jan 23 2006, 22:05, said:

-poti sa recomanzi locuri bune de cazare in ranca
-pe skiresorts.ro scrie ca drumul de acces in ranca este inchis. e adevarat?

Pentru cazare

www.rancaonline.com

Acum in timpul verii este reducere si pe site se gasesc si traseele montane care pot fi facute.

De fiecare data cand sunt pe drum imi vine sa opresc sa mai fac poze.. insa nu se compara cu nici o poza...

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Peste o saptamana merg in Parang (pentru prima oara) si intentionez sa stau circa o saptamana. Cazare la cort  si in mod exceptional la cabana!
Puteti sa-mi ziceti cum e zona? Ce trasee imi recomandati? Ce e de vazut? De ce sa ma feresc?
Incerc sa ma documentez cat mai mult de pe net, dar nu strica si niste pareri a celor care au mai fost pe acolo!
Mersi!

#26
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
o varianta ar fi sa pleci de la petrosani-rusu si sa pui cortul la l mija, apoi sa pleci l mija - vf paringul mare - l cilcescu si iar pui cortul(o varianta ar fi sa cobori sa campezi o noapte la l rosiile si apoi sa pleci spre l cilcescu) iar de aici poti pleca spre rinca sau spre cab groapa seaca / obirsia lotrului. daca vrei mai multe amanunte spune-mi :)

Edited by hipppaul, 11 July 2006 - 00:21.


#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Da ... vreau cat mai multe amanunte  :)
Ma gandeam sa pun cortul intr-un loc, care sa fie un fel de "cartier general", de preferat langa o cabana de unde sa merg pe trasee. Poate imi recomanzi pe cea mai buna. Am vazut ca sunt Rusu, Ranca si Obarsia Lotrului.
Traseele sunt bine marcate?

#28
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005
din pacate paringul nu se prea preteaza la asta (cortul linga cabana si apoi trasee cu miinile in buzunare). cabanele sint la marginea masivului (nu vei gasi nimic in plin paring) asa ca va trebui probabil sa umbli cu bagajul in spate. fa rost de o harta, stabileste-ti punctele pe care vrei sa le vizitezi si unde ai de gind sa te opresti peste noapte - eventual ia in considerare si ce ti-am sugerat mai sus - si putem vorbi mai la obiect atunci :)

/edit: dap, traseele principale sint marcate bine sin-ar trebui sa ai probleme

Edited by hipppaul, 11 July 2006 - 17:20.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Pai la inceput voi merge la Cabana Obarsia Lotrului. De acolo voi face prima tura: Obarsia Lotrului-Soseaua alpina-Vf. Mohoru-Vf. Plescoaia-Coasta lui Rus-lacul Calcescu-Obarsia Lotrului

Daca imi place cum e la Calcescu voi merge a doua zi sa campez acolo de unde voi face niste ture scurte. Dupa care voi campa la lacul Rosiile, voi face niste ture si pe acolo (important e sa ajung si pe Parangu Mare :) ). Si in final sa ajung la Cabana Rusu -> acasa!
Sper ca o sa-mi ajunga 5-6 zile!

#30
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
daca tot esti cu cortul iti vand un pon. traseul ii bine marcat si iti ia o zi dus de la calcescu la ranca. de la ranca potzi urca la lacul petrimanul, apoi revii la obarsia. la ranca ai ocazia sa urci pa vf papusa acu depinde de ce timp dispui

#31
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
M-am intors dupa o saptamana de stat in Parnag! O fost fain!

Pe scurt:

Am ajuns la Obarsia Lotrului cu o masina. Acolo se poate sta cu cortul contra unei sume pe care eu inca nu am inteles care e (in jur de 35 mii pe noapte/cort sau 60 mii/ masina). Am stat 2 nopti si am platit 60 mii. Pentru taxa vine un padurar care iti da si chitanta pentru banii luati.
Cabana e faina, iar ciorba e f. buna. Preturi: 40 mii/ciorba, 15 mii/ceai, 25 mii/supa. Mai sunt si casute (125 mii/patul).

De la Obarsia Lotrului la lacul Calcescu am facut 4 ore cu rucsacii in spate. Traseul este bine marcat din care jumate din el e drum forestier. La lac se poate pune cortul. Dupa o noapte ne-am luat "casutzele"in spate si am plecat spre Parangul Mare. Traseul dintre lacul Calcescu si Saua Piatra Taiata este prost marcata (semnele abia se vad) dar mai sunt si momai. Cu putina atentie se poate ajunge in sa in maxim 2 ore.

De la Calcescu pana pe Parangul Mare ne-a luat 5 h si jumatate dupa aceea am am coborat pana la Stana rosiile unde ne-am pus corturile desi nu stiam ca la jumate de ora mai  jos exista refugiu Agatat. Coborarea din Saua Gruiului pana in poiana (punctul rosu) ne-a luat destul de mult, cca 4h. probabil eram obositi, iar traseul e greu cu ceva greutate in spate. In poiana am mai stat o noapte. Tot in poiana, a doua zi, am trecut pe langa o vipera. Desi viperele fug din calea omului, iarba era inalta si era tot posibilul sa calc din greseala una. Asa ca am coborat la refugiu Agatat. Refugiu este curat si dotat (topor, firiz, soba, cutie medicala). Aici sunt niste musculite care pisca mai rau decat tantarii. Dupa doua nopti am plecat de la refugiu pana la Rusu traseu care ne-a luat cca 7-8 ore.

In mare am facut ce mi-am propus, iar zona e frumoasa si ai ce sa vezi!

P.S.:
Vizitati cabana Groapa Seaca!
Salutari celor din trupa Hai-Hui din Tg. Jiu!

#32
mishu_79

mishu_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.10.2006

View Postavy31, on Jul 18 2005, 14:57, said:

Buna.Sunt noua pe aici si am si eu o problema:
Vreau sa plec in concediu(saptamina viitoare) pe undeva prin muntii Paring, dar nu stiu nici o statiune  unde as putea gasii cazare.
Cei care ati fost sau care stiti asa ceva, va rog ajutati cu o idee.
Ce statiuni sunt in Paring si cum se poate ajunge(in ideea ca nu am masina)?
Thanks

Buna !! Azi am intrat si eu pe aici si cred ca am osolutie la problema ta. Am eu o cabana exact langa cabana Rusu si de anul acesta o dau in chirie... transportul il asigur eu, depinde cati sunteti. Daca esti interesata spune, astept raspuns.  :)

#33
steffann

steffann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.11.2003

View Postmishu_79, on Oct 18 2006, 20:37, said:

Buna !! Azi am intrat si eu pe aici si cred ca am osolutie la problema ta. Am eu o cabana exact langa cabana Rusu si de anul acesta o dau in chirie... transportul il asigur eu, depinde cati sunteti. Daca esti interesata spune, astept raspuns.  :)


eu sunt interesat...niste detalii despre cazare, preturi, date de contact...etc?

Edited by steffann, 23 November 2006 - 11:47.


#34
symona_dobre

symona_dobre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 22.09.2006

View Postmishu_79, on Oct 18 2006, 19:37, said:

Buna !! Azi am intrat si eu pe aici si cred ca am osolutie la problema ta. Am eu o cabana exact langa cabana Rusu si de anul acesta o dau in chirie... transportul il asigur eu, depinde cati sunteti. Daca esti interesata spune, astept raspuns.  :)

Salutare!

Noi suntem o gasca de vreo 12 persoane si am vrea sa mergem in zona de Revelion, de pe 30 pana pe 2.
Cu transportul ne descurcam, la fel si cu mancarea...problema este sa gasim o cabana convenabila la pret.
Astept un pm/raspuns.Mersi

#35
stefangrigore

stefangrigore

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgabird, on Jul 13 2006, 17:12, said:

daca tot esti cu cortul iti vand un pon. traseul ii bine marcat si iti ia o zi dus de la calcescu la ranca. de la ranca potzi urca la lacul petrimanul, apoi revii la obarsia. la ranca ai ocazia sa urci pa vf papusa acu depinde de ce timp dispui


Crezi ca se ppoate face in 3 zile, daca am si masina?
O pot lasa in Petrosani, sau pot urca mai sus cu ea.

Multumesc.

#36
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
a mai facut cineva vreun traseu?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate