Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 

UPC - situatie financiara ingijoratoare

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#127
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Deci cei mai putini clienti si cele mai mici venituri.

View Postjeekxoo, on 17th May 2011, 22:26, said:



#128
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,544
  • Înscris: 16.12.2006

View Postjeekxoo, on 17th May 2011, 22:26, said:

pierd clienti in continuare, nici o noutate :D

de asta o sa si sfarseasca asimilati de catre RCS-RDS !

#129
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
De observat insa ca scaderea numarului de clienti a fost atenuata fata de scaderile de anul trecut. Exceptie face trimestrul III vs trimestrul IV de anul trecut (cand a fost o scadere minima), dar ultimul trimestru din an este o exceptie (lumea cumpara probabil mai multe LCD-uri & PC-uri de Sarbatorile de iarna si probabil astfel UPC a atras, poate si prin promotii foarte bune, mai multi clienti si astfel a compensat plecarea celor nemultumiti). Iar scaderea de venituri a fost influentata si de scaderile de tarife la Internet si la pachetele de tv+Internet, nu doar de micsorarea numarului de clienti/RGU-uri.

Interesanta si aceasta concluzie, desi nu e sustinuta cu cifre (comparative pe trimestre si defalcate pe servicii):

Quote

In primul trimestru din 2011, UPC Romania a continuat sa scada pe segmentul de televiziune prin cablu analogic, insa dupa ce timp de aproape un an si-a diminuat numarul de utilizatori de telefonie si internet, de la inceputul acestui an compania inregistreaza din nou cresteri pe aceste segmente.

Edited by soft0811, 18 May 2011 - 07:39.


#130
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
@soft0811 posibil sa fie cum spui.

Quote

Prima creștere a pieței de electronice și IT după doi ani de scădere

Primul trimestru al anului a adus vești bune și pentru sectorul electronicelor de larg consum. Vânzările au crescut cu aproximativ 15% comparativ cu perioada similară din 2010, ajungând la un total de 65 milioane de euro. Întreaga piață este „impulsionată“ de vânzările de televizoare cu ecran plat, fiind singurul sector, de pe aceasta piață, care a înregistrat rate de creștere de două cifre. Televizoarele LED reprezintă o treime din vânzările de LCD-uri, pe acest prim trimestru al anului.

http://www.jurnalul....ere-578295.html

Edited by muc_cel_mic, 19 May 2011 - 09:37.


#131
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 20.11.2010
Offtopic:
Televizoarele LED reprezintă o treime din vânzările de LCD-uri??? Adica, cum adica? Ca nu prea inteleg. Pai ori sunt LED ori sunt LCD. Jurnalistii lu' peste. Voi chiar credeti stirile astea la cum sunt scrise? :lol:

#132
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Sunt LCD LED adica mai exact fata de LCD clasic difera iluminarea panoului care se fac cu leduri.

#133
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 20.11.2010
Eu stiam ca sunt 2 tehnologii total diferite.
Acum m-am documentat si am vazut despre ce este vorba.

Multumesc pentru iluminare  :peacefingers:

#134
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
UPC - un pas inainte catre dezastru

De la pierderi de 120 mil. euro  corespunzatoare unei cifre de afaceri de 117 mil. euro in 2009 au ajuns in 2010 la pierderi de 156 mil euro, in crestere cu 30% la o cifra de afaceri de 112. mil euro, in scadere cu 4%. Trendurile negative in ambele sensuri, scaderea cifrei de afaceri concomitent cu cresterea pierderilor arata o situatie financiara dezastruoasa generala, posibilitatile de redresare devenind deja limitate in contextul crizei si al pierderilor care au ajuns sa depaseasca chiar si cifra de afaceri. Probabil urmeaza incapacitatea de plata si apoi declararea starii de faliment in caz ca nu vor primi ajutor din partea companiei mama.
31.12.2009
Attached File  2009.jpg   133.92K   33 downloads

31.12.2010
Attached File  Untitled.jpg   133.68K   29 downloads

Edited by danutz1, 23 August 2011 - 20:34.


#135
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Au vazut si ei ca singura scapare este sa vanda.

UPC Romania va fi scoasa la licitatie publica dupa esecul negocierilor cu RCS&RDS

UPC Romania va fi scoasa la licitatie publica, un grup bancar international urmind sa se ocupe de detaliile ofertei, au declarat surse din piata telecom pentru HotNews.ro. Decizia companiei - mama UPC a fost luata dupa ce negocierile directe cu RCD&RDS au fost sistate "din cauza deciziei companiei conduse de Zoltan Teszari", dupa cum au precizat sursele citate.


Reamintim ca RCS&RDS a vrut sa cumpere filiala din Romania a UPC - un concurent direct pe piata cablului TV, miscare prin care RCS&RDS ar fi cistigat peste 1,1 milioane clienti doar pe piata de cablu si satelit TV.

http://economie.hotn...ilor-rcsrds.htm

#136
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

View Postdanutz1, on 5th September 2011, 14:36, said:

Au vazut si ei ca singura scapare este sa vanda.

UPC Romania va fi scoasa la licitatie publica dupa esecul negocierilor cu RCS&RDS

UPC Romania va fi scoasa la licitatie publica, un grup bancar international urmind sa se ocupe de detaliile ofertei, au declarat surse din piata telecom pentru HotNews.ro. Decizia companiei - mama UPC a fost luata dupa ce negocierile directe cu RCD&RDS au fost sistate "din cauza deciziei companiei conduse de Zoltan Teszari", dupa cum au precizat sursele citate.


Reamintim ca RCS&RDS a vrut sa cumpere filiala din Romania a UPC - un concurent direct pe piata cablului TV, miscare prin care RCS&RDS ar fi cistigat peste 1,1 milioane clienti doar pe piata de cablu si satelit TV.

http://economie.hotn...ilor-rcsrds.htm

Oare cine il cumpara? Telekom?  :naughty:

#137
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,544
  • Înscris: 16.12.2006
Romtelecom deja au cumparat Boom si Akta, nu cred ca li se va permite sa cumpere si UPC Romania :)

Firesc mi se pare ca pana la urma UPC RO sa ajunga tot la RCS&RDS.

#138
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View PostSkoopman, on 5th September 2011, 17:29, said:

Oare cine il cumpara? Telekom?  :naughty:
    Chinezii   :naughty:

#139
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcatalinman, on 5th September 2011, 17:53, said:

Romtelecom deja au cumparat Boom si Akta, nu cred ca li se va permite sa cumpere si UPC Romania :)

Firesc mi se pare ca pana la urma UPC RO sa ajunga tot la RCS&RDS.

voi nu aveti bani de decodoare, dar nu de cumparat upc...

#140
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 20.11.2010

View Postcatalinman, on 5th September 2011, 17:53, said:

Firesc mi se pare ca pana la urma UPC RO sa ajunga tot la RCS&RDS.
Mie nu. Nici la RDS si nici la Romtelecom. UPC e firesc sa ajunga la cineva care nu e prezent deja pe piata din Romania, pentru a stimula in continuare concurenta, diversitatea si ofertele. Daca ar fi sa fie deja pe piata din Romania, atunci sa fie Orange sau Vodafone.

Edited by SebyD, 05 September 2011 - 17:50.


#141
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postcatalinman, on 5th September 2011, 17:53, said:

Firesc mi se pare ca pana la urma UPC RO sa ajunga tot la RCS&RDS.
Si asta pana in toamna :naughty:
Stiu ca tu iti doresti asta.....dar noi abonatii nu dorim sa fim sub aripa RCS :kisstogether:

Enumera si tu niste motive pt care ar fi firesc ca UPC sa ajunga la RCS...... :naughty:

#142
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

View Postcatalinman, on 5th September 2011, 17:53, said:

Romtelecom deja au cumparat Boom si Akta, nu cred ca li se va permite sa cumpere si UPC Romania :)

Firesc mi se pare ca pana la urma UPC RO sa ajunga tot la RCS&RDS.

Eu am zis Telekom, nu Romtelepom.. Chiar nu vreau sa mai vad un monopol in tara asta.

#143
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postcatalinman, on 5th September 2011, 17:53, said:

Romtelecom deja au cumparat Boom si Akta, nu cred ca li se va permite sa cumpere si UPC Romania :)

Firesc mi se pare ca pana la urma UPC RO sa ajunga tot la RCS&RDS.
Cataline te stiam om serios,ce naiba....

#144
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Culmea ironiei: UPC trebuie sa plateasca o amenda de 4 mil. euro pentru abuz de pozitie dominanta pe piata in 2006.
Pozitie dominanta in 2006, locul 3 si pierderi imense in prezent... E tragic unde a ajuns UPC...

Înalta Curte de Casație și Justiție menține amenda de 4 mil. € pentru UPC


Înalta Curte de Casație și Justiție a admis recursul formulat de Consiliul Concurenței și a menținut amenda aplicată de autoritatea de concurență companiei UPC, în anul 2006, într-un dosar care viza un abuz de poziție dominantă, a anunțat autoritatea de concurență.

Valoarea amenzii pe care UPC România trebuie să o plătească este de 17,6 milioane lei (circa 4 mil. euro). În urma unei investigații finalizate la sfârșitul anului 2006, Consiliul Concurenței a amendat SC Cablevision of Romania SRL și SC UPC Romania SA (aceasta din urmă în calitate de succesor al SC Astral Telecom SA) cu amenzi totale de 17,879 milioane lei pentru abuz de poziție dominantă manifestat prin impunerea de tarife majorate în mod nejustificat de creșterea costurilor.

Atât UPC România, cât și Cablevision of Romania SRL au atacat decizia autorității de concurență la Curtea de Apel București, care s-a pronunțat în favoarea reclamanților. Consiliul Concurenței a formulat recurs la Înalta Curte de Casație și Justiție și a câștigat în cazul UPC, procesul cu Cablevision of Romania fiind în derulare.

"În cadrul aceleiași investigații, Consiliul Concurenței a mai constatat și sancționat cu aproximativ 8 milioane lei companiile UPC și RCS&RDS (aceasta din urmă în calitate de succesor al HI-FI Quadral și TVS Holding srl) pentru participarea la un cartel având ca obiect împărțirea pieței serviciilor de cablu din municipiul Timișoara. Pentru această practică anticoncurențială, instanța a anulat amenzile fără a se pronunța asupra vinovăției sau nevinovăției companiilor implicate, ci considerând că aplicarea sancțiunilor s-a prescris", potrivit Consiliului.

http://www.zf.ro/bus...tru-upc-8837984

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate