Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cum modific cota TVA in casa de marcat DATECS MP-55B

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mari1884

mari1884

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.10.2010
Buna ziua,

Folosesc de 1 luna de zile o casa de marcat A100 model 01 si am inteles de la contabila ca la sfarsitul lunii trebuie sa scot de pe casa o raportare lunara.Mentionez ca cei de la service nu m-au informat de asa ceva. Stie cineva daca asa este ?si daca da care este proc
edura? multumesc anticipat.

#20
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
Salutare!



V-as ruga putin ajutor de la cei care se pricep:
lucrez cu o casa de marcat Datecs MP 55 si trebuie sa elimin tva-ul din bonurile emise din cauza ca de la 1 feb.nu mai sunt platitor de tva pt ca cifra mea de afaceri nu depaseste plafonul legal la care sa fiu nevoit sa platesc aceasta taxa.
Aveti idee care sunt operatiile ce trebuiesc facute?Sincer nu ma prea incinta sa ajung la cei de la care am cumparat-o :thumbdown:

Multumiri!


#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, esti sigur ca poti sa treci la "neplatitor de tva"? din ce stiu eu, din momentul in care ai devenit platitor nu poti sa revii la varianta anterioara decat daca desfasori exclusiv operatiuni fara drept de deducere.

#22
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 _Smiley_, on 30th January 2011, 08:58, said:

in primul rand, esti sigur ca poti sa treci la "neplatitor de tva"? din ce stiu eu, din momentul in care ai devenit platitor nu poti sa revii la varianta anterioara decat daca desfasori exclusiv operatiuni fara drept de deducere.



Sigur ca pot sa trec ca neplatitor din cauza ca plafonul de 35000 euro nu l-am atins.
Am depus o declaratie de mentiuni ,096 ,privind anularea inregistrarii in scopuri de tva coform art.153 din c.f.si a dispozitiilor art.152 din legea 571/2003 privind c.f.
Deci pina la urma poate cineva sa ma ajute sa elimin tva din casa de marcat?

#23
FotoGabi

FotoGabi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 22.01.2007
Cum pot sa reglez si eu ora la o casa de marcat DP-50(succesiunea de taste) ca in manual nu am gasit!Multumesc!

#24
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Salut !
Cum setez si eu ora la un Datecs MP-55LD ?

Multumesc !

#25
hunters

hunters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 04.04.2010
Daca despre asta este vorba, http://www.casedemar...tecs-mp55b.html , am gasit un PDF pentru help.

Attached Files



#26
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008

 Florin_escu, on 01 iulie 2010 - 12:16, said:

Dupa ce am "sapat" am reusit sa-mi schimb singur cota TVA din 19 in 24%.

Am o casa de marcat Datecs DP-50, dar din cate am vazut, in urma sapaturilor, programarea este asemanatoare la toata gama Datecs.

Iata pasii:

* se scoate raportul zilnic cu golire;
* ON-4-30-tot-2-STL-%+ de 6 ori pana apare valoarea cotei de 19.00;
* se tasteaza 2400-tot-PLC-0.

Atentie la final, dupa validarea cu TOTAL, pentru scrierea modificarilor in memoria fiscala se apasa tasta "PLC" iar dupa aceasta se valideaza cu "0", astfel raspund si unun mesaj de mai sus care se plangea ca nu ramane modificata cota TVA

SUCCES.

Nu stiu daca s-a modificat cota sau nu. Am vrut sa o schimb de la 24 la 0 si in loc de 2400 am scris 0, ca am devenit neplatitor de TVA. Am facut exact ca acolo. Am reusit sa fac ceva cu aceasta combinatie de taste, dar cand vreau sa scot un bon, scrie in stanga display-ului litera C si nu mai scoate bonul...ma ajuta cineva? Va rog din suflet...!!!

Edited by DJ_JOHN, 07 January 2013 - 13:34.


#27
RETEX

RETEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 03.02.2007
Care sunt pasii pentru schimbarea valorii TVA la Datecs DP-25?

#28
anghel71

anghel71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.02.2011
Stie cineva combinatia de taste la Aclas CSL 28 pentru a schimba tva-ul la 20%?

#29
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ai grijă că modificarea oricărui parametru din casa de marcat poate fi făcut numai de personalul de Service autorizat.
De asemeni trebuie consemnată operaţia executată în cartea de intervenţie a casei de marcat sub semnătură proprie şi întărit cu parafă sau ştampila firmei de Service.
Dacă este posibil se anexează probe de bon care confirmă corectitudinea operaţiei.
De asemeni ar fi bine să soliciţi verificarea orei pentru că în cazul unui control poţi fi amendat şi pentru asta.

După lege, utilizatorul casei de marcat are dreptul ( mai mult obligaţia ) de a schimba rolele de hârtie şi eventual banda tuşată.

Dacă te încăpăţinezi şi nu vrei să plăteşti cele câteva zeci de lei rişti să fii nevoit să scoţi din buzunar câteva mii de lei ca amendă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate