Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Problema izolatie casa

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
florina007

florina007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.02.2009
Buna :) Apelez si eu la voi, poate ma ajutati cu niste sfaturi.
Este vorba de o casa contruita recent de vreo 3 ani, parter + etaj, 100 mp forma patrata. Casa este construita pe stalpi de beton armat si BCA iar fundatia este turnata pe la 90 cm adancime peste care exista planseu de 10 cm. Acum problema este ca nu exista nici un fel de izolare la  nivelul fundatiei casei. Pur si simplu au fost doar sapate santurile dupa care s-a turnat betonul preparat in regie proprie la betoniera, lasat sa se usuce cateva zile si pe urma turnat si planseu. Acum imi este frica de faptul ca in timp apa de ploaie ajunsa in pamant sa intre in porii fundatiei si sa atace fierul. Oare in cat timp va fi afectata fundatia in cazul in care nu exista nici o izolatie fata de umiditatea pamantului ? Exista trotuar turnat din beton de circa 90 cm in jurul casei dar ma gandesc ca la ploi mari apa tot ajunge pe sub totuar in zona fundatiei. Mai exista vre-o sansa sa hidroizolez cumva fundatia fara sa fac sapaturi pe sub trotuar ? Sau nu este ceva grav care sa afecteze in timp rezistenta fundatiei ?

#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Nu mai poti ajunge la fundatie decit sapind iar in jurul casei, ceea ce o va afecta destul de mult. In orice caz, eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji prea multe. Eu am o casa mai veche la Buzau, construita prin anii 53-54, fara izolatie la fundatie. Acum vreo 2 ani a trebuit sa sap pentru teava si am trecut pe sub fundatie cu aceasta. Nu era "mincat" cimentul, am vazut si citeva bucati metalice din structura, nu sunt probleme. Mai ales ca spui ca ai si ceva trotuar de jur-imprejur. Apa va intra oricum spre fundatie cu sau fara izolatie, insa a te apuca acum sa spargi trotuarele, sa sapi etc. nu are efectiv rost.

#3
florina007

florina007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.02.2009

 ionut76, on 30th June 2010, 00:07, said:

Nu mai poti ajunge la fundatie decit sapind iar in jurul casei, ceea ce o va afecta destul de mult. In orice caz, eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji prea multe. Eu am o casa mai veche la Buzau, construita prin anii 53-54, fara izolatie la fundatie. Acum vreo 2 ani a trebuit sa sap pentru teava si am trecut pe sub fundatie cu aceasta. Nu era "mincat" cimentul, am vazut si citeva bucati metalice din structura, nu sunt probleme. Mai ales ca spui ca ai si ceva trotuar de jur-imprejur. Apa va intra oricum spre fundatie cu sau fara izolatie, insa a te apuca acum sa spargi trotuarele, sa sapi etc. nu are efectiv rost.

Multumesc pentru raspuns :) Deci sa inteleg ca nu este chiar atat de grav daca ajunge umiditatea la betonul din fundatie ? Pe mine m-a speriat cineva care a zis ca in cativa ani se va roade tot fierul din fundatie si casa o va lua la vale :(   Si eu stiam ca daca sta in umiditate o bucata de beton fara sa fie protejat atunci va fi atacat fierul si se slabeste rezistenta betonului.

#4
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Acel cineva face misto de tine sau vrea sa iti ia banii (ceea ce e cam tot aia). In primul rind, betonul ala e ... beton de fundatie, nu burete de vase, prin el nu trece aproape deloc apa, ci doar, eventual, transmite umezeala. Cit despre ruginit in citiva ani o bara de otel de 14 sau de 16 mm incit sa se macine complet (!), in conditiile in care e prinsa in beton...asta e fabulatie a la bufetul din coltul strazii. Eu iti zic prieteneste sa stai linistit, nu te apuca de lucrari inutile. Sunt case care nu au fundatie aproape deloc sau doar ceva minim pe pietre, nici vorba de armatura, au trecut prin zeci de cutremure si nu o mai iau din loc la vale.

#5
shinglesexpert

shinglesexpert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.06.2010
O hidroizolare a fundatiei este oricand indicata, doar ca in situatia ta este cam dificil sa o faci, necesitand sa sapi pe langa fundatie si sa faci hidroizolarea cu membrana termosudabila si cu acel "isostud", deasemenea sa o si termoizolezi asa cum scrie la carte. Producatorii de ciment recomanda hidroizolarea fundatiilor pentru ca betonul nu este hidroizolant. Daca ai bani si chef de munca, spart trotuare ,sapat pe langa fundatie, hidroizolatie si termoizolatie etc. fa-o daca nu asta e...speram sa nu fie probleme si casa sa nu fie intr-o zona inundabila.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate