Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Tehnici de supravietuire

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#73
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

 fuckfield, on 7th July 2010, 18:49, said:

O chestie intersanta aflata de mine in ultimul timp e ca atunci cand te ascunzi undeva si dau niste animale tarcoale trebuie sa le sperii in ultimul moment.
Adica sa astepti pana se aproprie foarte mult, dupa care sa faci mult zgomot si miscare .
Ideea ar fi sa se sperie si sa le fie frica sa se mai intoarca.

Daca nu astepti pana in ultimul moment, cel mai probabil vor ramane sa mai cerceteze.

(dintr-un documentar cu unu prabusit cu avionu in savana si care a scapat si de niste hiene si de niste lei in felul asta)

p.s eeh.. nu stiu daca merge si cu ursii :D
Mai bine sa nu aflam.
:coolspeak:

#74
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009
Woow s-a inviorat topicul, super!

Ptr Owidiu  -  Regula de 3("Rules of 3") era o regula generala in supravietuire care se vehiculeaza pe mapamond de ceva ani buni si inventata daca nu ma insel de niscaiva militari din corpurile speciale americane. Presupun ca aceasta regula a fost testata si verificata din moment ce a fost adoptata in unanimitate de scolile de survival din intreaga lume, inclusiv cele militare.
Si iata ce spune la englezi documentata Wikipedia:

"...One widely circulated concept to help set priorities is called the "Rule of Three":[5] Employed a mnemonic device, the Rule of Three states:
Humans cannot survive more than three hours exposed to extremely high or low temperatures.
Humans cannot survive more than 3 days without water.
Humans cannot survive more than three weeks without food.

The Rule of Three is often otherwise formulated and is viewed by commentators as a rough guide. An aircrew reportedly lasted 8 days without water in a liferaft [6]. People have survived without food for over twenty-one days; the survival of voluntary hunger strikes by persons in captivity over longer periods has been reported.

In 1998, Alaskan fireman Robert Bogucki survived for 12 days without water and 36 days with nearly no food [7] in the Great Sandy Desert, Western Australia,

The Boy Scouts, in addition to listing seven priorities, use a mnemonic device, "STOP", to address the mental aspects of survival. "STOP" stands for "Stop, Think, Observe, Plan." [8]"

Sa fie asa, sa nu fie asa....... :clapping:

#75
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010
Teoretic se poate, defapt si practic insa depinde de constructia fiecaruia si de antrenamentul pe care il are. Nu cred ca un om normal care ajunge intr-o situatie similara poate supravietui de exemplu 3 minute sub apa.
Am vazut pe un canal de documentare la tv cum o femeie efectiv "inghitea" , "manca" aerul si putea rezista peste 6 minute sub apa. Daca creierul are oxigen, rezisti, pentru ca prima data se opreste oxigenarea catre membre. Este adevarat ca acea femeie avea antrenament pentru asa ceva si isi verifica potentialul doar supravegheata de alte persoane. Deci si teoretic si practic este posibil.

#76
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009
Oameni buni, poate nu am fost eu destul de explicit in exprimare.  In aceasta regula de 3 este vorba despre timpul MAXIM de rezistenta a organismului pana se produc daune permanente la creier, inima etc., nicidecum de cat rezist eu in mod constient fara aer sub apa de exemplu.

Era doar o informatie preluata din surse oficiale militare de renume si verificata personal prin comunicarea cu diferiti instructori de survival pe mapamond , nimeni nu spune sa o luati de buna sau nu. Fiecare avem propriul filtru de gandire si decidem ce e ok si ce nu ptr inmagazinarea informatiei.

Cred ca va trebui sa mai lucrez la comunicarea in scris.....sa optimizez ceva la mine insumi.  :unsure:

Edited by alteregos, 08 July 2010 - 10:32.


#77
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

 alteregos, on 8th July 2010, 11:28, said:

Oameni buni, poate nu am fost eu destul de explicit in exprimare.  In aceasta regula de 3 este vorba despre timpul MAXIM de rezistenta a organismului pana se produc daune permanente la creier, inima etc., nicidecum de cat rezist eu in mod constient fara aer sub apa de exemplu.

Era doar o informatie preluata din surse oficiale militare de renume si verificata personal prin comunicarea cu diferiti instructori de survival pe mapamond , nimeni nu spune sa o luati de buna sau nu. Fiecare avem propriul filtru de gandire si decidem ce e ok si ce nu ptr inmagazinarea informatiei.

Cred ca va trebui sa mai lucrez la comunicarea in scris.....sa optimizez ceva la mine insumi.  :unsure:
Eu unul am inteles ce ai spus, doar am facut o paranteza la subiect, doar atat. Nu trebuie lucrat la comunicare, se pare ca ne intelegem  :coolspeak:
Nu te supara ... :console:

#78
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009

 Eu-ro-man, on 8th July 2010, 11:56, said:

Eu unul am inteles ce ai spus, doar am facut o paranteza la subiect, doar atat. Nu trebuie lucrat la comunicare, se pare ca ne intelegem  :coolspeak:
Nu te supara ... :console:


Off-topic: Nu ma supar Doamne fereste, dar daca tot am decis sa impartasesc ceva informatii cu cei ce se perinda pe acest forum, ideal ar fi ca aceste informatii sa fie receptionate la justa valoare, altfel ce rost mai are comunicarea daca mesajul e inteles gresit?
De aceea prefer sa imi fac "mea culpa" si sa incerc eu sa reformulez poate reusesc sa dau informatia mai bine.

On-topic: Un alt acronim folosit pe scara larga de catre instructorii de survival este cel postat putin mai sus, intalnit si pe Wikipedia;

S- sit / stay calm
T- think
O- observe
P- plan

Adica, intr-o situatie de supravietuire, nu te panica, aseaza-te, ramai calm, gandeste-te si evalueaza ceea ce ai si te poate ajuta in acele circumstante, evalueaza starea ta generala si echipamentul care il ai sau il poti procura, observa imprejurimile si incerca sa raspunzi la o serie de intrebari dupa aceasta observatie(Unde esti? Cat e ceasul? Cate ore de lumina mai am la dispozitie? Cat de departe sunt de o sursa de apa sau o sursa de lemne de foc? Ce tip de echipament am ? Cum am ajuns aici? As putea ajunge pe drumul de intoarcere pana se lasa intunericul?etc .etc.) si apoi fa-ti rapid un plan. De ce atat de devreme ? Pentru ca, pe parcursul luptei pentru supravietuire , situatia noastra fizica se va deteriora , creierul pierzandu-si capacitatea de a lua decizii corecte.

Folosind acronimul STOP , regula de 3, o puternica vointa de a supravietui cunostinte tehnicesi un kit minim de supravietuire la indemana ar trebui, cel putin teoretic, sa iesim din aproape orice situatie critica de supravietuire in ambient ostil.

Numai bine!

#79
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010
:coolspeak:

Stiu ca nu are legatura cu ce am discutat pana acum insa revin si eu cu cateva sfaturi, de data aceasta prezentate de medici ( nu sunt eu medicul  ).

Prim ajutor in caz de electrocutare

Tratament la domiciliu:

Curentul electric poate determina atat arsuri superficiale (la locul de intrare si iesire) cat si leziuni ale organelor interne.
Socurile electrice de scurta durata, de intensitate redusa, care nu determina simptome si nici arsuri ale tegumentului, nu necesita tratament.
In cazul socurilor de intensitate ridicata sau a celor care au determinat arsuri tegumentare, se recomanda consult medical de urgenta. Medicul va evalua arsurile arcului electric.

Primul ajutor pana la sosirea medicului consta in:
- intreruperea sursei de curent electric, fara a atinge victima sau sursa de curent cu mainile goale; se vor folosi manusi izolante sau un material (lemn, plastic, cauciuc) electroizolant pentru a indeparta sursa de curent
- daca victima este in stop cardio-respirator se poate ulterior tenta resuscitarea cardio-respiratorie, dar numai dupa intreruperea sursei de curent (altfel exista pericolul de electrocutare a salvatorului)
- daca sunt prezente puls si respiratie spontana, victima va fi asezata in pozitia de siguranta si supravegheata pana la sosirea echipajului medical.


Tratament medical
Tratamentul depinde de severitatea arsurii si de natura altor traumatisme gasite.

Arsurile se trateaza in functie de severitatea lor.
- Arsurile minore pot fi tratate local cu creme cu antibiotic si pansament steril.
- Arsurile mai severe pot necesita interventie chirurgicala pentru curatarea ranii sau chiar aplicarea unor grefe de piele.
- Arsurile severe ale bratelor, picioarelor sau mainilor pot necesita interventie chirurgicala pentru indepartarea musculaturii afectate sau chiar amputatie.

Alte traumatisme pot necesita tratament.
- Leziunile oculare pot necesita examinare si tratament adecvat din partea medicului oftalmolog.
- Fracturile osoase necesita montarea de atele, gips sau interventie chirurgicala pentru reducerea fracturilor osoase.
- Leziunile organelor interne necesita monitorizare si eventuala interventie chirurgicala.

SURSA: sfatulmedicului.ro

Edited by Eu-ro-man, 08 July 2010 - 12:47.


#80
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009
Are legatura, cum sa nu aiba, orice bun aspirant supravietuitor ar trebui sa aiba cunostinte minime de prim-ajutor paramedical pentru el si pentru cei din familia/grupul sau. Dar si acest subiect, cel al primului ajutor, este cel putin la fel de vast ca si cel al supravietuirii.

Si ma intreb si eu : avand in vedere ca am ramas din nou in 2 pe acest topic mai are sens?  :confused:

#81
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

 alteregos, on 8th July 2010, 13:13, said:

Si ma intreb si eu : avand in vedere ca am ramas din nou in 2 pe acest topic mai are sens?  :confused:
  :rolleyes:
Da si nu. Cineva trebuie sa o faca si pe asta  :notangel: . Nu vreau sa devin ca restul, daca ma retrag.
Macar daca ar invata cineva ceva din ce spunem. E adevarat ca trebuie sa gandesti pozitiv si sa ai incredere ca nimic nu se va intampla insa un sfat e bine primit si chiar daca dau si eu un sfat copiat la randui de pe alt sit , il dau cu placere.

#82
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009
Man, sfaturi dam noi, dar cui? ca in afara de noi 2 acest topic nu este nici macar citit, uita-te in bara cu utilizatorii care citesc acest subiect.
Ieri au fost un numar impresionant de cititori, 4 la numar ptr jumatate de ora.
Deci, who cares?

Edited by alteregos, 08 July 2010 - 16:07.


#83
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
foarte interesant si util acest topic

#84
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

 alteregos, on 8th July 2010, 16:03, said:

Man, sfaturi dam noi, dar cui? ca in afara de noi 2 acest topic nu este nici macar citit, uita-te in bara cu utilizatorii care citesc acest subiect.
Ieri au fost un numar impresionant de cititori, 4 la numar ptr jumatate de ora.
Deci, who cares?

Stateam si ma gandeam azi ca initiatorul topicului a vrut defapt sa afle lucruri noi in domeniu de la fiecare ( cunostinte personale ), in schimb noi am copiat ce am gasit pe alte situri ( sigur eu ). Scuza noastra este ca tot ce am postat aici este util si de ajutor. Fiind ocupat zilele astea cu munca nu am mai avut timp de calculator dar promit sa revin in curand cu ceva sfaturi "furate" de ici de colo. :notangel:


 MasterOfDark, on 10th July 2010, 12:13, said:

foarte interesant si util acest topic
asa este  :coolspeak:

Edited by Eu-ro-man, 11 July 2010 - 19:57.


#85
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 alteregos, on 8th July 2010, 14:13, said:

Si ma intreb si eu : avand in vedere ca am ramas din nou in 2 pe acest topic mai are sens?  :confused:

da, are :) eu il citesc cu placere, doar ca mi-am epuizat comentariile inteligente si stiti cum e... when in doubt, shut up :P

#86
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010
.....revenim cu ... :  CUM FACEM FOCUL

Pregatire

Inainte de a face focul, asigura-te ca ai un culcus potrivit pentru el. Daca nu gasesti unul gata facut, fa un inel din pietre in interiorul caruia sa aprinzi focul. Pentru a preveni ca vantul sa il stinga, poti sapa o groapa adanca de cativa centimetri in interiorul inelului din pietre si acolo sa pui lemnele de foc.

Zona trebuie sa fie uscata. Alege iarba uscata, crengi cazute si aschii sau crengute cat mai mici, coaja de mesteacan, bucati de coaja de copac de la interior, rumegus uscat, iarba uscata, ferigi, muschi, bete subtiri, ace uscate de conifere. Acestea vor sta la baza si lor le vei da foc prima data. Nu pune de la inceput cregi prea mari sau groase pentru ca se vor aprinde greu.

Cum aprinzi focul

Sunt doua metode populare de a face focul: sub forma de con sau de casuta. Desi conul este cel mai eficient, multe persoane prefera cea de-a doua varianta. Pentru a face conul, toate materialele marunte, uscate sunt facute ghemotoc si puse in mijloc.

Iar betele sunt puse apoi de jur imprejurul acestui ghemotoc formand un coif. Cel mai bine este sa lasati un loc liber intr-o parte pentru a putea aprinde focul dinaintru. Suflati usor daca este nevoie.

In caz ca focul este prea firav, sau arde mocnit e posibil ca materialele folosite sa fie putin umede. Mai adauga hartie si iarba uscata sau aschii fine de lemn.

Nu faceti focul intr-o zona cu frunze si iarba uscate, in apropierea copacilor sau la mai putin de 2 metri de cortul In care veti dormi.

Alternativa la bricheta sau chibrite

Cu o lentila:

Nu toate lentilele sunt suficient de puternice pentru a concentra razele soarelui, alege una convexa. Incearca lentilele de la ochelarii cu dioptrii pozitive, cele de binoclu sau luneta (trebuie demontate) sau obiectivul aparatului de fotografiat.

Cremenea si amnarul:

Ai nevoie de o roca dura care nu se sparge si un obiect de metal cum ar fi un cutit. Intr-o mana vei tine piatra intre degetul mare si aratator, in celalta obiectul de metal. Le vei lovi deasupra unei bucati de hartie sau a unui ghemotoc de paie in care sa cada scanteii si sa se produce aprinderea.

:coolspeak:  Succes !

Attached Files


Edited by Eu-ro-man, 13 July 2010 - 08:34.


#87
mossel

mossel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 26.04.2009

 Eu-ro-man, on 13th July 2010, 07:32, said:

.....revenim cu ... :  CUM FACEM FOCUL

Uite așa îl facem:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pg83ymYwTrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate e vreunul mai răsărit și poate da detalii despre ce tip de lemn ar fi mai indicat pentru o asemenea operațiune.

#88
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009
Nu stiu daca sunt eu cel mai rasarit, dar aceasta metoda "romantica" ilustrata in acel video e greu de pus in aplicare in survival...prietenii stiu de ce.
Anyway, lemnul de baza trebuie sa fie de esenta relativ moale , ceva gen salcie, plop. "Drill-ul", adica batul care il folosesti drept burghiu poate fi din aceeasi esenta sau o esenta putin mai tare.

Edited by alteregos, 13 July 2010 - 18:03.


#89
Eu-ro-man

Eu-ro-man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 04.07.2010

 mossel, on 13th July 2010, 14:45, said:

Uite așa îl facem:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pg83ymYwTrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate e vreunul mai răsărit și poate da detalii despre ce tip de lemn ar fi mai indicat pentru o asemenea operațiune.
Sunt o gramada de filmulete de acest gen; omul e mai rasarit daca a incercat , a reusit si stie sa faca focul asa, altfel degeaba.

 alteregos, on 13th July 2010, 17:44, said:

Nu stiu daca sunt eu cel mai rasarit, dar aceasta metoda "romantica" ilustrata in acel video e greu de pus in aplicare in survival...prietenii stiu de ce.
Anyway, lemnul de baza trebuie sa fie de esenta relativ moale , ceva gen salcie, plop. "Drill-ul", adica batul care il folosesti drept burghiu poate fi din aceeasi esenta sau o esenta putin mai tare.
Foarte corect...

#90
alteregos

alteregos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.11.2009
Daca nu ma inseala ochii in filmuletul postat tipul are deja pregatitita unealta inainte. ....De asta am dubiile mele in privinta utilizarii metodei arcusului in situatii REALE de supravietuire, cand fiecare minut care trece poate induce hipotermia fara aprinderea rapida a unui foc. Conditiile care trebuiesc indeplinite ca aceasta metoda de aprindere a focului sunt multe, prea multe ca sa reuseasca cuiva care nu a exersat indeeeluuuung aceasta metoda: tipul lemnului de baza si a celui din care e facut burghiul, coarda care e pe "arcus", umiditatea lemnului, umiditatea ambientala, tipul de iasca si cat de bine pregatita e acea iasca, etc.
Supravietuirea inseamna si economisirea energiei proprii, deci cat consumi ca sa cauti lemnele adaptate, sa construiesti unealta, sa pregatesti iasca, si apoi sa"canti la arcus"???
De preferat intotdeauna sa ai la tine puse in locatii diferite(buzunar pantaloni, marsupiu, buzunar exterior rucsack) 2-3 brichete Bic, una cu piatra, una cu aprindere piezo, protejate pe cat posibil de umezeala, si, bineinteles, firesteel-ul(ferocerium) purtat cat mai aproape de corp(eu il port atrnat la gat) ptr a nu se pierde.
In kitul de supravietuire adaugam una-doua fasii de camera de bicicleta si ceva bilute de vata imbibate in vaselina(faimoasele cotton-ball in jelly-petroleum)si putem aprinde focul si pe umezeala mare .
Supravietuirea e un joc, sau un exercitiu distractiv cateodata, asta in conditiile actuale in care stam in spatele unui laptop si ne dam cu parerea.....dar sa fereasca D-zeu sa trebuiasca intr-o zi, din diferite motive, sa ne intoarcem brusc si definitiv in mijlocul naturii. Cati vor reusi sa supravietuiasca?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate