Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Pizza (The best in town)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#253
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postflo28bv, on 11th December 2009, 12:41, said:

Acum vreo 10 - 12 ani , in Bucuresti era o pizza senzationala la Sheriff's intre Unirii si Universitate (bine si pretul era pe masura), acum sunt curios daca bucurestenii o mai apreciaza (eu nu am mai fost prin capitala de vreo 3 ani nici nu stiu daca mai exista Sheriff's).


La sheriffs am mancat cea mai buna pizza timp de vreo 6 ani de zile, din pacate toate restaurantele Sheriff's au disparut complet din Bucuresti, inclusiv cel de la unirii.

#254
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,878
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdaniel21, on 18th June 2010, 20:54, said:

La sheriffs am mancat cea mai buna pizza timp de vreo 6 ani de zile, din pacate toate restaurantele Sheriff's au disparut complet din Bucuresti, inclusiv cel de la unirii.


Este normal sa fi disparut deoarece nu m-ai respectau reteta veche de pizza (Sheriff) cu care se lansase-ra.
Calitatea devenise indoielnica dar preturile erau mari in continuare.

#255
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Eu cum prefer pizza cu blat pufos iar Sherrif a disparut, am regasit o pizza buna la Pizza Hut..insa pretul este cam mare.

#256
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdaniel21, on 27th June 2010, 08:33, said:

Eu cum prefer pizza cu blat pufos iar Sherrif a disparut, am regasit o pizza buna la Pizza Hut..insa pretul este cam mare.

Din Pizza Hut mi-e ca n-a mai ramas decat numele. Am macat recent o pizza la ei si chiar nu mai era asa cum o stiam pe vremuri. La Jerry's fac pizza mai buna.

#257
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postcitronelle, on 27th June 2010, 13:49, said:

Din Pizza Hut mi-e ca n-a mai ramas decat numele. Am macat recent o pizza la ei si chiar nu mai era asa cum o stiam pe vremuri. La Jerry's fac pizza mai buna.

La Jerry's - au si pizza cu blat pufos ? :)

#258
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,878
  • Înscris: 27.06.2006

View Postdaniel21, on 27th June 2010, 13:56, said:

La Jerry's - au si pizza cu blat pufos ? :)

Un angajat de acolo pe care il cunosteam mai demult imi povestea ca cei de la Jerry baga in aluat si malai.

Care ar fi reteta pentru un blat "perfect" de pitzza coapta acasa in cuptor de aragaz fara indicator de temperatura...
Noi folosim o reteta mai veche insa nu stiu cand sa imi dau seama daca blatul este "facut".
Uneori iese prea crocant alteori cam necopt...

#259
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postgabicen, on 3rd July 2010, 16:32, said:

Un angajat de acolo pe care il cunosteam mai demult imi povestea ca cei de la Jerry baga in aluat si malai.

Care ar fi reteta pentru un blat "perfect" de pitzza coapta acasa in cuptor de aragaz fara indicator de temperatura...
Noi folosim o reteta mai veche insa nu stiu cand sa imi dau seama daca blatul este "facut".
Uneori iese prea crocant alteori cam necopt...


Da, blatul de la Jerry's contine si ceva malai. E pufos, dar nu la fel de gros ca blatul pufos de la Pizza Hut.

Pentru testarea blatului poti folosi o scobitoare. Cand consideri ca s-a rumenit si vrei sa vezi daca s-a copt, infigi o scobitoare in blat si daca iese curata, fara urme de aluat pe ea, inseamna ca s-a copt. Daca blatul inca este necopt inauntru o sa ramana bucatele de aluat crud pe scobitoare.

#260
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In cuptorul de aragaz (cu gaze) pizza nu iese bine.
In functie de grosime si durata necesara coacerii blatului, toppingul se poate arde sau poate ramane nefacut.

La gaze sau microunde iese un simulacru, daca faceti des pizza sfatul meu este sa va luati un mini cuptor electric.
E singura varianta buna pentru o pizza facuta in casa.

Edited by Mocebon, 04 July 2010 - 07:38.


#261
Oanys

Oanys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.08.2010
m-am mutat recent in crangasi si am hoinarit cateva zile sa cunosc mai bine zona. am dat peste un restaurant - pizzerie pe nicolae filimon, la curte cu ceva terasa, simpatic....mi-a placut foarte mult pizza, si denumirea a fost pe masura :D daca vrei pizza cu mai multa carne au pizza barbateasca, daca o vrei mai bogata au pizza saracului, si daca vrei ceva simplu si bun (eu asta am papat) iei greseala bucatarului :D:))  chiar va recomand. si mai fac si livrari prin zona, si uitasem blatul e...cum vrei :D pufos sau crocant, cum il ceri

Edited by Oanys, 08 August 2010 - 20:32.


#262
mitch

mitch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.07.2007
Garlic Pub pe Eminescu si Gambinos Pizza in rondul de la liceul Spiru Haret. Excelenta pizza, excelent local. Aflati mai multe de aici despre Gambinos: http://poftabuna.ro/...rul-3/avis.html. Dati si un like daca va place commentul. Thx!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate