Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Ecto-paraziti - capuse, paduchi, purici...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Alea sunt pentru insecte zburatoare sau taratoare. Puricii, chiar stresati fiind, vor continua sa se hraneasca....

#74
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 horia66, on 19 iunie 2014 - 21:41, said:

Solutia este sa faci dezinsectia adaposturilor. Periodic. Acolo sunt oua la greu ....
ce produs pentru adapost ? ce interval de aplicare? si ceva pentru patrupezi . (interval). ar fi recomandat sa le schimb locul pentru o perioada de timp?? cam cat? am dat cu taifun pe adapost si prin casa . e bun ? ms .

#75
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pentru adaposturi alegeti substantele cele mai "dure" in actiune: diazinon, fipronil etc.
Pentru animale alegeti piretroide. Sunt mai putin toxice pentru animal, si nu tinem mortis ca, dupa ce scapa de parazitii externi, sa faca si insuficienta hepatica....

Puteti sa-i mutati, pentru o perioada de 2-3 saptamani, dar sa faceti dezinsectie si in noul adapost.

#76
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Cum putem sa ne dam seama dintre 2 insecticide, unuk care cont n grame fipronil si altu cu x grame cipermetrina, care ie mai " tare"??? Dc aveau amandoua aceiasi subst era relativ mai usor, da asa nu ii cam greu de comparat mere cu pere?
Dc era vb de rachiu de mere vs rachiu de prune, poate era m usor pt ca comparam conc de alcool, dar asa.....???
Poate ar tb sa luam 10 gandaci si sa vedem cati se ineaca intr-o cantit de fipronil ai cati in aceiasi cantitnde cipermetrina....adik un fel de DL 50'?????

Edited by delores, 15 September 2014 - 11:24.


#77
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Se poate verifica DL50 atat la fipronil cat si la cipermetrina (scrie in fisa tehnica). Ideea e la ce animale le folosesti ? Pentru ca, pentru unele fipronilul este destul de toxic, iar cipermetrina e mai blanda cu ficatul....

 delores, on 15 septembrie 2014 - 11:21, said:

...care ie mai " tare"???

Ie mai "tare" verdele de Paris... sau Zyklon-ul B.

#78
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Il folosesc cm frecvent la purecii si gandacii din casa sau paduchii din cotete.

Mai grav e ca nu mai aunt multumiti de raticide si vor sa omoare si soarecii cu regent sau superkiller ...chiar pisicile a intrebat cineva...( acum e f adev ca rozatoarele nu tolereaza fipronilul, iar pisicile permetrina, dar nu stiu dc pot fi convinse sa consume asa ceva....ca-n bancuk cu rusii, pe cei care n-au mancat ciuperci a trebuit sa-i impuscam....)

Alta intrebare de 1000 pct : care ie mai tare dintre alfa-si delta-metrin ( recte fastac vs decis) ca sa omoare niste melci ??? Sugereaza clientul ca sa ma uit care ie pt insecte mai mari...cele mai mari insecte prevazute in prospect = gandacul de colorado; melcul din cate mai stiu nici macar nu ie insecta...dar cica granulele pt  melci nu ar fi bune de nimic...

Verdele ala de paris e f tentant, chiar intreaba multa lume, in sp pt plosnite de pat ( nu de caine, ca le mai zic unii asa si la capuse), unde se mai poate gasi? Sau furadan?

Mai ma intreaba de otrava pt sobolani sub f de pulbere cenusie ( o fi cumva stricnina ???) sa amestece ei cu mancare ( le zic ca e cam riscant, de aceea vine otrava gata mestecata cu substratul, sub f de momeli raticide, " caramele", " ciocolati", etc, dar...poate chiar asta vor, se pare, sunt dependenti de adrenalina :); la tv au dat pe unul care a ciordit de la munca niste pastile cu otrava de sobolani si a intoxicat toata familia ...:(...)

Ma intreb oare, stiu ca antigelul are gust bun si e consumat cu placere de cine nu trebuie, in sp, oare ar manca si sobolanii? Si "le-ar cauza" si lor? Mie mi se pare ca are exact acelasi miros ca varatul, adica f tentant chiar si pt noi, chiar dc zic ei ca are ceva amar in compozitie ca sa nu putem manca si noi sau anim de companie, ci doar rozatoarele...istoria insa ii contrazice, au fost numeroase cazuri care au reusit sa inghita si una si alta.. :(

! One morev" pearl" : coropisnitele pot fi ucise cu grau de soareci ??? L-or manca, dar e anticoagulant, iar ele nu stiu daca au sange ca al nostru, cu atatea globule rosii si restul...sau dc totusi le calca o masina, risca sa faca o hemoragie fatala de la anticoagulant :( ???

Edited by delores, 17 September 2014 - 09:02.


#79
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Uite cum is nevoita sa-mi perd io zilele cautand pe internet pt unul si altul...

Deci vreau sa zic ca omu cu melcii s-a intors inapoi sa-mi zica ca e de datoria mea, cu cunostintele mele, sa gasesc o solutie pt problema dlui, ca granulele albastre l-au dus la sapa de lemn, a cheltuit mai bine de 20 milioane, si melcii tot ii fac prapad...
A zis sa pun mana sa ma informez pe internet, sa ma documentez, ca " maine o sa fiu mai desteapta"...

Tocmai am cautat la legumicultura, unde cineva da un link la un articol in care se rec mesurol si optimol, adik ce am si eu -kk maka, alcineva rec var nestins partial, altul sa-i arunce peste gard la vecinii care nu-si cultiva gradina, altii sa ii dea la gaini,  in final isi pied cu totii rabdarea si-i zic ca e off topic...
Am incercat si io sa-i zic clientului ca e off topic, sa mearga la o fitosanitara, da' el nu si nu...sapt asta separe am fost luata la sigur grupa mare...inca de luni dim la prima ora, cand mi s-azis e 15, nu ma intereseaza de unde scoti banii...de parca i-as putea scoate din my own body...

Edited by delores, 17 September 2014 - 13:24.


#80
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 horia66, on 15 septembrie 2014 - 23:14, said:

Se poate verifica DL50 atat la fipronil cat si la cipermetrina (scrie in fisa tehnica). Ideea e la ce animale le folosesti ? Pentru ca, pentru unele fipronilul este destul de toxic, iar cipermetrina e mai blanda cu ficatul....



Ie mai "tare" verdele de Paris... sau Zyklon-ul B.

Un client carcotas,caruia i-a facut cainele babesioza doi ani la rand, desi ii punea ori Combo ori Advantix, cica i-a spus doctorul ca exista o injectie care costa 60 lei si il protejeaza de capuse 6 luni...( dc era Evomec romanesc, a facut o afacere buna, avand in vedere ca e 6 lei 10 ml si la caine se fac cam 0, 3 mg/kg si el are 10 mg/ml...deci 0,3 ml pe 10 kg...sigur, poti pretinde ca ca sa-l tina 6 luni ii faci de 6 ori doza, insa...nu-l mai mananca nici viermii in pamant 6 luni :) ; dc insa era Dectomax sau altceva la fel de bun...poate face banii...)
Ideea e ca aveam niste flyere /stickere nu stiu ce de la Frontline combo, aduse de ei promotionale, si doar ca nu mi-a dat cu ele de pamant cand le vazu, cica i-a facut doctorul acela o demonstratie cum inoata capusa nevatamata intr-o picatura de combo... acum zic io ca sa-l convinga pe deplin trebuia sa-i arate si cum se ineaca in injectia de 60 lei, nu ???

#81
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 17 septembrie 2014 - 08:48, said:

Alta intrebare de 1000 pct : care ie mai tare dintre alfa-si delta-metrin ( recte fastac vs decis) ca sa omoare niste melci ??? Sugereaza clientul ca sa ma uit care ie pt insecte mai mari...cele mai mari insecte prevazute in prospect = gandacul de colorado; melcul din cate mai stiu nici macar nu ie insecta...dar cica granulele pt  melci nu ar fi bune de nimic...
Pentru melci, nu insecticide, ci sulfat de cupru (piatra vanata).

Quote

Mai ma intreaba de otrava pt sobolani sub f de pulbere cenusie ( o fi cumva stricnina ???)
Nu, e fosfura de zinc. Foarte eficienta, dar din pacate omora foarte repede si intreaga familie de rozatoare se prindea de unde li se trage, si nu mai puneau gura. Ideea e sa-i omoare in timp, la cel putin 24 de ore dupa ce-au mancat, sa nu-si dea seama de unde ....

Quote

Ma intreb oare, stiu ca antigelul are gust bun si e consumat cu placere de cine nu trebuie, in sp, oare ar manca si sobolanii? Si "le-ar cauza" si lor?
Nu reusesc ei sa inghita cat sa le faca rau. Ar trebui cam o juma de kil de fiecare sobolan....

Quote

One morev" pearl" : coropisnitele pot fi ucise cu grau de soareci ??? L-or manca, dar e anticoagulant, iar ele nu stiu daca au sange ca al nostru, cu atatea globule rosii si restul...sau dc totusi le calca o masina, risca sa faca o hemoragie fatala de la anticoagulant Posted Image ???
In nici un caz. La coropisnite se foloseste un insecticid (imi scapa acu' denumirea), sub forma de granule. Se imprastie in gradina si se incorporeaza in sol cu grebla. Are un atractant pentru coropisnite.

 delores, on 17 septembrie 2014 - 12:59, said:

Deci vreau sa zic ca omu cu melcii s-a intors inapoi sa-mi zica ca e de datoria mea, cu cunostintele mele, sa gasesc o solutie pt problema dlui, ca granulele albastre l-au dus la sapa de lemn, a cheltuit mai bine de 20 milioane, si melcii tot ii fac prapad...
Repet: sulfat de cupru (piatra vanata) 5%. Pulverizata cu vermorelul.

#82
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Am praf pt coropisnite, sintogril. Si mesurol merge.
Piatra vanata ( sau zeama bordeleza) am avut odata 2 kg, la vreo 4O lei.
Acum am niste pliculete mici " champ 77wg" care contin 50% cupru metalic, sub f de hidroxid de cu, indicate ca fungicid. I believe is not the same s**t...
Deci piatra vanata tot la fitofarmacie sa mearga sa cate, ca io nu prea gasesc...

Edited by delores, 23 September 2014 - 17:04.


#83
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stimata doamna, sulfatu-i sulfat, hidroxidu-i hidroxid (sulfatu-i o sare, hidroxidu' e o baza).... Acu' eu nu stiu daca melcii sunt morti dupa cupru, sau dupa sulf..... Sau musai dupa combinatia dintre astea doua. Da' ar putea fi un subiect de cercetare pentru un doctorat.

#84
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Da, ar putea fi chiar un doctorat interdisciplinar " combaterea diversilor daunatori si a fobiilor asociate cu acestia" . Un exemplu avem aici : http://www.merckmanu...rasitosis.html. Am vreo doua persoane deja pe care le banuiesc de asa ceva, insa/la restul din pacate problema e cat se poate de reala ...:(. Defapt, bine nu e nicicum, doar ca in timp ce unii le trateaza cu maxima ingnoranta, altii ajung sa-si toarne in cap diazinol si altele ca sa nu-i mai atace insectele...
Nu mai vorbesc fobiile la alti diversi daunatori : broaste, serpi, cartite, cucuvele...

Hidroxidul, ca si sulfatul de cu, ambele au indicatie ca fungicide ; acum nu stiu daca or mai avea si alta...
( o alta situatie cu care ma intalneam frecvent, mai ales primavara : dati-mi ceva de stropit via/pomii, etc. Fungicid sau insecticid? Pai nustiu, care- i mai bun. Sau " care crdeti /stiti dvs ca imi trebuie" :). Pai luati-le pe amandoua, ca..nu se stie ce apare. Nu, dati-mi decat una, care e mai buna, dupa dvs...)

Edited by delores, 27 September 2014 - 07:32.


#85
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 delores, on 27 septembrie 2014 - 07:23, said:

Nu mai vorbesc fobiile la alti diversi daunatori : broaste, serpi, cartite, cucuvele...
Mie-mi plac cucuvelele, huhurezii si toti verii si cumnatii lor.... Si cucuveaua nu-i daunator. E binefacator....

Quote

Fungicid sau insecticid? Pai nustiu, care- i mai bun. Sau " care crdeti /stiti dvs ca imi trebuie" Posted Image. Pai luati-le pe amandoua, ca..nu se stie ce apare. Nu, dati-mi decat una, care e mai buna, dupa dvs...)
N-ai incercat sa infiintezi si un raion de carte in farmacia matale ? Eu asa as fi facut....

#86
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 horia66, on 27 septembrie 2014 - 13:29, said:

Si cucuveaua nu-i daunator. E binefacator....

La noi cand canta cucuveaua nu e de bine, cica prevesteste ceva gen garsoniera cu usa in tavan!

#87
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Era vb de cotofene, ma scuzati!

Le-a luat o tanti grausor, sa nu mai fure mancarea cainelui...unul mai breaz dect cel pe care l-a impletit nevastuica :)

Edited by delores, 27 September 2014 - 16:01.


#88
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Despre ectoparaziti am gasit ceva interesant aici:
http://www.infoveter...msg_share_topic
Doar ca tb sa aveti cont. Si e doar pt o anume specie...

#89
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 horia66, on 22 septembrie 2014 - 23:22, said:




Nu reusesc ei sa inghita cat sa le faca rau. Ar trebui cam o juma de kil de fiecare sobolan....


Si pt om cam tot atata ii dl. Probabil nici pt caine nu e cu mult mai mica, dar...o doza subletala nu te scuteste de probleme grave...( gen dializa); cica de la o gura in sus adult si un varf de limba copil, se indica ingrijiri medicale...si are al naibii un miros de abia te poti abtine sa nu pui pe limba, macar...
Mai bine e sa faci intox acuta, eventual sa-ti bage alcool etilic iv sau altceva similar ca sa blochezi competitiv receptorii pt etilenglicol; mb faci si o ir acuta si o depasesti cu un episod de dializa, si ramai cu un nivel de ir controlabil dietetic, decat sa depasesti prima faza a intox acute poate fara sa stii, caci atunci se instaleaza ir cronica, progresiva si ireversibila...de la etilenglicolul conjugat, metabolizat, care numai poate fi eliminat din sistem fara injurii grave la ap de excretie...

#90
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
" pot sa pun parakill la un pisoi de 5 sapt jumate? Nu ii mananca ( purecii) sa se otraveasca? Ca eu nu reusesc sa-i prind si el probabil e prea mic sa-i prinda sa si-i manance"

...daca vreo pisica sau alt animal ar reusi sa-si prinda singur toti purecii sa si-i manance...va dati seama ce bine ar fi? Nici nu ar trebui sa le mai dam mancare, nici nu am mai avea subsolurile pline...
( sau daca apuca vreuna sa moara pe acolo inainte sa-i termine pe toti, cand mergem la boxa dupa muraturi, aducem la purtator si cina pisicii sau a cainelui nostru de apartament :) )

Edited by delores, 29 September 2014 - 11:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate