Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Ecto-paraziti - capuse, paduchi, purici...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Du-te la o farmacie veterinara,exista un praf speciar pentru paduchi pe care-l amesteci intr-o anumita cantitate cu apa,iar cu acel lichid rezultat stropesti cotetul.

Edited by asasinuxp, 25 July 2011 - 20:09.


#38
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011

 ciprian_vladis, on 25th July 2011, 20:48, said:

salutare! ma lupt de ceva timp cu paduchii din cotet de la gaini. nu vor sa moara si gata... cotetul este facut din scanduri groase si parazitii gasesc locuri unde sa se bage (crapaturi, rosturi etc). am dat cu solutie facuta din calipso(otrava pt gandacii de colorado) concentratie 1 fiola la 750 ml apa, anii trecuti am mai dat cu motorina... poate stiti vreo metoda mai eficienta sa scap de ei... va rog ajutati-ma si pe mine. sunt numai la gainile batrane in cotet. la puii de 1 luna nu au nici la cei albi de carne. fiecare are alt adapost si nu vin in contact unii cu altii. va multumesc anticipat.
Se folosesc produse antipararazitare externe care pentru pasari sunt de regula sub forma de pulbere ( Galifos, Antipoux, Ectocid, etc),iar pentru adaposturi sunt sub forma lichida( Cypervet, Butox,Parakill).
Pasarile se pudreaza, trecand cu mana ,,in raspar’’, in zona capului, pe spate si sub aripi.
Privitor la adaposturi, se pregateste o solutie si se stropeste adapostul.
In cazul adaposturilor, se recomanda repetarea la 8-10 zile( chiar de 2 ori), pt.k din ouale parazitilor,care-au fost depuse in diferite locuri din adapost, mai tarziu vor iesi ,,puii’’.

#39
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
ecologic: inca bunica mea dadea cu var stins prin cotet iar afara se sapa o groapa in care punea cenusa scoasa de la plita.

non ecologic: intri la orice farmacie veterinara si gasesti acolo toate prostiile.

#40
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008

 perseu77, on 25th July 2010, 22:15, said:

Auzi mestere, taranul vine la tine cu urmatoare problema:-citez din ce spune danila cristi
" Am si eu nevoie de citeva sfaturi
De citeva zile pe cotetul gainilor si al prepelitelor am gasit niste insecte pline cu singe
Atasez mai jos foto
Ce sunt si cum pot scapa de ele? "
  tu ce faci? ii spui? stai sa il intreb pe Akomar sa vad ce se utilizeaza pe piele? Omul a spus ca are cotet nu sector de Avicola. etse de la tara!
Dat-i niste masuri concrete si practice, sa le inteleaga omul si sa ii fie usor de pus in practica.
Toata stima ca v-ati interesat pe net de produse de ultima generatie, dar tin sa va spun ca pana apar la noi in farmaciile vet. va trece multa apa pe Dunare. Si daca apar... nu stiu pretul lor, probabil ca vor fi mai scumpe, fii sigur ca taranul va lua ceva mai ieftin.
Concentratia de spalat oi e exagerata pt pasari si prepelite, le omori in 2 ore. Plus ca unii crescatori nu stiu sa dozeze corect solutia si de aia apar multe intoxicatii mortale la pasari... si la om..am cunoscut caz cand un nene si-a spalat cainele lup cu Neocidol si a ajuns si el la spital prin absortie cutanata.
  Inca o data o spun! NU SUNT DEACORD CU SPALAREA PASARILOR CU INSECTICID! asta o spun pt crescatorii de pasari! pt cei care nu vor sa o accepte e problema lor.
eventual de vrei sa faci aspersari poti lua un Frontline de ala de 200 ml de vreo 18 lei si e ok pt pasari, eu am folosit cu succes, e foarte bun chiar de e indicat pt carnivore puricoase.
Cand se face tratament la un gospodar asadar se tine cont de puterea lui financiara,(in cazul meu mi-am permis sa iau un FrontLine) si sa inteleaga masurile de igiena care sunt cele mai importante. Sa dai cu insecticid... e solutie de moment,pt ca nu are efect asupa oualor si tratamentul se repete la 10 zile.
Ideea cu cutia sau ligheanul cu cenusa in care pui si nisip si pudra de insecticid gen Pirethine- de ala unguresc nu e inventia mea..am vazut -o la medici batrani perfect adaptabila la gospodarii! si nu in Avicola unde e alt sistem de crestere... asa ca nu vorbesc tampenii puteti voi sa radeti, un om simplu nu o va face.
Voiam sa nu mai raspund, dar am facut-o pt altii care citesc.


Pe Danila Cristi prea putin il intereseaza cultura medicala si teroretica a unui veterinar de pe aici,despre toxicitatea hepatica a ivermectinei sau despre nu stiu ce insecticid eco de ultima generatie cu toxicitate mica si efect maxim... pe el il intereseaza solutii practice, eficiente.
90 % m-am adresat lui. Am fost mai impulsiv pt ca nu sunt sub nici o forma de acord cu imbaierea pasarilor intr-un butoi cu solutie! Si o mai zic de 10 ori!!!
  Nu o zic ca sa ma dau destept sau mare... o zic ca sa nu ne injure el mai tarziu,  pe cei care au studii veterinare finalizate ( si nu care isi dau cu parerea) si am impresia ca suntem doar 2 pe acest Topic.
omului daca ii moare un animal nu va da niciodata vina pe el - poate sa fie vina lui ca nu a dozat bine substanta ... ci pe medic! asadar recomand cand lucram cu oamenii, mai ales cei simpli sa folosim mai putin metode extreme.
Si folositi bine indicatiile dupa prospect. Voiam sa te intreb Horia daca spui ca esti med veterinar ca si mine..ai spus mai sus ca ai folosit la pasari imbaierea in aceeasi concentratie a solutiei ca si pentru oi, ce produs ai folosit?? Butox, Neocidol EC?
In fine.. pe recipientii produselor respective scrie cumva ca se folosesc si pentru imbaieri la pasari de ograda, prepelite?
       Asta voiam sa stiu... multumesc.
Toata stima!!!
Sunt deacord cu ce spuneti, cred ca un link pe net poaste fi relevant.
Dupa  ce ca mancam cereale otravite acum otravim si pasarile?
PS bunica le trata cu untura si dadea cu motorina pe lemne unde dormeau si a trait pana 92 de ani.

#41
pepi20

pepi20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 23.09.2009
Buna seara!
Am observat pe cainii din curte capuse si am incercat sa-i tratez luand de la farmacia veterinara fiole cu picaturi pe care le-am pus pe spatele acestora.
O problema mai mare ar fi ca aceste capuse se afla si in curte, pe jos, in numar destul de mare. Am stropit in curte cu scabatox dar se pare ca nu are niciun efect, capusele n-au nicio treaba si mi-e teama sa nu intre in casa.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi, cu ce sa stropesc, in curte si in locuinta, si cum sa le distrug.
Va multumesc.

#42
_Aether_

_Aether_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.05.2012
Suna oleacă cam extrem.
1. Știu că era ceva de pus pe câine și respingea căpușele, nu stăteau pe el.
2. Loțiune pentru om în caz că se lucrează mult prin curte.
3. 50-60 de ron sunt apărate cu ultrasunete pentru căpușe (și ALTELE).

#43
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Baga niste gaini in curte ca le toaca pe toate.

#44
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007
RomParaKill picaturi pe animal si Cyper-Vet pe jos in curte.
Sa nu dai pe zile ploioase.

#45
_Aether_

_Aether_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 43
  • Înscris: 02.05.2012

 xeleron, on 2nd May 2012, 21:14, said:

Baga niste gaini in curte ca le toaca pe toate.
Adevărul este că trebuie să fie un motiv pentru care la mine la țară nu am dat peste așa ceva, chiar și pe terenul de fotbal erau gâște/rate.

#46
kata_lyn18

kata_lyn18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 12.02.2012
am si eu o intrebare: stie cineva cum sa scap de paduchii gainilor?am incercat mai multe solutii(lichid) dar fara rezultat

#47
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Ulei comestibil, uns capul si gatul. Tu, o baie buna. De asemenea mai poti da cu var peretii la cotetul gainii. Asta din cate stiu ca facea mama mea. A, si cenusa de asemenea.

#48
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Le pui cenusa undeva sa se scalde (e mult spus scaldat, ele se tavalesc, practic, in cenusa aia), e varianta cea mai simpla. Mai poti incerca sa le dai la baza gitului si sub aripi cu ceva insecticid, dar cred ca e greu sa le prinzi, mai ales pe cocos. Bafta ;)

#49
dintcd

dintcd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.10.2007
Cum scap vacile de căpușe ? În fiecare seară când se întorc de la păscut ,strâng de pe fiecare vacă cel puțin 50 de căpușe. Nu știu ce să mai fac. Mă ajută cineva cu un sfat ?! Mulțumesc !!!!

#50
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
prin frictionarea cu un burete imbibat in antiparazitar extern: butox, neostomosan etc.

#51
dintcd

dintcd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.10.2007

 horia66, on 8th May 2012, 14:23, said:

prin frictionarea cu un burete imbibat in antiparazitar extern: butox, neostomosan etc.

Vacile sunt cu lapte ; nu vor fi probleme ?

#52
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
In principiu, nu.

#53
doru_constantiniu

doru_constantiniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 06.06.2007

 kcostica, on 28th September 2011, 22:31, said:

PS bunica le trata cu untura si dadea cu motorina pe lemne unde dormeau si a trait pana 92 de ani.

Ce legatura are varsta bunicii cu parazitii gainilor? Poate bunica a trait 92 de ani, dar gainile sigur nu.
Legat de dermanyssus, m-am pricopsit si eu si nu scap cu nicio solutie  recomandata de pe la farmaciile de-aici. Nici cu flambarea n-am reusit. Am cotetul din OSB si, cum zicea cineva pe-aici, e al dracu de pacatos.
Mai incerc cu alte solutii, vreau sa fac un cotet nou (inca nu stiu din ce materiale) si, daca nici asa nu merge, cred c-o sa le dau cu zeama de cutit.

#54
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 doru_constantiniu, on 18th May 2012, 10:16, said:

Legat de dermanyssus, m-am pricopsit si eu si nu scap cu nicio solutie  recomandata de pe la farmaciile de-aici. Nici cu flambarea n-am reusit. Am cotetul din OSB si, cum zicea cineva pe-aici, e al dracu de pacatos.

Pai, nu vei scapa pana nu distrugi si ouale depuse in cotet - cu OSB, slabe sanse. Poate sa incerci sa-l vopsesti pe interior cu un pistol de vopsit, care sa acopere fiecare milimetru patrat si toate anfractuozitatile...

Edited by horia66, 19 May 2012 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate