Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ecto-paraziti - capuse, paduchi, purici...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#109
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ai dat granule sau fiola? ( am asa un feeling ca ai dat varianta granulata)

Preliminar, fara alte detalii, cred ca e mai degraba vorba de concentratii ( e si chestiune de compozitie, chestiuni legate de izomeri, cyper si alfa/ alfa-cyper sunt o combinatie de izomeri in diverse proportii, functie de destinatie....unele combinatii sunt mai toxice decat altele si deci o concentratie mai mica din alfa e mai eficienta...una e produsul pt afide sau imbaiat oaia,  alta e pt stropit in grajd desi uneori pare aceeasi substanta si concentratie relativ  asemanatoare)



Ps. Avand in vedere variabilitatea asta a compozitiei/ blendului de izomeri la cipermetrina, si diferentele de.la producator la producator la aceleasi concentratii teoretice pot fi relevante.
O fi bayerul cum o fi dar in afara de factorul pret, la calitate  nu face magarii.



#110
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Lichide ambele, la fiolă de un litru Posted Image
Am respectat întocmai dozajele de pe flacoane.

Fenotimul l-am simțit oleacă și pe piele (nu eram echipat chiar OK și a apărut de nicăieri o boare de vânt), chiar după spălare a rămas o ușoară iritație.
Diferență de preț da, există, Fenotimul pe la suta de lei/litru (dacă îmi aminitesc bine, sunt vreo cinci ani) iar K-Othrine binișor peste trei sute.

#111
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Peste 300 lei/litru ???? Maaaaaama !!!

#112
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu am un catel, o pisica batrana si un cotoi "din ea"(ma gandesc ca nu o mai duce mult) de anul asta...
Nu am avut probleme cu paduchii sau capusele, dar mereu am respectat "programul".
De doi ani nu mai folosesc parakil-ul ci fiole cu ceva pe baza de plante doar pentru animale.

#113
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 DDuras, on 06 iulie 2017 - 17:55, said:

Peste 300 lei/litru ???? Maaaaaama !!!
Pai, se aplica diluat, 1%. Dintr-un litru faci 100 L suspensie.

#114
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Asta bănuiam. În condițiile astea e scump!

#115
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
E scump, daca insa te mananca tantarii si capusele o poti da in alte cele...o javra bolnava inseamna mai mult de 300 lei sa o scapi, uneori mult mai mult...daca ai capuse in curte deja devine aproape cert ca vei fi nevoit sa dai banii aia. Mai grav e ca deja parazitii transmisi la om incep sa faca victime iar in viitor evolutia (in rau) va fi exponentiala.
Ideea nu e ca e scump, ideea e macar sa  fie eficient si mai ales sa poti sa combati folosind acea solutie, in principiu mai exista albine, vecini samd..si uneori banii sint ultima problema.


#116
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Ai si tu dreptate ...  :)

Totusi e mai ieftin ierbicidul total. Banuiesc ca daca nu mai sunt balarii nu mai sunt nici capuse...

#117
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Ei avand caini si inerent probleme am tot observat si comportamentul parazitilor, legatura exista dar viata bate filmul si teebuie sa ne gandim ca nu putem totusi sa parjolim totul in jur de teama acestor ganganii.
Cele doua trebuie conjugate.

#118
albatrosul78

albatrosul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.09.2005
Cum sa scapati de paduchi la gaini - solutie fara costuri - citeste mai jos!!!

Am avut si eu aceasta problema pana cand acu 2 ani mi-a murit o gaina pentru ca era plina de paduchi. Anterior am tot incercat: ardere cu gaz, dat cu var, cu ulei...etc.
Solutia: cand incepe sa fie cald afara le oblig sa doarma in aer liber, le restrictionez accesul in incaperi inchise pentru ca acolo se inmultesc paduchii pe cand afara , paduchii nu au nici o sansa.
Functioneaza sigur, la mine e al doilea an cu rezultate.
Sa va fie de folos informatia!

Edited by albatrosul78, 10 May 2018 - 00:22.


#119
ioncelmic

ioncelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.05.2018
Mama a folosit in ultimul timp cu succes Regemi Plus sau Alfa nu mai stiu sigur. 0.5 ml la 1 l apa.
Din cate i-a spus vanzatoarea e fostul Regent dar concentratia de fipronil este injumatatita.

#120
albatrosul78

albatrosul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.09.2005

 albatrosul78, on 10 mai 2018 - 00:20, said:

Cum sa scapati de paduchi la gaini - solutie fara costuri - citeste mai jos!!!

Am avut si eu aceasta problema pana cand acu 2 ani mi-a murit o gaina pentru ca era plina de paduchi. Anterior am tot incercat: ardere cu gaz, dat cu var, cu ulei...etc.
Solutia: cand incepe sa fie cald afara le oblig sa doarma in aer liber, le restrictionez accesul in incaperi inchise pentru ca acolo se inmultesc paduchii pe cand afara , paduchii nu au nici o sansa.
Functioneaza sigur, la mine e al doilea an cu rezultate.
Sa va fie de folos informatia!

Al treilea an cu succes!
Recomand cu caldura, nu va costa nimic doar ceva amenajari ca sa aiba unde sa se dea la dos de ploaie, insa nu spatiu inchis (acolo sigur vor face paduchi).
La mine am vazut ca nici intr-o incapere deasupra fanariei nu fac paduchi, insa e foarte spatioasa si circula destul de mult aer pe acolo (e doar pentru cateva rasfatate).

Concluzie: pasarile tinute afara in anotimpurile calde nu vor avea probleme cu paduchii!

#121
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Împlinesc aproape un an de când găinile mele sunt libere de paduchi. De vreo 10/15 ani se tot lupta bunicii cu ei și de la ulei pe toate stinghiile, ulei pe găini, arătau săracele că vai de ele, au trecut apoi la sulf ars prin coteț, care a pârlit doar corcodușul din apropiere, dar păduchii tot rezistau.
Câțiva ani am stropit cu tot felul de solutii, recomandate prin farmacii, sau citite aici pe forum. Repetate și rasrepetate. Mureau majoritatea dar tot apăreau.
Apoi am spălat totul luna și am dat cu clor, rezultat 0.
Am pârlit cu arzător, sfârâiau la cat de multi erau și intercalam și cu stropeli cu otrăvuri.
Rezultat 0.
Pe langa astea le umpleam mereu cu prafuri antipaduchi gen galifos, sau cum ii spune.
Îmi venea să mă las păgubaș și credeam că unica soluție este să nu mai creștem păsări cel puțin un an.
Dar am mai făcut o încercare. In loc sa omor păduchii, să-i fac sa moara singuri de foame.
Ideea era sa nu-i las să ajungă la găini.
Am schimbat cuibarele de lemn cu niste lădițe din plastic in care păduchii nu se pot cuibări, și in caz de este nevoie sunt ușor de spălat.
Parii pe care stăteau și dormeau păsările erau fixați în pereți si păduchii circulau cum voiau. I-am scos și i-am fixat doar in sârme de tavan și podea. Așa le este mult mai greu să ajungă la ele.
Ultimul ingredient și probabil cel mai important este cenușa. Asta vara nu aveam multă și puneam doar in jurul sârmelor cu care fixasem parii și pe langa pereți. Dar toată iarna când a fost din abundență, am împrăștiat-o peste tot.
Înainte o duceam in grădină, acum ajunge întâi în coteț, apoi la macerat cu tot cu găinaț și apoi in grădină.
Acum nu știu dacă are legătură, dar bunica zice că nu i s-au luat niciodată așa de mult. La 16 găini, dintre care 2 sunt acum cloști, cred că au făcut in medie 10 oua pe zi.

Edited by Salieri99, 24 April 2020 - 00:22.


#122
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Poti sa faci niste mici gropi, in zone umbrite, unde sa pui cenusa.
Acolo se vor duce gainile vara si se vor "scalda".

Sarmele alea care fixeaza parii sa le ungi periodic cu ulei ars de motor si cu motorina.

#123
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Groapa de scăldat a fost mereu, dar nu a fost îndeajuns.

#124
Mihaibravu

Mihaibravu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2020

 Salieri99, on 24 aprilie 2020 - 00:20, said:



Rezolvare ingenuoasa.De baile cu nisip si cenusa stiam.Cuibare din plastic am m-ai vazut,dar la stinghiile suspendate cu sarme nu m-as fi gandit.
Totusi,din ce material recomandati constructia cotetelor pentru a amana cat mai mult aparitia paduchilor?
Va multumesc!

Edited by Dany_Darke, 26 April 2020 - 22:41.


#125
chair13

chair13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.04.2014
Buna ziua!
Am o livada de aprox 1000 mp, unde am o gramada de capuse. Iarba e cosita, cu ce ar trebui sa dau, care ar fi mai eficient, Diazinol sau K-Othrine?


Multumesc!

#126
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Diazinonul este mult mai eficace decat permetrinele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate