Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Ecto-paraziti - capuse, paduchi, purici...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
danilacristi

danilacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.06.2010
Am si eu nevoie de citeva sfaturi
De citeva zile pe cotetul gainilor si al prepelitelor am gasit niste insecte pline cu singe
Atasez mai jos foto
Ce sunt si cum pot scapa de ele?
Attached File  DSCN1126.JPG   4.23MB   415 downloads
Attached File  DSCN1125.JPG   3.94MB   298 downloads

#2
darklunacy

darklunacy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.06.2010
Indiferent de raspunsurile celor de aici, cred ca ar trebui sa consulti un medic veterinar. Poate fi daunator atat pentru gaini cat si pentru oua, respectiv pentru tine.

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Sunt capuse. Iti trebuie romparasect sau butox. Cere la orice farmacie veterinara.

#4
danilacristi

danilacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.06.2010
am incercat botux si nu a dat roade

#5
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 danilacristi, on 22nd June 2010, 21:33, said:

...nu a dat roade

Cum l-ai utilizat ?

#6
danilacristi

danilacristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 21.06.2010

 horia66, on 24th June 2010, 17:18, said:

Cum l-ai utilizat ?

stropit cotetul

#7
Florin_79

Florin_79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2010
Cea mai eficienta metoda este flambarea, sau sa le dai evomec in ceafa 0,2. Stropitul cu nush ce substante da razultate de moment care tine cateva zile. Eu zic ca is acarieni nocturni ...pune o cutie de culoare alba si uitate peste o zi sau doua ... o sa fie plin pentru ca le place culoarea alba.

Edited by Florin_79, 26 June 2010 - 20:50.


#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 danilacristi, on 24th June 2010, 21:34, said:

stropit cotetul

Nu o sa rezolvi problema doar prin stropirea cotetului. Trebuie sa actionezi in doua directii:

1. Imbaiere cu un antiparazitar (cu grija, sa nu ingurgiteze solutia) - e adevarat ca la pasari se face rar, de preferinta intr-o zi foarte calduroasa - sau prin injectare subcutanata a unei ivermectine.

2. Flambarea - cu lampa cu gaz (din aceea de instalator) a cotetului, bine de tot prin toate colturile - altfel vei avea generatii proaspete de pui de capuse ...

#9
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 horia66, on 8th July 2010, 07:48, said:

Nu o sa rezolvi problema doar prin stropirea cotetului. Trebuie sa actionezi in doua directii:

1. Imbaiere cu un antiparazitar (cu grija, sa nu ingurgiteze solutia) - e adevarat ca la pasari se face rar, de preferinta intr-o zi foarte calduroasa - sau prin injectare subcutanata a unei ivermectine.

2. Flambarea - cu lampa cu gaz (din aceea de instalator) a cotetului, bine de tot prin toate colturile - altfel vei avea generatii proaspete de pui de capuse ...

Salut Horia,

In sistem industrial stii ca problema asta nu prea exista. Ma refer aici la ouatoare si parinti, exclud broilerii data fiind durata mica de crestere si automat curatenia temeinica (cel putin teoretica) dintre serii. Un alt motiv pentru care nu exista in industrial ar fi si calitatea materialelor care nu permite spatii necesare ascunderii lor si dezvoltarii ciclului de viata. De aceea nici prima varianta de tratament nu exista in sistem industrial, neexistand nici solutii de imbaiere nici doze exacte pentru asta si nici injectarea bineinteles.
Flambarea este foarte buna in rezolvarea multor probleme si o recomand oricand cu respectarea normelor de protectie! Au fost prea multe cazuri de intoxicari datorita folosirii ei in sparii insuficient ventilate si alte probleme cauzate de folosirea aparatelor improvizate ce au provocat explozii sau incendii.

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Akomar, on 10th July 2010, 01:07, said:

Salut Horia,

In sistem industrial stii ca problema asta nu prea exista. ...

Da, da... absolut !

Mai apare ici si colo in gospodariile populatiei, mai ales in cazurile cand nu se fac dezinsectii in adaposturi cu anii ...

Imbaierile eu le recomandam in circumscriptie - afara, in curte, in zile f. calduroase. Se utilizeaza o caldare pentru pui sau un butoi de tabla pt. adultele voluminoase. Merg produsele pt. imbaieri la ovine, in aceiasi concentratie.

In definitiv, este o operatiune artizanala ...

#11
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Ceea ce ai gasit tu sunt capuse care ataca noaptea, ziua stau ascunse la umbra sau in crapaturile de lemn.  Perioada lor de actiune este la inceputul verii, , odata ce inaintam spre toamna atacul scad, insa este deosebit de stresant pentru pasari.
Solutia e urmatoarea:
1. pui la pasari o scaldatoare cu cenusa si nisip in care cumperi niste praf antiparazitar (gen Pirethrine)- 1 flacon intreg, cu ocazia asta scapa si de paduchi, scaldatoarea se face dintr-o cutie de lemn sau ladita de cirese acoperita  sa nu cada praful din ea.
2. capusele stau mai mult ziua ascunse in crapaturi, stropitul  cu insecticide ,acaricide poate sa distruga o parte din ele iar flambatul e solutie buna dar periculoasa. Eu iti dau o solutie si mai buna.... dar atentie, nu combinata cu FLAMBAREA!!!! deci...
cumperi 1 flacon de 20 ml Romparasect sau alt insecticid, il dizolvi in 2 l de motorina sau gaz lampant, mai poti pune inca 1 l ulei ars de motor si dai bine structurile de lemn din adapor,cuibarele (paiele din cuibare se scot si ard ). Motorina are efectul ca se impregneaza profund si distruge ouala si adultii
3. la anul o sa ai iar capuse pt ca femelele au depus oua prin crapaturi de lemn, sub frunze, dejectii. Ideal ar fi sa intorci pamantul de 2 ori pe an, sa il arda soarele, uscand astfel larvele din oua.
Cum spunea un antevorbitor, daca speli gaina cu sol insecticid o omori mai mult ca sigur,pt ca are pielea subtire si absoarbe mult. Deci nu IMBAIERE sau STROPIRI pe pasari domnilor!
Sunt medic veterinar cu experienta si stiu ce spun.

de asemenea mai citeam o aberatie- injectarea de ivermectine sc la pasare!?? DOAMNEEEEEE!!!!.mare ti-e lumea de prosti!!!! Nu mai asculta ce zic  toti neavenitii de pe aici, du-te si onsulta un asistent sau medic veterinar de la orice farmacie vet si vei vedea ce ineptii  se vehiculeaza pe acest forum.
    Ivermectina  se face sc sau cazui exceptionale i.m (Dectomax) doar la mamifere de interes zootehnic. Cu stricta supraveghere se injecteaza sc si la caine (BIOMEC) care e o ivermectina speciala, doar de un medic vet. Dar in rest la alte specii in afara de rumegatoare, cai, suine nu se face ivermectina!!!!

Edited by horia66, 17 July 2010 - 16:09.


#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 perseu77, on 17th July 2010, 13:02, said:

...
Cum spunea un antevorbitor, daca speli gaina cu sol insecticid o omori mai mult ca sigur,pt ca are pielea subtire si absoarbe mult. Deci nu IMBAIERE sau STROPIRI pe pasari domnilor!
Sunt medic veterinar cu experienta si stiu ce spun.

de asemenea mai citeam o aberatie- injectarea de ivermectine sc la pasare!?? DOAMNEEEEEE!!!!.mare ti-e lumea de prosti!!!! Nu mai asculta ce zic  toti neavenitii de pe aici, du-te si onsulta un asistent sau medic veterinar de la orice farmacie vet si vei vedea ce ineptii  se vehiculeaza pe acest forum.
    Ivermectina  se face sc sau cazui exceptionale i.m (Dectomax) doar la mamifere de interes zootehnic. Cu stricta supraveghere se injecteaza sc si la caine (BIOMEC) care e o ivermectina speciala, doar de un medic vet. Dar in rest la alte specii in afara de rumegatoare, cai, suine nu se face ivermectina!!!!

Stimate domnule coleg cu experienta, ecto-paraziti pe gainile din ferme sunt foarte rari. Din aceasta cauza, par a fi un fel de curiozitate pentru medicii si inginerii zootehnisti din ferme.

Totusi, niste cercetatori din Basarabia au studiat fenomenul pe ferme mici - unele poate la nivel gospodaresc - si au folosit experimental si aspersarea pasarilor cu un antiparazitar extern, ba chiar si injectarea de Ivomec s.c. la acele pasari ... Mai cititi, domnu' coleg, mai cititi. Lumea nu incepe si nici nu se termina cu experienta noastra profesionala. Nici a mea, nici a dumitale...

Attached File  Studii_ectoparaziti_la_pasari.pdf   468.43K   213 downloads

#13
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Bibilici careva?

Quote

As domestics, guineafowl are valuable pest controllers, eating many insects. They are especially beneficial in controlling the lyme disease-carrying deer tick, as well as wasp nests. While they are rarely kept in large numbers, a few are sometimes kept with other fowl to be used as a security system against birds of prey. They will call with their loud, high shrieking voices if concerned about intruders.

http://en.wikipedia....ated_guineafowl

Edited by blimpyway, 18 July 2010 - 13:30.


#14
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010

 horia66, on 17th July 2010, 17:34, said:

Stimate domnule coleg cu experienta, ecto-paraziti pe gainile din ferme sunt foarte rari. Din aceasta cauza, par a fi un fel de curiozitate pentru medicii si inginerii zootehnisti din ferme.

Totusi, niste cercetatori din Basarabia au studiat fenomenul pe ferme mici - unele poate la nivel gospodaresc - si au folosit experimental si aspersarea pasarilor cu un antiparazitar extern, ba chiar si injectarea de Ivomec s.c. la acele pasari ... Mai cititi, domnu' coleg, mai cititi. Lumea nu incepe si nici nu se termina cu experienta noastra profesionala. Nici a mea, nici a dumitale...

Studii_e...a_pasari.pdf


       Eu iti doresc atunci sa aspersezi gainile cu sol. de insecticid de care spuneai tu. Personal, in cercetatorii din Basarabia si cei din Romania sau Balcani nu am incredere.
Eu vorbesc deceva concret si de experienta mea iar cu articolul tau , ca sursa de informatie si sfaturi pt cei care au problemele  din titlul Topicului nu sunt deacord. Nu poti face experimente pe animalele oamenelor. Nu accept sa discut cu persoane care nu au pregatire veterinara si care isi dau cu parerea dand un search pe "goagle" si sa  posteze articole din care inteleg ce doresc ei.
  Ivermectinele daca se folosesc pe pasari, se fac deocamdata experimental si probabil nu pe gaini ouatoare deoarece se elimina prin oua, iar perioada de remanenta in carne e indelungata.
  Sincer imi doresc sa intre pe acest forum si alt medic veterinar ca sa facem un brainstorming. Apreciez abilitatile tale de .. veterinar care doreste sa ajute oameni, dar eu personal nu as face ceea ce am dezbatut mai sus, deoarece am vazut gaini moarte in gospodarii care au respirat vaporii de insecticid din adapost, vara, in luna iulie, apoi pui de 2 kile peste care s-a aspersat solutie de Scabizol la sfaturile unui medic care isi deschisese farmacie  ca aveau babacii lui bani. Nu vreau sa iti zic de anchetele celor de la DSVSA si cati bani trebui sa scoata colegul meu apoi de la tescherea.
  Am tratat caini intoxicati cu ivermectina  (1ml/20 kg)  si crede-ma ca se trateaza foarte greu, pt ca nu ai antidot si ti se rupe inima sa ii vezi cum fac. nu recomand ca antidot atropina cum fac altii, nu faci decat sa le amplifici simptomatologia.
  Mi-am dat lucrarea in Anatomia patologica a ficatului la porci si am asistat la sacrificari de porci la abatorul Perish. Am gasit multi porci cu distrofii hepatice si limfoame, asta dupa ce am dus probe pt preparate histo-patologice la Facultatea de veterinara unde am aflat diagnosticul... Daca citesti mai mult despre ivermectine, folosirea indelungata da ciroza hepatica.
                                                                                                                                     Tot respectul....

#15
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 perseu77, on 22nd July 2010, 14:12, said:

Eu iti doresc atunci sa aspersezi gainile cu sol. de insecticid de care spuneai tu. Personal, in cercetatorii din Basarabia si cei din Romania sau Balcani nu am incredere.

Atunci uite aici niste informatie din alte parti in care poate tu ai incredere :
http://poultrykeeper...lice-mites.html
http://www.pandtpoul.../productid/1335

Zice ca se administreaza pe piele....

 perseu77, on 22nd July 2010, 14:12, said:

Nu accept sa discut cu persoane care nu au pregatire veterinara si care isi dau cu parerea dand un search pe "goagle" si sa  posteze articole din care inteleg ce doresc ei.

Daca nu erai ignorant ai fi observat ca moderatorul este medic veterinar. Spre deosebire de tine el discuta cu toata lumea indiferent de pregatire si foloseste pentru asta argumente.


 perseu77, on 22nd July 2010, 14:12, said:

Tot respectul....

Nu nu nu .. asta se castiga nu se cere!

#16
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Va doresc la voi sa faceti cum va documentati foarte bine dupa net. Degeaba incercati sa ma combateti, prefer sa nu mai raspund.. va las sa fierbeti in suc propriu... nu vreau sa fac bine cu forta.
Totusi cand vreti sa tratati ceva, intrebati pe cel de la farmacie veterinara sau un veterinar care are experienta.


si chiar va doresc sa folositi produsele respective! va recomand sa le folositi... cele postate de unii a caror nume acum nu l-am retinut ca si linkuri...
                                                         Tot respectu-- e o formula de incheiere nu neaparat ca i-as respecta pe unii epigoni de aici

#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 perseu77, on 22nd July 2010, 16:12, said:

...
Eu vorbesc deceva concret si de experienta mea

Intrucat nu te-ai lovit de ecto-parazitoze la pasari in ferma, experienta ta nu este relevanta ...

Quote

Ivermectinele daca se folosesc pe pasari, se fac deocamdata experimental
Aici ai dreptate. Pentru ca tehnologiile moderne exclud ecto-parazitozele in ferme, domeniul este foarte... "exotic" si aparte, curios si destul de ingust ...

Quote

si probabil nu pe gaini ouatoare deoarece se elimina prin oua, iar perioada de remanenta in carne e indelungata.

Remanenta in carne este diferita de cea in lapte, sau cea in oua ... Si aici mai e de discutat.

Quote

Sincer imi doresc sa intre pe acest forum si alt medic veterinar ca sa facem un brainstorming. Apreciez abilitatile tale de .. veterinar care doreste sa ajute oameni,

Multumesc. Chestiunea (cu care eu m-am vazut fata in fata in perioada cat am fost medic de circumscriptie - dupa perioada in care am fost sef de ferma si inainte de a lucra in cercetare ...) este ca taranul - micul proprietar de pasari te cheama sa-i rezolvi problema - ecto-paraziti la gaini, si tu... ce faci ?

Dai din umeri si-i spui ca "din experienta ta" sa le puna tavite cu cenusa si nisip in care sa se "scalde" ?
Asta nu le rezolva probleme, sunt paleative.

Quote

dar eu personal nu as face ceea ce am dezbatut mai sus, deoarece am vazut gaini moarte in gospodarii care au respirat vaporii de insecticid din adapost, vara, in luna iulie, apoi pui de 2 kile peste care s-a aspersat solutie de Scabizol la sfaturile unui medic care isi deschisese farmacie  ca aveau babacii lui bani. Nu vreau sa iti zic de anchetele celor de la DSVSA si cati bani trebui sa scoata colegul meu apoi de la tescherea.

Aici iarasi ai dreptate. Eu as fi ales un antiparazitar extern ca^t mai "bland", de tipul tetrametrinei - care este un piretroid - substante de sinteza care "imita" molecula piretrului. Acestea au o toxicitate redusa pentru animale si pasari, in timp ce sunt destul de eficace contra insectelor.

Attached File  pyrethrins.pdf   205.65K   42 downloads

Scabizolul in schimb, este un foarte toxic antiparazitar extern, pe baza de diazinon, care este de asemenea extrem de toxic pentru pasari si nevertebrate. Plus ca e si interzis in UE si USA de vreo 2-3 ani.

Am mai spus-o si o repet: citirea prospectelor produselor farmaceutice nu te face automat medic - uman sau veterinar. Mai sunt niste ani de studiu in spate, pe la paraziti, farmacologie, toxicologie etc... Respectivul coleg cu farmacia veterinara de care spui le cam sarise.

Quote

Am tratat caini intoxicati cu ivermectina  (1ml/20 kg)  si crede-ma ca se trateaza foarte greu, pt ca nu ai antidot si ti se rupe inima sa ii vezi cum fac. nu recomand ca antidot atropina cum fac altii, nu faci decat sa le amplifici simptomatologia.

Dozajul de 1 ml / 20 kg e foarte mare. Nu sunt specializat in animale de companie, dar din ce mi-au spus unii colegi, ei au folosit 1 ml / 50 kg.

Quote

Mi-am dat lucrarea in Anatomia patologica a ficatului la porci si am asistat la sacrificari de porci la abatorul Perish. Am gasit multi porci cu distrofii hepatice si limfoame, asta dupa ce am dus probe pt preparate histo-patologice la Facultatea de veterinara unde am aflat diagnosticul... Daca citesti mai mult despre ivermectine, folosirea indelungata da ciroza hepatica.

1. Ivermectinele au ca tesut-tinta de depozitare, tesutul hepatic. Hepato-toxicitatea lor e un lucru cunoscut. Moxidectina spre deosebire (alt produs banat in UE, din pacate, pentru o remanenta prea lunga...) avea tesutul-tinta - tesutul adipos. Din punctul asta de vedere (al hepato-toxicitatii), era mult mai "bla^nda"...

2. Multe alte produse terapeutice - anti-parazitare, anti-infectioase... anti-epileptice etc. manifesta hepato-toxicitate. Medicii care iau in seama acest lucru, intervin in paralel si cu hepato-protectoare. Aici (si nu numai ...) apare si diferenta intre un medic bun si alt medic... si-ata^t.

#18
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Auzi mestere, taranul vine la tine cu urmatoare problema:-citez din ce spune danila cristi
" Am si eu nevoie de citeva sfaturi
De citeva zile pe cotetul gainilor si al prepelitelor am gasit niste insecte pline cu singe
Atasez mai jos foto
Ce sunt si cum pot scapa de ele? "
  tu ce faci? ii spui? stai sa il intreb pe Akomar sa vad ce se utilizeaza pe piele? Omul a spus ca are cotet nu sector de Avicola. etse de la tara!
Dat-i niste masuri concrete si practice, sa le inteleaga omul si sa ii fie usor de pus in practica.
Toata stima ca v-ati interesat pe net de produse de ultima generatie, dar tin sa va spun ca pana apar la noi in farmaciile vet. va trece multa apa pe Dunare. Si daca apar... nu stiu pretul lor, probabil ca vor fi mai scumpe, fii sigur ca taranul va lua ceva mai ieftin.
Concentratia de spalat oi e exagerata pt pasari si prepelite, le omori in 2 ore. Plus ca unii crescatori nu stiu sa dozeze corect solutia si de aia apar multe intoxicatii mortale la pasari... si la om..am cunoscut caz cand un nene si-a spalat cainele lup cu Neocidol si a ajuns si el la spital prin absortie cutanata.
  Inca o data o spun! NU SUNT DEACORD CU SPALAREA PASARILOR CU INSECTICID! asta o spun pt crescatorii de pasari! pt cei care nu vor sa o accepte e problema lor.
eventual de vrei sa faci aspersari poti lua un Frontline de ala de 200 ml de vreo 18 lei si e ok pt pasari, eu am folosit cu succes, e foarte bun chiar de e indicat pt carnivore puricoase.
Cand se face tratament la un gospodar asadar se tine cont de puterea lui financiara,(in cazul meu mi-am permis sa iau un FrontLine) si sa inteleaga masurile de igiena care sunt cele mai importante. Sa dai cu insecticid... e solutie de moment,pt ca nu are efect asupa oualor si tratamentul se repete la 10 zile.
Ideea cu cutia sau ligheanul cu cenusa in care pui si nisip si pudra de insecticid gen Pirethine- de ala unguresc nu e inventia mea..am vazut -o la medici batrani perfect adaptabila la gospodarii! si nu in Avicola unde e alt sistem de crestere... asa ca nu vorbesc tampenii puteti voi sa radeti, un om simplu nu o va face.
Voiam sa nu mai raspund, dar am facut-o pt altii care citesc.


Pe Danila Cristi prea putin il intereseaza cultura medicala si teroretica a unui veterinar de pe aici,despre toxicitatea hepatica a ivermectinei sau despre nu stiu ce insecticid eco de ultima generatie cu toxicitate mica si efect maxim... pe el il intereseaza solutii practice, eficiente.
90 % m-am adresat lui. Am fost mai impulsiv pt ca nu sunt sub nici o forma de acord cu imbaierea pasarilor intr-un butoi cu solutie! Si o mai zic de 10 ori!!!
  Nu o zic ca sa ma dau destept sau mare... o zic ca sa nu ne injure el mai tarziu,  pe cei care au studii veterinare finalizate ( si nu care isi dau cu parerea) si am impresia ca suntem doar 2 pe acest Topic.
omului daca ii moare un animal nu va da niciodata vina pe el - poate sa fie vina lui ca nu a dozat bine substanta ... ci pe medic! asadar recomand cand lucram cu oamenii, mai ales cei simpli sa folosim mai putin metode extreme.
Si folositi bine indicatiile dupa prospect. Voiam sa te intreb Horia daca spui ca esti med veterinar ca si mine..ai spus mai sus ca ai folosit la pasari imbaierea in aceeasi concentratie a solutiei ca si pentru oi, ce produs ai folosit?? Butox, Neocidol EC?
In fine.. pe recipientii produselor respective scrie cumva ca se folosesc si pentru imbaieri la pasari de ograda, prepelite?
       Asta voiam sa stiu... multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate