Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Ecto-paraziti - capuse, paduchi, purici...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Revin cu o problema arzatoare a poporului roman din mediul rural.
Au pe langa casa multe pisici, care mai intra si prin casa, sau prin magazii, poduri, pivnite, unde mai si fata. Rezultatul-casa si dependintele se umple de chiriasi..... problema e ca pt deparazitarea pisicilor, dc sunt multe, li se pare prea scump un flacon de parakill 30 lei, iar alte produse, mai ieftine ( prafuri, spray ecologic) nu prea isi fac treaba cum trebuie ( nici nu exista o cantitate standardizata care sa sti ca daca ai dat-o e eficienta, cum e la sprayul frontline, de ex....ma rog, nici la ala nu e bine cum e, 6-12 pulv /kg, la cel de 100 ml....nu sta nici o pisica sa ii dai atata, se duce dr***...., si mai si costao poala de bani, iese din discutie...). Cu zgarzile nu cred ca faci vreo mare treaba, daca deja sunt, si ele si habitatul, puternic infestate....:(. In casa si magazii poti sa stropesti, si nu e asa scump, dar daca tot intra animalele si pe ele nu le poti trata...e groasa, vreau sa zic, vin oameni de la tara in oras, sau viceversa, si se intorc purtatori si isi umple la randul lor casele ( apartamentele)....e mai rau ca Ebola, la naiba....ce e de facut???

#92
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
pai.... cu toata jena, sa se mai spele si sa bage un pui de curatenie. anul asta a plouat mult si multi dintre ei au ratat-o pe aia de paste :(
metoda cea mai simpla sa scapi de pureci e sa scoti toate toalele din zona infestata si sa le bati cu batul afara. daca 30 de ron parakill-ul e scump pt pisici ( o pisica de tara are cca 2 kg aka un flacon de 30 de ron ajunge pt 33 de pisici aka < 1 leu per matza per luna ) mai exista pieptenii de despaducheat din os.
PS: am avut experienta directa cu un client din asta care nu scapa de pureci nici cu cypervet, nici cu diazinol, nici cu fiprocid. m-am dus sa vad cu ochii mei amploarea problemei si am gasit pe post de pat un cadru de lemn plin cu bulendre vechi de dinainte sa ma nasc eu. cca 2 mc de toale infestate de ani buni de cohorte de pureci. pai cum saracia sa faca fata 10 ml de fiprocid? iar pe jos aveau in ordine: pamant, 2 straturi de ziare, 3 straturi de presuri de coade, iar 2 stratori de ziare, inca un pres de coade dupa care un covor/carpeta, un perSIAN si cateva traverse sa nu murdareasca perSIANU'.... la astia doar sa le dai foc scapi de pureci...

#93
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
....daca mai e si un batran saracu' de 90 ani paralizat care zace  si se p*** pe el in pat, cu pisicile pe langa el...si copiii ajung acasa seara dupa o zi de munca pe santier sau la piata, sau dupa caz abia vinerea seara...vai de zilele lor :(! Ce sa faca si aia mai intai? Doar sa astepte sa o ia Dumnezeu pe a batrana ( ca pe la noi nu prea sunt facilitati pt ingrijirea batranilor/bolnavilor terminali/sunt scumpe/sunt prejudecati legate de ele, " omul tre sa moara in patu lui"), apoi sa darame cocioaba si sa renoveze, si eventual la pisici sa le faca alt adapost , cu zdrente curate, daca se poate, si sa le despaducheze inainte de ale baga acolo...

* la inceputul anului am citit pe net " obiceiuri de sarbatori"- 2 din ele foarte importante: cand vine preotul cu botezul, 1) trebuie sa stea cat mai mult pe lavita, ca sa oua gainile si sa cada closti;2) dupa ce pleaca trebuie neaparat sa dai cu matura dupa el, sa nu ti se umple casa de pureci !!!( daca cumva vine de la baba de mai sus, se explica (:)

Edited by delores, 24 October 2014 - 13:17.


#94
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
...se pare ca cel mai eficient si bun raport pret calitate la pureci & capuse este petspot romanesc la 11/13 lei pe baza de permetrina, adica la fel ca advantix care ie cel mai bun de capuse..probl e ca nu e dozat pe mai multe greutati ca advantix (<4; >4; >10 kg samd) ci e doar 2 feluri <15 si >15 kg...si mie frica de ex sa dau la bichon sau yorkshire de nici 2 kg...si lumea nu ma intelege ca e mai safe sa dea 35 de lei si sa ia advantix sau frontline la astia asa mici si sensibil..( bine oricum mie frica sa dau si frontline la capuse ca nu le face nimic :( )...zice ca daca le pune mai putin ( sau de mai multe ori, dar n-ai cum sa astupi la loc fiola) ce are ? La fel nu intelege ca nu e ok la pui sub 3 luni, gestante si pisici, zice ca ce daca,'le da mai putin :(....( si dupa aia zice ca n-a fost bun de nimic :(...)
Si producatorii autohtoni io acum ii inteleg si pe dansii ca nu poa' sa faca sapte mii de formulari ca costa bani si dureaza ani sa inregistreze ca " produs nou"...doar traim in romania...

Edited by delores, 15 April 2015 - 14:04.


#95
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am observat ca obisnuitul Parakill nu mai are "putere".
La cateva farmacii veterinare nici nu comercializau pe motiv ca nu mai este bun.
Ce alte variante ar fi, dar nu acelea de 20 lei picatura/luna!

#96
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Orice alt piretroid: deltametrin, cipermetrin, tetrametrin, etc.

#97
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Buna ziua! Ajutati-ma va rog si pe mine cu un sfat: Am cumparat teren de aproximativ 1000 m patrati, care a stat nelucrat vreo 6 ani. Am defrisat balariile dar am constatat ca este plin de capuse. Aseara pe copil s-au urcat 5 bucati in 10 minute. Zilnic trebuie sa ne cautam si sa le extragem din piele. Ce solutie sa adopt sa le extermin? As dori ceva cat mai putin nociv avand in vedere ca acest teren serveste ca loc de joaca pentru copii. Multumesc!

#98
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Iti sugerez sa lasi prostiile, capusele nu sunt de joaca si sa omori scarbele alea  nu merge cu apa de gura...
incearca un insecticid puternic pt cultura mare, repeta periodic si stropeste si pe o raza de cateva zeci de m la vecini.
Ps. cred ca si reldanul ar merge.

Edited by parintele, 09 July 2016 - 13:09.


#99
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 ionut27, on 08 iulie 2016 - 09:33, said:

Am defrisat balariile dar am constatat ca este plin de capuse.

Ai putea sa si flambezi, cu arzator cu butelie. La 1.000 de mp nu e asa mare efortul.

#100
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Ce insecticid recomandati pt eradicarea capuselor de pe  gazon ?Catelusa se joaca numai prin curte si am constatat ca a luat o capusa,problema catelusei am rezolvat-o  dar cu ce sa dau pe gazon sa nu o otravesc ca din cand in cand mai roade si iarba,nu mai zic ca si nepotelele se joaca prin curte pe gazon,si as dori ceva cat mai putin toxic.

#101
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu merge si, si.

Ori dai cu un insecticid capabil pentru capuse si apoi speli in mod repetat iarba, ori dai cu toate smac-urile pe catelusa ca sa nu se mai urce capusele pe ea.

#102
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Adica sa otravesti ganganiile fara sa ai toxicitate nu prea merge ....teoretic.
Practic eu as stropi prin curte pt un motiv foarte simplu, copilul.
Nu vrei capuse pe copil.

Stropeste de 1-2 ori bine iarba si marginile curtii sa faci o dezinsectie cat de cat, cu grija la copii sa nu stea pe iarba pana se duce otrava....
Apoi protejezi perimetrul deja liber de mizeriile alea cu ceva light, uleiul de neem e cat de cat eficient...loti folosi insa si otravuri pe langa gard, ideea e sa nu vina altele...iar cu neem dai pe marfinile gazonului.


#103
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Și până la urmă ce insecticid este eficient la căpușe? E ceva de speriat anul asta! Nu mă gândeam că o ajung sa stropesc curtea pt.capuse. Dar sunt copiii,și cum un adult din familie a "procurat" deja o capusa,nu vreau sa risc...

#104
roib

roib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 26.01.2011

 DDuras, on 01 iulie 2017 - 23:03, said:

Și până la urmă ce insecticid este eficient la căpușe? E ceva de speriat anul asta! Nu mă gândeam că o ajung sa stropesc curtea pt.capuse. Dar sunt copiii,și cum un adult din familie a "procurat" deja o capusa,nu vreau sa risc...
foloseste romparasect de la romvac,este foarte puternic,se foloseste si la igienizarea incintelor,padocurilor animalelor fara sa le afecteze,daca stropesti suprafata de 2 ori intr-o saptamana scapi de probleme,la mine a dat rezultate

#105
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Mulțumesc.
Deci trebuie stropit de 2 ori consecutiv...
Întrebarea e: am iarba cam de 30-40 cm; cum ar fi mai bine: sa bag intai motocoasa și apoi să stropesc, sau să stropesc pe iarna mare,așa cum este ea acum?

#106
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cel mai bine ar fi să bagi o mașină de tuns iarba, să toace mărunt de tot.
Ori, motocoasa, apoi greblezi.
Căpița rezultată o arzi ori te scapi de ea cumva, altundeva decât în zona pe care o vrei curată.

La mine a dat rezultate excelente K-OTHRINE, (deltamethrin substanța activă), aplicat cu atomizorul.
Să nu ai albine în zonă, matale ori vecinii.

#107
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
E cam acelasi drac, delta, alfa, ciper metrina... sunt piretroizi de contact, aplicati pe foarte racoare.
Atentie ca trebuie sa alternati substantele si clasele de substante,  adica dupa dati cu ceva organofosforice de exemplu, sau cu ceva avermectine....

#108
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
O fi, dacă zici...

Numai că fenotim-ul, cu alpha (60gr/litru) nu a avut aproape niciun efect.
Din experiență le spuneam colegilor.
So, o fi același drac, da' nu la mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate