Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

HIV

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rappshady

rappshady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2009
Prietena mea are virusul HIV in organism dar se trateaza.. Astazi am avut un moment mai de ratacire cand am supt-o pe gat , i-am facut un semn practic. N-am accentuat prea mult incat sa-i las ditamai semnul cu vanataia , dar am simtit un oarecare gust de sange ( desi cred ca era al meu ). E posibil sa ma fi contaminat si eu ? :-s

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cel mai probabil nu... însă ea având virusul este bine să-ți faci analize periodic întrucât căile de transmitere sunt numeroase. Ai grijă...

#3
Ovy123456789

Ovy123456789

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 12.01.2009
Eu nu as mai sta cu ea, sincer.
Riscurile sunt foarte mari.

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Probabil că nu. Dacă se tratează, probabil are viremia mică, deci scade și mai mult riscul de infecție.

#5
rappshady

rappshady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2009

 Ovy123456789, on 16th June 2010, 16:56, said:

Eu nu as mai sta cu ea, sincer.
Riscurile sunt foarte mari.


O iubesc , si trec peste orice tocmai din acest motiv. Sper sa nu se fi intamplat nimic....

#6
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008
exista tratament pentru asemenea situatii intreabati medicul de familie (cel mai bine medicul ei de familie) te pune cateva zile pe antivirale.
probabil nu ai patit nimic pentru ca cei sub tratament au o viremie foarte scazuta

#7
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
ca sa nu mai deschid alt subiect o sa pun aici o intrebare.
Daca imediat dupa actul sexual te speli bine mai ai riscuri de imbolnavire? in general la bolile prin trasmisie sexuala

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
DA! Cu asa ceva nu te joci.

#9
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
citi ani ai ...12   ???? bineinteles ca se transmit toate bolile, iti imaginezi ca aia de s-au imbolnavit pina acu erau toti niste nespalati?

#10
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
sifilisul, cum iti dai seama ca esti infectat,am mai citit blog-uri si multe despre bolile acestea prin transimisie sexuala, da la sifilis am ramas putin uimit ca se manifesta in etape si prima etapa (primar) din cate am inteles nu iti dai seama ca esti infectat dar se poate vindeca prin tratament dar problema e ca nu se vede iar apoi mai este urmatoarea etapa(secundar) cand apar niste pete rosi pe corp atunci este ceva tratament dar ceva mai indelungat nu? spoi vine etapa de sfilis latent cand iti afecteaza oragenele si in extern nu se vede iar aici tratamentul e deja fara efect cam asa e nu din cate am inteles eu (vreau sa stiu in general sa stiu cum stau treburile) da totusi dupa actul sexual dupa cateva zile incep sa apar deja bubitele(pete) rosi nedureroase pe penis sau ma rog unde a fost contact sexual nu-i asa?

Edited by zsoltozaur, 20 August 2010 - 23:45.


#11
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
in linii mari cam asa stau lucrurile, daca ai suspiciuni dute la medic sau macar la un laborator, nu cred sa coste mai mult de 10-20 lei.

#12
zsoltozaur

zsoltozaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 11.12.2008
deci pana la urma urmei dupa cateva zile apar ceva simptome unde a fost contact sexual nu?numa ca nu sunt dureroase

#13
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
s-ar putea depista eventuale BTS daca am facut analizele sangelui si a urinei, cele normale ma refer: glicemie, leucocite, hematocriti etc. Acestea ar prezenta eventuale anomalii?

#14
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu prea, adica poti sa fii bolnav si toate analizele astea sa fie normale.

#15
illusion_user

illusion_user

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 15.01.2007
multumesc pt raspuns

#16
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Ma intereseaza daca e posibil sa fi luat si eu SIDA, sper ca nu. A fost la mine cateva zile o ruda despre care se spune (nu se stie sigur) ca ar avea boala asta. Nu am stiut pana acum de suspiciunea asta. Cat timp a stat la mine a folosit pamatuful meu de ras, apoi l-am folosit si eu sa ma rad. Din fericire am obiceiul sa clatesc pamatuful cu apa inainte sa-l folosesc.
Dar intrebarea este: daca ruda are realmente SIDA si daca eu am folosit pamatuful dupa ce l-a folosit el, e posibil sa iau boala, avand in vedere ca ma tai destul de des cand ma rad?

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@entio: Virusul HIV se transmite prin contact sexual si prin transfuzii de sange. Exista diverse speculatii cum ca se poate transmite prin saliva si prin diverse alte metode, dar numai in anumite conditii care se intalnesc odata la cateva milioane.
    Sansele sa te infectezi cu hiv de la un pamatuf de ras, sunt aproape nule.
     As avea insa o alta observatie. Instrumentele de igiena personala , sunt de igiena personala. Adica, le folosesti numai tu. HIV e mai greu sa capeti. Ai putea sa faci rost in schimb de diverse boli de piele, micoze, scabie, etc.
    In al doilea rand, folosirea pamatufului pentru ras este neigienica, chiar daca este de folosinta proprie.
Foloseste spuma sau gel de ras. Igienic, ieftin, rapid si eficient.

Edited by adadoi, 10 February 2012 - 13:53.


#18
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012

 cspot, on 10th February 2012, 03:08, said:

@entio: Virusul HIV se transmite prin contact sexual si prin transfuzii de sange. Exista diverse speculatii cum ca se poate transmite prin saliva si prin diverse alte metode, dar numai in anumite conditii care se intalnesc odata la cateva milioane.
    Sansele sa te infectezi cu hiv de la un pamatuf de ras, sunt aproape nule.
     As avea insa o alta observatie. Instrumentele de igiena personala , sunt de igiena personala. Adica, le folosesti numai tu. HIV e mai greu sa capeti. Ai putea sa faci rost in schimb de diverse boli de piele, micoze, scabie, etc.
    In al doilea rand, folosirea pamatufului pentru ras este neigienica, chiar daca este de folosinta proprie.
Foloseste spuma sau gel de ras. Igienic, ieftin, rapid si eficient.

virusul hiv se poate transmite si prin saliva , insa e nevoie de circa 15 litrii de saliva in o perioada scurta pentru a se putea transmite. si cum nu am vazut pe nimeni scuipand 15 litrii in 2 3 minute....

virusul nu supravietuieste in atmosfera mult. circa 5 minute.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate