Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...
 Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...
 Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...
 recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...
 

Petiție către O.P.C pentru taxa abuzivă pentru telefonia fixă.

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#19
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 tenie5022, on 16th June 2010, 07:34, said:

la RDS se plateste putin dar ceea ce se ofera este un serviciu slab calitativ (ecou , zgomot) .
Hai frate.. se mai intampla nu zic nu, dar parca prea dati cu bata cand vine vorba de RDS, la ceilalti e la fel sau mai rau. In orice caz departe de perfect incat sa se merite diferenta de pret enorma.

Edited by Blackhawk, 16 June 2010 - 10:20.


#20
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 08.03.2007

 maistoru, on 15th June 2010, 22:47, said:

... 5 lei lunar reprezentand abonamentul lunar [ deci s-a majorat de la 0   ( aka moka ) la 5 lei ] si care INCLUDE si taxa de mentenanta de 5 lei.

 _darthmaul, on 16th June 2010, 07:55, said:

... e o taxa nu un abonament.
hotarati-va!
si eu cred ca e abonament, fiindca si la cablu e o taxa de mentenanta de vreo 10 lei inclusa in abonamentul de 24 lei.

#21
iullym

iullym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 13.02.2007

 kineceler, on 15th June 2010, 22:59, said:

Ăăă, petiție pentru explicitarea noțiunii de custodie nu faceți? Că de obicei când primești un lucru spre "păstrare" trebuie să îl și mentenezi, pardon menții...

  Din mom ce in contract cuvantul "custodie" nu e scris cu LITERA MARE si mai mult decat atat nu este definit se accepta definitia uzuala, adica cea de Aici  unde nu scrie nimic de mentenanta. Si chiar daca ar scrie trebuia prevazut in contract cat, si cine plateste.  IN CONTRACT NU SCRIE NIMIC DE PLATA PT CUSTODIE. PUNCT ... nu va mai legati aiurea de cuvantul asta...

Cei 5 lei sunt acoperiti de contract. Maistoru a pus articolul cu pricina.

Petitia sau ce vreti voi se face pt faptul ca nu va lasa sa reziliati si asta as semna-o si eu.

Dany23ro, mai este un topic (la sticky  chiar) in leg cu subiectul asta, de ce ai mai deschis unul?

#22
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 10.05.2008

 cristi712, on 16th June 2010, 11:30, said:

hotarati-va!
si eu cred ca e abonament, fiindca si la cablu e o taxa de mentenanta de vreo 10 lei inclusa in abonamentul de 24 lei.
"taxa lunara" pentru cablu este de 24 de lei din care 10 lei suma de mentenanta.
"taxa lunara"pentru fix este de 5 lei din care 5 lei suma de mentenanta.

deci daca nu s-a schimbat matematica de cand am facut eu scoala, teoretic abonamentul de fix este in continuare 0 lei

#23
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 31.08.2005

 maistoru, on 15th June 2010, 22:32, said:

rcs-rds isi rezerva dreptul de a majora preturile. clientul are posibilitatea de a denunta unilateral contractul in perioada lui de valabilitate FARA PLATA DE DAUNE daca nu este de acord cu majorarea de pret. PUNCT. nu te poate ajuta cu nimica ANPC-ul .
Am solicitat si eu prin 2 adrese catreRCS&RDS (din 12.06.2010 si 15.06.2010) rezilierea a 2 contracte ptr. telefonia fixa.Am digimobil,luat ptr. satelit si fixul ptr. cablu,net... M-au sunat astazi si mi-au spus ca pot rezilia fara nicio problema pentru DigiTel fiindca  e contract pe perioada nedeterminata iar ptr. fix trebuie schimbat contractul in sensul ca la cele la 3 tef. mobile pe care le am unul va ramane pe abonamet asociat iar celelalte 2 pe abonament zero.Rezilierile trebuiesc facute in perioada 1-15 iulie si vor intra in vigoare de la 1 august.
Intrebari:
1.Daca ultima mea adresa e facuta in 15 iunie in care i-am anuntat de intentia de a rezilia contractul DE CE trebuie sa ma duc in perioada 1-15 iulie ???? Sa fie valabil de la 1 august !!!!
2.De ce trebuie modificat contractul referitior si la tef. mobile ????
Multumesc.

Edited by viktoras, 16 June 2010 - 11:54.


#24
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 10.05.2008
nu conteaza adresele. conteaza cand semnezi efectiv rezilierea.
aveai minute la fix pe care la sharuiai cu mobilele. acum mobilele raman in aer.
poti opta ptr ab de 2 euro ptr fiecare. sau sa le treci pe toate la ab Zero.
daca ai de la rcs catv si/sau net iti poti asocia unul din ele cu respectivele servicii, celelalte 2 ramand pe Zero sau 2 euro.

#25
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 31.08.2005

 maistoru, on 16th June 2010, 12:56, said:

nu conteaza adresele. conteaza cand semnezi efectiv rezilierea.
aveai minute la fix pe care la sharuiai cu mobilele. acum mobilele raman in aer.
poti opta ptr ab de 2 euro ptr fiecare. sau sa le treci pe toate la ab Zero.
daca ai de la rcs catv si/sau net iti poti asocia unul din ele cu respectivele servicii, celelalte 2 ramand pe Zero sau 2 euro.
Pai in adresa era trecuta ca in baza contractului se considera ''denuntarea unilaterala a contractului'' si pusa data.
Am recurs la adresa scrisa deoarece VERBAL mi s-a comunicat ca nu se poate rezilia contractul. Acum vad ca se poate...dupa ce suav d-ra de la ghiseu m-a trimis sa citesc contractul.Uite ca l-am citit si vad ca SE POATE REZILIA CONTRACTUL DE FIX.
Cand ma duc sa predau DigiTel o sa fac dovada cu cele 2 adrese ca i-am anuntat in perioada contractuala de intentia de a rezilia si nu e vina mea ca ei au raspun exact cu o zi intarziere cat sa mai ciupeasca 10 lei.

#26
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Stai ca nu inteleg.
Telefonia fixa era oferita de RDS in mod gratuit pentru abonatii cablu tv/internet si cu abonament pentru cei care nu aveau alte contracte cu ei.
Taxa 0 lei pentru telefonie, a devenit 5 lei acum. Nu cred ca este nicio incalcare a contractului (banuiesc ca oricum era stipulat in contract ca se poate face aceasta modificare). Deci, nu vad de ce ar fi necesara o actiune la OPC

In schimb, refuzul rezilierii contractului sau conditionarea rezilierii contractului de alte clauze, etc merita o actiune la OPC.

Legat de calitatea telefonie fixe RDS, am abonament la ei de multi multi ani... si in afara de perioada de inceput, in rest nu sunt multe de reprosat in privinta serviciului.

Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre telefonia mobila. Am semnat pentru telefonia mobil din decembrie 2009, si nici pana acum nu mi-au dat telefonul . :))

Edited by bogdanar, 16 June 2010 - 12:50.


#27
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
N-o sa mai primesti tel, poti sa ceri o cartela.

#28
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Nu le mai cer nimic. Daca vin ei cu ceva, e treaba lor. M-am saturat de cate ori am fost la casierie sa intreb de telefon.

#29
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
N-o sa vina. De fapt stii tu mai bine daca ai nevoie sau nu.

#30
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 maistoru, on 16th June 2010, 09:39, said:

gandeste-te ca sunt oameni care au beneficiat aproape 10 ani de telefonia fixa gratuita.

10 ani? Asta daca am fi acum in 2014.

Ca sa-ti reimprospatez memoria, Romtelecom-ul a avut monopol pe piata de telefonie fixa pana la 1 ianuarie 2003, parca. Iar RDS-ul, UPC-ul au inceput cu telefonia fixa mass-market abia prin 2004.

#31
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 05.09.2006

 Blackhawk, on 16th June 2010, 14:02, said:

N-o sa mai primesti tel, poti sa ceri o cartela.

La casierie mi-au spus ca luna asta trebuie sa primeasca mobile noi (un nou model de Huawei), ca s-a semnat un nou contract cu chinezii.
De asemenea, mi-au spus ca au tel mobile second-hand (recuperate de la clienti), dar ca-mi recomanda sa le astept pe cele noi.
Care o fi adevarul?

#32
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

 l_dan, on 16th June 2010, 17:11, said:

La casierie mi-au spus ca luna asta trebuie sa primeasca mobile noi (un nou model de Huawei), ca s-a semnat un nou contract cu chinezii.
De asemenea, mi-au spus ca au tel mobile second-hand (recuperate de la clienti), dar ca-mi recomanda sa le astept pe cele noi.
Care o fi adevarul?
Daca ai telefonul tau, poti sa-l iei si pe ala recuperat; altfel, recomandarea e corecta.

#33
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 l_dan, on 16th June 2010, 17:11, said:

La casierie mi-au spus ca luna asta trebuie sa primeasca mobile noi (un nou model de Huawei), ca s-a semnat un nou contract cu chinezii.
Sau ZTE...

#34
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

 maistoru, on 16th June 2010, 09:39, said:

gandeste-te ca sunt oameni care au beneficiat aproape 10 ani de telefonia fixa gratuita.


Da, știu asta (mă rog, 10 ani e exagerat), am avut și eu cîteva luni, pe firul de net (prin firma de cartier, între timp "înghițită"). Nici măcar n-am cîrîit, cînd n-a mai funcționat (din motive de infrastructură, din ce-am înțeles), am primit apoi un terminal Huawei cu număr de mobil, pe post de "compensație", că nu mai mergea fixul prin cablul ăla. La început nu știam ce să fac cu el, fiind comod la treaba cu cărat două telefoane. Apoi am trecut la 2 euro (luat și fixmobil în abonamentul ăla, na, a mai evoluat tehnologia), deci pe mine combinația fixmobil (acasă, dar poți să-l iei cu tine și în altă parte, unde ai semnal, desigur) + mobil mă aranjează perfect.

Eu altceva voiam să zic, cînd mă refeream la treaba cu 5 lei vs. 2 euro. De cîte ori trec pe la vreun punct comercial, găsesc scandal sau coadă aiurea. Ba că reziliază din cauza celor 5 lei, ba că vor aia și ailaltă, dar nu știu exact ce și cum, doar că se dă moca. Și chiar m-au siderat unii oameni care ziceau "eh, maică/taică, nu știu ce e ăla modem sau n-am cu cine să vorbesc, că fiu-meu mă sună pe fix, dar dacă tot se dă, îl iau și-l țin în cutie." Și uite că din cauza asta toată lumea e nervoasă pe acolo, cei care chiar vor ceva n-au loc de habarniști, iar apoi unii își varsă nervii pe forumuri.

Acum că o fi 0 lei abonamentul și 5 lei mentenanța resp. 2 euro, din care nu știu cît mentenanța, e altă chestie. Faptul că nu s-a explicat pînă acum a dat apă la moară cîrcotașilor.  Mă gîndesc cu groază ce-o fi, dacă la un moment dat nici internetul mobil (pentru cei cu FL 2) n-o să mai fie chiar gratis. Să te ții atunci proteste și rezilieri. (Plus discuții nesfîrșite pe aici...)

#35
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

 pamfil nastase, on 17th June 2010, 01:42, said:

Mă gîndesc cu groază ce-o fi, dacă la un moment dat nici internetul mobil (pentru cei cu FL 2) n-o să mai fie chiar gratis. Să te ții atunci proteste și rezilieri. (Plus discuții nesfîrșite pe aici...)
trebuia sa-i puna abonament de 1leu si acum se gaseau modemuri in orice casierie.

#36
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 10.05.2008
sau poate chiar de 50bani  :icecream:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate