Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

consumabile laborator se mai gasesc?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005
imi trebuie pentru camera pinhole.

am gasit niste hirtie alb-negru si substanta de developare dar nu au fixator si nu prea au nimic tot timpul.

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 12.06.2004
Da, se gasesc gata preparate sau le poti prepara singur. Vezi de exemplu Ilford la www.focus94.ro sau anunturile de pe fotomagazin.ro

#3
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005
intre timp am gasit hirtiutza pe care scria ca imi trebuie "revelator" si "fixator". asa o fi?
nu, nu prepar nimic singur, mi-a ajuns ca am modificat baia ca s-o fac laborator si ca o sa balacesc niste hirtie prin niste tavitze.

multumiri pentru focus94.ro. daca a cumparat cineva de acolo sa-mi zica si mie cum e.

Ilford nu au decit filme dar Tetenal au hirtie + substante.
am mari probleme in a stabili exact care produs imi trebuie. din nou, orice sugestie e binevenita.

asadar, fiind in stadiu de experiment vreau lucruri ieftine in cantitati moderate. hirtie format carte postala, prefer alb negru da merge si color, dimpreuna cu revelatorul si fixatorul potrivit. apa am acasa.

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 12.06.2004
Mi se paruse ca au si hartie Ilford da' intr-adevar chimicalele-s Tetenal.
Info pe site-urile focus94, fotomagazin.ro, ilford.com, tetenal.com. Atentie la substante, daca le incepi trebuie sa le folosesti altfel se oxideaza.
Am vrut sa ma apuc si eu de sportul asta, dar din nefericire... :(

De curiozitate, aparat de marit ai? Daca da, de care?

#5
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Eu stiam o smecherie de la un fotograf (pe care am aplicat-o si eu cu mult succes):
Revelatorul dupa ce il diluezi se poate pastra cateva zile sau saptamani intr-o sticla de plastic pe care o deformezi in asa fel incat cand pui dopul sa nu ramana nici un pic de aer in sticla (nivelul lichidului sa fie la dop). Eventual poti sa bagi solutiile astfel ambalate intr-o punga de culoare inchisa si sa le bagi la frigider.
Pe revelator iti dai seama ca s-a dus uitandu-te la culoare. Daca se face maro-brun...adio.
Hartie color s-ar putea sa am am eu ceva de AZO (expirata) si iti trimit daca vrei ca eu n-o folosesc. Am iara ceva diapozitive AZO pe acasa. Da de mine pe PM daca le vrei ca eu oricum ma gandeam sa le arunc (daca nu le-a aruncat mama deja). Problema e ca eu doar peste vreo doua saptamani ajung pe acasa asa ca daca le vrei trebuie sa ai rabdare.

#6
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005
multumiri pentru eforturi, dar stam prost. se pare ca laboratorul casnic a intrat inzona hoby si sintemo tara cam prea saraca pentru hobyuri.

ca veni vorba: ce vreau io sa fac e fotografie pinhole la nivelul cel mai elementar, fara complicatii de laborator.

asadar sint la mina magazinului din brasov. cum ziceam, are niste hirtie alb negru rezonabila plus revelator. au zis ca aduc si fixator da nu stiu cind. in plus si cantitatile sint decente, sticle de 250ml, inseamna ca n-o sa arunc prea mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate