Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Sapca politist

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
Citisem pe undeva ca politistul de la rutiera (cel putin) este obligat sa poarte sapca pe cap oricand opreste un sofer. Scrie pe undeva asta? Este pura curiozitate. Nici nu cred ca daca ar fi asa ar disculpa soferul de vreo vina, ci eventual l-ar culpabiliza in vreun fel si pe el.
Ma gandesc ca are logica, pentru ca face parte din uniforma si cum e obligat sa aiba uniforma...

#2
Homeuser

Homeuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.06.2010
Politistul este un militar, si ca atare trebuie sa fie imbracat corespunzator.
Sapca pe cap, camasa incheiata...etc.
Faptul ca nu are sapca pe cap, sau o poarta cu cozorocul la spate (smechereste), nu are cum sa te ajute pe tine, atunci cand esti in postura de contravenient.
Tinuta lui necorespunzatoare ii scade prestigiul, respectul in fata celui pe care il opreste in trafic, il ancheteaza, bla, bla, iar de tinuta lui au "grija" doar sefii lui, si doar ei pot lua masuri in consecinta.

Edited by Homeuser, 09 June 2010 - 22:58.


#3
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostHomeuser, on 9th June 2010, 23:58, said:

Politistul este un militar
:lol: Bun venit in 2010! Politistii sunt functionari publici cu statut special din 2004.

Cat despre portul caschetei, pare-mi-se ca Fatuloiu a zis pe la stiri de asa ceva. Si nu e singura duma data de domnu' chestor ...

Edited by GlobalMods, 09 June 2010 - 23:43.


#4
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Daca stau bine si ma gandesc pe toti polistii i-am vazut cu cascheta pana acum, mai ales cei care erau in misiune.

#5
Homeuser

Homeuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.06.2010

View PostGlobalMods, on 10th June 2010, 00:35, said:

:lol: Bun venit in 2010! Politistii sunt functionari publici cu statut special din 2004.
" Politistii sunt functionari publici cu statut special din 2004.... si, pot merge in pantaloni scurti pe strada, pot merge descheiati la prohap, pot sa-si puna cuteaua in loc de cravata atunci cand doresc, pot face ce vor, exact ca orice functionar public.
GRESIT domnule moderator.
Orice institutie care cere purtarea unei uniforme, are si anumite reguli in purtarea acesteia. Si cum in trecut politistul era in primul rand militar, purtarea uniformei era obligatorie, dar nu oricum. Nu era suficient sa fii imbracat in uniforma, dar sa fii descheiat la nasturi, sau mai stiu eu ce.
Pe masura ce vremurile au evoluat, s-a vrut trecerea "de partea cetateanului", trecerea de partea celui pe care il apara politistul, s-a vrut apropierea intre politist si cetatean, s-a vrut ruperea barierei intre militar si omul de rand, adica s-a vrut "umanizarea" politiei.

Limba romana are multe intelesuri, si multi sunt cei care pot "patrunde" in totalitate o fraza. E drept ca nu foarte multi, am vrut doar sa fiu politicos :P

Edited by Homeuser, 09 June 2010 - 23:52.


#6
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
NU stiu sigur daca nu se primeste si ceva spor de uniforma si atunci sunt obligati sa se conformeze regulilor.

#7
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View PostHomeuser, on 10th June 2010, 00:48, said:

" Politistii sunt functionari publici cu statut special din 2004.... si, pot merge in pantaloni scurti pe strada, pot merge descheiati la prohap, pot sa-si puna cuteaua in loc de cravata atunci cand doresc, pot face ce vor, exact ca orice functionar public.
GRESIT domnule moderator.
Orice institutie care cere purtarea unei uniforme, are si anumite reguli in purtarea acesteia.

Tu cu cine te certi? Sustinea cineva contrariul?
Cat despre intelesurile limbii romane, mai incearca sa modifici o litera la "prohap". ;)

Edited by GlobalMods, 09 June 2010 - 23:59.


#8
Homeuser

Homeuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.06.2010

View PostDjAdi, on 10th June 2010, 00:57, said:

NU stiu sigur daca nu se primeste si ceva spor de uniforma si atunci sunt obligati sa se conformeze regulilor.
Si uite-asa ai mai facut un post. La mai multe.

View PostGlobalMods, on 10th June 2010, 00:57, said:

Tu cu cine te certi? Sustinea cineva contrariul?
Cat despre intelesurile limbii romane, mai incearca cateva litere la "prohap". ;)
Nu ma cert cu nimeni. Dar tocmai m-ati invitat sa vin in 2010, eu ramanand ratacit undeva in 2004. Nu va fie cu suparare. Poate n-am inteles bine aluzia.:(

Cat despre prohap si prohab, sau mai stiu eu ce regionalisme or mai fi. Hai sa facem un subiect separat, sa vedem cum se spune. Dar nu as vrea raspunsuri de pe goagal, vreau sa spuna forumistii exact asa cum au auzit de la parintii lor.
-"Inchei-te la prohap Gigele c-ti iesi cucosu' p-afar". Eu asa tin minte ca-mi zicea mama Dumnezeu s-o ierte.

Edited by Homeuser, 10 June 2010 - 00:09.


#9
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003

View PostHomeuser, on 10th June 2010, 01:00, said:

Si uite-asa ai mai facut un post. La mai multe.

Sunt din 2003 pe forum si nu stau sa adun posturi, daca avem cont pt asa ceva probabil aveam 10,000 de posturi acum.

Legat de subiect e interesant de stiut daca politia ia spor pentru asa ceva, in f multe institutii se dau sporuri pentru orice ( stres , xerox , zambet, vitamine ) .

#10
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Nu se ia spor pentru un lucru obligatoriu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate