Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#20287
poKeee

poKeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2014
Salut! 
Incep prin a-mi cere scuze ca deschid un nou topic,dar am nevoie de ceva sfaturi pentru ca sunt incepator in cresterea perusilor ,mai ales in cazul inperecherii lor. De 3 zile am cumparat o pereche de perusi compatibila , in ziua in care i-am cumparat fostul "stapan"( sper sa ma exprim bine) mi i-a adus intr-o colivie micuta(folosita doar pentru transprtarea lor) in care ei au depus deja un ou,pe care mi l-a dat spunandu-mi ca urmeaza sa mai depuna si sa le iau o colivie adptata cu cuib si sa pun oul in cuib, asa am si facut. Astazi fetitza a mai depus un alt ou,insa l-a depus pe gratarelul custii. 
1.  Ce fac il mut si pe acesta in cuib?
2.  Va intra la ele daca termina de depus?
2.  Mai trebuie sa depuna oua?
3.  Cand le va clocii?
4.  Cum ar trebuii sa procedez tinand cont ca s-a schimbat mediul cusca si cuibul in timpul depunerii oualelor?

Multumesc anticipat!


#20288
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014

View PostpoKeee, on 04 mai 2014 - 01:02, said:

Salut!
Incep prin a-mi cere scuze ca deschid un nou topic,dar am nevoie de ceva sfaturi pentru ca sunt incepator in cresterea perusilor ,mai ales in cazul inperecherii lor. De 3 zile am cumparat o pereche de perusi compatibila , in ziua in care i-am cumparat fostul "stapan"( sper sa ma exprim bine) mi i-a adus intr-o colivie micuta(folosita doar pentru transprtarea lor) in care ei au depus deja un ou,pe care mi l-a dat spunandu-mi ca urmeaza sa mai depuna si sa le iau o colivie adptata cu cuib si sa pun oul in cuib, asa am si facut. Astazi fetitza a mai depus un alt ou,insa l-a depus pe gratarelul custii.
1.  Ce fac il mut si pe acesta in cuib?
2.  Va intra la ele daca termina de depus?
2.  Mai trebuie sa depuna oua?
3.  Cand le va clocii?
4.  Cum ar trebuii sa procedez tinand cont ca s-a schimbat mediul cusca si cuibul in timpul depunerii oualelor?

Multumesc anticipat!
Nu sunt expert, insa din propria experienta unui perus ii trebuie minim o zi sa invete locul.
1. De preferat ar fii sa il multi in cuib. Daca nu il muti isi va depunde toata ouale in locul acela. (cred)
2 Nu inteleg intrebarea.
3. Raspunsul il gasesti aici: http://www.4animale....clozarea-puilor
4. Tot pe acel site.
5. Eu te-am zis. Eu cand am luat primul perus doua zile nu a cantat, statea o bara si se uita. Dupa 2 zile a inceput nebunia :)

#20289
poKeee

poKeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2014
Multumesc pentru raspuns!! La a doua intrebare m-am referit daca intra in cuib sa le cloceasca ,deoarece pana acum nu a intrat. Astazi am mai pus un cuibulet in locul in care a depus ieri oul, adica direct pe gratarel si voi urmarii sa vad unde depune al treilea ou. Revin si cu o poza mai tarziu.

Astept si alte sfaturi,pareri din partea userilor!

Edited by poKeee, 04 May 2014 - 16:34.


#20290
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014
O data ce nu este invata sa intre in aceea cusca nu cred ca va cloci acel ou. Incerca sa o inveti sa intre in cuib, sunt sigur ca daca intra de cateva ori va ramane acolo.

#20291
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Am o fata de perus, i-am cumpărat un băiat dar nu se înțeleg,  fata sta cu capul sub aripă,  când se întâlnesc în colivie încearcă să dea cu ciocul unu in altul, sunt împreună de o săptămână,  ambii mănâncă,  bea apă. Ce as putea sa le fac sa se imperecheze? Fata este in călduri,  le-am pus si cuib dar nu intră în el

#20292
poKeee

poKeee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.05.2014

View PostiON29x, on 04 mai 2014 - 17:15, said:

O data ce nu este invata sa intre in aceea cusca nu cred ca va cloci acel ou. Incerca sa o inveti sa intre in cuib, sunt sigur ca daca intra de cateva ori va ramane acolo.

Am incercat sa o invat sa intre ,dar nu vreau sa o fortez ca sa nu sparga oualele.
Mai astept totusi sa depuna si al treilea  ou sa ved unde.
Atasez si o poza sa intelegi la ce ma refer.
https://imagizer.ima.../r/835/5fsq.jpg

Edited by poKeee, 04 May 2014 - 17:46.


#20293
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014

View Posttakashi90, on 04 mai 2014 - 17:23, said:

Am o fata de perus, i-am cumpărat un băiat dar nu se înțeleg,  fata sta cu capul sub aripă,  când se întâlnesc în colivie încearcă să dea cu ciocul unu in altul, sunt împreună de o săptămână,  ambii mănâncă,  bea apă. Ce as putea sa le fac sa se imperecheze? Fata este in călduri,  le-am pus si cuib dar nu intră în el
Dupa ce mi-a murit fetita, perusul meu a ramas singur timp de o saptamana. Dupa o saptamana am cuparat o fetita iar crescatorul de acolo mi-a zis sa ii tin despartit timp de o zi, dar sa fie unul langa altul. De exemplu daca ai doi custi pui fetia intr-una si baiatul in cealalta si ii ti o zi doua.

@ poKeee De preferabil ar fii sa faca ouale in cuib. Este pus bine cuibul insa trebuie sa invete sa intre in el.

#20294
Szonne

Szonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2012
Buna! Pana acum 2 saptamani am avut 2 perusi, o fetita si un baiat. Din pacate baiatul a murit si vreau sa cumpar un alt perus ca fetita mea se simte singura. Vroiam sa stiu poate stiti de unde sa iau un perus care sa fie deja bland si sa nu ii fie frica de oameni ca baiatul care a murit era atat de speriat de noi ca nu am reusit niciodata sa il imblanzim.
Va rog mult de tot daca stiti vreun crescator eventual, sa imi dati detalii sa il contactez. Sunt din Bucuresti.
Multumesc!

#20295
iON29x

iON29x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.02.2014

View PostSzonne, on 08 mai 2014 - 13:40, said:

Buna! Pana acum 2 saptamani am avut 2 perusi, o fetita si un baiat. Din pacate baiatul a murit si vreau sa cumpar un alt perus ca fetita mea se simte singura. Vroiam sa stiu poate stiti de unde sa iau un perus care sa fie deja bland si sa nu ii fie frica de oameni ca baiatul care a murit era atat de speriat de noi ca nu am reusit niciodata sa il imblanzim.
Va rog mult de tot daca stiti vreun crescator eventual, sa imi dati detalii sa il contactez. Sunt din Bucuresti.
Multumesc!
Cel mai bine este sa iti cumper de la un crescator de perusi ci nu din piata. Daca vrei sa il dresezi trebuie cumparat de mic ( o luna doua ). Dar in cazul in care fetita este mare trebuie sa ii cumper un perus de varsta ei, cred.

#20296
Szonne

Szonne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2012
Multumesc pt raspuns, stiam deja ca vreau sa cumpar de la un crescator dar nu cunosc nici unul. Speram ca cineva care citeste forumul cunoaste un crescator si imi poate da datele sale de contact. :)

#20297
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
Io am ajuns la exasperare cu galagia. Prin jurul blocului am copaci si pasarele, deja daca deschid geamul, incep niste conversatii interminabile.
Daca nu e deschis, oricum fac galagie toata ziua. Mi se pare fenomenal ce plamani au si cat de tare pot tipa vuvuzelele astea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OUGuE6r_eXE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20298
antwerpen

antwerpen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2014
Bună ziua.Am doi perusi și as vrea sa aflu ce sex au fiecare.Dacă as posta foto oare se pricepe cineva sa mă ajute? Va
mulțumesc.Attached File  20140601_202643.jpg   147.93K   39 downloads

Edited by antwerpen, 08 June 2014 - 11:43.


#20299
desiderius

desiderius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.06.2011
Perusul verde e femela; cel albastru pare mascul..

#20300
antwerpen

antwerpen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2014

View Postdesiderius, on 11 iunie 2014 - 05:14, said:

Perusul verde e femela; cel albastru pare mascul..
iți Mulțumesc frumos. Nu_i am de mult timp și nu mă pricep foarte bine.nici nu știu ce vârstă au.i_am primit cadou și mă străduiesc sa învăț cât mai multe despre perusi.sunt niște ființe minunate.încă o data iți Mulțumesc

#20301
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
Salut,

Sunt in cautarea unei perechi de perusi. (Am mai avut in trecut perusi, stiu cum trebuie ingrijiti.)

Week-endul asta am fost la Maxipet si am luat o colivie mare, din cele cu picior la 280 lei, cu toate accesoriile necesare din lemn si sfoara, cadita, jucarii, hrana si suplimente.
Nu imi mai ramane decat sa o umplu cu pasaret.

Initial m-am gandit sa nu cumpar si pasarile tot din petshop ci de la un crescator. Am cautat un pic pe OLX, dar nu prea mi-au parut de incredere anunturile de acolo, astfel incat acum inclin sa dau fuga iarasi la Maxipet sa iau de acolo si pasarile.

Vreau sa cumpar un baietel si o fetitia, in jurul varstei de 1 an, de preferat sa fie pereche deja formata.

Va rog sa imi spuneti voi de unde ati achizionat pasarile si ce experienta ati avut.
Eu stau in Bucuresti, deci daca stiti sa recomandati un crescator de incredere prin zona as fi recunoscator.

#20302
antwerpen

antwerpen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2014
Colțișorul micuților mei!

Attached Files



#20303
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007

View Postslai, on 20 mai 2014 - 10:38, said:

Io am ajuns la exasperare cu galagia. Prin jurul blocului am copaci si pasarele, deja daca deschid geamul, incep niste conversatii interminabile.
Daca nu e deschis, oricum fac galagie toata ziua. Mi se pare fenomenal ce plamani au si cat de tare pot tipa vuvuzelele astea.
Gata, i-am vandut. Nu de alta, dar nevasta-mea ajunsese la exasperare. O fi frumos sa ai perusi, te simti ca'n natura, dar prea multa natura strica. Daca-mi mai trebuie alte fiinte in casa, garantat o sa fie doar pesti.

#20304
dumidan_2007

dumidan_2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.11.2007
Salut!
Si perusii mei fac galagie, dar pot fi educati! Ai mei tipa daca:
- le e foame si nu mai au seminte;
- dormim cumva prea mult dimineata Posted Image
- seara, dupa ce se intuneca, daca nu aprindem lumina in camera;
- dupa ora 22, daca nu stingem lumina! :D da, ne cam fac programul!

In rest sunt suportabili, desi sunt 6 -> 3 perechi !
Daca devin prea galagiosi le arat "batul" defapt o bucata de canal de cablu subtire - nu stiu de ce, dar la vederea lui se potolesc,dar nu pentru prea mult timp Posted Image

Sunt pasari inteligente, asa ca pot fi educate, spre deosebire de pesti !
Si sunt si afectuoase, o demonstreaza zilnic.

Edited by dumidan_2007, 12 July 2014 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate