Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#2989
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu la interior am glafuri de pvc la culoare peste tot in afara de bai unde am facut frumos cu faianta.
Glafurile mele au in medie 23 de cm latime, unele au 23,5, majoritatea 23. O sa iasa 3 cm in afara planului peretelui si cate 2 cm in laterale o sa intre in polistiren. Cred ca pentru latimea de 25 pretul e acelasi.
De lipit am inteles ca trebuiesc lipite cu un adeziv de culoare alba ca cica trece prin piatra sau ceva, n-am inteles foarte bine dar am inteles ca e 50 de lei un sac de 25 de kg, ceea ce e rezonabil.

Edited by Inginerul_bv, 31 May 2013 - 20:59.


#2990
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bineintales....
Doar ca pe interior poti bricola unele chestii...pe cand la exterior e mai greu un pîc.
La interior poti pune o bucata de lemn frumoasa baituita ca culoarea pardoselei, sau ce pui in pardosea poti pun si acolo............deci nu e chiar asa complicat.
Exteriorul este un pic mai complicat....gandesc eu! Acolo trebuie pus ceva care sa faca fata intempleriilor....deci asta e o chestie "tare".

Le fac intr-o bucata?
Daca am 2.2m o fereastra imi pot face o bucata de 2.26?
Sau imi dau 2 bucati si le fixez eu acolo?

#2991
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Mie, la granit, nu mi-au putut face o bucata mai lunga de 2m. Am un glaf de 3,32m facut din 2 bucati. Totusi, daca ai 2,1-2,2m poate vorbesti cu ei sa ti-l faca dintr-o bucata.

#2992
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Pana la urma cat ai dat pe ml de glaf,inginerule? Oare merg lipite glafurile cu adezivul acela alb si peste decorativa data deja:)? Spor la treaba ! Granitul asta e de mai multe calitati?

Edited by luckydreamer, 31 May 2013 - 22:17.


#2993
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,570
  • Înscris: 10.05.2007

View PostInginerul_bv, on 31 mai 2013 - 20:56, said:

Eu la interior am glafuri de pvc la culoare peste tot in afara de bai unde am facut frumos cu faianta.
De ce nu lemn?

#2994
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da o poza sa vada si ochiul nostru Inginerule!

#2995
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View PostBodCasa, on 31 mai 2013 - 22:51, said:

Da o poza sa vada si ochiul nostru Inginerule!
Poza cu.....? :)

View PostAstrul, on 31 mai 2013 - 22:33, said:

De ce nu lemn?

Pentru ca atunci cand s-au montat ferestrele, glafurile de interior trebuiau deja sa fie facute, altfel mie nu-mi plac imbinarile astea imperfecte in care tot timpul se aduna praf care se intareste foarte bine din cauza umezelii destul de prezente cel putin iarna. Cel putin astea de pvc sunt la culoare cu tamplaria, n-arata rau deloc si imbinarea dintre ele este aproape perfecta astfel ca nu se-aduna jeg in zona.

#2996
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cu glafurile interioare!
Sa devem si noi cum ai "aranjat" tu problema asta!

#2997
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
O sa fac maine, promit. Acum oricum nu s-ar vedea prea bine la lumina blitz-ului.

Cel mai lung glaf care il am eu, e de 2,37+4 cm inseamna 2,41 si va fi facut dintr-o singura bucata. M-a intrebat domnisoara sau doamna daca nu-l vreau cumva din 2 bucati si-am raspuns categoric ca nu. Posted Image

View Postluckydreamer, on 31 mai 2013 - 22:15, said:

Pana la urma cat ai dat pe ml de glaf,inginerule? Oare merg lipite glafurile cu adezivul acela alb si peste decorativa data deja:)? Spor la treaba ! Granitul asta e de mai multe calitati?

Cred ca merg, de ce nu, dar ia in considerare un 2,5 cm cel putin ca inaltime, adica 2 cm granitul si inca 5 mm de adeziv cel putin zic eu. Granitul nu cred ca e de mai multe calitati, dar sunt mai multe culori, probabil unele dintre ele ceva mai greu de gasit in natura.

Edited by Inginerul_bv, 31 May 2013 - 23:47.


#2998
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013
si eu trebuie sa montez in curand glafurile exterioare. ale mele sunt din marmura de 2 cm grosime. la executia glafurilor am lasat cam 2,2-2,3 cm sub tocul geamurilor (am solbankuri la toate geamurile, glafurile vor intra sub toc), in ideea de a lipi glafurile cu un adeziv universal de exterior, gen Bison, Moment, etc. oare am gresit si nu se vor lipi cu asa ceva? trebuie lipite doar cu adeziv la sac?

#2999
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu nu ma pricep la chestia asta, iti zic doar ce-am discutat cu doreii si cu domnisoara de la magazin. Cica daca piatra e deschisa la culoare, adezivul trebuie sa fie alb sau ceva si trebuie sa fie un adeziv de exterior elastic, daca piatra e inchisa la culoare, cica merge un adeziv de gresie pentru exterior, tot elastic, adica gen CM17.
Fie ca le bagi dedesubt, fie ca le montezi langa tamplarie, cica tot trebuie sa pui la imbinare silicon de exterior.
Dar de ce ai ales marmura ? Mie mi s-a explicat de catre toti vanzatorii ca marmura nu e o piatra care sa reziste foarte bine ciclurilor inghet/dezghet si incepe sa se macine dupa un timp. Posted Image

#3000
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013
da, nu pot sa dau o explicatie de ce am ales marmura. cred ca m-am grabit putin cand le-am achizitionat, fara sa ma interesez mai amanuntit despre acest subiect. le-am gasit la un pret bun, si dintr-un impuls de moment le-am luat. de acuma asta e, vom vedea cum se vor comporta in timp.

#3001
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu-ti fa probleme. Probabil vor tine mult mai mult decat tamplaria si poate mult dupa ce noi vom trece in lumea celor drepti. :lol:

#3002
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
exista si o...protectie pt marmura, un fel de lac/bait incolor. chestia este ca trebuie curatat anual si aplicat un strat nou.
am vazut asa ceva in germania.
era o marmura neagra destul de sensibila la inghet.

#3003
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Adevarat. Se numeste impermeabilizare. Se "vopseste" piatra respectiva anual, cu pensula, e foarte simplu. Se gaseste solutie d-aia pe la magazinele astea specializate in vanzare de piatra.

#3004
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
ete na
eu acolo am vazut, asta am stiut, asta am impartit cu voi...
:)
si nu era doar pt impermeabilizare...ci proteja si uv, parca...

#3005
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asteptam poze!

#3006
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Poza:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate