Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#2971
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
http://www.google.ro...9QEwAg&dur=1164

Al meu seamana cu asta.

#2972
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Arata minunat.
Am mai gasit intre timp niste vanzatori de glafuri prin brasov. Am gasit inclusiv niste glafuri din helopal care arata minunat desi as prefera piatra naturala. Totul se reduce din pacate si la bani. Astept ofertele deocamdata. Daca e cineva interesat, le pun si pe-aici. Cu decorativa n-am facut mare lucru, bat pasul pe loc. Ieftin si bun nu exista ? Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 31 May 2013 - 08:20.


#2973
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
pe mine ma intereseaza glafuri, asa ca te rog sa pui si aici ce gasesti.

In alta ordine de idei, cu ce e mai buna decorativa decat un lavabil de exterior? Daca e vorba doar de aspectul peretelui de la distante <5m ...

Edited by hdi, 31 May 2013 - 08:30.


#2974
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ai de gand sa dai lavabila de exterior ? Eu zic ca e o diferenta notabila. In primul rand prima este o tencuiala de fapt, ce-i drept subtire, a doua e lavabila. Mai multe nu stiu dar tind sa nu am incredere intr-o lavabila de exterior. Posted Image

#2975
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Posthdi, on 31 mai 2013 - 08:29, said:

pe mine ma intereseaza glafuri, asa ca te rog sa pui si aici ce gasesti.

In alta ordine de idei, cu ce e mai buna decorativa decat un lavabil de exterior? Daca e vorba doar de aspectul peretelui de la distante <5m ...
Este vorba de rezistenta mecanica precum si rezistenta la UV.Nu mai vorbim de aspect. La lavabila, suportul trebuie executat IMPECABIL, aproape de finisajul gletului.

#2976
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Daca vrei ceva profi si estetic, bagi decorativa. Cu lavabila ai sanse mari sa ai pete de diferite nuante pe perete, diferite granulatii etc. Inginerul, eu am bagat granit, si sunt foarte multumit. Se gaseste la tot pasul, tot ei ti-l taie si ti-l customizeaza(daca exista in romana :)). Eu ptr 26m, 15cm latime am dat in jur de 1500RON final.

@ps: nu uita sa imbraci trotuarele si terasa complet in nailon/carton etc.

Edited by cuticco, 31 May 2013 - 09:00.


#2977
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu uit nu. Ca altfel e jale, sunt convins. Well, nu e chiar pe toate drumurile granitul asta :) Vedem ce oferte primesc.

#2978
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
adica cum sa imbraci terasa in nailon/carton?

#2979
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Adica sa acoperi gresia de pe terasa, pavelele si orice altceva risti sa se murdareasca cu folie/carton sau alte materiale.
LE. A doua oferta de glafuri, de data asta din granit bein brown. Total glafuri 1113 lei. Parca e mai bine nu ?
[ http://www.piatra-naturala.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/granit_exterior_cluj_05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Inginerul_bv, 31 May 2013 - 09:42.


#2980
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostInginerul_bv, on 31 mai 2013 - 09:28, said:

Adica sa acoperi gresia de pe terasa, pavelele si orice altceva risti sa se murdareasca cu folie/carton sau alte materiale.
LE. A doua oferta de glafuri, de data asta din granit bein brown. Total glafuri 1113 lei. Parca e mai bine nu ?
[ http://www.piatra-naturala.com/components/com_virtuemart/shop_image/product/granit_exterior_cluj_05.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Deci.........se poate. Bravos!

#2981
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Deci sunt din granit la 1113 lei?
Parca nu e asa rau!
Au si culori mai inchise?
Adica maro un pic mai inchis?

Cat e la ml?
Mie imi trebuiesc 13ml!
Cat mo ajunge?

#2982
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sunt din granit da. Pai te ajunge cam cat mine probabil. Noi avem 12,5 ml. In final am ales un granit care seamana foarte bine la culoare si textura cu gresia care am pus-o pe trepte, pe terasa si pe soclul de la casa. Culoarea se vede mai bine in pozele de mai jos. Am dat avansul pentru cele 10 glafuri la care dupa negocieri am ajuns la 1040 de lei, undeva pe joia viitoare sunt gata.
In ceea ce priveste decorativa, am ales asa ceva http://ralcolor.ro/p...=11&s1=46&s2=11, mai precis aceeasi decorativa pe care a folosit-o si colegul danmanx (sper c-am scris corect). Pretul e de 105 lei/galeata pentru baza alba, paletarul de culori este foarte bogat pentru cine este interesat, iar culorile inchise nu depasesc 200 de lei/galeata. Noi avem 7 galeti de culoare caramizie (am gasit in paletar aceeasi culoare cu a tiglei bramac alpina RC) si 15 galeti de culoare alb......am uitat cum ii zice, un alb usor crem. Cost total cu amorse cu tot 3200 de lei, dupa negocieri 3000 de lei, undeva pe miercuri ni se livreaza acasa.
Deci cu glafurile am rezolvat, cu decorativa am rezolvat, ar mai fi nevoie de 3 coborari pentru burlane si vreo 2 coturi si suntem gata de atac. Vremea pe saptamana viitoare se anunta posomorata si relativ rece, asa ca e ideala de dat decorativa. Posted Image

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 31 May 2013 - 18:41.


#2983
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Se vede ca esti inginer!
Faci totul ca la carte!
Pana si vreme o urmaresti!
Posted Image Posted Image

Si cum ai rezolvat?
Ai fost tu la ei in Ilfov pentru decorativa, sau au reprezentanta in BV?
Unde ai dat avansul?

#2984
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Bod, ai 13 ml de glafuri la interior+exterior? Sau doar pe exterior?

#2985
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Daca te duci acolo pe butonul distributie, iti da un distribuitor in Brasov care n-are nr. de telefon afisat dar daca-i vrei nr. de telefon ti-l dau eu pe PM.
Are acolo mai multe produse de la ei, niste lacuri pe baza de apa si niste lavabila pe care le lauda el foarte tare. Sper sa fi luat decizia buna c-am innebunit cu decorativele astea de 1001 de feluri si de la 1001 de producatori. Am sunat si la apla pentru decorativa atlas la care mi-au dat un pret mai mare decat CT174 si-am zis pas din start. Am mai fost pe langa real in zona aia si am luat si o oferta pentru decorativa de la MGA, care apropo e doar acrilica si am iesit pe la 3080 de lei daca nu ma insel, dar nu gaseam in paletarul lor nici macar o culoare apropiata de ceea ce cautam noi.

#2986
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
@feito,
Doar la exterior!
De ce?
@Ingineru,
La decorativa ca si la structura nu trebuie sa faci economie....e drept ca nici nu tre sa faci paguba, dar trebuie sa pui calitate superioara......zic eu!

ce latime au glafurile tale?

23cm.
Cam asa ceva imi trebuiesc si mie! Poate chiar 25...o fi diferenta mare de pret?

#2987
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Cat trebuie sa iasa glafurile in afara zidului?

#2988
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
2-3 cm. La exterior trebuie neaparat picurator. Plus ca trebuie sa fie mai lungi cu 1-2 cm, sa intre in lateral in perete.

@bod & ingineru' - la interior nu puneti glafuri?

Edited by feitosak1, 31 May 2013 - 20:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate