Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#3025
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,582
  • Înscris: 10.05.2007
Corectie, sunt normal azi. Cateodata sunt mai melancolic si baiat bun, da-mi trece repede. :)

#3026
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View PostAstrul, on 02 iunie 2013 - 18:37, said:

Bre, noi schimbam tara asta,
Nici o sansa :)  E deja "setata" pe o directie (una fara copilot !... doar "automatizata") .. iar ca sa intervii , e cam fara sansa/speranta/imposibil.
Legat de meniu bla bla as fi avut eu mai multe in cap (insa cea cu crochete o vroiam ca baza pentru reclama :) ) , insa la restul aveam niste idei/bunatati vazute pe afara si pe care le doream facute la o fabrica din zona cu care sa fi incheiat un contract de colaborare . Enioi ..e deja veche/uitata aceasta idee . Am ras discutat cu nevasta mea la momentul respectiv despre aceasta idee , insistand foarte mult pe bunatatile cumparate/mancate pe afara ..mai ales pentru cele de la pauza mica (fiustiucul ) de la munca, pentru ca acestea ar fi avut o mai mare trecere printre elevi .
In fine ..ai mai pomenit si de meniul prost cu care sunt "alimentati" copii pe la scoli , iar acesta e un subiect pe care eu l-am semnalat in mai multe directii , prin introducerea de mici restaurante legate de scoala , cu un meniu adecvat si la un pret accesibil , nu doar ademenirea acestora doar la chioscurile cu produse de panificatie sau fast.fooduri .
Asta e ..am mai zis .."setarile" sunt deja facute. E foarte greu/dificil  sa "restartam" un "sistem" . Mergem inainte cu el , chiar daca e "putin" virusat ..tot functioneaza :)

#3027
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,582
  • Înscris: 10.05.2007

View PostmoldoveanuID, on 03 iunie 2013 - 06:44, said:

Nici o sansa  ... E deja "setata"...... cam fara sansa/speranta/imposibil......e deja veche/uitata ..... sunt deja facute. E foarte greu/dificil  ..... Mergem inainte.....
hopeless, asta se traduce din ceea ce spui. Prosti, da' multi, ei ne conduc. Sa-ti spun ceva, cel mai usor e sa conduci prosti. Depinde cum o faci, daca le dai directia buna sau directia rea. Iar directiile nu sunt date niciodata de prosti.

#3028
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View Postfeitosak1, on 31 mai 2013 - 22:03, said:

Mie, la granit, nu mi-au putut face o bucata mai lunga de 2m. Am un glaf de 3,32m facut din 2 bucati. Totusi, daca ai 2,1-2,2m poate vorbesti cu ei sa ti-l faca dintr-o bucata.
Eu am o bucata intreaga de 2500 mm.

#3029
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012
Suntem prea "saraci"/cuminti ca sa ne permitem sa "umblam la directie" .

#3030
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007

View PostInginerul_bv, on 01 iunie 2013 - 07:03, said:

Eu nu ma pricep la chestia asta, iti zic doar ce-am discutat cu doreii si cu domnisoara de la magazin. Cica daca piatra e deschisa la culoare, adezivul trebuie sa fie alb sau ceva si trebuie sa fie un adeziv de exterior elastic, daca piatra e inchisa la culoare, cica merge un adeziv de gresie pentru exterior, tot elastic, adica gen CM17.
Fie ca le bagi dedesubt, fie ca le montezi langa tamplarie, cica tot trebuie sa pui la imbinare silicon de exterior.
Dar de ce ai ales marmura ? Mie mi s-a explicat de catre toti vanzatorii ca marmura nu e o piatra care sa reziste foarte bine ciclurilor inghet/dezghet si incepe sa se macine dupa un timp. Posted Image
Ii pui pe baiati da dea pe dos cu apa+ciment. Abia dupa aia se monteaza glaful. Daca nu e alb sau sare+piper poti pune linistit Ceresit CM17 sau Webber H20(eu din asta am pus).

#3031
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Sa dea pe dos cu apa+ciment ? Ii pun, da' zi-mi de ce. Aia de unde am luat glafurile, au un adeziv elastic de exterior alb la 50 de lei/sac de 25 kg. N-as putea sa-ti spun ce natie e, o sa vad. Culoarea glafurilor o gasesti pe pagina cealalta. E ceva in gen sare+piper cum zici tu.
In alta ordine de idei, azi am adus amorsa acasa, undeva pe miercuri e gata si decorativa si ni se livreaza acasa.
Glafurile sunt gata si ele, undeva pe joi ar trebui sa ajunga. N-am putut sa obtin transport asa ca o sa vad cum le car cu masina personala, cred ca cel de 237 lungime imi va pune probleme.
Mai am nevoie de niste piese pentru sistemul pluvial. Maine aflu un termen de livrare la ele. In principiu, undeva pe vineri poate montam glafurile si sambata poate dam si amorsa.

Edited by Inginerul_bv, 03 June 2013 - 20:13.


#3032
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sa faci poze cu decirativa glafurile si exterioare.
ok?

#3033
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Daca nu le transporti in cant se vor rupe. Fa rost de un break si fa o ladoaie de lemn.Pe dos se da cu smack (ciment + apa) din acelasi motiv pentru care se da spritz inainte de tencuiala. Ai mei asa au facut si a iesit OK.Lipite beton.

#3034
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 25.03.2013
lemn pe toate partile la trans.
si pe cant asezate.
sa nu cari cate unul, ci mai multe, minim 3 placi.

Edited by Nisip_Pietris_PamantNegru, 04 June 2013 - 07:56.


#3035
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postdanmannx, on 03 iunie 2013 - 10:47, said:


Eu am o bucata intreaga de 2500 mm.

Am si eu unul de 220 dintr-o bucata, dar mai am 2 bucati de 332 cm si 318 cm. Alea nu mi le-au putut face dintr-o bucata. Mie asa mi-au spus, de unde le-am luat, ca se pot face peste 200 doar cu mici exceptii (215-220). Oricum de 332 nu cred ca imi facea nimeni, nu stiu daca se gasesc placi asa mari.

#3036
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Placi sunt...
Dar daca nu esti atent cu ele se rup....nici nu iesi din fabrica si sunt sparte....cred ca asta e motivul!

Edited by BodCasa, 04 June 2013 - 12:48.


#3037
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Posibil. Si-asa am stat cu sufletul la gura la transport, mai ales pentru travertin.

#3038
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Inginere, nu stiam ca esti somer acu, dar iti pot spune ca ai multe calitati pe care poti sa le fructifici. Sa fii baiat de treaba nu e de ajuns. Cauta niste lucrari gen: finisaje, garduri, instalatii irigatii ca stii acu cu ce se mananca, pavaje ... etc. Cauta un baitan, doi cu care sa lucrezi si vezi daca iti place domeniul asta. Nu e suficient sa ai experienta in domeniu. Mai trebuie sa fii serios, cu un ochi critic de inginer ca sa faci un lucru de calitate, ceea ce nu pot zice ca gasesti la orice colt, dar la tine vad. Am avut la casa niste baieti care aveau peste 100 case la activ. Degeaba daca si-au batut joc de munca lor. La finisaje, altii, mai neprofesionisti. Cu zeci de ani in spate de constructii si finisaje. Vreau sa iti zic ca de cand am renuntat la ei, eu + niste colegi, prieteni cate putin, fara multa expeirienta am reusit sa mi-o repar + sa o finalizez.
Receptia a fost bine primita de nevastamea, care este cel mai mare spirit critic pe care il stiu :).

#3039
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Daca dai  cu decorativa pune "baeti"`sa puna folie pe tamplarie si sa izoleze bine de tot altfel iese o varza din tamplarie. Bafta.

PS. Pune ceva si pe jos, alei pe langa casa etc

#3040
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postdanmannx, on 04 iunie 2013 - 07:49, said:



Daca nu le transporti in cant se vor rupe. Fa rost de un break si fa o ladoaie de lemn.Pe dos se da cu smack (ciment + apa) din acelasi motiv pentru care se da spritz inainte de tencuiala. Ai mei asa au facut si a iesit OK.Lipite beton.
Break este in dotarea personala dar nu incap chestii mai lungi de 2 metri nici macar cu bancheta pliata si nici loc drept nu se creaza. Exclusa orice fel de constructie din lemn in interiorul masinii. Imi place sa fie curata si fara zgarieturi pe la interior asa ca o sa apelez la altcineva pentru transport.

View Postvimp, on 05 iunie 2013 - 09:49, said:

Daca dai  cu decorativa pune "baeti"`sa puna folie pe tamplarie si sa izoleze bine de tot altfel iese o varza din tamplarie. Bafta.

PS. Pune ceva si pe jos, alei pe langa casa etc

Dau cu decorativa da. Chiar acum ma duc sa iau niste lac si niste folie si banda de protectie. Cel mai probabil vineri sau sambata se intinde schela pe langa casa. Avand in vedere ca nu se dau toate fatadele odata ci pe rand, o bucata de folie de 12 m lungime si 4 latime ar trebui sa fie suficienta.

In alta ordine de idei, are ceva daca acum 2 ani am dat cu kober lac pentru yacht si acum dau peste cu sadolin transparent ? Culoare este dar s-a cam spalat acel lac si doar pe capetele de capriori si pe capriorii de pe capete as vrea sa reimprospatez stratul de lac de protectie. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 05 June 2013 - 11:34.


#3041
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postdanmannx, on 04 iunie 2013 - 07:49, said:

Daca nu le transporti in cant se vor rupe. Fa rost de un break si fa o ladoaie de lemn.Pe dos se da cu smack (ciment + apa) din acelasi motiv pentru care se da spritz inainte de tencuiala. Ai mei asa au facut si a iesit OK.Lipite beton.

Asa le-am luat si eu, prinse pe niste capre din lemn, puse pe cant si legate bine, fix, cu o banda metalica (se intindea la maxim cu un aparat gen cric). Ideea e sa nu se poata misca individual in "pachet" la transport. Daca sunt prinse bine, oricum sunt prea grele ca sa se mai miste.

Edited by feitosak1, 05 June 2013 - 11:42.


#3042
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Inginerul_bv, pe 05 iunie 2013 - 13:10 , a scris:
Si eu le am cu sticla pana jos, tocmai in ideea asta ma gandeam sa nu reduc din lumina. Ok, astept sa vad la tine rezultatul final.
Cica tre' sa-mi vina decorativa peste vreo ora asa. Abia astept sa vad cum o s-arate casa aranjata




Inainte sa te apuci de ea, iei un carton alb si dai cu decorativa pe ea. Astepti 1-2 ore si o sa vezi culoarea finala. Daca nu e cea pe care o vrei o mai poti corecta (inchide/deschide). Ai dat amorsa? Ai prelate la indemana? Sa nu uiti sa montezi glafurile, prize exterioare, prinderea iluminatului exterior etc. Cum o dai? Scoarta copac sau rotund?

Edited by danmannx, 05 June 2013 - 12:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate