Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cd blocat in Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
delfhinblue

delfhinblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 18.11.2008
Buna ziua

as vrea sa intreb daca ma poate ajuta cu un sfat cineva in legatura cu o problema legat de laptop, anume mi-a ramas un cd in interior si cum as putea sa il scot?
trebuei neaparat desfacut laptopul?iar daca e in garantie ar fi mai bine sa il duc la ei sa il scoata...pt a a nu defecta eu ceva in timp ce incerc sa ils cot?
va multumesc frumos anticipat

o zi placuta

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
1. Esti putin pe langa arie.
2. Este absolut normal sa il duci la garantie, dar sa stii ca te va costa.

#3
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Ia o agrafa, indreapt-o si introdu-o in gaurica mica de langa butonul de la unitatea optica. Impinge usor si se va deschide. :)

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Laptopul cela e Mac au ba?
Dacă e Mac... forța centrifugă. Adică te rotești puternic cu laptopul în direcția opusă fantei pentru CD. Musai să fie oprit. Macul.
Dacă nu e Mac, urmezi sfatul lui Dănuț.


L.E. Totuși, fiind pe aria Windows, nu cred că e Mac.

Edited by sfantu.dracu, 20 May 2010 - 10:09.


#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 danutHD, on 20th May 2010, 11:02, said:

Ia o agrafa, indreapt-o si introdu-o in gaurica mica de langa butonul de la unitatea optica. Impinge usor si se va deschide. :)

La asta nu m-am mai gandit cand am scris post-ul anterior, dar sa stii ca nici asa nu merge uneori (proprie experienta :))

#6
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
N-am patit niciodata sa nu mearga. Poate doar la cele cu slot si nu cele tray. :habarnam:


@sfantu.dracu: si daca e iMac???? :bigwhitegrin:

#7
delfhinblue

delfhinblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 18.11.2008

 danutHD, on 20th May 2010, 10:02, said:

Ia o agrafa, indreapt-o si introdu-o in gaurica mica de langa butonul de la unitatea optica. Impinge usor si se va deschide. :)

         danutHD,

  Am incercat ieri cu un ac normal si l-am introdus in acea gaurica de langa butonul de care imi spui, chiar daca laptopul era oprit si ..ai dreptate ca caseta s-a deschis dar de reusit sa scod cd afara tot nu am reusit pt ca caseta era goala...deci nu mai venea cu cd in el..el ramanad in interior..deci solutia? sa il ducem la service?

 sfantu.dracu, on 20th May 2010, 10:08, said:

Laptopul cela e Mac au ba?
Dacă e Mac... forța centrifugă. Adică te rotești puternic cu laptopul în direcția opusă fantei pentru CD. Musai să fie oprit. Macul.
Dacă nu e Mac, urmezi sfatul lui Dănuț.


L.E. Totuși, fiind pe aria Windows, nu cred că e Mac.

   raspunsh e un toshiba

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 danutHD, on 20th May 2010, 10:10, said:

@sfantu.dracu: si daca e iMac???? :bigwhitegrin:
:roflmao:

Nu mai e laptop.


 delfhinblue, on 20th May 2010, 10:12, said:

Am incercat ieri cu un ac normal si l-am introdus in acea gaurica de langa butonul de care imi spui, chiar daca laptopul era oprit si ..ai dreptate ca caseta s-a deschis dar de reusit sa scod cd afara tot nu am reusit pt ca caseta era goala...deci nu mai venea cu cd in el..el ramanad in interior..deci solutia? sa il ducem la service?

Cum adică nu (mai) era în el? :w00t: S-a spart sau...la furat Iosefini?
Poți pune o poză?

#9
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

 delfhinblue, on 20th May 2010, 11:12, said:

danutHD,

  Am incercat ieri cu un ac normal si l-am introdus in acea gaurica de langa butonul de care imi spui, chiar daca laptopul era oprit si ..ai dreptate ca caseta s-a deschis dar de reusit sa scod cd afara tot nu am reusit pt ca caseta era goala...deci nu mai venea cu cd in el..el ramanad in interior..deci solutia? sa il ducem la service?

what?? Sigur nu ti-a furat cineva cd-ul???

 sfantu.dracu, on 20th May 2010, 11:17, said:

:roflmao:

Nu mai e laptop.

Nu are unitate optica de laptop??? :ermm:

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 Ann0nyym0us, on 20th May 2010, 11:02, said:

1. Esti putin pe langa arie.
2. Este absolut normal sa il duci la garantie, dar sa stii ca te va costa.
De ce sa plateasca?Unitatea optica functioneaza defectuos.

#11
delfhinblue

delfhinblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 18.11.2008

 sfantu.dracu, on 20th May 2010, 10:17, said:

:roflmao:

Nu mai e laptop.




Cum adică nu (mai) era în el? :w00t: S-a spart sau...la furat Iosefini?
Poți pune o poză?

Nu stiu daca la furat sau nu iosefini dar...ei laptopul nu e chiar al meu dar asta e problema nu mai era in carcasa....aceea care il introduce in interior..

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Adică, deși nu e prezent fizic, tu îl vezi în CD-ROM?
Sigur nu e instalat Daemon Tools și ăla e un CD virtual?

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

 xeleron, on 20th May 2010, 11:19, said:

De ce sa plateasca?Unitatea optica functioneaza defectuos.

Nu neaparat.
Acum sa ne raspuna: ai forta cumva "caseta"? Ai tras de ea? Ai impins-o fortat in laptop? Daca da, atnunci platesti. Daca nu, e cum zice xeleron.

#14
delfhinblue

delfhinblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 18.11.2008

 sfantu.dracu, on 20th May 2010, 10:28, said:

Adică, deși nu e prezent fizic, tu îl vezi în CD-ROM?
Sigur nu e instalat Daemon Tools și ăla e un CD virtual?

        Nu e instalat nici Daemon Tools si nu e cazul de cd virtual pentru ca era un cd cu manualul de utilizare in limba romana a respectivului laptop Toshiba..deci pana la urma trebuie dus la ei la Domo caic de acolo a fost cumparat in feb .a.c.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Înainte să mergi cu laptopul la Domo (vezi că s-ar putea să nu fie nevoie să mergi la ei ci la un service autorizat cu care ei lucrează -> detalii pe certificatul de garanție/service)verifică să nu existe CD-ul pe undeva prin casă și să fie o raportare anormală a fenomenului.
Dacă îl găsești, îl bagi în unitate și apoi îl scoți folosind comanda Eject din Windows.

#16
delfhinblue

delfhinblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 18.11.2008

 sfantu.dracu, on 20th May 2010, 10:44, said:

Înainte să mergi cu laptopul la Domo (vezi că s-ar putea să nu fie nevoie să mergi la ei ci la un service autorizat cu care ei lucrează -> detalii pe certificatul de garanție/service)verifică să nu existe CD-ul pe undeva prin casă și să fie o raportare anormală a fenomenului.
Dacă îl găsești, îl bagi în unitate și apoi îl scoți folosind comanda Eject din Windows.

   Bine, ne vom uita in cazul asta pe certificatul de garantie legat de un service autorizat cu care lucreaza ei...dar acea comanda de eject din windows unde o gasesc in windows?


#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
CD-ul ala nu se muta nicaieri in unitatea optica, de pe tavita de plastic pe care-l pui (tray). Cel mai probabil, Windows iti raporteaza fals ca exista (sau ca-i trebuie discul ala). Solutia e, intradevar, introducerea discului respectiv in unitate, ca sa-si termine Windowsul damblaua, si apoi dat eject.

L.E.: Se poate desface laptopul si scoate unitatea optica si doar aceasta sa fie dusa in service sau desfacuta pt. a gasi Cd-ul buclucas. Depinde cat de mult conteaza pt. voi acea garantie.

Personal, n-as lasa laptopul meu in service, fara a-mi scoate hdd-ul afara si nota toate seriile componentelor.

Edited by shiva, 20 May 2010 - 12:23.


#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005

 delfhinblue, on 20th May 2010, 11:20, said:

Bine, ne vom uita in cazul asta pe certificatul de garantie legat de un service autorizat cu care lucreaza ei...dar acea comanda de eject din windows unde o gasesc in windows?

Click dreapta pe litera de identificare a CD-ROMului (E: de cele mai multe ori) -> Eject.


Ai căutat CDul respectiv?
Ai încercat să pui un alt CD în unitate să vezi cum se comportă?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate