Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Samsung LED 55 problema

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Treaba sta in felul urmator. Am achizitionat un Samsung Led 3D UE55C8000, diagonala de 55inch, internet, full hd, cam tot ce se poate in momentul de fata. Televizorul este impresionant pus intr-o camera de aproximativ 4X4m, bine, este impresionant oricum. Problemele sunt totusi acelea la care nu m-am gandit inainte sa il iau.

1. Stau la casa, iar semnalul analogic(cablu) este mizer as putea spune, iar datorita dimensiunii foarte mari si rezolutiei la fel de mari imaginea tinde sa fie stearsa, puricoasa etc. Trecerea la televiziune digitala(satelit) va insemna o diferenta mare, sau voi fi la fel de dezamagit? Si daca puteti va rog sa imi recomandati in materie de televiziune digitala, de la firma, pana la aparatura. (mentionez stau in Pitesti)

2. A 2-a problema este marimea, distanta dintre canapea si TV oscileaza intre 3-4,2m, in functie de locul in care stau. Tata este de parere ca este mult prea mare televizorul pentru aceasta camera si doreste sa il schimbe cu unul de 46 acelasi model, sustinand ca pentru asta de 55 distanta e prea mica (intervenind dureri de cap, ameteala etc). Care este distanta optima pentru un astfel de televizor, ca alt aranjament nu pot face in camera (4x4m) iar tata cel mai mult se uita la TV, nu la blu-ray, 3D etc?

Va multumesc anticipat!

#2
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Pai daca tatal tau se uita la tv sursa fiind cablul, atunci a dat banii degeaba pe el.
Mai citeste ce mai scriu altii pe aici in legatura cu televiziunea 3D.
E ca si cum ti-ai lua Ferrari in Romania, n-ai pe unde sa mergi cu el, asa si cu tv-ul asta.

P.S.
Tv-ul nu e deloc mare pt distanta de 3-4m, problema e sursa semnalului ;)

La ce firma de cablu esti abonat?

#3
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005

View Postxxz, on 19th May 2010, 11:52, said:

Treaba sta in felul urmator. Am achizitionat un Samsung Led 3D UE55C8000, diagonala de 55inch, internet, full hd, cam tot ce se poate in momentul de fata. Televizorul este impresionant pus intr-o camera de aproximativ 4X4m, bine, este impresionant oricum. Problemele sunt totusi acelea la care nu m-am gandit inainte sa il iau.

1. Stau la casa, iar semnalul analogic(cablu) este mizer as putea spune, iar datorita dimensiunii foarte mari si rezolutiei la fel de mari imaginea tinde sa fie stearsa, puricoasa etc. Trecerea la televiziune digitala(satelit) va insemna o diferenta mare, sau voi fi la fel de dezamagit? Si daca puteti va rog sa imi recomandati in materie de televiziune digitala, de la firma, pana la aparatura. (mentionez stau in Pitesti)

2. A 2-a problema este marimea, distanta dintre canapea si TV oscileaza intre 3-4,2m, in functie de locul in care stau. Tata este de parere ca este mult prea mare televizorul pentru aceasta camera si doreste sa il schimbe cu unul de 46 acelasi model, sustinand ca pentru asta de 55 distanta e prea mica (intervenind dureri de cap, ameteala etc). Care este distanta optima pentru un astfel de televizor, ca alt aranjament nu pot face in camera (4x4m) iar tata cel mai mult se uita la TV, nu la blu-ray, 3D etc?

Va multumesc anticipat!
Cu siguranta ca trecerea la televiziunea digitala o sa fie un lucru bun, mai ales daca o sa ai si canale in format HD, iar un tv ca cel pe care ti l-ai cumparat tu nu se merita sa-l folosesti pentru un semnal analogic. Nu cred ca diagonala de 55 inch este prea mare pt o camera ca a ta..aici totul tine de fiecare, de gusturi, de probleme cu vederea etc. Ti-ai luat si ochelari 3D ? Cum se vad imaginile in format HD ?

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate am vazut si am mai si citit, cei de la Boom ar avea semnal foarte bun in format digital. Nu sunt sigur 100% din cauza ca nu am fost abonat si la Digi sau Dolce sa vad diferenta intre cele trei firme de televiziune, dar timp de 3 ani am avut semnal excelent la Boom.
Insa cel mai bine ar fi sa ceri aici parerea utilizatorilor de televiziune digitala, pentru ca sa vezi ce firma are semnal mai bun, pe langa rezolutie HD.

Edited by Hider141, 19 May 2010 - 12:09.


#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
am inteles ca Dolce vor lansa HD in curand, asa ca poti sa iei in calcul o antena satelit Dolce :)

#6
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Firma de cablu este una locala, nu rds-rcs, romtelecom sau altceva, intrucat nu au cablat in zona. Atunci o sa ma orientez catre un satelit ceva.
Tatal meu are probleme de vedere, miopie, dioptrii destul de mari, si il oboseste dupa cum spune el un asemenea televizor la o distanta dupa cum spune el mica. Mie mi se pare foarte ok, senzatia de a vedea totul atat de mare este "priceless". Plus ca el se uita in majoritatea timpului la cateva posturi, gen Realitatea, AXN si Discovery, iar atunci trebuie tinut pe format 4:3, modul zoom altereaza momentan imaginea din cauza receptiei proaste a semnalului.

anabia, 3D l-am luat pentru ca acum varfurile de gama de la Samsung numai asa se mai fabrica, si nu strica niciodata sa ai un film 3D de vazut intr-un weekend ceva. Ochelarii in schimb, se dau gratuit, dar nu odata cu televizorul. Trebuie sa trimit codul de pe bonul fiscal la Samsung, si imi trimit 2 perechi de ochelari si un film 3D("Calatorie in centrul Pamantului" parca).

mccrya, momentan nu am testat nimic HD pe el, o sa incerc diseara, dar in magazin cand l-am luat niste filmulele 3D FULL HD, si doar FULL HD se vad impecabil, culorile mai vii decat in realitate, iar 3D-ul este extraordinar de bine realizat, chiar ai senzatia ca esti acolo.

#7
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
nu stiu cum este la Tv Led dar la LCD nu era recomandat formatul de imagine 4:3 sau imaginile statice gen desktop pentru ca exista sansa ca sa se deterioreze sau sa se decalibreze culorile si luminozitatea in acele zone ale ecranului unde sunt acele dungi verticale negre. E posibil ca la televizoarele pe tehnologie LED sa nu se puna aceasta problema datorita tehnologiei diferite de fabricatie. :rolleyes:  . Eu am avut ocazia sa vad si sa testez imaginea 3D de la Samsung intr-un mall din Bucuresti acum vreo luna de zile. Era acolo un stand de prezentare al noii tehnologii 3D, stand ce era alcatuit din vreo 3 tv LED de la Samsung. La un tv puteai sa vezi formatul adevarat 3D emis de un blu-ray 3d de la samsung iar la celelalte tv puteai sa vezi conversia de la 2d la 3d, conversie facuta destul de bine dupa parerea mea. Tin sa mentionez ca toate tv aveau ochelari 3d numai de la samsung si conversia de la 2d la 3d era facuta de pe doua canale HD romanesti: protv hd si tvrhd. Daca nu sunt prea curios...cat ai dat pe tv si de la ca magazin sau site l-ai luat ? Ma cam bate gandul sa-mi iau si eu unul anul asta..deja am pusi niste bani deoparte.  :peacefingers:

Edited by mccrya, 19 May 2010 - 13:23.


#8
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010

View Postmccrya, on 19th May 2010, 14:21, said:

nu stiu cum este la Tv Led dar la LCD nu era recomandat formatul de imagine 4:3 sau imaginile statice gen desktop pentru ca exista sansa ca sa se deterioreze sau sa se decalibreze culorile si luminozitatea in acele zone ale ecranului unde sunt acele dungi verticale negre. E posibil ca la televizoarele pe tehnologie LED sa nu se puna aceasta problema datorita tehnologiei diferite de fabricatie. :rolleyes:  . Eu am avut ocazia sa vad si sa testez imaginea 3D de la Samsung intr-un mall din Bucuresti acum vreo luna de zile. Era acolo un stand de prezentare al noii tehnologii 3D, stand ce era alcatuit din vreo 3 tv LED de la Samsung. La un tv puteai sa vezi formatul adevarat 3D emis de un blu-ray 3d de la samsung iar la celelalte tv puteai sa vezi conversia de la 2d la 3d, conversie facuta destul de bine dupa parerea mea. Tin sa mentionez ca toate tv aveau ochelari 3d numai de la samsung si conversia de la 2d la 3d era facuta de pe doua canale HD romanesti: protv hd si tvrhd. Daca nu sunt prea curios...cat ai dat pe tv si de la ca magazin sau site l-ai luat ? Ma cam bate gandul sa-mi iau si eu unul anul asta..deja am pusi niste bani deoparte.  :peacefingers:


Un magazin de langa Kika Bucuresti, Techno Center parca ii zice. 14.000lei cu discount 7% ca am mai luat inca 3 televizoare de la ei.

#9
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Fara suparare. Nu inteleg de ce sa dai atatia bani si sa iei ceva pe care nu il folosesti la aproape nimic. Dar asta e alta poveste. Eu am un living de 45 de mp si acolo am luat un 47 de inch. E de ajuns. Mai ales ca unde stau e la vreo 3-4 metrii de tv. Si regula e asa:

Pentru HD distanta optima sa stai la tv este de 3x inaltimea tv-ului (ecranului),
iar pentru SD distanta optima e 5-7x inaltimea tv-ului. Deci la tine e ok.

Problema e cablul tv. Eu am rcs digi si sufar de calitate, da' pai tu... Ideal ar fi ceva cu content HD ca sa intelegi si tu ce poate tv-ul. Pana apar, macar leaga-l in retea la computer si cu un mediacenter de pe computer baga multe filme HD.
IPTV_ul de la Romtelecom ar fi o solutie. AI telefon de la ei? Mergi la ei si vezi daca iti suporta linia IPTV-ul. Si acolo ai sa vezi cam ce poate tv-ul. Apropo tv-ul e edge led sau e full led?

#10
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Mda, parerea mea, daca tot ai dat o gramada de bani pe el, foloseste-l pe cat posibil la capacitate maxima.
In primul rand sa te interesezi daca ai semnal dvb-t in zona si daca da, cumpara-ti o antena de exterior dvb-t cu care poti prinde posturile pro tv, sport.ro si tvr in hd. Se apropie cupa mondiala la fotbal si cred ca vrei sa vezi meciurile in hd pe tvr.
In al doilea rand ia-ti o antena si un receptor satelit hd(eventual unul care stie "meserie") si cu el poti vedea multe posturi prin metode mai mult sau mai putin ortodoxe. Daca doresti doar ce e pe la noi prin Romania in materie de dth, fa-ti un abonament la un provider(rcs, dolce, focus, akta sau boom) care are grila cea mai reprezentativa pentru tine.
In al treilea rand achizitioneaza un player blueray 3d pt vizionarea filmelor in 3d. Trimite codul de pe bon ca sa primesti ochelarii.
In al patrulea rand poti vedea filme, muzica, documentare in hd de pe internet, printr-un mediaplayer sau de pe un memory stick usb de capacitate mare.
Alegerile va apartin.
In rest sa-l folositi sanatosi!

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
daca inteleg bine te afli in judetul Ilfov, s-ar putea sa ai acoperire Ines IPTV :D

ar fi varianta perfecta ca si continut HD, iar din vara am inteles de la domnul Doru Petrescu ca reteaua Ines va fi pregatita si pentru 3D  ;)

#12
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
@sidewinder: Televizorul este cu edge led.

@anabia: Nu prea sunt familiar cu termeni ca "dvb-t", o sa ma interesez mai mult de televiziunea prin satelit, intrucat toata viata am fost abonat la cablu. Oricum, momentan din cate m-am interesat cea mai buna solutie este Boom. Dar aici mai intervine o problema. Eu nu vreau sa inchiriez receivere de la ei, vreau sa imi cumpar, iar baietii de acolo mi-au spus ca nu s-ar potrivi cartela. Ce stiti despre asta? E adevarat sau vor doar sa mai stoarca niste bani?

@catalinman: Pitesti este in jud. Arges.

Aseara ne-am uitat la Avatar Blu-Ray, intradevar, e impresionant de-a dreptul. La inceput erau cam sterse si inchise culorile, dar dupa cateva setari s-au vazut perfect. Tatal meu tot sustine ca e prea mare, ca il oboseste, desi eu sincer parca vazand Avatarul mi-as fi dorit unul si mai mare. Dar cred ca tine totusi de treaba si de gust.

#13
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
normal ca stiu ca Pitesti e in Arges  :lol:

doar ca nu vazusem si partea aia (pe alt topic nu ai precizat locatia ta), in fine inainte sa te abonezi la Boom ar trebui sa stii ca si Dolce se vede la fel de bine din punct de vedere al calitatii imaginii si se preconizeaza ca o lanseze HD in curand :)

Boom in schimb sunt in stare de insolventa si scot canale din grila pe banda rulanta !

#14
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,363
  • Înscris: 05.03.2005
si eu sunt de acord ca ar fi mai bine sa te orientezi catre Dolce satelit ....eu am la magazin Dolce satelit si sunt supermultumit de calitatea semnalului.Tv-ul a venit si cu suport de prins in perete?  :rolleyes:

#15
samilprovo

samilprovo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2010
VA SPUN EU CUM SE CALCULEAZA DIAGONALA X 5 EX. TV ARE DIAG 51   51X 5=2.54 METRI SAU IN INCH UN INCH ARE 2.5 CM EX. TV 32 INCH =81

#16
nik12

nik12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.01.2010

View Postxxz, on 19th May 2010, 10:52, said:

Treaba sta in felul urmator. Am achizitionat un Samsung Led 3D UE55C8000, diagonala de 55inch, internet, full hd, cam tot ce se poate in momentul de fata. Televizorul este impresionant pus intr-o camera de aproximativ 4X4m, bine, este impresionant oricum. Problemele sunt totusi acelea la care nu m-am gandit inainte sa il iau.

1. Stau la casa, iar semnalul analogic(cablu) este mizer as putea spune, iar datorita dimensiunii foarte mari si rezolutiei la fel de mari imaginea tinde sa fie stearsa, puricoasa etc. Trecerea la televiziune digitala(satelit) va insemna o diferenta mare, sau voi fi la fel de dezamagit? Si daca puteti va rog sa imi recomandati in materie de televiziune digitala, de la firma, pana la aparatura. (mentionez stau in Pitesti)

2. A 2-a problema este marimea, distanta dintre canapea si TV oscileaza intre 3-4,2m, in functie de locul in care stau. Tata este de parere ca este mult prea mare televizorul pentru aceasta camera si doreste sa il schimbe cu unul de 46 acelasi model, sustinand ca pentru asta de 55 distanta e prea mica (intervenind dureri de cap, ameteala etc). Care este distanta optima pentru un astfel de televizor, ca alt aranjament nu pot face in camera (4x4m) iar tata cel mai mult se uita la TV, nu la blu-ray, 3D etc?

Va multumesc anticipat!


Are dreptate, ai nevoie de 5m pt o vizionare OK a semnalului digital SD (nu analogig). Ia ti , daca ai posibilitate pachetul digital HD. Diferenta fata de analogic e f mare.
PS: I ti dau eu unul de 46 la schimb.

#17
samilprovo

samilprovo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2010
dolce pe inernet hd si ineractiv

#18
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 08.08.2002

View Postsamilprovo, on 1st March 2011, 11:55, said:

dolce pe inernet hd si ineractiv


esti chinez ?

Edited by MD, 01 March 2011 - 12:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate