Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

rulment magnetic

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Ideea de rulment magnetic fara frictiune e ceva ce e pus in practica de ceva vreme.....
Desii folosirea magnetilor permanenti, care a fi cea mai evidenta solutie, nu este una viabila...din cate am citit.Intradevar magnetilor permanenti face ca un rulmentul sa fie instabil, de aceea se folosesc active magnetic bearings (rulmenti activi magnetic), desi se pot folosii si cu magnet permanent dar asta doar in complement un unul activ.

Avantajul magnetului permanent este clar :faptul sa acesta nu este consumator de energie si ca nu trebuie sisteme complicate ce control ca in cazul celor activi


Acum intrebarea mea pentru forum:

As vrea sa incorporez un tip de rulment cu magneti permanenti intr-un proiect, in care acest rulmet va trebuii sa suporte o anumita sarcina pe plan vertical.Cei doi magneti for fii stabilizati de un ax ce trece prin mijlocul celor doi magneti, dintre care magnetul de la baza va fi fix, atasat axului, iar celalat va fii mobil, nu va fii atasat axului.
Ce dimensiuni trebuie sa aiba magnetii ca sa suporte greutatea pe care o doresc?Cum pot afla fara sa trebuiasca sa ma duc la facultatea de fizica si fara sa cumpar magneti pana dau de combinatia care imi trebuie mie?

#2
spdude

spdude

    Banned at request

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,027
  • Înscris: 04.02.2007
Chestiile ăstea nu se fac după ureche. Trebuie dimensionare care de obicei se face prin programare și calcul de câmp.
Fii mai specific, pentru ce vei folosi ansamblul, un desen, ceva mai clar ca să se vadă ce influență are fiecare magnet.

Un fel de cântar din ce-mi imaginez eu ?

#3
thusarix

thusarix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 22.04.2007
Intre timp s-a modificat putin proiectu, magnetul de la baza e fixat pe suprafata suport iar magnetul superior e fixat pe ax
sarcina sa fie in jur la 70 kg

Am cautat sa cumpar magnetii dar daca pretul ce l-ma gasit, adica 70$/pound (unde poundu e forta de atractie), deci pentru 70kg ar trebuii aproximativ 10.000 $, ceea ce eu nu imi permit pentru un experiment :)

Attached Files



#4
mmiz

mmiz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.07.2010
Poate ca raspunsul acesta e tardiv, il dau totusi.
Greu de crezut ca pot fi gasiti doi magneti permanenti de dimensiuni (mici sau acceptabile) care sa poata sustine 70 kg. Dar daca ai procurat o pereche de rulmenti permanenti si constati ca ei pot sustine (de ex.) 5 kg, se poate folosi un montaj de 12 perechi de astfel de rulmenti. Conditia este ca ei sa fie montati pe ax si in carcasa la distante perfect egale. Principiul acesta se foloseste la rulmentii axiali cu role cilindrice pe mai multe randuri pentru preluarea de forte foarte mari (exemplu rulmentul 88171).

#5
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Cum rezolvi problema demagnetizarii la utilizare intensiva a rulmentului?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate