Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Salarii restante

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
LeontinOlteanu

LeontinOlteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2009
Salutare tuturor

  Sunt un fost angajat al unei firme din domeniul telecomunicatiilor, si ma confrunt cu o problema serioasa(nu sunt singurul) , legata de salarii restante, si de faptul ca la data de 06-04 , anul acesta, mi s-a terminat preavizul de restructurare a activitatii, conform art. 65/1,iar pe 21-04 am primit cartea de munca, dar fisa cu cotizatiile lunare facute nu s-a primit, iar cand am intrebat pei cei responsabili, mi s-a spus ca sunt niste prevederi in codul muncii, ce trebuie respectate... In viata de zi cu zi , am tot cunoscut persoane care urmau sa intre in randul somerilor, unde am si observat ca se rezolva mult mai repede problema dosarului, complet. Chiar azi am fost informat de o angajata de la birouri, ca in jurul datei 25-27 mai va urma sa primim acele fise. Nu stiu cat este perioada in care as putea depune dosarul, avand in vedere ca azi s-a implinit o luna de la incheierea cartii de munca. Revenind la problema salariilor restante, inainte sa fim trimisi in somaj, am fost la ITM, am depus o petitie, am primit raspuns , ni s-a comunicat sa luam legatura cu administratorul judiciar, tot din Arad, unde are sediul social si firma unde am lucrat. Administratorul judiciar, la mai multe intrebari, mail-uri, rugaminti, a sfarsit prin a-mi da nr de telefon al unei angajate , cu care deja purtasem niste discutii. Mentionez ca firma se afla in insolventa , si avea mari probleme cu datoriile fata de colaboratori, de parteneri, etc.. Avea un contract in desfasurare , destul de amplu , la care am si apucat sa lucrez, dar nu au mai existat lichidiati pt delegatii, materiale, s.a.m.d , contract care avea termenul in luna mai a acestui an. Ar trebui sa incaseze niste sume maricele, din care sa s-ar putea plati datoriile.

    Ce as putea face in ceea ce priveste Dosarul de Somaj ? (dupa codul muncii, drepturile angajatului ... )
    In privinta salariilor restante, ce ar mai fi de facut, legal, sa-mi maresc sansele de a primi acei bani?

  Rog pe cei care au mai patit asta, pe cei care au cunostinte in domeniu, toti care ar putea da un sfat util, sa nu ezite sa posteze!
  

  Va multumesc anticipat!


p.s: daca nu am postat unde trebuie, rog moderatorii sa mute topicul, cu scuzele de rigoare!

#2
LeontinOlteanu

LeontinOlteanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.11.2009
Va Salut !!
  
Chiar nu ar putea nimeni sa-mi zica si mie ce se poate face in cazul ala? Am scris cam mult , si poate e plictisitor, dar esenta este:
  " Daca am fost trimis in somaj, art. 65/1 , am primit cartea de munca , dar nu am primit fisa cu stagiul de cotizare, si nu-mi pot depune dosarul de somaj. Ne tot duc de nas, folosind fel de fel de motive... "
  " Referitor la salariile restante, daca stim ca firma are de incasat bani, ce putem face sa ne recuperam banii, in afara de petitia de la ITM, care am depus-o inainte de plecare... "

Va multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate