Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Modificare antena FM?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007
Salutare!

Vreau sa imbunatatesc calitatea la receptia pe banda FM.  Plosnita mea de radio un model Hyundai este prevazut cu o antena telescopica cu un singur fir. As vrea sa stiu daca pot sa modific/elimin antena aia si sa fac una cu mufa ca la TV s-au cum am vazut ca au unele receptoare mai bune? adica:un fir pt semnal si un fir(coaxial)pt. masa. Unde trebuie sa umblu in aparat si unde trebuie sa leg masa caci firul de semnal va ramane ala care este deja?
Multumesc!

Edited by KLAU_B, 04 May 2010 - 21:48.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si unde o sa fie montata noua antena?
Introducerea unei mufe, de preferat una de tip F, este justificata doar daca antena se va monta in exterior (catre fereastra, ceva) la o anumita distanta de receptor, in ideea ca acolo nivelul de camp receptionat este mult mai mare comparativ cu situatia actuala.

#3
KLAU_B

KLAU_B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 26.08.2007

View Postmister_rf, on 4th May 2010, 21:10, said:

Si unde o sa fie montata noua antena?
Introducerea unei mufe, de preferat una de tip F, este justificata doar daca antena se va monta in exterior (catre fereastra, ceva) la o anumita distanta de receptor, in ideea ca acolo nivelul de camp receptionat este mult mai mare comparativ cu situatia actuala.

Pai o sa o montez pe unde vad ca am semnal mai bun, de preferinta afara la geam.

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ai nevoie de o mufa de panou de tip F
[ http://www.tme.eu/katalog_pics/b/4/f/b4fcdb7d127afc5b6f14bbcea3e16cfe/fc-015_t.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.tme.eu/katalog_pics/3/5/c/35ce194c50cac84585de252f63a93a45/f6351a103nppt75.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Montarea mufei tine mai mult de conditiile locale, de cele mai multe ori o astfel de mufa se monteaza pe un panou metalic, daca este de plastic e nevoie de o bucata de cablu coaxial care sa faca legatura intre mufa si punctul unde se conecta antena originala.
Masa (ecranul) se poate conecta pe cablaj cat mai aproape de intrare.
Probabil ca o imagine din interior poate ajuta la a sugera punctele de conectare pentru masa cablului...

#5
mumuex

mumuex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.01.2010
si la mufa aceea pune-i o antena fm , preferabil o antena dipol 1/RZ B pusa afara, la geam, e usor si nu trebuie un brat puternic,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate