Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

PMR

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

schultzsch, on Jul 7 2005, 17:00, said:

cred ca o sa incerc chestia cu antena de 17 cm dar faza naspa e ca eu stau la bloc la etajul 5 si blocul are 8 etaje :cursing: asta inseamna sa folosesc mai mult de 5m de cablu

<{POST_SNAPBACK}>

Pai mai bine incerci sa-ti pui antena in balcon; e suficient si etajul 5 daca ai ceva deshidere, eu stau la 7/9 si am antena in balcon, daca as pune-o pe bloc ar trebui sa investesc si intr-un cablu ca lumea care e destul de scump, pentru ca altfel cat castigi din pozitie pierzi din cablu (daca nu si mai mult..). Poti sa stai linistit cu interferentele de la tine, pentru ca statiile astea si chiar si cele de radioamator(portabile) au puteri mici si nu pot bruia repetoarele. Mai ales ca politia rutiera e pe 155-167 Mhz, aviatia pe 125-135 Mhz AM, iar in 446 si in jur sunt numai servicii comerciale. Din pacate astea te pot bruia pe tine : de exemplu repetorul Transelectrica din 446 Mhz se aude foarte bine in canalul 1. In momentul acele stai si astepti sa treaca... nu mai zic de celelalte interferente din restul de canale :puke: ....cica banda libera a cetateanului...
Daca te pasioneaza comunicatiile radio te sfatuiesc sa dai examen de radioamator (va fi o sesiune in Bucuresti in toamna) si sa-ti iei niste statii de ultrascurte. Banda de 70 cm (432-440Mhz) e libera, nu ai intermodulatii ca pe 2 m si poti realiza legaturi interesante chiar si cu portabile de 0.5 W.

#20
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

rvic77, on Jul 8 2005, 09:25, said:

Pai mai bine incerci sa-ti pui antena in balcon; e suficient si etajul 5 daca ai ceva deshidere, eu stau la 7/9 si am antena in balcon, daca as pune-o pe bloc ar trebui sa investesc si intr-un cablu ca lumea care e destul de scump, pentru ca altfel cat castigi din pozitie pierzi din cablu (daca nu si mai mult..). Poti sa stai linistit cu interferentele de la tine, pentru ca statiile astea si chiar si cele de radioamator(portabile) au puteri mici si nu pot bruia repetoarele. Mai ales ca politia rutiera e pe 155-167 Mhz, aviatia pe 125-135 Mhz AM, iar in 446 si in jur sunt numai servicii comerciale.

<{POST_SNAPBACK}>


De exemplu meteo merge pe 320MHz, PMR pe 446MHz. Daca intra simultan in emisie ei doi rezulta si 126MHz. Ghici unde pica!!!

#21
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

Gheorghe Dracu, on Jul 8 2005, 12:05, said:

De exemplu meteo merge pe 320MHz, PMR pe 446MHz. Daca intra simultan in emisie ei doi rezulta si 126MHz. Ghici unde pica!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Serviciile profesionale de comunicatii au echipamente dedicate pentru frecventele respective (antena, transceiver, filtre, etc), iar probabilitatea sa receptioneze intermodulatii este foarte aproape de 0. Mai conteaza si puterea care daca este 0.5 W chiar si cu antena externa este foarte mica. Pe de alta parte armonicile nu se calculeaza asa simplu : Daca am o statie pe 446  Mhz si una pe 419 Mhz oricat m-as chinui nu se duce nimic in 27 MHz (asta chiar am testat pe o distanta de cativa cm...). Singura interferenta care am observat-o la statiile mele sunt interferente de la statia de 27 Mhz (4 W , chiar legala :coolspeak: ) catre statia de 400 Mhz, daca este foarte aproape (pana in 5 cm). Aceste interferente se manifesta prin aparitia unor paraziti si reducerea sau chiar oprirea receptiei.

#22
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Incearca sa intri simultannin emisie cu 2 PMR-uri pe canale diferite si vei auzi cu siguranta ceva pe un al treilea. Si asta datorita armonicii a 2-a...

#23
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

Gheorghe Dracu, on Jul 12 2005, 10:42, said:

Incearca sa intri simultannin emisie cu 2 PMR-uri pe canale diferite si vei auzi cu siguranta ceva pe un al treilea. Si asta datorita armonicii a 2-a...

<{POST_SNAPBACK}>

Da, asta se intampla datorita faptului ca, canalele sunt foarte apropiate, dar sansa ca sa ai o armonica si inca una puternica in afara benzii 446 e nula ! Acum depinde si de statie daca respecta parametrii din fabrica, am un amic care avea o statie de CB si cand emitea in canalul x se auzea destul de bine si pe x+-5 si mai prost pe x+-10 deci cam la 500 Khz distanta, dar statia aceea avea o problema, altele de acelasi model erau ok !
Eu am renuntat sa mai incerc sa fac perfomante in PMR dupa ce am vazut pe varful Siriu (1700 m, jud. Buzau) cat de bruiate sunt toate canalele. Chiar si in Bucuresti merge mult mai prost in 446 Mhz decat in 432-440 Mhz ! Nu stiu ce aparate sunt reglate in halul in care sa produca asemenea bruiaje in PMR, dar cum suntem in Romania situatia nu se va remedia prea curand:puke:

#24
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
rvic esti radioamator? eu strig de o gramada de timp in 432 si nimic. Chiar nimeni nimeni ? :)

#25
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Hai sa iti mai dau un exemplu. In Timisoara cu ani in urma Radio Timisoara emitea pe 630kHz, CFR-ul pe 146,200MHz. Ghici unde se auzea CFR-ul prin heterodinare! In 145.575MHz, canalul de apel din Timisoara.

#26
cristig

cristig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.02.2005
Salut, vad ca sunt oameni priceputi pe aici , as avea si eu  intrebare si anume care e treaba cu PMR-urile astea in sensu ca vreau sa stiu daca pot asculta de exemplu frecventa politiei la ele  sau alte chestii interesante si daca nu ce scula e capabila sa faca asta si cam cat costa.....
Va multumesc !

#27
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on Jul 12 2005, 14:58, said:

rvic esti radioamator? eu strig de o gramada de timp in 432 si nimic. Chiar nimeni nimeni ? :)

<{POST_SNAPBACK}>

Suntem mai multi aici, dar deocamdata facem teste cu portabile pe puteri mici. ieri am facut un experiment chiar  :coolspeak: :  distanta aproximativ 1.5 km, obstacole la greu intre (blocuri, case), de la nivelul solului; 2 portabile 2 m 5 W fiecare si 2 portabile 70 cm 0.5 W fiecare. Culmea a fost ca in 70 cm ne-am auzit brici, iar in 2 m eu am avut receptie (destul de proasta), iar celalalt nu m-a auzit deloc. Eu am un Alinco DJ-G5 si el are un Kenwood TK dar nu mai stiu ce model. M-a socat faptul ca in timp ce in 70 cm ma auzea chiar si pe low power (<0.5 W), in 2 m nu ma auzea cu 5 W (high power); :cursing:  bateriile erau proaspat incarcate. In concluzie, datorita frecventei ridicate in banda de 400 se pot face legaturi bune chiar si in oras in conditii de obstacole multe si pe putere redusa. Marind puterea la 4 W pe 70 cm, diferenta la celalalt a fost destul de mica.
Majoritatea radioamatorilor stau cu mobile pe 2 m si cu antena pe bloc. Eu momentan am o portabila dual band si una single band 400-480 Mhz, o antena pentru 432 Mhz, dar pusa in balcon. Incerca sa ne mai strigi in 446.005 cand e mai liber ! Eu prefer banda de 432 pentru ca am antena pentru ea :D  si pentru ca nu sunt deloc intermodulatii spre deosebire de 2 m

Edited by rvic77, 13 July 2005 - 11:03.


#28
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

cristig, on Jul 13 2005, 10:23, said:

Salut, vad ca sunt oameni priceputi pe aici , as avea si eu  intrebare si anume care e treaba cu PMR-urile astea in sensu ca vreau sa stiu daca pot asculta de exemplu frecventa politiei la ele  sau alte chestii interesante si daca nu ce scula e capabila sa faca asta si cam cat costa.....
Va multumesc !

<{POST_SNAPBACK}>

PMR-urile sunt statii de emisie receptie cu 8 canale (si eventual cu 38 coduri CCTS), adica poti emite si receptiona 8 frecvente de la 446.00625 - 446.09625 cu pas de 12.5  Khz. Nu ai nici o sansa sa prinzi politia sau alte servicii cu aceste statii decat daca prinzi niste intermodulatii ocazionale (ceea ce nu cunosc de la nimeni). Statiile astea sunt legale si au teoretic 0.5 W ! Daca vrei sa asculti politia sau alte servicii comerciale iti recomand un scanner de banda larga. Vezi la www.mondoplast.ro. Eu am vrut sa-mi iau modelul Alinco DJ-X3 dar nu l-au avut pe stoc mult timp. Acum m-a mai lasat pasinea de a asculta tot ce mista si raman mai mult pe unde am voie si pe unde am acces cu portabila dual-band. Ca o chestie simpatica am gasit pe 126.80 MHz AM robotul meteo pentru piloti care emite din Baneasa. Poti afla temperatura, viteza si directia vantului, conditiile meteo generale din toate orasele din zona cu aeroport.

#29
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
rvic77, se aude AM-ul turnului de control pe NBFM? Nu fac misto, sunt curios doar, nu am incercat niciodata.

@cristiq: nu e legal sa asculti politia. Chiar daca o faci, e bine sa nu te lauzi, nici macar aici la umbra anonimatului care in fond nu e asa de anonim. Oricum frecventa lor e mult mai jos (pe la 162-163MHz) decat cea a PMR-urilor (446MHz).

#30
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
pe 126.800 AM e volmet bucuresti, chiar nu stiu de unde emite dar sigur nu din baneasa, pentru ca cu portabila linga aeroport intra cu S2-S3. In schimb in Sinaia intra cu S9+, deci probabil ca-i pe platou undeva. Se prinde si in Rm.Vilcea cu un S5-S6 deci sigur e pe munte undeva

rvic: care e domne frecventa de apel in 70cm ca poate strig eu aiurea :)

Edited by firasg, 13 July 2005 - 16:12.


#31
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
OK, dar intrebarea mea era daca ati auzit AM-ul cu NBFM. Nu prea pricep cum de se aude...

#32
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
pai nu se aude in NFM. Eventual simti ca e ceva acolo dar nu demoduleaza

#33
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Teoretic stiam si eu asta, dar rvic77 zicea ca a auzit starea vremii pe AM. De aia am intrebat cum e posibil cu FM sau auzi AM.

#34
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
banuiesc ca poate schimba modul de receptie. Plus ca majoritatea scannerelor si statiilor cu receptie dc-daylight trec automat pe AM in 110-136

#35
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Aha!

#36
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

firasg, on Jul 13 2005, 16:11, said:

pe 126.800 AM e volmet bucuresti, chiar nu stiu de unde emite dar sigur nu din baneasa, pentru ca cu portabila linga aeroport intra cu S2-S3. In schimb in Sinaia intra cu S9+, deci probabil ca-i pe platou undeva. Se prinde si in Rm.Vilcea cu un S5-S6 deci sigur e pe munte undeva

rvic: care e domne frecventa de apel in 70cm ca poate strig eu aiurea :)

<{POST_SNAPBACK}>

Se poate sa ai dreptate, mie mi-a zis asta un amic (de fapt mi-a zis ca e pe 128 Mhz si nu a fost chiar acolo  :D ); am observat ca se receptioneaza cam la fel oriunde in Bucuresti, doar un pic mai bine in nord, asa e foarte posibil sa fie de pe munte. Portabila mea are NFM si AM selectabil, pe NFM nu se aude nimic dar se vede ca e ceva acolo.
Frecventa de apel in 70 cm ar fi 432.500 Mhz desi noi stam mai mult pe canalul 1 si 8 PMR, de distractie, ca e multa lume si oricum avem puteri mici ca sa deranjam. Am inteles ca stai in zona Obor, daca nu ai o antena pe bloc sau macar 20 m inaltime, sansa de a ne receptiona este foarte mica :huh:. Striga si tu pe frecventa de apel in jurul orei 21 ca sa vad daca te aud ....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate