Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#1675
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Există cuple rapide... găseČ™ti la Practiker Č™i la Bricostore.
Am Č™i eu o întrebare... de ce ai vrea să pui atâČ›ia puieČ›i de Paulownia?

Edited by adilie2003, 08 January 2015 - 13:17.


#1676
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postadilie2003, on 08 ianuarie 2015 - 13:17, said:

Există cuple rapide... găseČ™ti la Practiker Č™i la Bricostore.
Am Č™i eu o întrebare... de ce ai vrea să pui atâČ›ia puieČ›i de Paulownia?
Cam asa e.
HDPE de diametru 40 mm inseamna mufe de 1 1/4"... Aici mufa cu pricina la Romstal.
Pentru 32 mm aici.
Insa nu sunt chiar sigur ca se cupleaza chiar asa rapid cu mana goala...
Aici, o mufa chiar rapida (in film pentru diametru de 25) si cuplarea ei in comparatie cu una clasica (pe HDPE). Banuiesc c-or fi existand si de dimensiuni mai mari, dar nu pot sa garantez, pentru ca nu le-am vazut...

Edited by FaneDuru, 08 January 2015 - 13:58.


#1677
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Alea despre care vorbesc eu sunt de bronz cu garnitură de cauciuc și se cuplează rotind un sfert de tură...
Întrebarea despre Paulownia rămâne valabilă.

#1678
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006

View Postadilie2003, on 08 ianuarie 2015 - 13:17, said:

Există cuple rapide... găseČ™ti la Practiker Č™i la Bricostore.
Am Č™i eu o întrebare... de ce ai vrea să pui atâČ›ia puieČ›i de Paulownia?

Hmm, asta-i o intrebare capcana... glumesc :)
Plantez paulownia pentru ca am vrut sa fac ceva cu pământul si fiindcă daca plantam catina sau lavanda (numai pe astea le-am luat in considerare), la momentul culegerii productiei erau mult mai multe complicatii (uscare lavanda, înghetare boabe catină, achizitii masini etc).
si am pus copaci... :)
Dar de ce te mira, ai avut experiente cu aceasta planta? Sunt deschis la discutii pe PM sa nu fim off topic.
in legatura cu cuplele, o sa le cumpăr dupa ce achizitionez restul, sa vad de care imi trebuie.
Multumesc!

Edited by domar, 08 January 2015 - 14:10.


#1679
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postadilie2003, on 08 ianuarie 2015 - 14:02, said:

Alea despre care vorbesc eu sunt de bronz cu garnitură de cauciuc și se cuplează rotind un sfert de tură...
Întrebarea despre Paulownia rămâne valabilă.
Am vazut de-alea si pentru dimensiunle astea, dar DE FURTUN flexibil... La capatul care nu se mufeaza rapid aveau un stut pentru furtun (flexibil). Daca n-am vazut eu NU inseamna ca n-or fi existand si pentru HDPE... Am bantuit destul de des prin Bricostore si Practiker dar imi amintsc sa fi vazut doar de-astea pentru furtune flexibile. Asta, precizez din nou, nu inseamna ca eu le vad chiar pe toate...Posted Image

#1680
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Ăsta e tipul de cuplă
http://www.gardena.c...-42-mm-g-1-1-4/
În legătură cu Paulownia... e ca și cum ai planta plopi euroamericani... nu înțeleg treaba asta deși sunt de meserie. Dacă pui nuci cu fructificație laterală ești mult mai câștigat după părerea mea.

#1681
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Nu m-am documentat in legatura cu nucii, dar Paulownia creste mult mai repede, prima tăiere la 5 ani si apoi din 4 in 4 de doua ori. Si vand lemnul... Primii 2 ani irigatie si copilire si atat... in cuvinte putine, ca mai sunt operatiuni. Sper sa nu dispară din anul 3, ca nu sunt buni de pus pe foc...

#1682
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Dacă ai pus pe foc lemn de salcie/plop vreodată atunci știi cum e și cu Paulownia. Are un lemn ușor și moale. Partea bună este că n-o să ai țânțari/muște pentru că are un efect de respingere. Paulownia merge ca și cultură energetică dar numai pe terenuri care nu pot fi folosite la altceva.

#1683
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Pai terenul pe care il am este nisipos si plin de bolovanis... Proprietarul precedent nu prea reusea sa faca porumb acolo...
In legatura cu cupla pe care ai indicat-o, cred ca din acelea o sa cumpăr, dupa ce achizitionez pompa si tevile, ca sa le pot pune in masina rapid... Sper ca putul pe care o sa-l foreze baietii sa aiba debitul pe care mi l-au promis ei, 6-7 mc/h, altfel nu prea am sanse sa irig prin picurare.

#1684
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postadilie2003, on 08 ianuarie 2015 - 14:20, said:

Nu sunt chiar sigur ca mufa asta merge ca si cupla rapida pentru a conecta/deconecta doua marafeturi fixe (neflexibile). Pare sa cupleze cu ea insasi (cu sora ei), care daca e prinsa tot pe ceva rigid, ar trebui sa rotesti pompa, sau racordul instalatiei de udat, ambele rigide... Se pare ca merge doar in cazul in care cuplezi la un robinet fix, dotat cu o astfel de cupla, o nastrusnicie (teava metalica sau HDPE, etc.) scurta ce poate fi rotita CU TOTUL pentru a se cupla.  E posibil sa-mi scape mie ceva, dar am incercat sa-mi imaginez cum sa o fi folosit si nu prea reusesc sa inteleg cum poate cupla (rapid) doua ansambluri rigide. Asa cum face mufa Gardena din filmuletul postat mai inainte...
De fapt, nici mufele din bronz pe care le postasem eu (gasite pe net cautand 'mufa cuplare rapida') nu prea mai sunt sigur ca sunt in stare sa cupleze rapid doua ansambluri rigide...

#1685
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Pai o sa incerc sa pun furtun de la submersibila la suprafata si poate merge asa. In orice caz, mi-ati fost de mare ajutor pana acum, cei care ati raspuns, macar am si alte idei sa analizez, nu numai ale mele, care pot fi gresite.
Inca o data, multumesc.
O sa mai cer lămuriri daca o sa mai intru in impas, pana in martie mai e, dar vreau sa fiu pregatit, macar teoretic... :)

#1686
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Mufa aia de bronz se cuplează la țeava de HDPE cu o altă mufă (cum era prima din filmulețul tau) care face și reducția de la 40 mm HDPE la 1"1/4... aia se rotește. Se mai poate folosi furtun flexibil pentru sorb (din acela care are armătură de plastic spiralată) care permite un pic de mișcare. Mufele astea necesită o rotire de maxim 90 de grade pentru cuplare/decuplare.

#1687
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Mai am, totusi, o intrebare: fiindcă tot ma gandesc ca tubul o sa "faca pasi" de pe teren, si la 4000m, cat imi trebuie mie, investesc ceva in el, cunoasteti o banda de irigare care sa asigure un 4-6 l/h la picurator (chiar daca banda "oarba" nu exista si picuratorii nu or sa fie chiar din 4m in 4m, ci mult mai desi)?
una e sa mi se fure 5-600 lei, alta 2500 (cat costa tubul orb de 16).

Edited by domar, 08 January 2015 - 15:47.


#1688
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postadilie2003, on 08 ianuarie 2015 - 15:15, said:

Mufa aia de bronz se cuplează la țeava de HDPE cu o altă mufă (cum era prima din filmulețul tau) care face și reducția de la 40 mm HDPE la 1"1/4... aia se rotește. Se mai poate folosi furtun flexibil pentru sorb (din acela care are armătură de plastic spiralată) care permite un pic de mișcare. Mufele astea necesită o rotire de maxim 90 de grade pentru cuplare/decuplare.
Prima mufa din filmululet, nu prea se roteste. Decat atunci cand o strangi. Daca o slabesti, rotind-o invers, cam curge apa... Era varianta clasica de mufare. Avand timp pana la primavara, cred ca e bine sa caute dintr-alea cu adevarat rapide care functioneaza pe elemente rigide...

View Postdomar, on 08 ianuarie 2015 - 15:46, said:

Mai am, totusi, o intrebare: fiindcă tot ma gandesc ca tubul o sa "faca pasi" de pe teren, si la 4000m, cat imi trebuie mie, investesc ceva in el, cunoasteti o banda de irigare care sa asigure un 4-6 l/h la picurator (chiar daca banda "oarba" nu exista si picuratorii nu or sa fie chiar din 4m in 4m, ci mult mai desi)?
una e sa mi se fure 5-600 lei, alta 2500 (cat costa tubul orb de 16).
Daca banda asigura debitul acela la picurator, avand minimum trei picuratoare pe metru, o sa consume de 12 ori mai multa apa, spre bucuria buruienilor si ingrijorarea fantanii...
Poate investesti intr-un sistem de siguranta/paza... Ori te documentezi cu privire la felul in care functioneaza picuratorii aia in cazul ingroparii. Nefiind vizibile furtunele, cred ca atrag mai putin privirile oamenilor 'cumsecade'... E ceva mai multa munca, dar s-ar putea sa merite. Basca, daca achizitionezi un tub venturi pentru fertilizare, poti sa executi asa numita 'aratura fara plug' introducand aer in apa cu care uzi (cu tubul venturi racordat la atmosfera)... Se fixeaza azot in sol si se mentine afanat (solul), ajutand radacinile sa se dezvolte optim.

#1689
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 08.05.2007

View Postdomar, on 08 ianuarie 2015 - 15:46, said:

Mai am, totusi, o intrebare: fiindcă tot ma gandesc ca tubul o sa "faca pasi" de pe teren, si la 4000m, cat imi trebuie mie, investesc ceva in el, cunoasteti o banda de irigare care sa asigure un 4-6 l/h la picurator (chiar daca banda "oarba" nu exista si picuratorii nu or sa fie chiar din 4m in 4m, ci mult mai desi)?
una e sa mi se fure 5-600 lei, alta 2500 (cat costa tubul orb de 16).

Daca plantatia inca nu a fost infiintata se poate lua in calcul si varianta montajului ingropat al intregii retele.

#1690
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdragos I, on 08 ianuarie 2015 - 16:25, said:

Daca plantatia inca nu a fost infiintata se poate lua in calcul si varianta montajului ingropat al intregii retele.
La livada cred ca merge varianta ingroparii cam oricand...
Partea de HDPE e bine sa se testeze in sant, dupa care sa se ingroape (mai adanc), cu racorduri ridicate la suprafata, sau aproape de aceasta, iar tuburile cu picuratoare cred ca e bine sa fie scoase toamna, de-aia ma gandesc sa fie ingropate la 10-15 cm, doar pentru a le feri de ochi indiscreti (si a le putea dezgropa mai usor). Exista instalatii de ingropare/dezgropare dar e deja prea mult pentru noi...
E bine cred ca si furtunele HDPE sa fie golite (cat de cat) de-aia, in partea cea mai de jos a terenului e bine sa se practice o tevusca de golire, desfacand robinetii de la capete (pentru aer).

Edited by FaneDuru, 08 January 2015 - 16:36.


#1691
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 08.08.2006
La ingroparea tubului m- am gandit si eu, dar ca sa cumpăr tub special cu picuratori cu protectie contra rădăcinilor ajung la o suma astronomică - cca 10000 lei numai tubul - ceea ce nu-mi permit. Cred ca o sa îngrop in pământ tubul normal, de suprafata, si o sa las afara numai o porțiune mica, unde va fi picuratorul, lângă planta, sub folia geotextila. Sau o sa-l ingrop cu totul si picuratorii o sa-i pun pe tub capilar, care la capat are o teava ce se înfige in pământ... si asa nu se mai vede nimic. Nu prea stiu, insa, ce sa fac cu linia principala, acolo or sa fie atasati robinetii ptr fiecare secundară.

#1692
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdomar, on 08 ianuarie 2015 - 16:42, said:

La ingroparea tubului m- am gandit si eu, dar ca sa cumpăr tub special cu picuratori cu protectie contra rădăcinilor ajung la o suma astronomică - cca 10000 lei numai tubul - ceea ce nu-mi permit. Cred ca o sa îngrop in pământ tubul normal, de suprafata, si o sa las afara numai o porțiune mica, unde va fi picuratorul, lângă planta, sub folia geotextila. Sau o sa-l ingrop cu totul si picuratorii o sa-i pun pe tub capilar, care la capat are o teava ce se înfige in pământ... si asa nu se mai vede nimic. Nu prea stiu, insa, ce sa fac cu linia principala, acolo or sa fie atasati robinetii ptr fiecare secundară.

Eu as aranja instalatia de udare cam ca in schita atasata. Pentru echilibrarea cat mai buna a presiunilor.
Pentru ingropare nu cred ca e necesar tub special... In fine, daca intentionezi sa folosesti folie de mulcire e posibil sa nu se 'complice' infractorii cu 'sondarea' pe sub aceasta... Sugerasem ca la linia principala, ingropata, sa plantezi subteran niste racorduri  cu furtun de 16 si robineti in capat, la care sa cuplezi/decuplezi furtunele cu picuratoare. Capetele acestor furtune sa fie la suprafata, sau aproape de aceasta, unde sa stii tu ca trebuie sa sapi primavara pentru cuplarea liniilor de picurare... Toamna, le 'plantezi' cate o punga de plastic prinsa cu un elastic.
Pui si niste tarusi pe linia conductei, ca sa poti sa 'alergi' si cu vreun plug toamna printre copaci...

Attached Files


Edited by FaneDuru, 08 January 2015 - 17:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

boogami2

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate