Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Photoscape, unde?
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 

banca tarilor in curs de dezvoltare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
naiba

naiba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.12.2005
I-mi aduc aminte ,ca in copilarie am citit in Scanteia de Banca tarilor in curs de dezvoltare ,banca facuta de Ceausescu .Am cautat pe internet si nu apare nici o mentionare despre existenta ei,as ruga pe cei ce au orice informatie sa ma lamureasca.I-mi aduc aminte gresit ?Multumesc anticipat

#2
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

 naiba, on 24th April 2010, 12:34, said:

I-mi aduc aminte ,ca in copilarie am citit in Scanteia de Banca tarilor in curs de dezvoltare ,banca facuta de Ceausescu .Am cautat pe internet si nu apare nici o mentionare despre existenta ei,as ruga pe cei ce au orice informatie sa ma lamureasca.I-mi aduc aminte gresit ?Multumesc anticipat


:puke:  Lasa bancile...  Mai invata niste GRAMATICA A LIMBII ROMANE ca esti sub orice critica...
chiar asa, numai semi-analfabeti  pe internet?!!?!?

#3
naiba

naiba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.12.2005
Nu contest, gramatica nu e punctul meu forte, dar vreau sa stiu .Chiar a existat banca asta ,sau memoria i-mi joaca feste?

#4
alex_asoltaneifitzgerald

alex_asoltaneifitzgerald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 15.08.2009
dat search pe google la "banca lui Ceausescu".. singurul lucru cat de cat relevant pare primul link, dar e prea mult de citit
iti las link-ul si ai sa il scotocesti tu :)
http://www.vocea-rom...m...topic&t=509

#5
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

 naiba, on 24th April 2010, 15:34, said:

Nu contest, gramatica nu e punctul meu forte, dar vreau sa stiu .Chiar a existat banca asta ,sau memoria i-mi joaca feste?

E in regula ... doar o greseala. Ai gresit la : "I-mi" :nonobad:    se scrie "Im-i"
:deadtongue:

Edited by worldwideinformer, 24 April 2010 - 14:48.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 worldwideinformer, on 24th April 2010, 15:47, said:

E in regula ... doar o greseala. Ai gresit la : "I-mi" :nonobad:    se scrie "Im-i"
:deadtongue:
Se scrie "îmi". :nonobad:

#7
worldwideinformer

worldwideinformer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.07.2009

 Dihorul Razboinic, on 24th April 2010, 15:56, said:

Se scrie "îmi". :nonobad:

  :console:     chiar ?  :lol:

Edited by worldwideinformer, 24 April 2010 - 15:04.


#8
naiba

naiba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.12.2005
Dar conturile nu erau ale lui Ceausescu personale, erau ale statului. Nu stiu prea multe amanunte, dar exista un plan al lui Ceausescu sa faca in Romania o banca pentru tarile arabe.
Asta cu banca nu e o legenda?
Nu. Eu o stiu chiar de la Nicu, cu el vorbeam despre planurile astea ale lui taica-sau. Voia sa faca un fel de banca mondiala in regiunea asta. Iar conturile erau alimentate din operatiuni comerciale normale, exporturi, operatiuni cu armament..."
Din articolulu respectiv ,stiam ca a existat .Ce s-a  intamplat cu ea ?

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,057
  • Înscris: 31.07.2007
Io cred ca a ramas in stadiul de proiect.

#10
naiba

naiba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.12.2005
Eu unul cred ca de asta l-au impuscat,vorba americanului "totu pana la bani "

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,057
  • Înscris: 31.07.2007

 naiba, on 24th April 2010, 16:26, said:

Eu unul cred ca de asta l-au impuscat,vorba americanului "totu pana la bani "

Adica l-au impuscat pt. ca a vrut sa faca banca?

#12
naiba

naiba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.12.2005
De fapt a facut  una ,"Banca tarilor in curs de dezvoltare" .Prin ea au venit imprumuturile in infrastructura Irakului.


In anii 80 Beirutul era Elvetia orientului apropiat, la un moment dat au aparut ,nu una ci 14 fractiuni rivale.care fractiuni l-au trimis in epoca de piatra,care fractiuni sposorizate in parte de o alta putere.

#13
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 edy_wheazel, on 24th April 2010, 16:29, said:

Adica l-au impuscat pt. ca a vrut sa faca banca?
Da, ca sa scape mai usor de datorii si sa faca din Romania un pol de crestere si o putere europeana. Tocmai cand sa reuseasca, a fost inlaturat si ucis.
Cineva nu vroia ca el sa faca o asemenea banca.
Ceva similar cu presedintele Poloniei, care a facut din Polonia singura tara din U.E. care a iesit pe plus din criza, prin restrictionarea creditarii.

 naiba, on 24th April 2010, 16:38, said:

De fapt a facut  una ,"Banca tarilor in curs de dezvoltare" .Prin ea au venit imprumuturile in infrastructura Irakului.

In anii 80 Beirutul era Elvetia orientului apropiat
De fapt Libanul.

#14
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010
Vad ca fiecare are cate o versiune a gramaticii limbii Romane!?! Asta dovedeste ca gramatica este o materie la alegere... :coolspeak:

 worldwideinformer, on 24th April 2010, 15:47, said:

E in regula ... doar o greseala. Ai gresit la : "I-mi" :nonobad:    se scrie "Im-i"
:deadtongue:

 naiba, on 24th April 2010, 16:05, said:

Dar conturile nu erau ale lui Ceausescu personale, erau ale statului. Nu stiu prea multe amanunte, dar exista un plan al lui Ceausescu sa faca in Romania o banca pentru tarile arabe.
Asta cu banca nu e o legenda?
Nu. Eu o stiu chiar de la Nicu, cu el vorbeam despre planurile astea ale lui taica-sau. Voia sa faca un fel de banca mondiala in regiunea asta. Iar conturile erau alimentate din operatiuni comerciale normale, exporturi, operatiuni cu armament..."
Din articolulu respectiv ,stiam ca a existat .Ce s-a  intamplat cu ea ?
La naiba! Normal ca tu ne dai idei diavolesti, ce naiba... :P

Edited by Ballano, 24 April 2010 - 17:59.


#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,117
  • Înscris: 20.12.2007

 naiba, on 24th April 2010, 12:34, said:

I-mi aduc aminte ,ca in copilarie am citit in Scanteia de Banca tarilor in curs de dezvoltare ,banca facuta de Ceausescu .Am cautat pe internet si nu apare nici o mentionare despre existenta ei,as ruga pe cei ce au orice informatie sa ma lamureasca.I-mi aduc aminte gresit ?Multumesc anticipat
A fost idee nascuta moarta pentru ca nu a convins pe nimeni, nici macar un "pretin" dintre cei care ne mai vizitau de prin 83 incoace. Trebuiau incheiate niste acorduri bilaterale preferentiale cu niste lideri africani mai degraba, nu arabi, de aia care nici nu stiau sa citeasca prin care Romania le livra bunuri ieftine si proaste iar aia resurse naturale. Insa nu a fost incheiat nimic pentru ca nu existau parteneri de incredere intre africani si daca vroiai sa faci comert cu resursele naturale existau destui care le dadeau lucruri mult mai bune decat romanii.
Amanunte gasiti in presa vremii, era o plenara unde tovarasul a expus ideea. Imi notasem eu pe undeva data exacta, daca o gasesc o scriu aici.

#16
naiba

naiba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.12.2005
Se intampla ca am un var marinar. Si el mi-a zis zis ca in Venezuela era plina de Dacii, si nu doar  Venezuela.

#17
Ballano

Ballano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 30.01.2010
Asa...si? :huh:

 naiba, on 24th April 2010, 19:22, said:

Se intampla ca am un var marinar. Si el mi-a zis zis ca in Venezuela era plina de Dacii, si nu doar  Venezuela.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,117
  • Înscris: 20.12.2007

 naiba, on 24th April 2010, 19:22, said:

Se intampla ca am un var marinar. Si el mi-a zis zis ca in Venezuela era plina de Dacii, si nu doar  Venezuela.
Erau Renault 12 produse sub licenta in Argentina. Una dintre legendele urbane, daca vrei, cu Daciile prezente peste tot in lume. In fapt in mai tot Orientul gaseai Renault 12 vopsite galben cu negru. In Turcia se numeau Toros si au fost fabricate pana la aparitia Clio-ului.

Cea mai smechera Dacie a fost o serie produsa pentru Canada (pentru politie) cu cinci viteze pe care unii o numesc Dacia GLE (cum era TLX, TLE pentru cunoscatori) si semana foarte mult cu Renault-ul 12 TS ultima versiune a aceastuia inainte sa-i faca in 78-79 loc Renault-ului 18. Acest model care mai circula si azi (a fost masina mea preferata) a fost refuzat de tovarasul ca-l apucase damblaua cu platirea datoriilor si fabricarea integrala in Romania. Ca atare oferta celor de la Renault a fost respinsa.

Edited by Kokoshmare, 24 April 2010 - 18:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate