Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

Reconditionare Usi interior

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
micutu_flo

micutu_flo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 20.11.2005
Salut, recent am achizitionat un apartament, au stat ceva chiriasi , acuma nu stiu cand si cum dar pe vreo 2 usi am niste urme care nu stiu cum sa le scot.
Atasez niste poze , poate ma ajuta cineva cu un sfat , am incercat cu apa calduta , pronto, etc si nimic.
Multumesc anticipat.
Cele bune.

Attached Files



#2
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
incearca cu autocolant.. se aplica repede,ieftin si usor...
oricum,in poze nu se observa acele urme...


Bafta,

#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Inainte de asta, daca usa este lucioasa, poti incerca cu un polish de masina sa mai uniformizezi suprafata usii.

#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai ce sa incerce cu autocolant ca usile alea deja au autocolant pe ele Posted Image) Din experientea mea iti spun ca nu prea ies urmele alea. Ori incerci cu polish dar se va trebui sa dai pe toata usa si se va devenit foarte lucioasa, ori incerci cu otet sau alcool tehnic. Ai putea incerca si cu cif, desi fiind usor abraziv s-ar putea sa-i dea un luciu mai intens decat restul usii.
Acele urme sunt sigur sigur de la ceva scoci lipit sau banda de-aia de mascare din hartie. Incearca totusi cu cif intr-un colt si apa calda, vezi ce iese...Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 13 January 2013 - 08:42.


#5
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
daca sunt pete de murdarie nu zgarieturi incearca cu axion si apoi cu solutie de geamuri . eu asa le curat. daca e lipici de scoci exista un sprei special ( care curata orice inclusiv silicon) in magazinele de amenajari gen dedeman

Edited by Clovis, 13 January 2013 - 11:45.


#6
iu8lia3

iu8lia3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.08.2007
Buna, tuturor!
Am si eu o intrebare...as vrea sa reconditionez cumva usile din apartament, astfel incat sa le dau un aspect putin mai modern..sunt din stejar si au culoarea aceea deschisa..de fapt, e culoarea lemnului ..as vrea sa le dau o nuanta mai inchisa (se se apropie de un wenge), apoi sa le schimb sticla si accesoriile...aveti idee...schimbarea culorii este posibila?

Edited by iu8lia3, 15 January 2013 - 14:13.


#7
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
gasesti lac colorat, diverse nuante, in orice magazin de materiale (brico, practiker..)
si arata bine, am probat si eu pe cateva usi

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Atentie ca trebuie matuit lacul existent inainte de o noua aplicare pentru a face priza intre straturi. Se gasesc bureti abrazivi exact pentru asa ceva in magazinele de bricolaj. V-as sfatui sa dati cu trafaletul noul strat de lac, sau daca aveti posibilitatea, sa aplicati noul strat de lac cu pistolul ar fi si mai bine. Lacul se aplica pe usa aflata in pozitie orizontala nu verticala, pozitie in care se lasa pana la uscarea noului strat de lac. Posted Image

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
la mine doreii au vopsit cu pensula, vertical (usile in balamale) :(
dar au slefuit inainte suprafata cu o masinarie (si s-a facut un praf incredibil !)
a iesit totusi ok

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate