Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Slabire cu Herba Life

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Acum cateva zile medicul meu familie mi-a prezentat o metoda de slabit cu ajutorul produselor Herba Life, a incercat cineva asa ceva, da rezultate caci acele prafuri din care se fac celebrele shake sunt destul de scumpe cca 400 lei pe luna, as vrea sa stiu daca merita banii sau sunt un alt ,,balon se sapun'' publicitar bagat pa gatul romanilor ca si celebrele produse pe baza de Aloe Vera?

#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postscoty, on 21st April 2010, 22:12, said:

Acum cateva zile medicul meu familie mi-a prezentat o metoda de slabit cu ajutorul produselor Herba Life, a incercat cineva asa ceva, da rezultate caci acele prafuri din care se fac celebrele shake sunt destul de scumpe cca 400 lei pe luna, as vrea sa stiu daca merita banii sau sunt un alt ,,balon se sapun'' publicitar bagat pa gatul romanilor ca si celebrele produse pe baza de Aloe Vera?

Medicul tau e prost sau ia comisioane. Slabesti manand corect, putin si la ore corecte (nimic dupa ora 18). Si sport/plimbari, multa apa plata.
Restul sunt tampenii pt fraierii care cred in minuni stupide.

Greutatea e data de stilul de viata si nu de ce mananci pe o perioada X de "regim"...

Iar stilul e simplu:

- Dimineata cam orice vrei
- La pranz decent
- Seara mai nimic

+ sport cand se poate si MULTA apa plata. (nu uita de legume si ceva fructe)

E atat de simplu...  :rolleyes:

PS: si mai mergeti si pe jos atunci cand se poate. Zau ca nu e rau deloc plus ca nu ar mai fi orasul asa aglomerat :peacefingers:

Edited by Monitoxus, 21 April 2010 - 21:29.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
ok, distribui herbalife la mine in  "comuna"
lucrurile stau cam asa:
sunt si bune, si rele..depinde ce faci cu ele.
pe langa herbalife, trebuie sa ai o alimentatie sanatoasa, daca esti din buc poti merge la centru sa faci o evaluare
ideea e urmatoarea: cu herbalife slabesti usor, insa dupa ce le lasi, si mananci numai slanina, s.a, pui de 3 ori mai repede.
herbalife defapt nu te face sa slabesti, te aduce la normalitatea...se foloseste si in cazurile celor subnutriti. ideea e ca, tu in sine trebuie sa ai o alimentatie corecta!

#4
tavone

tavone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.02.2007
am un amic care a tinut o cura de 3 luni cu produse herbalife, pastile si shake-uri. Ideea este ca...intr-adevar, a slabit foarte mult, nu brusc, dar destul de repede, vizibil inca dupa 3 saptmani. ideea este ca daca iti propui sa ajungi la o greutate x si apoi vrei sa te mentii asa, tb sa mentii si cura cu herba life. El a renuntat si a zis ca incearca sa se mentina fara pastile si shake-uri, drept urmare a pus la loc tot ce a dat jos.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,508
  • Înscris: 19.04.2009
trebuie sa ai foarte mare ce mananci dupa...
sunt tabele cu valori calorice ale fiecarui aliment, iti poti face si o cura fara herbalife

#6
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Scoty, cate kg ai, ce inaltime, ce varsta?

Astea sunt importante, ca e o diferenta intre a avea 95 kg la 1.80m si a avea 120 kg la 1.70m. De ce ti-a recomandat doctorul sa slabesti?

Daca nu esti in caz disperat sau foarte grav, cred ca cel mai bine e sa cauti solutia in alimentatie si in stilul de viata, nu in "minuni" de genul prafuri, pastile, ceaiuri si ce mai stiu eu ce mituri.

Am un coleg care a slabit cu Herbalife acum vreun an (nu avea prea mult in plus, adica era departe oricum de a fi un caz grav). A renuntat complet la a mai lua tratamentul si a manca shake-urile alea, insa si-a mentinut un regim alimentar echilibrat si e si azi la fel de normal cum era cand a renuntat. Presupun ca putea la fel de bine slabi si daca nu manca prafurile alea (care dupa mine au mai mult un efect placebo decat unul real la nivel de metabolism).

Eu am slabit destul de lent (13kg) in aproximativ 10 luni, fara a urma vreun tratament, fara pastile, fara alte chestii. Tot ce am facut a fost sa-mi schimb radical obiceiurile alimentare si sa am grija la ce cantitati mananc (nu mai beau niciun fel de suc sau nectar din comert, nu beau bere sau alcool (decat f. rar un pahar de vin), nu mananc paine, nu mananc prajeli, nu mananc mezeluri deloc, evit dulciurile excesive, etc). Asta e mult mai greu de pus in practica decat de citit.

Multi avem senzatia ca daca stim ca pentru a slabi trebuie sa faci X, Y, Z lucru, gata, problema e rezolvata. Din pacate, majoritatea celor care au probleme cu greutatea incearca fel de fel de tratamente sau cure pentru a slabi incantati in prima zi, foarte insufletiti, cumva accepta situatia a doua zi, si renunta in a 3-a zi. Daca chiar reusesc sa treaca peste toata cura (ma refer la astea de 1-2-3 saptamani) o fac pentru ca-si imagineaza cat de eliberati vor fi cand "scapa" de chin si vor tabari peste frigider si mancare, ajungand ca in final fie sa ajunga de unde au plecat, fie mai rau.

Ziceam mai sus de un efect placebo al tratamentului cu Herbalife. Mancand acele prafuri simti/crezi ca asta te va face sa slabesti. Astfel vei si incerca sa respecti regimul (e relativ mai usor decat sa incerci sa tii o cura prin infometare care e cea mai rea metoda, pentru ca totusi mananci ceva). Slabirea este doar efectul unui aport caloric mai mic decat consumul (asta daca reducem la o forma foarte simpla toata problema). Deci convingerea ca prafurile, pastilele si ce mai mananci de la ei te fac sa slabesti este destul de puternica pentru a te face sa consumi o cantitate normala de calorii. Eu cred ca se poate si fara.

De exemplu poti manca salata, legume, fructe, mancaruri usoare, etc in loc sa te infometezi si sa obtii acelasi efect, doar ca mai sanatos decat niste prafuri. Mananci degeaba shake-uri de la Herbalife daca dupa mai bagi cate un sandwich, o friptura, vro 2 prajituri, bei litri de sucuri racoritoare, etc. Nu rezolvi nimic doar cu niste pastile.

Deci, poti slabi cu Herbalife, cred ca cu ceva vointa te poti si mentine, insa in realitate nu ai nevoie de absolut nimic pentru a slabi, decat de niste cunostinte de baza despre nutritie, despre cum sa te alimentezi corect si de dorinta de a-ti schimba regimul alimentar nu pentru o saptamana, nu pentru o luna, ci pentru tot restul vietii. Iti garantez ca peste cateva luni nu vei mai simti ca tii regim, nu or sa-ti mai placa nici sucurile, nici shawormele, nici salamurile sau napolitanele invelite in ciocolata....pentru ca vei sti cat rau iti fac si iti vor parea chiar dezgustatoare.

#7
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View PostMonitoxus, on 21st April 2010, 22:24, said:

Medicul tau e prost sau ia comisioane. Slabesti manand corect, putin si la ore corecte (nimic dupa ora 18). Si sport/plimbari, multa apa plata.
Restul sunt tampenii pt fraierii care cred in minuni stupide.

Cam asta este si parerea mea medicii iau comisioane grase si participa la diverse instruiri prin diverse zone ale globului gratis daca vand asa ceva, am pus aceasta intrebare tocmai pentru a-mi confirma sau infirma parerea, am slabit de doua ori cate 20 kg la varsta de 22 si respectiv 29 ani controland foarte strict aportau caloric al alimentelor ingerate, dar nu am pastrat acest calcul si incet incet le-am pus la loc, acu la 49 de ani este mai greu dar nu imposibil, voi incerca din nou tot prin aceasta metoda, plus ceva miscari la sala.

Edited by Courage, 05 May 2011 - 14:37.


#8
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
cea mai nociva cura, cea cu pastile de slabit. Poti sa si crapi de la astea...

#9
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postscoty, on 21 aprilie 2010 - 21:12, said:

Acum cateva zile medicul meu familie mi-a prezentat o metoda de slabit cu ajutorul produselor Herba Life, a incercat cineva asa ceva, da rezultate caci acele prafuri din care se fac celebrele shake sunt destul de scumpe cca 400 lei pe luna, as vrea sa stiu daca merita banii sau sunt un alt ,,balon se sapun'' publicitar bagat pa gatul romanilor ca si celebrele produse pe baza de Aloe Vera?
Nu merită și nici nu va tine. Mai bine investește 30 de lei și ceva timp in Gary Taubes - De Ce Te Ingrasi ? și vei obține ce-ți dorești în mod sănătos.

#10
eu_carla

eu_carla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.06.2013
sigur nu ti-a recomandat doctorul o alimentatie fara grasimi si miscare in fiecare zi? eu nu am luat niciodata herba life si nici s-o sa iau pastile de slabit. in cel mai bun caz o crema modelatoare, obligatoriu cu exercitii fizice (chiar si in casa, fac singura pe muzica 10-15 min) si mancare sanatoasa: cat mai multe legume si fructe, cat mai putine lactate si carne (fara a le elimina de tot)

#11
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.01.2006
Am lucrat aproape 7 ani intr-o importanta firma de distributie medicamente din Romania si intr-adevar medicii si farmacistii primesc tot felul de chestii (de la bani si premii pana la excursii si masini date spre folosire in sistem de comodat), daca vand anumite produse specificate si ating un target.

Banuiesc ca si la Herbalife este cam la fel....ei ofera diverse avantaje si medicul le recomanda produsele, ca trebuie sa manance si gura lui - corect?

Cand am avut acum vreo 3 ani clavicula rupta si umarul pus in ghips, medicul ortoped de la ambulatorul de specialitate din policlinica de care apartin vindea direct in cabinet si fara vreun bon fiscal niste pilule facute din nu-stiu-ce alge marine, care trebuiau sa ma ajute sa se prinda fractura mai repede si mai bine si care evident nu se gaseau in farmacie ci numai el le avea si le putea vinde...nu mai zic ce pret avea la ele.... :-(

Am mai auzit faza asta, ca e adevarat ca slabesti de la shake-urile alea, dar daca le lasi - imediat pui inapoi...deci pana la urma devii oarecum legat si dependent de ele si trebie sa le cumperi mereu.

In plus, astia de la Herbalife zici ca-s o secta...am avut un coleg la birou care a divortat de nevasta fix din cauza Herbalife (ea lucra acolo).  Mi-a povestit niste chestii ciudate rau despre ei si despre sistemul de vanzare a produselor si de modul de manipulare a celor care vindeau prafurile lor - tipa se schimbase aproape radical dupa ce a inceput sa lucreze acolo si ajunsese sa nu mai vada in fata ochilor decat Herbalife, nu o mai interesa familie, copilul de 3 ani, nu prea o mai interesa nimic iar de lucrat, lucra pe minus (adica nu castiga, cat trebuia sa cotizeze la aia pe tot felul de deplasari, traininguri si conferinte la care trebuia sa participe, dar pe banii ei - asa ca ajunsese sa ia bani din casa si sa-i duca la Herbalife).

Edited by Workman, 21 November 2013 - 23:48.


#12
ageofdark

ageofdark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 18.06.2007

View Postproxtu, on 05 noiembrie 2013 - 14:09, said:

Nu merită și nici nu va tine. Mai bine investește 30 de lei și ceva timp in Gary Taubes - De Ce Te Ingrasi ? și vei obține ce-ți dorești în mod sănătos.
S-a mai ieftinit ! E 21,75 lei.

@scoty : Slabirea, dar mai important mentinerea la greutate, se rezolva 80% in bucatarie.
Restul de 20% inseamna miscare : mers pe jos, treburi prin casa/gradina, bicicleta, fotbal, jogging, sala, orice inseamna miscare, cate un pic din cat mai multe activitati   cumulate/zi.
Daca 21 de lei e mult, poti sa incepi cu :
http://lowcarbdiets.about.com/
http://eatingacademy...n-i-lose-weight
http://paleodieta.ro/

Edited by diorama, 21 April 2014 - 17:43.


#13
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E chiar gratis (PDF+MOBI), dacă știi cui să ceri :P

#14
marcos11

marcos11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 10.06.2014
Se pot folosi pentru slabit si diverse suplimente facute din plante care sa arda grasimile intr-un timp scurt. Din fericire exista pe piata o gama foarte mare de produse care pot ajuta si asta fac slabitul mai usor.

#15
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Numai ca acestea nu si-au dovedit eficacitatea sau sunt de-a dreptul periculoase insa tu abia astepti sa faci reclama si sa-ti iei comisionul.

#16
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostEXIT, on 13 ianuarie 2015 - 13:19, said:

Numai ca acestea nu si-au dovedit eficacitatea sau sunt de-a dreptul periculoase insa tu abia astepti sa faci reclama si sa-ti iei comisionul.
Colegul meu de apartament a ajuns de la 115 la 85 de kg in 9 luni de zile, cu shake-uri de la astia...de ce n-ar fi eficiente? is proteine/carbo sub forma de pudra...e ca si cum ai zice ca pieptul de pui sau orezul nu e eficient in a slabi. Ca nu sunt necesare? complet de acord...dar nu sunt altceva decat alimente.

Edited by zdutzu, 13 January 2015 - 17:26.


#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postmarcos11, on 13 ianuarie 2015 - 13:12, said:

Se pot folosi pentru slabit si diverse suplimente facute din plante care sa arda grasimile intr-un timp scurt. Din fericire exista pe piata o gama foarte mare de produse care pot ajuta si asta fac slabitul mai usor.
Nici nu-i nevoie de suplimente, un aragaz și o tigaie și arzi grăsimi fără număr și te alegi și cu jumări.

#18
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postzdutzu, on 13 ianuarie 2015 - 17:04, said:

Colegul meu de apartament a ajuns de la 115 la 85 de kg in 9 luni de zile, cu shake-uri de la astia...de ce n-ar fi eficiente? is proteine/carbo sub forma de pudra...e ca si cum ai zice ca pieptul de pui sau orezul nu e eficient in a slabi. Ca nu sunt necesare? complet de acord...dar nu sunt altceva decat alimente.
Persoana careia ma adresam incerca sa promoveze suplimente, adica pastile de slabit.

Daca colegul tau a respectat cantitatile de shake-uri recomandate si a avut deficit caloric era de asteptat sa slabeasca. Unora le este greu sa calculeze caloriile din fiecare farfurie si atunci mancarea asta la pachet poate fi un ajutor.
Ceva similar este aici. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate