Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Lucrez 7 ore ilegal?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Salutare . De cateva luni sunt angajat la o firma care isi desfasoara activitatile pe plan national. La angajare mi s-a incheiat un contract individual de munca stabilit pentru 1 h/zi munca. Verbal mi s-a comunicat ca trebuie sa lucrez 8 ore pe zi inclusiv sambata si daca respect acest program voi primi o suma de bani in plus la salariu. Cand un coleg de munca a fost concediat am aflat de la acesta , care mi-a prezentat dovezi , faptul ca aceasta firma desi ne plateste in plus pentru ca stam peste program  , ea nu respecta legile codului muncii. Mai pe scurt ni se impoziteaza banii pe care ii obtinem lucrand ore suplimentare dar acesti bani nu ajung niciunde, nici la sanatate , nici la stat si nu ni se trec orele de munca nicairi( ca si cum noi am munci 5 ore saptamanal). De asemenea suntem amenintati ca daca nu respectam un program impus de sefi , cu toate ca acesta este contrar contractului de munca , vom fi concediati. Motivul invocat este acela ca am fi ''ineficienti'' si ca nu ne respectam programul de munca . Vreau sa mentionez ca programul de munca creste de cate ori considera conducerea ca este necesar acest lucru , spre profitul lor, noua nefiindune platite ore suplimentare sau zile de concediu. Mentionez ca si ITM s-a ocupat de acest caz dar ei stiu cum au ajuns la o intelegere din moment ce nu s-a rezolvat nimic. Muncitorilor nu le sunt trecute in cartea de munca orele si venituril reale pe acre acestia le iau. Suntem pusi sa lucram si duminica chiar sub amenintarea concedierii. Am fost de asemenea atentionati ca suntem urmariti si sa avem grija ce comunicam altor persoane despre ceea ce se intampla in interior. Mie nu mi se par legale si corecte toate aceste proceduri sa va intreb ce pot face in privinta asta . Tot ce doresc este sa mi se respecte drepturile atat mie cat si celorlanti muncitori. Sau se poate sa lucrez zilnic 10 ore  fara sa mi se respecte drepturile?Multumesc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si in concluzie ce doresti tu de la acest topic ? cu ce te puteam ajuta ?

sa-ti comunicam ca nu e normal ?! ok, nu e normal.

mai departe e datoria sa anunti ITM, politia, sa-ti dai demisia, etc.
daca ai anuntat TU itm si nu s-a rezolvat nimic, mai anunta-i o data.
fa o plangere, cere numar de inregistrare si urmareste-o.

daca nu da-ti demisia si/sau reclama-l pe patron desi ar fi bine sa evaluezi ce sanse ai si sa nu te bagi in mai multe belele decat poti duce.
nu vei reusi sa faci pe superman si sa salvezi omenirea.
da-ti demisia si mergi undeva unde-ti e mai bine.

Edited by spare-me, 19 April 2010 - 20:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate