Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Drum cu griblura

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
Este un drum in judet, mediocru, cu gropi putine dar denivelat, pe care niste idioti s-au gandit sa-l repare prin stropire cu smoala peste care au aruncat pietris. Ideea este ca sa faca compactarea masinile din trafic, ei economisind o procedura cu vibrocompactorul
Pe soseaua aia , vin idioti , cu viteza, 70-90km/h si cand trec pe langa mine se aude cum ricoseaza pietrele din parbriz, si capota arata ca o buburuza deja.
In regulament scrie ca in astfel de cazuri trebuie incetinit.  Dar taranii nu stiu sa aibe grija de masina proprie, ce pretentii sa mai ai la bunul altuia?
Ce sa fac, in afara de flash-uri, ma bag in fata lor pe contrasens, sa le blochez calea, sa-i fortez spre marginea drumului, trebuie sa gasesc o cale sa-i incetinesc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
sigur, in regulament scrie ca trebuie sa reduca viteza DACA exista un indicator...
daca nu !?

ai grija cu manevrele alea "autoimpuse" asa...
ca mie daca mi-ai face asa as intra in tine.

atat te duce capul !? sa tragi de volan spre ei sa-i fortezi sa iasa in decor ?
nu exista indicator nu au nicio obligatie.

insa nu poti sa stii niciodata ce tragedie poti sa produci.

mai bine in timpul asta mergeai la primarie, adp sau politie si se monta un indicator si/sau alte avertizari

:death:


 tfmercedez, on 19th April 2010, 13:05, said:

Este un drum in judet, mediocru, cu gropi putine dar denivelat, pe care niste idioti s-au gandit sa-l repare prin stropire cu smoala peste care au aruncat pietris. Ideea este ca sa faca compactarea masinile din trafic, ei economisind o procedura cu vibrocompactorul
Pe soseaua aia , vin idioti , cu viteza, 70-90km/h si cand trec pe langa mine se aude cum ricoseaza pietrele din parbriz, si capota arata ca o buburuza deja.
In regulament scrie ca in astfel de cazuri trebuie incetinit. Dar taranii nu stiu sa aibe grija de masina proprie, ce pretentii sa mai ai la bunul altuia?
Ce sa fac, in afara de flash-uri, ma bag in fata lor pe contrasens, sa le blochez calea, sa-i fortez spre marginea drumului, trebuie sa gasesc o cale sa-i incetinesc.

poate l-oi gasi pe vreunul mai rasarit sa intre direct in tine :naughty:

P.S - uitati dragi colegi forumisti...d-astia dintre ai nostri fac de-astea pe drumurile publice si apoi tot noi postam la Ghertoi la volan sau la Accidente..

P.S 1 - e Criblura ;)

Attached Files


Edited by spare-me, 19 April 2010 - 12:13.


#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 spare-me, on 19th April 2010, 13:12, said:

sigur, in regulament scrie ca trebuie sa reduca viteza DACA exista un indicator...
daca nu !?

ai grija cu manevrele alea "autoimpuse" asa...
ca mie daca mi-ai face asa as intra in tine.

atat te duce capul !? sa tragi de volan spre ei sa-i fortezi sa iasa in decor ?
nu exista indicator nu au nicio obligatie.

insa nu poti sa stii niciodata ce tragedie poti sa produci.

mai bine in timpul asta mergeai la primarie, adp sau politie si se monta un indicator si/sau alte avertizari

:death:




poate l-oi gasi pe vreunul mai rasarit sa intre direct in tine :naughty:

P.S - uitati dragi colegi forumisti...d-astia dintre ai nostri fac de-astea pe drumurile publice si apoi tot noi postam la Ghertoi la volan sau la Accidente..

P.S 1 - e Criblura ;)
TU cate parbrize ai schimbat la masina ta din cauza idiotilor care merg tare indiferent de sosea. Eu merg incet in general. Era vorba de drum judetean. Cat despre politie , primarie, adp, esti copil. pe ce lume traiesti? Daca abia sunt in stare sa carpeasca un drum, ce asteptari mai vrei din partea lor.  Si daca monteaza indicator, atunci ce? Soferii nostrii se caracterizeaza printr-un comportament iresponsabil, si necivilizat.  Si masoara-ti cuvintele cand postezi. Asuma-ti responsabilitatea vorbelor postate.
Nu cred ca ai tupeul sa lovesti frontal o masina ce vine spre tine.  Nu-ti poti controla instinctele de supravietuire. Vei frana.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
indiferent cate parbrize ai schimba asta nu-ti da dreptul sa faci asemenea gesturi pe sosele care se pot termina tragic.
daca intalnesti un incepator ? o femeie mai slaba de inger care-si vede de drumul ei, etc !?

cine-ti da dreptul sa faci asemenea manevre cu masina ca sa-ti protejezi rahatul tau de parbriz in schimbul unei vieti de om ?
tu iti masori vorbele (si actiunile :naughty:) cand postezi ?

tupeu am, eu, stai linistit, dar e vorba de instinct.

vezi sa nu-ti schimbe viata asemenea gesturi pe sosele la 80 la ora ;)

poate ai norocul si intri intr-un gipan plini de tigani, sau poate omori un om...si-atunci sa mai vezi tu cum e cu parbrizul...

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 spare-me, on 19th April 2010, 14:27, said:

indiferent cate parbrize ai schimba asta nu-ti da dreptul sa faci asemenea gesturi pe sosele care se pot termina tragic.
daca intalnesti un incepator ? o femeie mai slaba de inger care-si vede de drumul ei, etc !?

cine-ti da dreptul sa faci asemenea manevre cu masina ca sa-ti protejezi rahatul tau de parbriz in schimbul unei vieti de om ?
tu iti masori vorbele (si actiunile :naughty:) cand postezi ?

tupeu am, eu, stai linistit, dar e vorba de instinct.

vezi sa nu-ti schimbe viata asemenea gesturi pe sosele la 80 la ora ;)

poate ai norocul si intri intr-un gipan plini de tigani, sau poate omori un om...si-atunci sa mai vezi tu cum e cu parbrizul...
Era vorba de un  drum de 8km lungime, pe care intalnesti cel mult 2 masini pe parcurs. Si drumul este practicabil lejer cu cel mult 50km/h.  Dar ca sunt idioti care merg cu viteza , rar dar sunt, ca sa nu mai zic de tractoare care circula fara far, si cu plugul agatat in spate, fara numere. Nimeni n-are grija lor pe acolo.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
stimabile. nu ma intereseaza lungimea drumului.
ma intereseaza pe mine ca si conducator auto, cum imi iese unul in fata cu flash-ul pus, din senin,  pentru ca i se pare ca merg prea tare si o sa-i trimit o pietricica in parbriz.

e problema ta ce faci, imi exprim dezaprobarea, e dreptul meu, fara sa te jignesc in vreun fel.

daca ai fi un cetatean de bine macar ai INCERCA sa vezi ce spun autoritatile.
se pot pune pe langa indicatoare si bumpere, limitatoare de viteza de orice fel, intermitente, etc

si sa notifici in scris si apoi sa postezi aici raspunsuri cum ca pe nimeni nu a interesat ce ai spus...

insa sa iesi fara motiv la 80 la ora in fata unei masini de pe contrasens fara nicio justificare aparenta care sa-l poate ajuta pe celelalt sofer sa intuiasca un astfel de gest se apropie teribil de mult de tentativa de vatamare corporala (grava sau nu) dar nu din culpa.
deoarece e la mintea cocosului, in general, ca puteai prevedea consecinta actiunilor tale.

de-aia ti-am spus sa fii foarte atent ce faci si peste cine dai. ca fara sa vrei il gasesti pe unul slab de inger si te nenorocesti singur pentru o pietricica.

e alegerea ta.

#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Ceva imi spune ca criblura aia sare la fel, atat la 70km/ora cat si la 50km/ora.

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Batran, bolnav, se trezeste cu stimabilul coleg pe contrasens. Chiar daca merge cu 30km/h, pt ca respectivul coleg nu are radar sa isi dea seama de viteza batranului. Urmarea?
a. Face infarct
b. Face accident frontal
c. Iese in decor

Vinovat? Stimabilul coleg. A distrus o viata/masina din cauza unui parbriz. Bv!

#9
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Ma gandesc ca poate el s-a referit ca iese pe constr-sens cand cel din fata este la 70-100m , ii trage 2 e flashuri si se retrage la loc.
Sa iesi in scurt in fata,e cam periculos ca poate-ti intoarce si ala manevra ,astfel fiind nevoit ca de pe contrasens sa revii pana pe acostament sa il feresti tu la randul tau pe ala .

#10
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,985
  • Înscris: 06.04.2007
Pe drum d-asta (Voiteni - Tmisoara) la frate-meu s-a spart parbrizu de doua ori :)
Era drum bun, foarte bun, cineva n-a avut ce face cu pietricelele si le-a aruncat pe o portiune de ~30 km, urmand ca masinile sa ''aseze'' criblura in asfalt.
Odata eram eu la volan, odata el.
Nu am putut da vina pe vreun sofer, mai un 50, mai un 80...asta-i treaba (la inceput mergeau mai toti cu 40-50 maxim, era dezastru!).

#11
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Distanta si cat mai pe dreapta ,alta solutie nu cred ca exista .

#12
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,985
  • Înscris: 06.04.2007
Nu, ca sofer incerci sa calci urmele din fata, daca o dai pe dr sau stanga o faci de comando.

#13
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Depinde si urmele astea cum sunt facute acum :) , ca daca sunt aproape de ax si de aia de vin din fata nu cred ca e vreo smecherie .

#14
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Pana la urma e in regula operatiunea asta cu criblura? Asta e procedura de pus asfalt?

#15
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 14.09.2007
Din ce stiu pietrisul ala intra in asfalt . Acum ce rost o avea, ptr fixare poate.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

 Nicu90, on 19th April 2010, 19:07, said:

Din ce stiu pietrisul ala intra in asfalt . Acum ce rost o avea, ptr fixare poate.
Pe portiunea de care vorbeam eu , din Jebel spre Ciacova, "criblura" a fost aruncata sec cu lopata, este un strat gros , de abia se vede asfaltul. Este atat de mult pietris aruncat pe drum, incat cred ca la singurele 2 curbe usoare de pe drumul ala, la o viteza de peste 100km/h la ora ar derapa orice masina. Aproape ca se afunda rotile in criblura. Adica peste stratul lipit mai este un strat liber de pietris care nu este lipit, este liber ca nisipul.
iar cine are impresia ca 50 km/h este tot aia cu 80km/h , n-are decat sa incerce, pe pielea lui. Adica si intr-o groapa e tot aia indiferent la ce viteza o lovesti nu?

#17
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006

 exorcistul, on 19th April 2010, 19:00, said:

Pana la urma e in regula operatiunea asta cu criblura? Asta e procedura de pus asfalt?

Operatiunea de care vorbiti este un tratament bituminos cu criblura aplicat drumurilor existente aflate in exploatare. Scopul acestui tratament este sa creasca durata de exploatare a drumului. De exemplu, pentru un drum judetean se poate creste durata de exploatare cu 3 ani.
Pe langa asta, acest tratament reda rugozitatea corespunzatoare drumului (scade distanta de franare si riscul de derapaj).
Compactarea nu se face cu vibrocompactorul ci sub circulatie.
Fiind una dintre cele mai bune si cele mai ieftine solutii de intretinere a drumurilor eu zic sa va bucurati cand vedeti ca cineva chiar plateste pentru asa ceva in Romania.
Lipsa indicatoarelor rutiere aferente nu este scuzabila si trebuie imputata administratorului drumului.

#18
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Cred ca cel mai bine e sa mergem toti mai uncet cind avem trafic din sens opus... e treaba de "bun simt" desi este un lucru greu si rar in Romania...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate