Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

conversie HD catre DVD(NTSC, PAL, fps)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Regulă de bază - filmezi ntsc-editezi ntsc-exporți ntsc. Ca să nu mai lungim discuția ăsta aiurea.
În cazul tău cu Sanyo problema e la final că nu poți folosi 60p pt autoring.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La shimbarea FPS-ului intotdeauna vor aparea artifate legate de miscare - miscarea nu va mai fi fluida ci se vor observa niste "hopuri" in miscare.
Cum insa toate TV-urile HD sunt capabile de a afisa 60 FPS si majoritatea celor SD stiu de NTSC...

#21
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
multumesc vgabi.
am inteles.

ok, multumesc la amandoi  :OK:

Edited by flyaway_7073, 15 April 2010 - 16:26.


#22
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Saracul om....  :blush:   flyaway, te-au macelarit baietii astia  :D  Video, HD, fps, DVD, pana si cum sa scrii te invata :)

Filmarile facute in HD in general le-am editat si pastrat in HD, iar cele SD au ajuns pe cate un dvd si atat; deci m-am scutit oarecum de o eventuala durere de cap sau tristete dupa frame-uri pierdute. Si da, inteleg durearea ta dupa cele 30 fps pierdute dar deh... asta e. Simt eu ca inca nu esti convins de "PAL sau NTSC" ;) Uite ca vgabi a pus punctul pe "i".

View Postvgabi, on 15th April 2010, 16:17, said:

Regula de baza - filmezi ntsc-editezi ntsc-exporti ntsc.
Acum probabil iti vei aduce aminte[daca ai mai citit prin forum in ultimul timp] ceea ce a spus SuperDuper:

View PostSuperDuper, on 21st March 2010, 06:12, said:

Pe scurt? Nu exista video HD PAL si NTSC... Gata cu ele, au murit
Normal ca ramai putin confuz, producatorii de camere video inca pastreaza terminologia NTSC si PAL[probabil pentru a ne ajuta intelegerea], informatii provenite din alte surse deja s-au debarasat de chestia asta. Si cand vei fi cu camera Sanyo in mana te vei intreba "si acum cum filmez, 50p sau 60p?"  :huh:

Respectam parerile tuturor, dar parca eu daca vorbim doar de acest aspect, coincid parca ceva mai mult cu vgabi. 1920x1080 50p sau 60p[59,940] nu sunt nici PAL, nici NTSC. Desi eu, in prostia mea, voi continua sa le privesc de modul asta.

Vorbind de DVD.... ai filmat 59,940p atunci recomandabil este un dvd NTSC 29,940 fps. Pentru 50p vorbim deja de un dvd PAL 25,000 fps. Ce preferi? Un dvd PAL dintr-un 1920x1080 59,940 care va fi vazut de toate softurile ca un NTSC sau un dvd PAL dintr-un 1920x1080 50p? Asta daca chiar vrei dvd PAL asa cum am cam sesizat eu.

NTSC nu este cu nimic mai breaz decat PAL-ul; s-a discutat pe marginea acestui subiect mai mult de o groaza. Multe pro si la fel de multe contra. Imaginea video din PAL prezinta o rezolutie mai mare pe verticala 720x576 fata de cea din NTSC de 720x480. Asta inseamna un cca 20% crestere a respectivei rezolutii , deci calitate mai buna. Tocmai de aceea, vorbind de mai multi pixeli, automat trebuie folosit si un factor de compresie mai mare cand este vorba de randarea in mpeg2 ceea ce oarecum pe de alta parte ar insemna si o pierdere putin mai mare de calitate. Eu as spune ca oarecum vorbim de o egalitate: rezolutie mai mare dar mai comprimata contra unei rezolutii mai mici dar de o compresie mai mica.
NTSC-ul iti ofera 5 fotograme mai multe pe secunda: in scenele cu miscare rapida s-ar traduce intr-o fluiditate mai buna a imaginii. Candva citeam inclusiv ca PAL-ul ar fi si ceva mai suav pentru ca nu se loveste de necesitatea pulldown-ului, pe Wikipedia gasesti multa informatie despre asta. Deci vezi si tu ca PAL-ul si NTSC-ul sunt sisteme diferite, unde castiga unul pierde celalalt si invers.

Iar m-am intins, ca sa spun toate astea in 5 cuvinte nu ma prea pricep. Softurile de editat video iti vor interpreta filmarea 1920x1080 59,940 ca pe un NTSC, chiar daca asta nu poate avea pana la urma prea multa importanta. Eu in locul tau[deci nu te lua neaparat dupa mine, de aceea subliniez "eu"] as filma direct cu camera in 1920x1080 50p fara alte complicatii. Renderul direct in mpeg2 720x576 PAL in cel mai european stil cu putinta si gata.

Oricum, daca se va mai continua sirul discutiei va fi ceva benefic pentru toti. Eu inca sunt un nestiutor in multe iar din fiecare comentariu postat aici mai invat cate ceva in plus.

#23
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View Post_DelSte_, on 15th April 2010, 19:49, said:

Eu in locul tau[deci nu te lua neaparat dupa mine, de aceea subliniez "eu"] as filma direct cu camera in 1920x1080 50p fara alte complicatii. Renderul direct in mpeg2 720x576 PAL in cel mai european stil cu putinta si gata.

Poate și el ar filma pal dar nu are cu ce.
Camera lui e ntsc sau o fi mai nou și Sanyo pal/ntsc switchable ???
Lăsați omul în pace nu îl mai derutați noi trebuie să dăm sfaturi aici în funcție de"materialul clientului". :photo:

#24
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
M-am bagat si eu ca.... intelegi tu   :P  M-am gandit ca poate ii permite si in 50 si in 60... Am zis si eu :) Gata, gata... il lasam. Desi mie chiar mi-a placut ca uite asa vad si eu ce mai zic si ceilalti :)

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Post_DelSte_, on 15th April 2010, 12:49, said:

Candva citeam inclusiv ca PAL-ul ar fi si ceva mai suav pentru ca nu se loveste de necesitatea pulldown-ului, pe Wikipedia gasesti multa informatie despre asta.
Nu confunda. Pull-down se face numai cand sursa este pelicula filmata la 24 FPS! Care trebuie "tras" in 30 FPS prin pull-down (cazul NTSC) sau pur si simplu se "accelereaza" de la 24 la 25 FPS (cazul PAL).
Nu mai este cazul la materialele HD, pentru ca un TV HD stie sa redea cam orice format (25p, 24p, 30p, 50i sau 60i FPS ca minim).

Edited by SuperDuper, 15 April 2010 - 20:19.


#26
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Da maestre, ai dreptate; nu am mai intrat in amanunte ca deja ma durea mana dar este exact cum spui tu :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Telecine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate