Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Diverse RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
1 - Pe ce data se reseteaza limitarea ?
2 - Semnalul poate fi afectat de timpul probabil ? Constat ca de câteva zile (de când ploua, cerul încarcat) au scazut 2 liniute la semnal + download 10-30kilo (fluctueaza), primele zile am zis ca a uitat RDS sa apese butonul reset , dar acuma întelesei de la un nene ca ar avea legatura si cu cerul încarcat :confuzzled:, care este adevarul?

Edited by MV2Player, 06 April 2010 - 20:30.


#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMV2Player, on 6th April 2010, 21:29, said:

1 - Pe ce data se reseteaza limitarea ?
2 - Semnalul poate fi afectat de timpul probabil ? Constat ca de câteva zile (de când ploua, cerul încarcat) au scazut 2 liniute la semnal + download 10-30kilo (fluctueaza), primele zile am zis ca a uitat RDS sa apese butonul reset , dar acuma întelesei de la un nene ca ar avea legatura si cu cerul încarcat :confuzzled:, care este adevarul?
Nu are legatura din moment ce semnalul nu iti vine din "cer".

#3
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
alexx1402 - Asa ma gândeam si eu, vine de la releele amplasate pe bloc, dar replica asta am auzit-o de la un nene angajat la RDS, angajat sa faca cablaje, din cauza asta nu am luat de bune ce zicea, oricum RDS are la scuze, daca dadea vina pe timpul probabil > nu era nimica nou

Edited by MV2Player, 06 April 2010 - 21:35.


#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Pe data de 1 se reseteaza limitarea, ora nu este foarte exacta.

Inca un detaliu.
Limitarea la 128 kbps este dinamica, se face in timp ce este stabilita conexiunea.
Parca la vodafone citisem ca nu stiu sa limiteze decat dupa ce se deconecteaza.

#5
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Postdanutz1, on 6th April 2010, 22:42, said:

Parca la vodafone citisem ca nu stiu sa limiteze decat dupa ce se deconecteaza.
Asta e bună, dacă am grijă să nu se deconecteze și trag un pack de 120 GB de pe net să meargă "la blană" tot :D

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View PostMV2Player, on 6th April 2010, 22:35, said:

alexx1402 - Asa ma gândeam si eu, vine de la releele amplasate pe bloc, dar replica asta am auzit-o de la un nene angajat la RDS, angajat sa faca cablaje, din cauza asta nu am luat de bune ce zicea, oricum RDS are la scuze, daca dadea vina pe timpul probabil > nu era nimica nou
Cine ti-a zis lucru asta e habarnist. Nu are nicio legatura.
Sigur va apare un "Gica-contra" cu contraargumente. :rolleyes:

Edited by alexx1402, 07 April 2010 - 00:05.


#7
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
din cate am inteles eu (am vazut un interviu cu inventatorul telefonului mobil, a fost nu stiu ce aniversare de curand) banda radio devine inutilizabila de pe la 3GHz in sus, unde chiar si ploaia interfereaza. 2400Mhz, (wifi & stuff) e nelicentiata, mai sus nu stiu ce se intampla, rds e la 2100 deci ar trebui sa fie ok. sunt multi angajati habarnisti :). unul imi zicea ca sim-urile de voce sunt "legate" de huawei-urile cu care vin si ca nu merge nici macar sa le schimb intre 2 telefoane primite in custodie de la ei nu merge, si in nici un caz pe un telefon "mai performant".

#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postequilibrium2x, on 7th April 2010, 10:58, said:

din cate am inteles eu (am vazut un interviu cu inventatorul telefonului mobil, a fost nu stiu ce aniversare de curand) banda radio devine inutilizabila de pe la 3GHz in sus, unde chiar si ploaia interfereaza.
Exagerare, desigur. Chiar si in .ro se foloseste inca banda de 3.5GHz pentru distributie IP.
Exemplu clasic: majoritatea benzinariilor Petrom si OMV folosesc un astfel de serviciu de la Vodafone. Din ce vad eu, e destul de utilizabila banda aia cel putin pentru locatii fixe.

SNR a castigat o licenta WIMAX in 3.6GHz. A facut retea de i-au mers fulgii...

#9
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Afara vreme buna, viteza de trei ori mai mare, semnal ful
Mai urmaresc, din ce vazui pe la meteo > se tot schimba vremea pâna în weekend, nu ma costa nimica sa urmaresc daca are legatura timpul probabil cu semnalul de la Digi

Edited by MV2Player, 07 April 2010 - 17:36.


#10
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Am urmarit vremea timp de câteva zile (perioada în care vremea varia: ploaie/soare/ploaie/soare > cer senin, proba facuta pe telefon + Modem ZTE de 3.6, ce urmeaza sa postez = interpretarea mea personala, nu am video sau date oficiale
1 - Într-adevar vremea pare sa afecteze calitatea Digi, afara înnorat > semnal slab, viteaza maxim 15-20 kilo, afara vreme frumoasa/cer senin> semnal full, viteaza cât poate banda, etc..., am facut testul asta timp de câteva zile
2 - Modemul ZTE la pamânt, telefonul s-a descurcat mult mai bine, dar amândoua au fost afectate de vremea urâta
3 - Testele au fost facute în timpul extremelor: afara înnorat/nor negru, afara soare/cer senin fara pic de nor
4 - Nu înteleg legatura > teoretic semnalul este transmis de releele GSM amplasate pe bloc, dar în practica semnalul este afectat
5 - Cine doreste poate sa împrumute 1-2 modemuri 3G de la RDS (ca tot a luat toata lumea care nu avea ce face cu ele) si se apuca sa testeze reteaua
6 - Stiu ca reteaua este înca în constructie, în primele lunii se misca nemaipomenit, între timp merge mai greu, sa înteleg ca a înainte eram mai singurel pe celula
7 - Nu am postat rezultate zilnic pe motiv: Nu urmaresc sa postez aiurea, nu avea rost sa tin topicul UP, etc...
Toate cele bune

#11
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 31.05.2008

View PostMV2Player, on 11th April 2010, 09:57, said:

Am urmarit vremea timp de câteva zile (perioada în care vremea varia: ploaie/soare/ploaie/soare > cer senin, proba facuta pe telefon + Modem ZTE de 3.6, ce urmeaza sa postez = interpretarea mea personala, nu am video sau date oficiale
1 - Într-adevar vremea pare sa afecteze calitatea Digi, afara înnorat > semnal slab, viteaza maxim 15-20 kilo, afara vreme frumoasa/cer senin> semnal full, viteaza cât poate banda, etc..., am facut testul asta timp de câteva zile
2 - Modemul ZTE la pamânt, telefonul s-a descurcat mult mai bine, dar amândoua au fost afectate de vremea urâta
3 - Testele au fost facute în timpul extremelor: afara înnorat/nor negru, afara soare/cer senin fara pic de nor
4 - Nu înteleg legatura > teoretic semnalul este transmis de releele GSM amplasate pe bloc, dar în practica semnalul este afectat
5 - Cine doreste poate sa împrumute 1-2 modemuri 3G de la RDS (ca tot a luat toata lumea care nu avea ce face cu ele) si se apuca sa testeze reteaua
6 - Stiu ca reteaua este înca în constructie, în primele lunii se misca nemaipomenit, între timp merge mai greu, sa înteleg ca a înainte eram mai singurel pe celula
7 - Nu am postat rezultate zilnic pe motiv: Nu urmaresc sa postez aiurea, nu avea rost sa tin topicul UP, etc...
Toate cele bune

Interesant studiu, desi ca sa fie complet eu as corela fluctuatia vitezei si cu ora la care faci testele, pentru ca atunci cand reteaua este mai incarcata pe voce, viteza pe date scade,
Se poate totusi sa fii deservit si de vreun site conectat pe link radio care poate fi efectat de vremea rea si de aici efecte si pe viteza dar si pe voce,
Ai idee cat de aproape este site-ul pe care esti campat, poate ai reflexii multiple pana in locatia ta ?

#12
equilibrium2x

equilibrium2x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007

View Postmtest, on 7th April 2010, 11:18, said:

Exagerare, desigur. Chiar si in .ro se foloseste inca banda de 3.5GHz pentru distributie IP.
Exemplu clasic: majoritatea benzinariilor Petrom si OMV folosesc un astfel de serviciu de la Vodafone. Din ce vad eu, e destul de utilizabila banda aia cel putin pentru locatii fixe.

SNR a castigat o licenta WIMAX in 3.6GHz. A facut retea de i-au mers fulgii...

http://www.youtube.com/watch?v=1CZ4oLw58ek#t=16m16s
pana pe la la 17:40
acu` ia discreditati dumneavoastra parintele telefoniei mobile, zicandu-i ca exagereaza... :)

Edited by equilibrium2x, 12 April 2010 - 10:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate