Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#199
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postkifug, on 3rd January 2011, 14:29, said:

E clar , acu iei Gb decat pentru redistribuire ... Am intalnit "nebuni" care vor Gb sa dld de pe torrent :)) ...dar aia sunt exceptiile .
       Pana una alta e suficienta banda , si nu cred ca vor fi schimbari prea curand .
Dar eu nu știu ce fac unii cu internetul de le iese numai torent pe mână... Îți mai trebuie și pentru alte treburi, sunt chestii destul de mari de trmis între p.j. și nu am chef să dorm lângă pc.
P.S. Nu decretezi tu dacă banda este suficientă. Asta decretează clienții sau o medie a lor.

#200
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postkineceler, on 3rd January 2011, 13:21, said:

Diferența o face manopera. FTTH la bloc înseamnă o nebunie.
La clădirile existente înseamnă găuri peste găuri în planșee și pereți și fibre îndoite la 90 grade (?) după pereți prin canale de ghidaj că nu poți să le duci ca pe liane pe paliere plus ont la fiecare abonat. FTTB cu vdsl în coadă înseamnă fix aceleași cabluri pe etaje plus un dslam într-una dintre firidele deja existente din 2 în 2 etaje de obicei sau undeva într-un colț la parter dacă sunt mici firidele plus modem (mai ieftin ca ont) la fiecare abonat. Avantajul ar fi că la fibră poți da și cablu tv analog nu doar iptv. FTTH la bloc mai are de așteptat pe la toți operatorii. Unde ai energie electrică la discreție este mai comod să NU utilizezi fibră optică.

Exista deja cablate multe blocuri vechi si noi din orasele mari, daca citeai topicul vedeai asta cu ochii tai in poze:
http://forum.softped...m...t&p=9074189


New View

#201
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Da am citit si inca mai astept sa intre si la mine in cartier.
P.S. Ce ai tu acolo in poza sub avizierul blocului nu este ftth, mai degraba fttb. Sunt cam 3 unghiuri de 90 de grade acolo si ma indoiesc ca prin ele trece mai mult de o fibra optica. Aia neagra presupun ca este fibra, unul din copexurile alea are un cyy 3 x 2,5 iar celalalt un cablu cu XY x 0,5. Sunt curios cu arata ce este inauntru. Mai sunt canale de cablu si pe etaje? Poate este chiar un ont in cutie.

Edited by kineceler, 03 January 2011 - 22:11.


#202
kifug

kifug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 21.10.2008
Pai , eu zic ca deocammdata e suficienta banda de 100Mb, sunt doar cativa, la 1000 de utilizatori cam 1, max 2 , care si-ar dorii 1Gb, cand afla costurile se lasa .
Nu ma intelege gresit , si eu vreau Gb , dar deocamdata chiar nu as avea ce face cu el , plus costul ...
Clar ca nu decretez eu ;) ...
Oricum , inchipuieti ce echipamente, huawei ca vad ca esti fan :D, ar trebuii folosite pentru o retea de 1000 clienti , dar de 1000 :D , dar de 100000 ..si asa mai departe ... tehnologia va evolua, si costul de productie poate va fi la fel ca la echipamente din acest moment 10/100/1000 , dar pana atunci sunt foarte scumpe .

Ce e "p.j."(persoana juritica ) ? :D , aflu denumiri noi pe forum , exemplu FTTT - fiber to the tree :))

Edited by kifug, 03 January 2011 - 22:08.


#203
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postkineceler, on 3rd January 2011, 22:02, said:

P.S. Ce ai tu acolo in poza sub avizierul blocului nu este ftth, mai degraba fttb. Sunt cam 3 unghiuri de 90 de grade acolo si ma indoiesc ca prin ele trece mai mult de o fibra optica.

Sa nu te indoiesti degeaba!
Desi am fost in zona de unde sunt pozele chiar de sarbatori, nu am avut timp sa pozez tot cablajul, dar iti spun ca sunt 4 cabluri groase negre care pleaca din acea cutie.

New View

#204
kifug

kifug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 21.10.2008
New View , discutam de FTTH si FTTB , deocamdata RTL are FTTB , kineceler si cu mine speculam ca undeva in viitorul apropiat (5-10 ani , cand iese Rom. din criza ) se va face FTTH .

Edited by kifug, 03 January 2011 - 22:13.


#205
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postkifug, on 3rd January 2011, 22:06, said:

Ce e "p.j."(persoana juritica ) ? :D , aflu denumiri noi pe forum , exemplu FTTT - fiber to the tree :))
Sa i le transmiti si lui unchiu.


View PostNew_view, on 3rd January 2011, 22:09, said:

Sa nu te indoiesti degeaba!
Desi am fost in zona de unde sunt pozele chiar de sarbatori, nu am avut timp sa pozez tot cablajul, dar iti spun ca sunt 4 cabluri groase negre care pleaca din acea cutie.

Unele vin, altele pleaca asta e cert. Si dimensiunea este redusa ce-i drept si ma intreb daca un dslam poate fi asa mic. Mai repede aduce a ont. Ar fi interesant, daca ai timp sa mai vedem poze cu cablajul pe etaje. Daca este intradevar ftth si in fiecare apartament din bloc ajunge fibra este o premiera pe forum si merita atentie zic eu. Sunt curios ce solutie s-a ales pentru intrarea in apartamente dat fiind ca fibra nu suporta indoiri la absolut orice unghi.

Edited by kineceler, 03 January 2011 - 22:18.


#206
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postkifug, on 3rd January 2011, 22:10, said:

New View , discutam de FTTH si FTTB , deocamdata RTL are FTTB , kineceler si cu mine speculam ca undeva in viitorul apropiat (5-10 ani , cand iese Rom. din criza ) se va face FTTH .

Eu vorbeam de date concrete (cablari facute deja, etc.), nu de speculatii, mai ales din partea unor useri (si nu ma refer la tine) ce simpatizeaza in mod excesiv cu un anume operator. Mie mi se pare normal sa discutam pe orice topic despre chestii concrete, nu despre speculatii, care sa influenteze sau nu userii in ceea ce priveste un operator sau altul.

Off-topic: Esti sigur ca Romania iese/nu din criza in perioada prezisa de tine? :o  Ai fi util organizatiilor financiare de pe glob cu asemenea predictii. :peacefingers:


New View

Edited by New_view, 03 January 2011 - 22:23.


#207
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Indiferent cine pe cine simpatizează eu zic că nu ar fi o pierdere de vreme să mai studiem niște poze de acolo de unde a venit aceea. Că altfel speculăm aiurea și tu și eu.

#208
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008
@kineceler

Gresit!
Eu am vazut concret si am si postat poze, verifica si inceputul topicului cand incepusera lucrarile, iar tu doar speculezi si atat!
E o mica MARE diferenta.
Asa ca tu esti singurul in discutia de mai sus care emiti speculatii doar de dragul de a da cu noroi in x/y operator!
Ai topic dedicat unde iti poti face numarul laudativ la un anume operator :D !
Subiect inchis pe tema postarilor speculative fara argumente concrete!

New View

Edited by New_view, 03 January 2011 - 22:34.


#209
kifug

kifug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 21.10.2008
Deci , sa ma lamuresc . Unchiule ajuta-ma , RTL a tras Fibre in case la oameni ?
  Pai daca e asa :D ..Pe cand fibra si la mine :D . Caci am contract FTTH dar in casa am VDSL :D .


Late... am scris deja , inainte sa scrii subiect inchis ..sorry

Edited by kifug, 03 January 2011 - 22:32.


#210
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postkifug, on 3rd January 2011, 22:31, said:

Deci , sa ma lamuresc . Unchiule ajuta-ma , RTL a tras Fibre in case la oameni ?
  Pai daca e asa :D ..Pe cand fibra si la mine :D . Caci am contract FTTH dar in casa am VDSL :D .


Late... am scris deja , inainte sa scrii subiect inchis ..sorry
momentan FTTB only. exista si  posibilitatatea FTTH ,personal nu am cunostinta de vreun client cu asemenea solutie. restul sunt speculatii.

#211
kifug

kifug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 21.10.2008
Exact asta stiam si eu, RTL e doar FTTB , RDS la blocuri doar FTTB , la case FTTH (au inceput) , Ines cred ca mai are FTTH partial (parca Dl Doru asa a descris) , nu vroiam sa ma contrazic cu NEW ca am atractie la warn/ban/suspend/ etc :)

#212
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,754
  • Înscris: 07.04.2006
Vă rog să revenim on-topic!

Edited by megafanro, 03 January 2011 - 23:20.


#213
kifug

kifug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 21.10.2008
" Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA, Internet VDSL 50 Mbs  ", asta era subiectul , din pacate e epuizat , deja s-a trecut la 100 Mb alt topic alta poveste  ...

#214
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,163
  • Înscris: 10.10.2003

View Postgoliviu, on 3rd January 2011, 14:39, said:

Nu trebuie sa fii nebun sa vrei 1 Gb/s. Eu de exe daca ar fi in zona mea disponibil si nu ar trece ab de 50 euro pe luna mi-as lua fara probleme. Dar la mine nu se pune problema,nu merge nici macar 10 Mb/s

[ http://img156.imageshack.us/img156/9494/frtitluo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@edit: Totusi cate odata ma intreb: de ce nu incearca sa implementeze netul prin satelit (sau nu este posibil)? De ce sa te necajesti cu cabluri...
Iti dai seama,ti-ai monta antena si gata.  :rolleyes:


tu ai habar despre ce vorbesti?

#215
goliviu

goliviu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 278
  • Înscris: 20.01.2008

View Postbecali, on 4th January 2011, 00:25, said:

tu ai habar despre ce vorbesti?

Tu ce zici?  :naughty:  Ca zic de 50 euro... nu e posibil,dar am zis "daca".
Cat despre netul prin satelit...
Doamne...

Edited by goliviu, 04 January 2011 - 00:49.


#216
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgoliviu, on 4th January 2011, 00:47, said:

Cat despre netul prin satelit...
Doamne...
Buna dimineata, tânăra generatie! Asta era acum 10-15 ani... viteza de 4 Mbit/s la provider... latenta mare de la transponder... ping 600-700 ms. Daca insisti, cred ca se mai gasesc provideri prin satelit si acum. :)
Pe vremuri, ultima solutie de ultim racnet pentru acasa era sa ai UL prin modem dial-up (33 kb/s) si DL prin satelit... (vreo 128 kb/s sau cam asa ceva - nu ca ar fi avut cineva prin .ro asa ceva, era prin Olanda or smth). Noroc ca intre timp au aparut retelele de cartier si a ajuns broadbandul la preturi decente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate