Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#1
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA
Internet VDSL 50 Mbs / TV IP HD


Romtelecom a inceput modernizarea retelei de cablu pentru trecerea la internet de mare viteza, precum si pentru TV IP HIGH-DEFINITION, prin demararea lucrarilor de inlocuire a retelei de cupru cu Fibra-optica!

Mai jos aveti instiintarile aparute la avizierul blocurilor dintr-unul din orasele mari ale Romaniei referitoare la lucrarile deja incepute pentru modernizarea retelei!


Attached File  RTC.JPG   589.61K   631 downloads

New View

Edited by New_view, 06 April 2010 - 20:33.


#2
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View PostNew_view, on 6th April 2010, 21:04, said:

Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA
Internet VDSL 50 mbps / TV IP HD


Romtelecom a inceput modernizarea retelei de cablu pentru trecerea la internet de mare viteza, precum si pentru TV IP HIGH-DEFINITION, prin demarata lucrarilor de inlocuire a retelei de cupru cu Fibra-optica!

Mai jos aveti instiintarile aparute la avizierul blocurilor dintr-unul din orasele mari ale Romaniei referitoare la lucrarile deja incepute pentru modernizarea retelei!


Attachment RTC.JPG

New View
"Un pas înainte"... :)
Zonele unde se modernizează: Muntenia, Moldova și Dobrogea  și orașele: Galați și Constanța. :huh:

Edited by megafanro, 06 April 2010 - 20:15.


#3
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
În sfârșit ceva la concret. Și mai apare și Deutsche Telekom pe hârtie. Uau. Dar despre ce oraș este vorba, cred că nu e dat la secret nu? Să atașezi poze de pe parcursul lucrărilor please. Sau măcar cu rezultatul final. La mine în bloc sunt nișe romtelecom din două în două etaje, mă întreb în care s-ar instala dslam-ul.

Edited by kineceler, 06 April 2010 - 20:13.


#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Oooo da. Daca sun acum si le spun ca vreau VDSL imi spun acelasi lucru de 1 an si ceva incoa': nu suporta linia decat ADSL.

Edited by crysty2k5, 06 April 2010 - 20:14.


#5
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postkineceler, on 6th April 2010, 21:10, said:

În sfârșit ceva la concret. Și mai apare și Deutsche Telekom pe hârtie. Uau. Dar despre ce oraș este vorba, cred că nu e dat la secret nu? Să atașezi poze de pe parcursul lucrărilor please. Sau măcar cu rezultatul final.

2 orase de mari de provincie, Constanta si Galati. La niste amici, familie am citit, vazut, asta!
Nu stiu cum vor evolua lucrarile decat daca mai ajung pe acolo! dar banuiesc ca nu e mare chestie sa inlocuiasca niste cabluri de cupru cu fibra-optica pe scara si in casele oamenilor! Din moment ce solicita intelegere locatarilor pentru lucrari in interiorul locuintelor, cred ca deja infrastructura externa in zonele respective este gata.

New View

Edited by New_view, 06 April 2010 - 20:35.


#6
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Păi asta este ceva nou, modernizarea asta a început să fie promovată pe forum cu mult înainte de a fi pusă în practică. Și din ce am văzut niște imagini cu contractul de prestare servicii ar fi un abonament de 100 mbps nu de 50. În casă nu se înlocuiește. Nu va mai ieși cupru din bloc în schimb va veni fibră. Ce este prin case rămâne la fel de aceea au și ales vdsl ca end pentru rețea și nu ceva gen pppoe ca să nu facă deranj.

Edited by kineceler, 06 April 2010 - 20:18.


#7
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Postcrysty2k5, on 6th April 2010, 21:13, said:

Oooo da. Daca sun acum si le spun ca vreau VDSL imi spun acelasi lucru de 1 an si ceva incoa': nu suporta linia decat ADSL.

Și eu pățesc la fel... :mellow:

#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postmegafanro, on 6th April 2010, 21:16, said:

Și eu pățesc la fel... :mellow:

Si dupa cum vad stam in acelasi oras, nu pe munte.

#9
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Postcrysty2k5, on 6th April 2010, 21:18, said:

Si dupa cum vad stam in acelasi oras, nu pe munte.

Corect. Parcă, am sta în Iraq!!! :angry:

#10
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

View Postkineceler, on 6th April 2010, 21:15, said:

În casă nu se înlocuiește. Nu va mai ieși cupru din bloc în schimb va veni fibră. Ce este prin case rămâne la fel de aceea au și ales vdsl ca end pentru rețea și nu ceva gen pppoe ca să nu facă deranj.

Eu cred ca se inlocuieste si in casa, citeste mai atent anuntul!
"................pentru a putea beneficia de aceste servicii, va trebui sa executam lucrari de modernizare in cadrul imobilului dvs."
si nu se refera doar la cladire, deoarece anunturile sunt in fiecare scara a aceluiasi bloc, iar o scara nu este luata ca parte separata (imobil) a unui bloc.

#11
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Stai liniștit că de bloc este vorba. Nu îți vine nico o fibră în casă. Că de aia scrie acolo "VDSL". Ăla este un afiș tip. Va fi lipit poate în zeci de mii de imobile. Cu una sau mai multe scări. Ăsta este un atu, nu trebuie să stai acasă pentru modernizare. Oricum, un mic dslam în fiecare bloc/scară... uau a început DT eficientizarea cu cap a cheltuielilor și cu un randament mare se pare.
P.S. Acum am văzut: "în atenția locatarilor asociației de proprietari". Sunt locatarii imobilului și membrii desemnați ai asociației de proprietari/locatari. Of... wood language...

Edited by kineceler, 06 April 2010 - 20:40.


#12
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Dacă ar fi să vină în casă atunci cum ar proceda, că doar cablurile vechi sunt în pereți(bloc comunist)? Ar sparge pereții să le scoată pe alea?

#13
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007
Când eu și alții ziceam că vor pune dslamuri în ceva blocuri și atât Flavia zicea că nu știm despre ce vorbim și că se vor pune switchuri și ftp/utp. Se pare că RTC tot la VDSL a rămas, exact cum am prognosticat.  :D

Edited by Nick_13ro, 06 April 2010 - 20:40.


#14
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Ar fi deranjul mare și mulți ar da reacții adverse. Pe subforumurile altor operatori sunt persoane care văd o gaură cât să intre un CYY 4x25 mmp și țipă că pică blocul pe ei... Îți dai seama. Plus că ce faci cu atâta cablu, complet îngropat, mult mai estetic decât ceva montat aparent.

Edited by kineceler, 06 April 2010 - 20:46.


#15
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postkineceler, on 6th April 2010, 21:44, said:

Ar fi deranjul mare și mulți ar da reacții adverse. Pe subforumurile altor operatori sunt persoane care văd o gaură cât să intre un CYY 4x25 mmp și țipă că pică blocul pe ei... Îți dai seama. Plus că ce faci cu atâta cablu, complet îngropat, mult mai estetic decât ceva montat aparent.

Nu cred că de reacțiile adverse sau de estetică i-a păsat RTCului în primul rând. Principiile lor sunt expuse foarte clar de angajații proprii aici pe forum: contează doar să obțină profit, clientul e mic și insignifiant în fața măreției RTC. Ce-a contat a fost că firele existente erau...existente  :naughty: și că așa nu trebuie să plătească și să organizeze lucrări de amploare.

Edited by Nick_13ro, 06 April 2010 - 20:54.


#16
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Probabil ca motivatia este mult mai simpla si are la baza considerente lucrative: in acest mod pot instala mult mai rapid si pot upgrada cu costuri mult mai mici reteaua decat daca ar fi ales din start o solutie exclusiv bazata pe fttb/ftth. Pana la urma pe client il intereseaza sa aiba de unde alege si sa fie disponibile serviciile de Internet la viteze cat mai mari in zona lui. Vad ca incepe sa deranjeze pe prea multi (de pe forum) concurenta... eu ma bucur, clientul are de unde alege. :)

Edited by soft0811, 06 April 2010 - 21:01.


#17
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

View Postsoft0811, on 6th April 2010, 22:00, said:

Probabil ca motivatia este mult mai simpla si are la baza considerente lucrative: in acest mod pot instala mult mai rapid si pot upgrada cu costuri mult mai mici reteaua decat daca ar fi ales din start o solutie exclusiv bazata pe fttb/ftth. Pana la urma pe client il intereseaza sa aiba de unde alege si sa fie disponibile serviciile de Internet la viteze cat mai mari in zona lui. Vad ca incepe sa deranjeze pe prea multi (de pe forum) concurenta... eu ma bucur, clientul are de unde alege. :)

Pe de altă parte dslamurile sunt mult mai scumpe decât witchurile. Probabil din cauza asta era așa de revoltată Flavia de sugestia că se va rămâne pe VDSL. Chiar sunt curios la ce preț vor da noile abonamente și dacă continuă cu îndesatul fixului pe gâtul clientului.

Edited by Nick_13ro, 06 April 2010 - 21:03.


#18
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostNick_13ro, on 6th April 2010, 21:52, said:

Nu cred că de reacțiile adverse sau de estetică i-a păsat RTCului în primul rând.
Eu nu m-aș încumeta să stau să explic pe rând câtorva zeci de pensionari de ce trebuie să le dau găuri prin casă. "Că ei nu au cerut nici o modernizare". Asta e replica lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate