Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Internet ROMTELECOM de MARE VITEZA

- - - - -
  • Please log in to reply
234 replies to this topic

#19
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 Nick_13ro, on 6th April 2010, 22:03, said:

Chiar sunt curios la ce preț vor da noile abonamente și dacă continuă cu îndesatul fixului pe gâtul clientului.
Din ce inteleg eu de pe siteul lor, oferta este cea standard in locurile unde nu este disponibila oferta regionala si vitezele de 50 Mbps ar fi oferite la acelasi pret cu abonamentul la care ofera 20 Mbps momentan.

Quote

* Viteza de download poate să ajungă până la 50 Mbps, la același preț, în funcție de condițiile tehnice disponibile.
http://www.romteleco.../clicknet-play/
Deci 7,3 E (cu tot cu TVA) sau 5,3/6,6 E (cu tot cu TVA) la oferetele regionale (din ce-am vazut existe 2 tipuri de "regiuni" cu preturile aferente)

Quote

* Viteza de download poate să ajungă până la 100 Mbps, la același preț, în funcție de condițiile tehnice disponibile.
http://www.romteleco...clicknet-power/
Deci 9,7 E (cu tot cu TVA) sau 7,1/9,0 E (cu tot cu TVA) la oferetele regionale

Gresesc? Nu iau in calcul abonamentul pentru fix...

Edited by soft0811, 06 April 2010 - 21:13.


#20
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 kineceler, on 6th April 2010, 22:08, said:

Eu nu m-aș încumeta să stau să explic pe rând câtorva zeci de pensionari de ce trebuie să le dau găuri prin casă. "Că ei nu au cerut nici o modernizare". Asta e replica lor.

You're funny.  :notangel: Mi se pare că te gândești la RTC ca la un operator normal interesat de satisfacția clienților și care-n mod natural ar trece vechii clienți la noile abonamente.  :lol: Vorbim de RTC aici  :nonobad: : pe clienții vechi (pensionarii din exemplul tău) care nu se plâng sau cer să rezilieze i-ar lăsa pe vechia infrastructură pe vechile abonamente de 6 Mb și tarif mai mare ca la 30. Nici o durere pt. RTC.

 soft0811, on 6th April 2010, 22:10, said:

Din ce inteleg eu de pe siteul lor, oferta este cea standard in locurile unde nu este disponibila oferta regionala si vitezele de 50 Mbps ar fi oferite la acelasi pret cu abonamentul la care ofera 20 Mbps momentan.

http://www.romteleco.../clicknet-play/
Deci 7,3 E (cu tot cu TVA) sau 5,3/6,6 E (cu tot cu TVA) la oferetele regionale (din ce-am vazut existe 2 tipuri de "regiuni" cu preturile aferente)


http://www.romteleco...clicknet-power/
Deci 9,7 E (cu tot cu TVA) sau 7,1/9,0 E (cu tot cu TVA) la oferetele regionale

Gresesc? Nu iau in calcul abonamentul pentru fix...

Da- cred că exact așa e situația. Deci rămâne dezavantajul uploadului presupun (probabil nu vor da și upload mai mare) + prețul fixului.

Edited by Nick_13ro, 06 April 2010 - 21:14.


#21
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 Nick_13ro, on 6th April 2010, 22:16, said:

Deci rămâne dezavantajul uploadului presupun (probabil nu vor da și upload mai mare) + prețul fixului.
Intr-adevar, pretul fixului ii va trage in continuare in jos (comparativ cu concurenta).

Cat priveste uploadul, din ce vad aici, viteze mai mari pe upload oferite pe VDSL2 ar fi 7-10 Mbps. Stie cineva de un serviciu comercial Internet pe VDSL2 care ofera mai mult de 10 Mbps upload?

#22
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Hei, apropo, azi am vorbit cu un fost săpător de șanțuri (operator sapă) de la Romtelecom, și are exact aceleași dume în program (după ceva beri)  ca majoritatea angajaților de la care am ascultat și citit texte, ba chiar mai mult:
-Romtelecom are cea mai tare aparatură
-are cea mai mare viteză
-Toată lumea trece pe Romtelecom-
-Romtelecom are fibra îngropată bine
-Se vor instala la fiecare imobil cutii conectate prin satelit și dacă apare o problemă, le apare prin GPS pe telefon celor de la tehnic.
-Firmele RDS, Akta, etc vor dipărea.
Etc, etc, etc.

Edited by v_condratovici, 06 April 2010 - 21:32.


#23
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 soft0811, on 6th April 2010, 22:29, said:

Intr-adevar, pretul fixului ii va trage in continuare in jos (comparativ cu concurenta).

Cat priveste uploadul, din ce vad aici, viteze mai mari pe upload oferite pe VDSL2 ar fi 7-10 Mbps. Stie cineva de un serviciu comercial Internet pe VDSL2 care ofera mai mult de 10 Mbps upload?

Eu nu știu. Teoretic dacă pun dslamul în bloc vor putea da viteze de upload chiar simetrice: http://www.converged...t...2&ctgy=Loop Asta nu înseamnă că vor și face așa ceva.

#24
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

 Nick_13ro, on 6th April 2010, 22:16, said:

You're funny.  :notangel: Mi se pare că te gândești la RTC ca la un operator normal interesat de satisfacția clienților și care-n mod natural ar trece vechii clienți la noile abonamente.  :lol: Vorbim de RTC aici  :nonobad: : pe clienții vechi (pensionarii din exemplul tău) care nu se plâng sau cer să rezilieze i-ar lăsa pe vechia infrastructură pe vechile abonamente de 6 Mb și tarif mai mare ca la 30. Nici o durere pt. RTC.
Cum, x clienți pe dslam-ul din bloc și y clienți pe dslam din afară? Nu cred, se leagă toți la dslam-ul din bloc în eventualitatea că vor vrea net cândva. Adică nu ar avea logică altfel.

#25
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

 crysty2k5, on 6th April 2010, 21:13, said:

Oooo da. Daca sun acum si le spun ca vreau VDSL imi spun acelasi lucru de 1 an si ceva incoa': nu suporta linia decat ADSL.
Chiar ieri am fost la RTC in Timisoara si am primit acelasi raspuns.

#26
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
In anuntul ala, ne poate spune cinva de la RTC sau DT ce inseamna HI deifinition?

#27
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
sa vedem daca astia se misca mai repede ca la rds stiu situatii in care a durat un an ca sa cableze un bloc (dupa ce au depus cerere toti din bloc, iar fibra era deja la blocul vecin). pana una alta e doar o hartie si atat, dar o sa fie cu tehnologie germana....star trek...nu altceva.... ca la masini daca nu e TDI si cromata - degeaba ai masina.

#28
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

 v_condratovici, on 6th April 2010, 21:30, said:

Hei, apropo, azi am vorbit cu un fost săpător de șanțuri (operator sapă) de la Romtelecom, .......
e admirabil ca fraternizezi cu plebea, insa e patetic sa-ti dai raspunsuri la intrebari singur :naughty: .....

#29
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Faza asta cu VDSL in bloc ...este proiect din 2009, pentru zonele extrem de aglomerate (exemplu cartiere din buc. ) se vine direct cu FTTB/H.

Deci ca recapitulare vor exista zone cu :

    - ADSL ;
    - VDSL 20/30 Mbps (unde DSLAM-ul este in cutiile de pe strada);
    - VDSL 50 Mbps unde DSLAM-ul este in scara blocului;
    - FTTB/H unde se vine cu fibra pana in scara si apoi cu UTP in casa , sau cu fibra direct in casa.

Normal ca aceste tipuri de conexiuni se aplica in functie de ce concurenta au in zona.

PS. Cu siguranta scarile in care a aparut acest anunt au UPC ...sau alt operator care nu trece de 50Mbps.

Edited by bello1, 07 April 2010 - 10:00.


#30
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 bello1, on 7th April 2010, 10:53, said:

- FTTB/H unde se vine cu fibra pana in scara si apoi cu UTP in casa , sau cu fibra direct in casa.
Unde au instalat asa ceva? Aceasta oferta/varianta/posibilitate nici nu apare macar pe siteul lor...

Daca dai click aici si apoi la Tehnologii, apar doar ADSL si VDSL...

PS Sau iei in discutie si ce ofera deja prin Next-Gen?

Edited by soft0811, 07 April 2010 - 10:29.


#31
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 29.11.2009

 soft0811, on 7th April 2010, 10:28, said:

Unde au instalat asa ceva? Aceasta oferta/varianta/posibilitate nici nu apare macar pe siteul lor...

Daca dai click aici si apoi la Tehnologii, apar doar ADSL si VDSL...

PS Sau iei in discutie si ce ofera deja prin Next-Gen?

Nu iau in discutie decat Romtelecom.

Operatorul local de comunicatii a anuntat prioritati similare pentru 2010. Romtelecom vrea sa fie „furnizor prin­ci­pal de servicii de divertisment”, iar Click­net si Dolce raman pilonii de baza ai cres­terii, in timp ce pentru zona de tele­fonie fixa se cauta solutii de eficientizare si stabilizare a bazei de clienti.

„Strategia de afaceri a Romtelecom va fi bazata anul acesta pe extinderea acce­sului la serviciile de internet broadband, servicii bazate atat pe tehnologiile xDSL, cat si pe  fibra optica (FTTH, FTTB) si cele mobile (CDMA)”, a declarat pentru „Fi­nan­ciarul” Yorgos Ioannidis, director ge­ne­ral al Romtelecom


http://www.financiar...eficientei.html

#32
Skoopman

Skoopman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.11.2008

 zildjian, on 7th April 2010, 09:54, said:

Chiar ieri am fost la RTC in Timisoara si am primit acelasi raspuns.

Eu am sunat la ei si cica linia nu suporta mai mult de 6 Mb. Culmea ca la trei strazi de mine au instalat acum cateva luni un DSLAM nou si mare, deci nu imi vine sa cred ca nu suporta linia mai mult! Asa o sa ma mut iara la UPC..

#33
mladin

mladin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 25.02.2007
se observa existenta noilor abonamente si in interlan. Raman fara teava :))

Attached Files



#34
New_view

New_view

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,949
  • Înscris: 18.10.2008

 bello1, on 7th April 2010, 10:53, said:

Faza asta cu VDSL in bloc ...este proiect din 2009, pentru zonele extrem de aglomerate (exemplu cartiere din buc. ) se vine direct cu FTTB/H.
PS. Cu siguranta scarile in care a aparut acest anunt au UPC ...sau alt operator care nu trece de 50Mbps.
Gresit!!!
De unde vii tu cu "sigurante" de genul asta? de la tabloul electric? :lol:
Ai fost cu mine unde am facut poza?
Surpriza: In blocurile respective exista atat UPC cat si multioperatorul RDS (poate ai vrut sa zici 50 Mbs, atentie la unitatea de masura!!). Deci.....mai bine nu trageai concluzia, ca era super ok. Acesta nu este un topic de zvonistica!, si din nou surpriza, daca citeai macar primele postari aflai ca nu e vorba de Bucuresti in acest topic.


 becali, on 7th April 2010, 10:04, said:

In anuntul ala, ne poate spune cinva de la RTC sau DT ce inseamna HI deifinition?
Hi Definition este High-Definition!
IPTV l-au lansat de multicel si poti afla amanunte direct pe site-ul lor:
http://www.romteleco...lce-interactiv/


 Skoopman, on 7th April 2010, 12:30, said:

Eu am sunat la ei si cica linia nu suporta mai mult de 6 Mb. Culmea ca la trei strazi de mine au instalat acum cateva luni un DSLAM nou si mare, deci nu imi vine sa cred ca nu suporta linia mai mult! Asa o sa ma mut iara la UPC..
Topicul acesta nu este despre problemele care le ai tu la clicknet RTC!
Da, tocmai pentru ca se stie ca reteaua de cupru existenta nu suporta mai mult de 6 Mbs, au inceput modernizarea retelei, inlocuind-o cu fibra-optica precum in anuntul acestui topic! Eu am prezentat un anunt existent in blocurile in care s-a inceput modernizarea acestei retele in unele orase ale tarii, nu e obligatoriu sa fie la toata lumea! de aceea va rog sa postati legat de aceasta modernizare care este/nu in orasul/localitatea voastra, etc., detalii concrete nu presupuneri sau comentarii referitoare la viteze, abonamente RTC, pentru ca exista topicuri dedicate acestor chestiuni! Merci!

New View

Edited by New_view, 07 April 2010 - 12:36.


#35
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 kineceler, on 7th April 2010, 08:12, said:

Cum, x clienți pe dslam-ul din bloc și y clienți pe dslam din afară? Nu cred, se leagă toți la dslam-ul din bloc în eventualitatea că vor vrea net cândva. Adică nu ar avea logică altfel.

Ai uitat despre ce vorbea: despre eventualitatea în care RTC venea cu infrastructură complet nouă cu switch și cablu ftp/utb. Atunci făceau cum fac și acum cu clienți noi/vechi. Pe cei care nu cer viteze mai mari îi lasă pe firele de cupru și dslamul de la x km distanță.

#36
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

 cooliooo, on 7th April 2010, 10:30, said:

e admirabil ca fraternizezi cu plebea, insa e patetic sa-ti dai raspunsuri la intrebari singur :naughty: .....
Wow, uite că se mai și apără colegii între ei. Ce mai, ca într-o familie :coolspeak: Dacă ați lua și bani pe treaba asta ar fi și mai CUL.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate