Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#55
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Am plantat 4 caisi pe un teren unde urmeaza sa mai plantez si alti pomi in toamna trecuta.
Problema este ca de la inceputul lunii iulie frunzele au inceput sa arate in felul urmator si atasez si pozele mai jos.
Mentionez ca au fost udati, nu au dus lipsa de apa si au fost stropiti si cu fungicide si insecticide la intervale regulate.
le merge din ce in ce mai rau si nu mai stiu ce sa le fac.
Nu vreu sa-i pierd si as avea nevoie de un sfat urgent de la cineva priceput.
In continuare atasez si pozele:
Attached File  cais_01.jpg   843.08K   97 downloads

Attached File  cais_02.jpg   1023.57K   91 downloads

Attached File  cais_03.jpg   927.02K   87 downloads

Attached File  cais_04.jpg   1.85MB   79 downloads

Attached File  cais_05.jpg   1.39MB   78 downloads

Attached File  cais_06.jpg   1.84MB   75 downloads

Attached File  cais_07.jpg   1.41MB   71 downloads

Multumesc!

#56
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Fratilor, aruncati si voi aici un ochi sa-mi spuneti si mie ce au caisii astia.
Le merge din ce in ce mai rau si mi-e ciuda de numai pot.
Mai am in jur niste piersici si aia nu au nimic.
Sanatate!

#57
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdaniel-popa, on 7th August 2012, 16:47, said:

Fratilor, aruncati si voi aici un ochi sa-mi spuneti si mie ce au caisii astia.
Le merge din ce in ce mai rau si mi-e ciuda de numai pot.
Mai am in jur niste piersici si aia nu au nimic.
Sanatate!
Buna seara,din ce se poate vedea din foto aveti un atac destul de serios de ciuruire si arsura..ca si masura tratamente cu substante cuprice in dozele recomandate plus un acaricid-insecticid, daca aveti  lastari sanatosi pe sarpante puteti recurge la suprimarea celor afectati pana deasupra unei cresteri anuale sanatoase!nu efectuati stropirile in perioada pranzului cand temp.sunt  ridicate! in solutia chimica nu ar strica sa adaugati si un ingrasamant foliar care il gasiti tot la fitoplant- uri!succes

#58
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara domnule Ovidiu!
Stiu ca detineti o livada de piersici si caisi si va multumesc frumos pentru raspuns.
In continuare am sa va spun ce am folosit deja de 3 saptamani la acesti pomi:
-insecticid : actara ;
-rovral si dithane alternativ in concentratia stabilita corect de producator ;
-calcinit, ingrasamant foliar ;

Cu toate acestea pomii arata ca in pozele de mai sus.
Multumesc !

#59
nyhao

nyhao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.08.2008
Am un piersic care are un fel de rapan pe frunze, iar fructele le face cu clei(plus ca au viermi).Nu stiu cu ce sa-l stropesc si cand(mai ales cand!).Pana sa inceapa sa faca fructe,mai facea genul asta de "rapan", in anul cand a facut pentru prima oara fructe ,le-a facut in proportie de 90% din recolte foarte bune, restul de 10% erau mici ,paroase si cleioase.Acum le face pe toate cu clei, nu le duce pana la maturitate(coacere) si cu "rapan".
Imi puteti spune cu ce sa-l stropesc si cand? Sau macar o boala sugestiva ca atunci cand ajung pe la vreo fitofarmacie sa stiu dupa ce sa ma orientez.

Am gasit intr-o carte ca sufera de "ciuruirea frunzelor" si se datoareaza din cauza ploilor :-??

Atasez niste poze :)

Multumesc :D

Attached Files



#60
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010

View Postnyhao, on 9th August 2012, 15:49, said:

Am un piersic care are un fel de rapan pe frunze, iar fructele le face cu clei(plus ca au viermi).Nu stiu cu ce sa-l stropesc si cand(mai ales cand!).Pana sa inceapa sa faca fructe,mai facea genul asta de "rapan", in anul cand a facut pentru prima oara fructe ,le-a facut in proportie de 90% din recolte foarte bune, restul de 10% erau mici ,paroase si cleioase.Acum le face pe toate cu clei, nu le duce pana la maturitate(coacere) si cu "rapan".
Imi puteti spune cu ce sa-l stropesc si cand? Sau macar o boala sugestiva ca atunci cand ajung pe la vreo fitofarmacie sa stiu dupa ce sa ma orientez.

Am gasit intr-o carte ca sufera de "ciuruirea frunzelor" si se datoareaza din cauza ploilor :-??

Atasez niste poze :)

Multumesc :D
Buna seara,asa cum ati si intuit...acest :putregai:este de fapt o monilioza a fructelor...Boala ataca ramurile cu frunze, flori si fructele in diferite faze de crestere. Fructele tinere atacate se zbarcesc,devin brune si cad in numar mare. La fructele coapte, pulpa putrezeste si pe suprafatalor apar zone mici mai ridicate de culoare galben-cenusie. Coaja fructului se rupe in maimulte locuri permitand scurgerea din interior a unui lichid dulceag lipicios. Aceastazeama produce lipirea mai multor fructe intre ele. Pachete de fructe lipite, putrezite si zbarcite raman atarnate pe pom.ca si substante folosite ptr combatere sunt indicate  Dithane 75 WG-0,2 % (t.p.28 z.); Dithane M 45-0,2% (t.p.28 z); Novozir MN 80-0,2 %; Tiuram 75 PU 0,3-0,4 %; Vondozeb-0,2 %; Vondozeb 75 DG-0,2 % (t.p.10 z);
Gr.D
: Carbendazim 500 SC-0,1%; Topsin 70 PU-0,07 %; Topsin 70 WP-0,07 % (t.p.14 z.);in amestec cu in insecticid acaricid se mai poate stopa din evolutie....de tratare completa..... nu ma pot pronunta.Ca si perioada de stropit...cu cat mai repede cu atat mai bine...cu respectarea concentratiilor din prospect si intr o zi fara precipitatii minim 3 ore dupa stropire,fructele stropite si afectate de monilioza se vor indeparta de pe pom ca si cele cazute pe jos de asemenea scoase din livada sau gradina!!odata cu tratamentul ptr monilioza ajutati si la stoparea ulceratiei bacteriene sau ciuruirii micotice a frunzelor care foarte usor se pot confunda,oricum tratamentul cu cu un fungicid in amestec cu insecticid acaricid va va ajuta in stoparea atacului pe frunze!Va doresc succes!
.

Edited by ovidiuGL, 11 August 2012 - 22:07.


#61
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Am si eu cateva probleme cu pomii din gradina.

Caisii, dupa ce fac frunze, ceva pur si simplu le ciuruieste. Nu am vazut gandaci sau altceva pe ele. Sunt pline de gaurele mici.

Merele sunt la fel mancate de ceva. Pana acum nu am mancat nici un mar copt, desi a facut multe. Au cazut toate.

Am doi pruni si nici unul din ei nu a facut prune.

Peste toate astea, aproape tot ce e verde in gradina face niste afide (cred ca le zice). Niste gandacei mici care imi umplu pomii si secreta o substanta lipicioasa.

Am dat cu tot felul de zemuri si abia am reusit sa mai salvez ceva.

Ma gandesc ca trebuie facuta o stropire serioasa, ca nu se mai poate. Am vazut o gramada de gradini cu mere frumoase, pruni plini, iar mie imi ciuruiesc toti pomii ganganiile astea.

#62
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010

View Postbogdan2011, on 15th August 2012, 22:26, said:

Am si eu cateva probleme cu pomii din gradina.

Caisii, dupa ce fac frunze, ceva pur si simplu le ciuruieste. Nu am vazut gandaci sau altceva pe ele. Sunt pline de gaurele mici.

Merele sunt la fel mancate de ceva. Pana acum nu am mancat nici un mar copt, desi a facut multe. Au cazut toate.

Am doi pruni si nici unul din ei nu a facut prune.

Peste toate astea, aproape tot ce e verde in gradina face niste afide (cred ca le zice). Niste gandacei mici care imi umplu pomii si secreta o substanta lipicioasa.

Am dat cu tot felul de zemuri si abia am reusit sa mai salvez ceva.

Ma gandesc ca trebuie facuta o stropire serioasa, ca nu se mai poate. Am vazut o gramada de gradini cu mere frumoase, pruni plini, iar mie imi ciuruiesc toti pomii ganganiile astea.
Buna seara.
   Tratamentele la pomii fructiferi se fac de prevenire...sau la avertizare....cand in zona in care locuiti este un atac puternic de ...ceva...de aceea la pomii de pe langa casa cum se mai spune...este bine sa facem preventiv.....daca nu la 12-15 zile ..macar...lunar un tratament care sa contina un insecticid plus un fungicid...mai ales stropirile...de iarna...la lemn care au o importanta mare in distrugerea rezervei de larve hibernante...deci....sa o luam ..pe rand....
    Caisul....ceva ..il ciuruieste....este ciuruire...Dithane – 0.2% + Sinoratox 0.1% sau Topsin – 0.07% + Zolone 0.2%(sper sa mai gasiti Topsin)...si repetare la 12-14 zile cu altceva...
   Prunii....sa faca fructe...sau sa lege....mai au nevoie si de polenizare...ei intre ei....daca aveti doi pruni care nu au polen ...sa zic asa...mai pe intelesul tutror...bun...nu o sa faca fructe sau o sa faca dar nu le va tine..deci....mai asteptati ..poate nu au intrat inca pe rod...cine stie..??ca si tratament pentru paduchii de frunza..aceleasi tratamente ca si la cais...
  Merii..au ca si alte samantoase....viermele ..fructelor de mar...par..deci puteti stropi cu Dithane 0.2% + Karathan 0.1%+ Zolone 0.2%...dar...este cam tarzior....asa cum spuneam...trebuie prevenit ..inainte de a trata...
succes si numai bine!

#63
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Pana acum am stropit cu Topsin si o substanta alba intr-o fiola de plastic.
Iar preventiv am stropit cu cu o substanta uleioasa care cica ramane pe scoarta copacului, asta inainte de inmugurire. Si totusi mi le face praf.
Se gasesc masini de stropit, adica stropitori cu un compresor electric, ca sa ajunga substanta pana in varful pomului? Sau firme care se ocupa de asta?

#64
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Intrati pe topicul de atomizoare si vedeti ca sunt solutii pentru problema dumneavoastra.
Sanatate!

#65
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Celor care au smochini si-i protejeaza iarna, le spun cum fac eu sa scap de soarecii ce se cuibaresc in cocenii de poromb, pusi ca protectie.Pun o galetusa de 1kg, in care indes o carpa imbibata in motorina. Mirosul degajat se pare ca-i goneste.
In primavara inca mai are miros, ca se evapora greu. In cazul in care s-ar rasturna accidental, motorina n-ar curge, ramanad in carpa de bumbac.Galetusa o gauresc in laterale si-i pun capac, sa nu ploua in ea.
Mentionez ca in primul an (cand n-am facut asa) mi-au ros in totalitate scoarta tulpinior si i-am intors din radacina.
Sanatate

#66
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Buna seara, un sfat daca se poate...
De anul trecut ma lupt cu boala la zmeur, din cate am reusit sa-mi dau seama e vorba de patarea bruna-violacee. Si nu reusesc sa scap de ea...Am stropit cu substantele recomandate, este vorba de Topsin, am dat si cu Dithane, dar degeaba. Zilele urmatoare voi taia toti lastarii, astfel incat la primavara sa am doar drajoni noi...sper sa ajute...Exista cumva un si tratament pentru sterilizare,  care sa omoare miceliile ciupercii care ierneaza?

#67
yosu76

yosu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.02.2012
Ovidiu te rog putin ajutor! Problema in filmulet http://www.youtube.c...=vFrJ-rJvS54.Ce solutii am ptr.ca nu vreau sa pierd soiul.

#68
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Yosule, nu iti voi raspunde la intrebare pentru ca nu imi este adresata mie. Nu mi-a placut nici cum plantezi,nici cum tai si nici unde aplici Del ca mag. La pomii tineri este in regula,dar la cei mai in varsta nu . Si dupa tine se pot lua o gramada de oameni  .
Apreciez pasiunea ta pentru pomi si umorul din unele videouri.

#69
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
M-am razgandit. Ma risc sa ma certe Ovidiu ca ma bag peste el.
http://forum.softped.../#entry10870915
http://www.statiunea...e/boli.php?id=7
https://www.google.r...w=1024&bih=603.
Ca solutii depinde de tine.Daca stii sa altoiesti (ai cu ce si  pe ce sa altoiesti), daca vrei sa te chinui sa tratezi sau daca preferi solutii radicale.

#70
yosu76

yosu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.02.2012
mircea11s imi pare rau ca nu-ti place nimic din ce facPosted Image .Pasiunea a aparut de vreo 2 ani si mai am de invatat(filmuletele au fost facute cu scopul de a primi sfaturi).Te rog sa-mi dai cateva sfaturi in legatura cu taierile la pomii mari(sa sti ca am avut productii f bunePosted Image asa ca nu stiu unde gresescPosted Image .Am si o adresa de mail pe filnulete daca mai vrei sa tinem legatura.Numai bine!

#71
ovidiuGL

ovidiuGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 11.01.2010
Buna seara,mircea11s,nu este o problema daca raspunzi,nu avem de ce ne supara, ,suntem aici sa ajutam atat cat ne pricepem, dar cu riscul de a fi off topic,exista atata material didactic referitor la taieri,plantari,tratamente,sa tot citesti ,din foto si filmulete este mai greu sa ne dam cu parerea,"yosu76"este de admirat ca incerci,te chinui asa o sa reusesti intr un final,toti am mai gresit...unii  ca am fost mai ambitiosii ,altii ca am prins mai greu de la aia batrani dar...ce pot sa ti spun decat SUCCES..In loc de acest amendament calcaros,del ca mag....oare nu era mai bine sa adaugi mranita sau chiar balegar proaspat de bovine  inainte de aratura sau sapat ??si cred ca era si mai ieftin..dar fiecare dupa posibilitati ca sa spun asa..!Va doresc tuturor spor la treaba si un an agricol mult mai bun!!

#72
yosu76

yosu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.02.2012
ovidiuGL eu pun gunoi de grajd odata la 2 ani(am pus anul trecut) si am zis sa incerc si varianta asta(investitia a fost facuta din ce au produs ei).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate