Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#73
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Yosule doar in perioada de tinerete sau declin radacinile active sunt la distanta mica de tulpina. Deci atentie unde aplici ingrasamantul sau altceva.

#74
yosu76

yosu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.02.2012
mircea11s sunt convins ca  atunci cand se va dizolva va ajunge si la radacini chiar daca sunt mai departate de tulpina(am pus pe o raza mai mare in jurul tulpinei).Te salut si astept si alte pareri sau critici.

#75
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006
Attached File  P1120555.JPG   109.8K   63 downloads

Buna ziua
La ciresul din imagine au aparut brobonelele alea rosii. Mai am un nectarin care e la fel. Ceilaltipomi de langa ei (meri, peri si pruni nu au asa ceva. E vreo boala, daunator sau e ceva normal.
Mutumesc

#76
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Nu e nici o boala.Daca brobonelele(glande) sint rosii ai cirese rosii, daca sint galbene ai cirese galbene.

#77
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
La ciresul amar acele brobonele sunt de culoare neagra sau tot rosii?
Merci mult.

#78
cation

cation

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 23.07.2006
Mutumesc.
Sunt primii mei pomi. Mai am multe de invatat

#79
slatineanu

slatineanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2011
Buna ziua,
Am probleme, cu perii. Va rog sa va uitati la pozele atasate.
Fiecare imi spuna alta boala. Oare este focul bacterian, ori altceva ? Pomii sunt pe al 5 an, n-am reusit inca sa vad fructe de la ei. Mai am si altii-am luat semi -timpurii, de vara si tarzii, nu stiu de care sunt cei imbolnaviti.
Multumesc anticipat.

Attached Files



#80
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Nu este foc bacterian.Presupun ca e o deficienta de nutritie ;probabil carenta de magneziu sau (mai putin probabil) de bor Daca mergi la un laborator de specialitate, rezolvi problema.

#81
slatineanu

slatineanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2011
Multumesc,
Mentionez ca asa cum se vede sunt 2 crengi, la fiecare cate una si numai pe directia VEST!

#82
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Iaca vin si eu cu alt caz.
Un cires de vreo 5-7 ani, pana anul asta nu prea am stat cu stropelile pe el, in toamna nu a fost stropit, uleiosul in primavara doar, cupru de asemenea.Anul trecut pomul a fost ok, parca ceva atac de afide pe varfurile lastarilor...
Oricum, ideea este ca in primavara am constatat ca parti bune din 1-2 ramuri erau uscate sau semiuscate, o mare parte din mugurii de fructificare erau uscati prin tot pomul... chiar ramurile uscate aveau si muguri viabili dar sa spunem 2-3 ...
In orice caz pomul a inflorit frumos, a fructificat, frunzele au aparut abia ulterior dar aratau parca prajolite de soare, semiofilite...au ramas subdezvoltate, rodul a continuat sa se dezvolte foarte, foarte incet...
Acum se poate vedea cum frunzele sunt "amarate", si nu imbraca bine ramurile, iar ciresele au pulpa de 1-2 mm...

Aveti idee ce poate fi?  Mentionez ca pomul nu a fost fertilizat , amplasamentul e unul destul de precar in sensul ca solul nu e nici pe departe unul bun, au fost ceva constructii vechi (fara fundatii si alte cele dar nah...) deasupra e un strat de sol destul de lutos pe care ma tot chinui sa-l afanez , il tot sap la cazma, tot pun gunoi si resturi vegetale, etc...


[ http://i16.photobucket.com/albums/b36/parintele/gradina/IMG_1218_zps24f086a7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De stropit l-am tot stropit anul asta, in afara de "saracia" frunzelor si starea proasta a lor altceva nu pare a avea. Mi-e teama sa nu se usuce, tare frumos am reusit sa-l formez.
Pot fertiliza cu ceva solul, pot face oarece gauri cu burghiul in sol  pentru drenaj, etc?
Dedesubtul lui, in gradinita cu pricina, am coacazi care merg foarte bine...am de asemenea langa el un cais care si el e foarte ok. am si cativa pui de visin si cires intr-o micropepiniera, creau sa-i altoiesc , sunt ca ciripeii, n-au nicio treaba...Chiar nu inteleg ce poate fi , daca m=ati putea ajuta v-as fi recunoscator.

#83
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postparintele, on 28 mai 2013 - 12:01, said:

Mi-e teama sa nu se usuce, tare frumos am reusit sa-l formez.


Stii treaba aia cu fiecare cioara isi lauda puil ? :))

Poti incerca cu un fungicid pe baza de cupru.

#84
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
N-are treaba cu cuprul, nu prea cred ca are treaba cu vreo boala d'asta tratabila cu stropeala.... Ori e ceva aiurea rau cu solul, prea argilos, prea umed, lipsa nutrienti samd... ori ceva boala dar cu care eu nu m-am intalnit. Asa cum ziceam mugurii in mare parte uscati, cred ca au fost vii sub 35%... Daca asta iarna erau geruri de -25 ziceam, culmea e ca primavara trecuta dupa geruri crancene a fost ca o floare...
E ceva si poate are cineva suficienta experienta sa-si dea seama...
PS: E frumos rau cand e imbracat, cam lungi ramurile, cam "pletos"  etc... dar la ce am gasit disponibil la coltul supermarketului, altoit pe mahaleb, pe asta chiar am reusit sa-l fac gigea...la restul chin cu dirijat crestere din muguri, unghiuri ascutite, draci laci... Ok si aia dar ha, asta imi place mie cum a iesit Posted Image

#85
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Parinte,lasind la o parte solul, vremea , tratamentele,poate ai facut citeva greseli care care duc la uscarea ciresului;
-forma de coroana pe care o are (ceva intre vas si piramida intrerupta) ai obtinut-o printr-o taiere a axului dupa citiva ani iesind o taietura mai mare de 4-5cm?Ciresul e f.sensibil la asa ceva.
-trebuie lucrat  mai mult in verde;in uscat taieturile sa nu treaca de 2-3 cm si date cu alifie.
-la cires sint recomandate formelede coroana cu ax(piramida , palmeta ,fus)
-daca vrei forma vas(ameliorat, catalan),trebuie sa lucrezi 4-5 ani taind 80-90% in verde.

#86
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e vorba in niciun caz de lucrari de taiere, acestea au fost facute progresiv  de la inceput, de asta imi si pare rau mai mult de el pentru ca "l-am bibilit de mic" ... Anul trecut nu s-a taiat nimic decat ceva varfuri ciupite de afide, nu a avut decat 1-2... si un lastar care voia el sa inlocuiasca axul si avea max 15mm..Anul asta nimic, chiar am un varf uscat sus, am lasat tot pentru ca am vazut prea multi muguri uscati pe ramuri si 1-2 veri spre varf si n-am stiut cum s-o abordez, am zis ca mai bine tai in verde daca e de taiat ceva.
E ceva dubios pe care eu nu-l vad cu ochiul liber si de aia m-am dus cu gandul la sol, fertilizare samd....

Asadar, in lipsa de alte idei, in afara de sapat pamantul de sub coroana, ce fertilizare sa incerc, cu ce, sa mai fac si alte lucrari gen forat niste gauri cu burghiul prin zona aia samd???

#87
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
forat gauri ??? doar daca vrei sa vezi daca ai ceva zacaminte de titei. :)

A propos, ce soi este ciresul ?

#88
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
"forat: in sensul ca as face niste gauri la burghiu, la 1 m de tulpina, in care sa pun ceva sol mai usor, nisipos, etc... jumatate de metru, nu neaparat mai mult...
Soi...e, asta nu mai stiu...cred ca Van e dar nu sunt sigur..

#89
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Cam aceeaşi problemă am eu cu un cais. În primăvară, am zis că au îngheţat mugurii de rod, când am văzut că a făcut doar 10-15 flori, deşi mugurii de rod erau ciorchini (au fost 3 zile la rând când temp. dimineaţa au fost de -4-5 grade). A dat frunze frumos, dar la nici o săptămână au început să se veştejească. a rămas aproape fără nici o frunză. Acum, la vârfuri, are nişte frunzuliţe mici, crescute ulterior, dar în rest este golaş. Mă gândesc să-l tai, adică să reduc drastic coroana, poate îşi revine.
Trebuie să spun, că vecinul lui, nu are nimic. doar că a înflorit la fel de puţin, a legat fruct, dar acum nu mai are nici unul. Nu ştiu sigur cauza, căci a fost o grindină mare, care mi-a cules cam jumătate din toţi pomii care-i am, iar cealaltă jumătate nu ştiu ce va fi cu ea, căci aproape toate fructele sunt lovite.
Bătrânii din sat spun că ar fi măncat de ceva şobolani pe la rădăcini. Nu am găsit nici o galerie, deşi am săpat ditamai şanţul în jurul lui.

#90
sidsilviu

sidsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 13.02.2007
Buna ziua.


Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu pozele de mai jos.

Am impresia ca nu merg bine, ca au o boala sau ceva. Mentionez ca este vorba despre Williams rosu si normal, precum si un Bosc Kobak. Toti trei arata cam la fel, nu le prea merge. I-am stropit cu Dithane si cu Calypso.

ce sa le mai fac sa-si revina? va rog frumos sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate