Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boli/Daunatori si Tratamente la pomi si arbusti fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
466 replies to this topic

#37
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostEugen_N, on 19th May 2012, 14:15, said:

As trimite pe mail la Bucuresti , dar ma tem ca o sa fiu luat cu: de ce nu trimiti in judetul Suceava... bai nene ...?
Da o intrebare poti sa le pui celor de la centru. Cere datele de contact actualizate a unitatii judetene.

View Postandrei_ci, on 21st May 2012, 07:43, said:

Daca la cires nu mai ai ce face ,in schimb la mar si par baga urgent un fungicid cupric. Am spus URGENT , ca de nu te arde ori Erwinia amylovora ori Pseudomonas syringae. Dar nu inainte de a taia toate ramurile afectate mai jos de locul infectiei cu cat mai multi cm poti (un ideal ar fi la peste 50 cm ). Tai ramurile, le aduni,le scoti de unde sunt pomii si apoi le dai foc. Nu uita sa dezinfectezi si foarfeca.
Tot ce-i mar,par,gutui sau paducel in zona ar trebui sa aiba parte de acelasi tratament. Altfel ramane sursa de infectie in zona si in conditii prielnice poate sa reapara infectia.

Edited by mircea11s, 22 May 2012 - 14:39.


#38
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postmircea11s, on 22nd May 2012, 14:13, said:

Da o intrebare poti sa le pui celor de la centru. Cere datele de contact actualizate a unitatii judetene.
Sau voi nu aveti Oficiul Judetean de Consultanta Agricola ori Directia pentru Agricultura si Dezvoltare Rurala ? Ca si acolo poti intreba despre datele de contact ale Unitatii Fitosanitare Judetene .

Edited by mircea11s, 22 May 2012 - 15:08.


#39
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postandrei_ci, on 21st May 2012, 07:43, said:

Daca la cires nu mai ai ce face ,in schimb la mar si par baga urgent un fungicid cupric. Am spus URGENT , ca de nu te arde ori Erwinia amylovora ori Pseudomonas syringae. ...


Mulțumesc. Am și cumpărat, kocide (doar ăsta l-am găsit la repezeală), dar uite că nu pot stropi. Azi a plouat, și se pare că va mai ploua 2-3 zile. Până una alta, am curățat toate crengile afectate. Culmea e, că doar vârfurile, deci cele mai fragede frunze sunt atacate.

#40
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postandrei_ci, on 22nd May 2012, 20:56, said:

Culmea e, că doar vârfurile, deci cele mai fragede frunze sunt atacate.
Ba nu-i culmea deloc !

Era bine daca reuseai sa stropesti inainte de ploi. Asteapta pana frunza nu mai este umeda si nu sunt sanse de ploaie in urmatoarele 4 ore. Atentie la concentratia folosita sa nu cumva sa depasesti indicatia pentru tratamentele in vegetatie sau postfloral.
Ce soiuri au fost atacate ? Mai si alte soiuri care nu au simptome ?

Edited by mircea11s, 23 May 2012 - 19:51.


#41
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Afară de păr și măr, altceva nimic (dacă excludem cireșii, care la frunze cu au nimic, nici un simptom, doar fructele (aprox. 50-60%) au rămas pitice și s-au înroșit). Gutui, prunii, caișii, piersicii și nectarinele, nu au nici un simptom.

#42
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
N-ai inteles ! Am spus soiuri , nu specii. De ex . Golden Delicios,Ionathan,Florina,Generos,etc. Sau la par Wiliams,Napoca,Conference,Bosc,Cure,etc. Intrebam daca sunt bolnave anumite soiuri de mar sau par sau sunt toate soiurile de mar sau par afectate. Asta in cazul in care ai mai multe soiuri de mar sau par. Deci ?

Semintoasele (mar,par,gutui) fac focul bacterian. Samburoasele (cires,prun,piersic,nectarin,cais) nu fac boala.

Edited by mircea11s, 23 May 2012 - 23:41.


#43
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Domnule Mircea11s, pentru caisi si piersici, contra bolilor specifice acestor doua specii ce substante folositi?
Observ ca dithane in ultimul timp nu prea mai da rezultate la basicare.
Multumesc.

#44
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postmircea11s, on 24th May 2012, 00:40, said:

N-ai inteles ! Am spus soiuri , nu specii.


Te rog, nu mă întreba de lucruri "sfinte". Habar nu am. Știu că am cumpărat toate soiurile pe care le-am găsit la momentul respectiv pe piața, dar între timp le-am schimbat, din cauze mai mult decât obiective - în primul an, din 24 de pomi mi-au rămas 3 - cauza, motocoasa, eu nelocuind atunci la țară și soacra... După aceia am completat la un total de 34 de pomi din toate speciile și soiurile, dar unii nu s-au prins (f. puține), alții au "decedat" și la înlocuirea lor nu am mai ținut cont care ce soi este, ba nici de specie.
De atacat, sunt atacați doar 2 peri din 6 (sigur soiuri diferite) și 2 meri.  Și nici la aceștia nu pot să zic că toată coroana - dor 3-4 vârfuri de crenguțe proaspăt crescute. Dacă reușesc să fac o poză clară, o să pun și foto.

#45
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postandrei_ci, on 26th May 2012, 04:11, said:

o să pun și foto.
Nu-i nevoie.

#46
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
V-am intrebat ceva mai sus...dar probabil nu ati vazut B)

#47
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Ba am vazut . Da' netul asta imi face figuri.

1.Nu mai mai tot domniti atat oameni buni.
2.Doar cand sunt fortat folosesc fungicide de contact,in rest sistemice. Score,Topsin,Systhane si altele care fie nu sunt omologate pentru basicare fie au fost retrase de pe piata. Omologarea costa.
Respecta regula celor 2 tratamente pe sezon cu aceeasi substanta si alterneaza substanta daca vrei sa mai aiba efect fungicidul.Parca @ovidiuGL are livada de piersic sau cais,il poti intreba si pe el.
3.Raspund daca stiu si daca vreau.Nu vreau sa ma substitui lucratorilor Unitatilor Fitosanitare !!! Ei sunt profesionistii. Intrebati acolo despre necazurile voastre. Tratati raspunsurile mele ca venind din partea unui amator.

Edited by mircea11s, 26 May 2012 - 21:31.


#48
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Scuze!
Am crezut ca nu ati vazut, se poate intampla oricui, chiar si mie.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Sanatate va doresc!

#49
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Cu perii am rezolvat. Am prins o pauză între ploi, stropit (de fapt îmbăiat). și acum, după 5-6 zile văd că nu mai am nici o frunză sau vârf uscat.
Dar a apărut ceva la un cireș și nu pot să-i dau de cap. Frunzele se înroșesc de-a lungul nervurilor, devin maronii, și la sfârșit se necrozează. Încă din faza de înroșire, au aspect de veștejit. Am tot căutat pe  gogu, dar n-am găsit nimic asemănător, sau poate nu mă pricep eu, ceea ce e foarte probabil.
Dacă știți vreun tratament, rog ajutooor.

Attached Files



#50
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Am aceeasi problema la :mar,piersic,prun si trandafir:frunzele au pete maronii ,acolo se ususca
Va rog sa-mi spuneti care e problema.Multumesc

Attached Files



#51
Paulbogdan_a

Paulbogdan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 05.10.2009

View Postanonima1, on 5th June 2012, 20:35, said:

Am aceeasi problema la :mar,piersic,prun si trandafir:frunzele au pete maronii ,acolo se ususca
Va rog sa-mi spuneti care e problema.Multumesc

Si eu am aceeasi problma cu merii mei.
In plus, am 5 randuri de Florina iar, 4 pomi vigurosi si bine crescuti s-au uscat brusc, chiar cu fructe in ei. Cand am rupt din ramuri, am constatat ca e un fel putregai sub coaja si niste larve de insecte careau facut gauri in lemn (nu stiu daca dupa ce s-a uscat sau inainte). Par a fi atacati de ceva jos, imediat deasupra solului.

Are cineva idee ce poate fi?

Attached Files

  • Attached File  POM.jpg   106.54K   60 downloads


#52
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Stie cineva vreun tratament pentru o livada de peri atacati de foc bacterian in afara de arsul crengilor si Champion?

#53
bubiciu

bubiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 02.09.2007

View Postsandel1, on 18th July 2012, 21:23, said:

Stie cineva vreun tratament pentru o livada de peri atacati de foc bacterian in afara de arsul crengilor si Champion?
Am si eu aceeasi problema. A aparut boala acum o luna, am taiat crengile atacate si am stropit cu Aliette dar dupa o perioada au inceput sa se usuce alte crengi. Nu stiu ce sa le mai fac.

#54
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postsandel1, on 18th July 2012, 20:23, said:

Stie cineva vreun tratament pentru o livada de peri atacati de foc bacterian in afara de arsul crengilor si Champion?
Vrei sa scapi de foc definitiv ? Defriseaza !

View Postbubiciu, on 19th July 2012, 13:38, said:

Nu stiu ce sa le mai fac.
Repeta operatiile si cauta sa elimini si din vecinatati ramurile cu simptome .Repeta mai des stropirile cu substante cuprice .Anul asta-i dat dracului ,multi au probleme.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate