Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 

Ce este de fapt sionismul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1521 replies to this topic

#181
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 Billy, on 02 octombrie 2012 - 21:13, said:

Ideea era sa iau eu, si rudele mele, in stapanire un teritoriu in Orientul Apropiat (daca se poate chiar tot OA si daca se poate cu decizie de la UN) si apoi noi sa acordam sau nu cetatenie celorlalti, noi sa dam legi prin care unii sa-si piarda cetatenia iar altii s-o dobandeasca, noi sa decidem, daca pleaca in excursie in afara teritoriului, cine se poate intoarce pe pamantul sau si cine nu si altele de genul asta.

Remember, am dovezi determinate stiintific, si am deci drepturi pentru acest teritoriu (acuma nu stiu exact cam cat se intindea aria de vanatoare a stramosilor mei ori cate zeci de kilometri umblau dupa radacini si fructe dar banuiesc eu ca luand in calcul ca desertul nu era inca deloc cultivat, nu se infiintase agricultura, cam tot OA era teritoriul stramosilor mei si-acum deci, al meu si-al rudelor mele).



Nicidecum, nu vreau sa prind pe nimeni in nimic; vreau doar sa port un dialog de bun simt, in limita posibilului.
Domnul Bili,bun simt este ceva relativ. Ce este pentru cineva bun simt pentru altul este rau simt.
Daca intr-adevar vrei sa intelegi adevartata  situatie a Israelului in OM si nu faci uz de intrebari retorice numai ca sa indrepti discutia pe meleagurile care le-ai ales din inainte, uite,ti-am adus ceva care atr trebui sa-ti explice situatia: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FHuvOvX0MQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Billy, on 02 octombrie 2012 - 20:24, said:

Dar uite o situatie si spune-mi te rog cum ar trebui procedat ...

Poate ai aflat ca exista un proiect in SUA, numit Genographic Project, care pe baza unor analize de ADN iti poate da traseul milenar al migratiilor stramosilor tai antici, atat pe linie materna cat si paterna, incepand cu aparitia primului Homo Sapiens si pana in urma cu cateva mii de ani si pana in prezent. Ei bine, am trimis si eu probe biologice pentru aceste analize si am aflat ca stramosii mei au locuit in, si deci au stapanit, in urma cu circa 40-50 de mii de ani, Orientul Apropiat; cam pe unde sunt acum Iordania, Libanul, Israelul, Palestina, Siria, pe-acolo.

Intrebarea mea pentru domnia voastra este urmatoarea: ce ma sfatuiti sa fac, sa revendic oare, eu si rudele mele, aceasta zona geografica (sau macar o parte din ea), si sa o (re)iau in stapanire din nou, avand cum ziceam, probe clare, determinate stiintific, ca stramosii mei au locuit si au avut drepturi de vanatori si culegatori in aceasta zona ori sa ma las pagubas?
Daca vastea ar fii fost posibilitati reale,romanii ar fii avut mare necazuri cu Maghiarii ,turci,bulgarii si chiar tziganii.Fiecare ar fi cerut dreptul de emanciparesi autonomie.  Hai lasa fanteziile ca aci incercam sa discutam serios. Nu este dubiu ca o  tara numita Israel a existat in teritoriul Palestinei inainte cu mii de ani. Nu se poate nega ca Adunarea generala a ONU-lui  a decis in 1947 ce a decis  asa ca unu si cu unu fac doi.Punct.Cat ne vom invarti aci imprejurul cozii nu o sa faca ca sa se "anuleze"   statul Israel care asa de mult jeneaza pe unii.  Statul Israel este o realitate. Statul Israel nu va fii sters de pe harta lumii .Statul Israel este o putere mondiala. Stiu ca ultima fraza va incinge firele la cativa  "visatori" dar,cum zic romanii?  Mi se falfaie de ei.
Au trecut acele timpuri cand evreii au fost chinuiti de puturosi ignoranti  .

Asa ca Domnule Bili,lasa-te pagubas ca evreu nu vei fii in tara evreilor si nici vanator in tara vanatorilor.

Edited by perpetumobile, 03 October 2012 - 12:15.


#182
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 Billy, on 02 octombrie 2012 - 20:24, said:

Dar uite o situatie si spune-mi te rog cum ar trebui procedat ...

Poate ai aflat ca exista un proiect in SUA, numit Genographic Project, care pe baza unor analize de ADN iti poate da traseul milenar al migratiilor stramosilor tai antici, atat pe linie materna cat si paterna, incepand cu aparitia primului Homo Sapiens si pana in urma cu cateva mii de ani si pana in prezent. Ei bine, am trimis si eu probe biologice pentru aceste analize si am aflat ca stramosii mei au locuit in, si deci au stapanit, in urma cu circa 40-50 de mii de ani, Orientul Apropiat; cam pe unde sunt acum Iordania, Libanul, Israelul, Palestina, Siria, pe-acolo.

Intrebarea mea pentru domnia voastra este urmatoarea: ce ma sfatuiti sa fac, sa revendic oare, eu si rudele mele, aceasta zona geografica (sau macar o parte din ea), si sa o (re)iau in stapanire din nou, avand cum ziceam, probe clare, determinate stiintific, ca stramosii mei au locuit si au avut drepturi de vanatori si culegatori in aceasta zona ori sa ma las pagubas?
Buna ziua Billy,
Am si vorbit despre proiectul respectiv, am subliniat si contributia unui cercetator roman, un geniu in cadrul acelui proiect, pe poiana lui Iocan.
Sa ne intoarcem la intrebarea ta...si sa luam sfatul de la cele doua mari civilizatii care ti-au inspirat avatarul si ideile...cea romana si cea greaca.
Cea greaca te fac sa te afunzi sublim intr-o idee ca sa vizualizezi ansamblul...un fel de proiectie....iar cea romana ca sa plasezi ideea intr-o ordine...
In dreptul roman exista un principiu care se numeste probatio diabolica...preluat de toata legislatia europeana actuala si care sta la baza prescriptiei achizitive ca mod de dobandire a proprietatii...
Stiu Billy ca orice raspuns ti-as da vis a vis de Israel s-ar putea sa te satisfaca partial, de loc sau cine stie poate total....
Stramosii nostrii umanii au locuit peste tot si noi suntem descendentii lor...indiferent de culoarea rasa sau religie...si ai toate drepturile din lume sa revendici planeta...insa stiu ca esti interesat doar de coltisorul tau pe care-l iubesti, il cresti si-l protejezi impotriva schimbarilor fundamentale...este un fel de mostenire pe care vrei sa o lasi copiilor tai asa cum stra stra mosii tai vanatorii au vrut sa lase copiilor lor un teren de vanatoare mai extins si cu mai mult vanat.
Poti revendica Israelul daca-l iubesti impreuna cu toata incarcatura lui istorica care-l face sa fie cel mai de dorit loc, daca poti sa-l dezvolti si sa-l protejezi impotriva schimbarilor fundamentale...si sa-l lasi mostenire copiilor tai...desi azi Israelul este un stat al evreilor pentru evrei, europa respira in fiecare por al lui ca si fundament al civilizatiei...evreii care sunt acolo au luat la plecare tot ce a fost mai bun...vorbesc ebraica si se gandesc la Cehov..canta imnul national Hatikva in acordurile cele mai  pur populare romaneasti... din bucatarii se rasfira in aer miros de gulash ...iar pe masa zambeste vesel un strudel...pe rafturile bibliotecilor troneaza la loc de cinste toata cultura europeana.....poti sa revendici Billy insa este cam inutil...o data cu evreii s-a intors in israel si spiritul neamurilor...o sinergie...uita-te la ben-gal, la pissa si la perpetuum...desi evrei, rezoneaza romaneste(dincolo de cuvintele prin care-si apara lumea gasesti si alte sentimente)...altii rezoneaza nemteste, englezeste,ruseste,ungureste...sau spaniol, beligic, frantuzeste.....revendica Billy ceva ce-ti apartine deja...daca tot esti "cautator"...cauta bine si s-ar putea sa gasesti un om un evreu in israel cu sufletul tau...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NjfFpFW9OdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ThinkAbout, 03 October 2012 - 12:30.


#183
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 02 octombrie 2012 - 23:01, said:

V-am batut pe toti.Am genele lui Eva si sprancenele lui Adam....Incepeti sa strangeti pentru chirie....

Se poate dar nu esti circumcisa si nu faci parte din Poporul Lui,Poporul Ales  s a m d . asa ca sa nu te grabesti se faci bagajele.

 ThinkAbout, on 03 octombrie 2012 - 12:17, said:

Buna ziua Billy,
Am si vorbit despre proiectul respectiv, am subliniat si contributia unui cercetator roman, un geniu in cadrul acelui proiect, pe poiana lui Iocan.
Sa ne intoarcem la intrebarea ta...si sa luam sfatul de la cele doua mari civilizatii care ti-au inspirat avatarul si ideile...cea romana si cea greaca.
Cea greaca te fac sa te afunzi sublim intr-o idee ca sa vizualizezi ansamblul...un fel de proiectie....iar cea romana ca sa plasezi ideea intr-o ordine...
In dreptul roman exista un principiu care se numeste probatio diabolica...preluat de toata legislatia europeana actuala si care sta la baza prescriptiei achizitive ca mod de dobandire a proprietatii...
Stiu Billy ca orice raspuns ti-as da vis a vis de Israel s-ar putea sa te satisfaca partial, de loc sau cine stie poate total....
Stramosii nostrii umanii au locuit peste tot si noi suntem descendentii lor...indiferent de culoarea rasa sau religie...si ai toate drepturile din lume sa revendici planeta...insa stiu ca esti interesat doar de coltisorul tau pe care-l iubesti, il cresti si-l protejezi impotriva schimbarilor fundamentale...este un fel de mostenire pe care vrei sa o lasi copiilor tai asa cum stra stra mosii tai vanatorii au vrut sa lase copiilor lor un teren de vanatoare mai extins si cu mai mult vanat.
Poti revendica Israelul daca-l iubesti impreuna cu toata incarcatura lui istorica care-l face sa fie cel mai de dorit loc, daca poti sa-l dezvolti si sa-l protejezi impotriva schimbarilor fundamentale...si sa-l lasi mostenire copiilor tai...desi azi Israelul este un stat al evreilor pentru evrei, europa respira in fiecare por al lui ca si fundament al civilizatiei...evreii care sunt acolo au luat la plecare tot ce a fost mai bun...vorbesc ebraica si se gandesc la Cehov..canta imnul national Hatikva in acordurile cele mai  pur populare romaneasti... din bucatarii se rasfira in aer miros de gulash ...iar pe masa zambeste vesel un strudel...pe rafturile bibliotecilor troneaza la loc de cinste toata cultura europeana.....poti sa revendici Billy insa este cam inutil...o data cu evreii s-a intors in israel si spiritul neamurilor...o sinergie...uita-te la ben-gal, la pissa si la perpetuum...desi evrei, rezoneaza romaneste(dincolo de cuvintele prin care-si apara lumea gasesti si alte sentimente)...altii rezoneaza nemteste, englezeste,ruseste,ungureste...sau spaniol, beligic, frantuzeste...englezeste...revendica Billy ceva ce-ti apartine deja...daca tot esti "cautator"...cauta bine si s-ar putea sa gasesti un om un evreu in israel cu sufletul tau...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NjfFpFW9OdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai uitat sa amintesti leusteanul care creste la mine pe terasa.

Attached Files

  • Attached File  002.JPG   2.85MB   5 downloads


#184
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 perpetumobile, on 03 octombrie 2012 - 12:13, said:

Domnul Bili,bun simt este ceva relativ. Ce este pentru cineva bun simt pentru altul este rau simt.

GENIAL......

#185
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 perpetumobile, on 03 octombrie 2012 - 12:13, said:

Nu se poate nega ca Adunarea generala a ONU-lui  a decis in 1947 ce a decis  asa ca unu si cu unu fac doi.Punct.
Intre ce a decis ONU si ce au decis evreii este o oarecare diferenta.

#186
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 ThinkAbout, on 03 octombrie 2012 - 12:17, said:

Buna ziua Billy,
Am si vorbit despre proiectul respectiv, am subliniat si contributia unui cercetator roman, un geniu in cadrul acelui proiect, pe poiana lui Iocan.
Sa ne intoarcem la intrebarea ta...si sa luam sfatul de la cele doua mari civilizatii care ti-au inspirat avatarul si ideile...cea romana si cea greaca.
Cea greaca te fac sa te afunzi sublim intr-o idee ca sa vizualizezi ansamblul...un fel de proiectie....iar cea romana ca sa plasezi ideea intr-o ordine...
In dreptul roman exista un principiu care se numeste probatio diabolica...preluat de toata legislatia europeana actuala si care sta la baza prescriptiei achizitive ca mod de dobandire a proprietatii...
Stiu Billy ca orice raspuns ti-as da vis a vis de Israel s-ar putea sa te satisfaca partial, de loc sau cine stie poate total....
Stramosii nostrii umanii au locuit peste tot si noi suntem descendentii lor...indiferent de culoarea rasa sau religie...si ai toate drepturile din lume sa revendici planeta...insa stiu ca esti interesat doar de coltisorul tau pe care-l iubesti, il cresti si-l protejezi impotriva schimbarilor fundamentale...este un fel de mostenire pe care vrei sa o lasi copiilor tai asa cum stra stra mosii tai vanatorii au vrut sa lase copiilor lor un teren de vanatoare mai extins si cu mai mult vanat.
Poti revendica Israelul daca-l iubesti impreuna cu toata incarcatura lui istorica care-l face sa fie cel mai de dorit loc, daca poti sa-l dezvolti si sa-l protejezi impotriva schimbarilor fundamentale...si sa-l lasi mostenire copiilor tai...desi azi Israelul este un stat al evreilor pentru evrei, europa respira in fiecare por al lui ca si fundament al civilizatiei...evreii care sunt acolo au luat la plecare tot ce a fost mai bun...vorbesc ebraica si se gandesc la Cehov..canta imnul national Hatikva in acordurile cele mai  pur populare romaneasti... din bucatarii se rasfira in aer miros de gulash ...iar pe masa zambeste vesel un strudel...pe rafturile bibliotecilor troneaza la loc de cinste toata cultura europeana.....poti sa revendici Billy insa este cam inutil...o data cu evreii s-a intors in israel si spiritul neamurilor...o sinergie...uita-te la ben-gal, la pissa si la perpetuum...desi evrei, rezoneaza romaneste(dincolo de cuvintele prin care-si apara lumea gasesti si alte sentimente)...altii rezoneaza nemteste, englezeste,ruseste,ungureste...sau spaniol, beligic, frantuzeste.....revendica Billy ceva ce-ti apartine deja...daca tot esti "cautator"...cauta bine si s-ar putea sa gasesti un om un evreu in israel cu sufletul tau...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NjfFpFW9OdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ai uitat sa amintesti leusteanul care creste la mine pe terasa...Attached File  002.JPG   2.85MB   1 downloads

#187
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 perpetumobile, on 03 octombrie 2012 - 12:43, said:

Ai uitat sa amintesti leusteanul care creste la mine pe terasa.
As fi pus colectia de cactusi doar esti cel mai mare colectionar de cactusi din Israel.

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 12:51, said:

Intre ce a decis ONU si ce au decis evreii este o oarecare diferenta.
Diferenta oarecare este rezultat al comportamentului palestinienilor care au decis ca ce a decis ONU nu are relevanta.
L-au luat pe NU in brate.
Si au facut in final Libanul praf...pai daca este sa se faca dreptate realizezi cred ca daca-si cer libanezii dreptate, nu au palestininienii sa le dea despagubiri  pentru cat au distrus ei in LibanPosted Image

Edited by ThinkAbout, 03 October 2012 - 12:57.


#188
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 perpetumobile, on 03 octombrie 2012 - 12:43, said:

Se poate dar nu esti circumcisa si nu faci parte din Poporul Lui,Poporul Ales  s a m d . asa ca sa nu te grabesti se faci bagajele.

hi....hi....pe vremea aia nu erau popoare alese erau popoare pur si simplu....

#189
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 ThinkAbout, on 03 octombrie 2012 - 12:56, said:

Diferenta oarecare este rezultat al comportamentului palestinienilor care au decis ca ce a decis ONU nu are relevanta.
Si totusi, NU se poate afirma ca statul ACTUAL este legitimat de acea rezolutie.

#190
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 13:32, said:

Si totusi, NU se poate afirma ca statul ACTUAL este legitimat de acea rezolutie.
Si totusi palestinienii nu doresc alta formula exceptand cea care cuprinde exterminarea israelului.
Si este legitimat de aceea rezolutie.
Si am scris deja asta, dar daca vrei repostez.

#191
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 perpetumobile, on 03 octombrie 2012 - 12:13, said:

Nu este dubiu ca o  tara numita Israel a existat in teritoriul Palestinei inainte cu mii de ani. Nu se poate nega ca Adunarea generala a ONU-lui  a decis in 1947 ce a decis  asa ca unu si cu unu fac doi.Punct.Cat ne vom invarti aci imprejurul cozii nu o sa faca ca sa se "anuleze"   statul Israel care asa de mult jeneaza pe unii.  Statul Israel este o realitate. Statul Israel nu va fii sters de pe harta lumii .Statul Israel este o putere mondiala.

Singurul dubiu este daca nu cumva ceea ce domnul numeste "o tara numita Israel",nu a fost de fapt Regatul Israel,prin secolul 11 inainte de...(Ulterior el s-a divizat în regatul Israel și cel al Iudeei sau Iuda)
Nu,"nu se poate nega ca Adunarea Generala...etc.,..etc.".
Nu statul Israel,jeneaza pe unii...reciti-va postarile si vedeti cine.
Da,este o realitate,dar nu o putere mondiala ci are influenta mondiala.

#192
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 12:51, said:

Intre ce a decis ONU si ce au decis evreii este o oarecare diferenta.

Nu inteleg. Poate nu am inteles ce a decis Onu-ul in 1947... Poti dumneata sa ne luminezi calea?

Ce stim noi este ca Onu a trimes cateva luni inainte o comisie a lui care a vizitat toata tara si a inscris fiecare localitate cu toate datele ei. La urma au propus un plan ca sa se imparta tara proportional la populatie . Partea evreilor era sfrijita si ramolita insa evreiiau vrut numai pace si liniste.In acel timp cam jumatate din populatia evreilor erau cei din putini care au ramas in viata in timpul Holocaustului.   ONU a propus arabilor si evreilor din Palestina  ca tara sa fie impartita si fiecare sa-si intemeieze tara lui.
Fapt istoric care nu este negat de nici o parte:  Evreii au acceptat propunerea cu toata desamagirea lor iar arabii au respins propunerea si  au atras toate tarile arabe sa-i ajute intr-un razboi care de fapt nu sa terminat nici azi.   Asta este situatia. Prin refuzarea propunerea Onu-lui  arabii nu au primit nici o propietate pe teritoarele propuse si au ratat ocazia sa infinteze tara lor. Cu titlu de curiozitate: Azi palestinienii sunt gata sa primeasca mult mai putin din teritoriul care li sa propus in 1947 ca sa infinteze tara lor.

#193
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 12:51, said:

Intre ce a decis ONU si ce au decis evreii este o oarecare diferenta.
ONU a decis, evreii au spus OK, insa arabului nu i-a placut darul si l-a pierdut.

#194
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 13:32, said:

Si totusi, NU se poate afirma ca statul ACTUAL este legitimat de acea rezolutie.
Statul actual este consecinta in teren al ideologiei sioniste,a alunecarii spre extrema dreapta a politicii,rezultatului unor razboaie si al influentei religiei
In special de cand este actualul guven la putere -2009 -,guvern dominat de colonisti si de evrei veniti din Rusia,nu s-a facut un centimetru in directia stabilirii atmosferei de incredere si stima pe care partenerii la masa tratativelor trebuie sa o aiba.
Asta s-a intamplat pe vreme lui Rabin (asasinat pentru asta )si Peres,actualul presedinte.
De atunci singura preocupare care goleste visteria tarii este intarirea coloniilor din Cisiordania - West bank-plantarea de colonii noi si mai ales inconjurarea Ierusalimului cu asezari noi subventionate din gross de miliardari evrei din strainatate.
Desi aceste actiuni deranjeaza opinia mondiala,america si scade la zero numarul statelor ce simpatizeaza Israelul.
Da,pentru ca vorbim de sionism,rezolutia ONU -pentru unuii - a fost doar capul de pod si nu intamplator nu se doreste asezarea la masa tratativelor.Refugiatii reintorsi in Palestina,ar strica componenta "statului evreilor",iar retrocedarea proprietatilor confiscate si pe care s-au dezvoltat ulterior cartiere intregi (Ramat Aviv,Babli) ar transforma tara intr-un sweitzer urias.

De asemeni este locul sa spun ca palestinienii au fost fraieri ca nu au acceptat impartirea ONU.
Ea a fost foarte defavorabila Israelului care aparea ca un carnat lung de-alungul marii mediterane,17 Km latime in punctul cel mai ingust -(Kfat Saba).
Extrem de vulnerabil teritoriu.Acum desigur s-au adaugat noi si noi teritorii ca prada de razboi,asta e- cine pierde, plateste.Mai ales ca el este cel care ataca.

#195
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 abbulafia, on 03 octombrie 2012 - 13:41, said:

Singurul dubiu este daca nu cumva ceea ce domnul numeste "o tara numita Israel",nu a fost de fapt Regatul Israel,prin secolul 11 inainte de...(Ulterior el s-a divizat în regatul Israel și cel al Iudeei sau Iuda)
Nu,"nu se poate nega ca Adunarea Generala...etc.,..etc.".
Nu statul Israel,jeneaza pe unii...reciti-va postarile si vedeti cine.
Da,este o realitate,dar nu o putere mondiala ci are influenta mondiala.

Asa se intampla in cele mai bune familii. De exemplu, La inceput a fost Muntenia si Moldova. S-au unit siau facut Regatul Roman.In 1918 s-au trezit cu Transilvania. si Basarabia  s a m d . Ce are s... cu prefectura?  Istoria este ceva activ si schimbari de nume si situatii astea fac parte din istorie.
Israelul este  putere mondiala care are si o influenta in lume mult mai mare decat era de asteptat de la asa o tara mica.

#196
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 13:32, said:

Si totusi, NU se poate afirma ca statul ACTUAL este legitimat de acea rezolutie.
Sa inteleg ca consideri ca este vb. de un stat ilegitim?
Daca e asa, atunci poci fi preten cu multi mahomedani/e.
Poate gasesti vreo bogatasa care sede pe petrol, insa a pus o batistuta curata sub sezatoare.

 abbulafia, on 03 octombrie 2012 - 14:07, said:

SDe atunci singura preocupare care goleste visteria tarii este intarirea coloniilor din Cisiordania
Do not you worry [aka be happy], caci la vara va fi fierbinte.

#197
perpetumobile

perpetumobile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 20.09.2009

 lucifer76, on 03 octombrie 2012 - 13:32, said:

Si totusi, NU se poate afirma ca statul ACTUAL este legitimat de acea rezolutie.

Cine pretinde asa ceva ,face asta nu pe urma dovezilor istorice ci ca sa potriveasca rezultatul  la ce ar vrea sa fie.

Palestinienii au recunoscut dreptatea statului Israel sa existe.  Asta a fost prima conditie cand au inceput convorbirile intre palestinieni si israelieni in folosulm infintarii Autoritatii Palestiniene.

Intelegi dumneata?  Ai  cam pierdut  autobuzul in acest caz.  Si inainte,nu a fost niciodata depusa la ONU o plangere ca Israel este stat nelegitim.
Stiu ca toc apa dar ce nu fac ca sa invat poporul  ca evreii sunt cumsecade...

#198
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

 perpetumobile, on 03 octombrie 2012 - 14:11, said:


Asa se intampla in cele mai bune familii. De exemplu, La inceput a fost Muntenia si Moldova. S-au unit siau facut Regatul Roman.In 1918 s-au trezit cu Transilvania. si Basarabia  s a m d . Ce are s... cu prefectura?  Istoria este ceva activ si schimbari de nume si situatii astea fac parte din istorie.
Israelul este  putere mondiala care are si o influenta in lume mult mai mare decat era de asteptat de la asa o tara mica.

las-o balta.Statul Israel a fost o data si anume in 1948

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate