Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

canon sau nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...mai baieti si fete...eu m-am plictisit.....luati-va numai D350 si pozati numai de la ISO 400 in sus.......si spor la munca.........


   Enjoy!

#56
mirceao

mirceao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 07.05.2004
Amkh: am scos pe hartie si nu la granulatie ma refeream...


ps: Cat despre oamenii simpli...e ceva in nergula cu oamenii simpli ?  :o

#57
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003

Rigid Aurel, on Jun 28 2005, 12:18, said:

Ca sa revenim un pic on topic, trecand peste divagatiile nerelevante, dupa ce am aflat la sigur si foarte clar care sunt cele mai bune aparate din lume, concluzia mea este urmatoarea: luati-va Fuji pt. ca ati vazut ce poa' sa faca msdan cu el! ;)
Acum sincer, eu o sa o duc putin mai prost cu banii si ma gandeam sa imi vand tot harnasamentul si sa trec pe o compacta gen Z2, FZ20, or something.
Msdan ma incurajeaza cu reusitele lui.

<{POST_SNAPBACK}>


man, nu shtiu cine m-a pus sa va spun ca am fuji  :ack:  :eheyebrow:  ;)  fuji owneri din toate tzarile... sa nu facetzi ca mine :sadwalk: ... adica sa nu va luatzi, c-asha poate nici nu va scapatzi sa va datzi de gol in plin shi poate nici nu spunetzi mai departe shi tzinetzi in voi...  :nonobad:

Ankh, ce te-ai suparat asha... oricum eu nu tzi-am spus pt film ce aparat sa iei... eu plang dupa un iso mai mare, ete asha in ciuda alora care pozeaza pana in 200; nu ca mi-ar trebui...

#58
msdan

msdan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 944
  • Înscris: 03.03.2003
cre' ca camay s-a lamurit shi acum a ales olay...  :huh:

#59
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Eu sincer cred ca Ankh nu a prea pus mana pe un Canon digital, cum e 20D (apropos, nu exista D20!)...

Daca ar fi pus mana pe unul, nu ar vomita pe aici tot felul de aberatii. Probabil, cum spune Rigid Aurel, e mai usor sa nu obosesti creierul...

Tot respectul pentru Nikon, e o chestie de gust, practic foarte multe aspecte sunt asemanatoare.

#60
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004

Ankh, on Jun 27 2005, 21:16, said:

....cel mai bun Canon e....NIKON-ul!!!!!!!! :D (cel putin fata de 350D)

<{POST_SNAPBACK}>


Si cati ani ai de gandesti asa?

Ankh, on Jun 28 2005, 14:11, said:

...pentru inceput.....zi-mi si mie in cate situatii folosesti ISO 400...(pozez pe film de m-am tampit...undeva la 40 de filme pe saptamana+digital...si crede-ma ca mai mult de 200 nu am prea folosit). In al doilea rand, Canon,in afara de EOS 1D si/sau 1Ds Mark II....nu s-a ostenit sa realizeze aparate comode pt. pozat pe manual....ci doar pe programe. Compara-l te rog cu un NIKON D100 (orice model vrei tu D10,D20,D300 etc.) si o sa vezi ca iti va da cu virgula. In schimb daca vrei doar sa pozezi pe automat (cum vrea aparatul...ca el stie mai bine... :D )...no problem...Canon este alegera perfecta......

Io cred ca glumesti. Sper, ca daca nu, mie nu-mi plac glumele proaste. Si ce ai scris tu mai sus e o aberatie. Din pacate nu cromatica ci intelectuala.

Ankh, on Jun 28 2005, 14:11, said:

  Later edit: ...apropo, am pozat si cu D10, D300, D20.. cu D350 nu...insa m-as mira sa fie vreo diferenta prea mare. Pana la urma testele iti arata doar diferentele tehnice...nu ti le pun in mana sa vezi cum e sa lucrezi cu ele.

<{POST_SNAPBACK}>


Ai pozat? Adica ai stat langa o vitrina? 10D, 300D, 20D... Cele de la Nikon sunt cu D in fata. Un test nu iti pune un aparat in mana, dar nu vad nimeni sa fi spus ca a citit un test si s-a convins. Multi au tot felul de digitale pe aici.

Ankh, on Jun 28 2005, 19:02, said:

   ....scuza-ma dar nu m-am tampit intratat incat sa folosesc doar de la ISO 800 in sus....si Pentaxul sa-l folosesti sanatos daca iti place.....

Tu citesti ce scrii? Cine anume si unde a spus ca pozeaza doar de la ISO 800 in sus?!? ISO 800 pe aparatul meu e super folosibil. Fara probleme. Uneori folosesc si ISO 1600, ba chiar ISO 3200. Asta inseamna ca ma feresc de ISO 100?!? Unde ai invatat limba romana de poti pricepe asa adanc o exprimare?!?

Ankh, on Jun 28 2005, 19:02, said:

  ...am impresia ca am dat numai de artisti...cate poze faci din alea si apropo...traiesti din ele? (si sa sti ca se pot face poze din alea la iso 200 si daca chiar vrei le faci si la 100.... si inca pe film)
   Din punctul meu de vedere digitalul e un compromis...dar pe care trebuie sa il accept ca atare. (sunt curios ce ati face daca nu ar exista digital....ati poza numai pe filme de la 400 in sus? :) ). Eu nu spun ca Canon nu are aparate bune, dar nu seria de semiprofesionale...pt. mine Nikon e momentan cel mai bun aparat si din pacate nu D70 (ci D100 si F100). Personal cred ca ar trebui sa mai si testati sa vedeti cum se comporta , si nu sa va luati numai dupa review-uri....

<{POST_SNAPBACK}>


Omule, Balaceanca te asteapta cu multa dragoste...

Edited by big_ipaq, 28 June 2005 - 20:49.


#61
bodox2

bodox2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 24.05.2004
partea proasta este ca sunt multi oameni care intra pe aici si chiar pun botu la afirmatii de genu asta...
mai rau... prind curaj, sh`o iau in cap si incep si ei sa isi prezinte convingerile

#62
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003

Rigid Aurel, on Jun 28 2005, 18:18, said:

Acum sincer, eu o sa o duc putin mai prost cu banii si ma gandeam sa imi vand tot harnasamentul si sa trec pe o compacta gen Z2, FZ20, or something.
Msdan ma incurajeaza cu reusitele lui.

<{POST_SNAPBACK}>

daca lui ii ies bine pozele nu este neaparat sa iti iasa si tie. pentru inceput poti experimenta cu telefonul. ;)

#63
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Ai tacut?  :cursing:

#64
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Rigid Aurel, on Jun 28 2005, 23:29, said:

Ai tacut?  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>

...:) ....'neata...continuarea vine deseara.....

    Enjoy!

#65
gabyshor

gabyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.08.2005
of Doamne cat va mai puteti certa. cred ca polemica asta cu nikon vs canon o sa tina o viata intreaga. si nu de alta, dar s-a tot vorbit. pana la urma e chestie de gusturi. si cine asteapta mura in gura si fraze de genul "i-ati xxx ca e mai bun", mai bine s-ar lasa de fotografie. fotografia implica multa pasiune. si multe ore petrecute pe net in cautarea acelui aparat care sa te multumeasca. asa ca spor la citit. e plin internetul de comparatii si teste.

peace!

Edited by gabyshor, 03 October 2006 - 19:36.


#66
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
T :) e-ai uitat si tu cand a fost ultimul post?

#67
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Jun 29 2005, 08:39
Doamne, ce vremuri...

#68
gabyshor

gabyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 15.08.2005

View Postbchendran, on Oct 4 2006, 07:23, said:

Doamne, ce vremuri...

:))

#69
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Daca e vorba de DSLR-uri, Nikon ridica mult stacheta. Nu ma pot pronunta - de gustibus.

#70
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Mai ales cu FF-ul pe care nu-l au.

#71
mungiuri

mungiuri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.10.2006
in mod cert Canon !

#72
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca tot e vorba de threaduri din trecut, eu votez cu Contax, ca au full-frame. :harhar:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate