Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#1045
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 AlexM22, on 22 februarie 2018 - 09:44, said:

Buna ziua,

Sper ca ma poate ajuta cineva cu o parere legata de calitatea de constructie a blocurilor facut de Avangarde Home.

Vreau sa achizitionez un aparatament in blocul nou de pe Strada Ilie Petre.

Locuieste cineva de aici in acest bloc? Mentionez ca este ultimul bloc construit, cel in care isi au biroul de vanzari la parter.

Pe langa linia de inalta tensiune care trece pe langa bloc eu nu am sesizat alt inconvenient. Este chiar atat de ok cum pare?

Stie cineva daca dezvoltatorul are ceva probleme in trecut? A mai cumparat cineva in acest bloc?

Mi-au spus ca apa este oferita de Apa Nova iar gazele de Engie.

Deasemenea, in anuntul lor si in discutiile pe care le-am avut cu ei au spus clar ca nu se plateste nici un fel de mentenanta catre ei si ca toate facilitatile si utilitatile sunt individuale.

Va multumesc anticipat.

Toată zona are apă și canal cu pompe de la Apa Nova de la intrarea în complexul M.R, calitatea fiind așa și așa.... cu excepția celor ce n-au dat șpagă și au rămas cu apă de puț și fosă vidanjabilă. Și sunt destui, inclusiv M T Residence - unde lucrurile sunt maronii la propriu... și mă refer la ce curge pe țeava de apă, nu de ce se duce în fosă.

În câțiva ani comuna Chiajna va avea propriul serviciu de apă și canal. Eu estimez 5 ani... asta așa, să-mi fac curaj.

Altminteri, să cumperi ceva pe strada Sergent Ilie Petre e în sine de noaptea minții - n-ai RATB, dimineața faci juma de oră până în Iuliu Maniu cu mașina personală, n-ai magazine, n-ai nimic, nici asfalt etc. E MULT mai rău ca pe Rezervelor, Tineretului, unde e doar nasol dar nu e de kkt.

Dar... românii cumpără orice... după care pretind respect de la dezvoltatori.

#1046
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Astazi va cer eu voua ajutorul.
Cineva a adus un caine in ansamblu. Bineinteles ca imediat i-au facut vila. Nu stiu cine l-a adus, cine i-a facut vila si nici cine ii da de mancare.
Aici am eu nevoie de ajutorul vostru.
Ce rasa este acest caine, ca nu vrea in ruptul capului sa manance cartofi prajiti?
Banuiesc, cine i-a dat cartofi prajiti stia foarte bine ca orice caine este mort dupa cartofi prajiti, doar ca asta de l-au plantat la mine la scara este mai mofturos.
Sau poate el este invatat sa manance cartofi pai si cartofii astia erau taiati prea gros.
Pai cine i-a dat, sa-i ia, sa-i mai subtieze si sa-i mai prajeasca o data.

Si daca tot am postat astazi, va mai spun ca miercuri pe seara, am sunat la 112 si am chemat politia. Am o inregistrare de 9’14”, din care, dupa ce o transcriu, o sa va pun aici cateva expresii, ca sa vedeti cum se injura in anul 2018.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   321.31K   94 downloads
  • Attached File  2.jpg   192.51K   90 downloads


#1047
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Urmare a postarii de ieri, trebuie sa salut si sa multumesc celui/celor care au facut curatenie la intrarea in scara.
Nu stiu daca acel catel mai este in curtea ansamblului sau a migrat spre tarile racoroase, pentru ca la noi vine vara, dar sigur vila si cartofii prajiti au disparut.
Au mai ramas doar cateva pietre, din fundatia vilei cred si covorasul de la intrarea in scara, care a fost pus jos, probabil sa nu-l traga frigul la șale pe catel. Nici nu am observat disparitia covorasului de la intrarea in scara.

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   303.36K   43 downloads


#1048
nfs_fifa

nfs_fifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.07.2006

 zavalita, on 26 februarie 2018 - 21:17, said:

Altminteri, să cumperi ceva pe strada Sergent Ilie Petre e în sine de noaptea minții - n-ai RATB, dimineața faci juma de oră până în Iuliu Maniu cu mașina personală, n-ai magazine, n-ai nimic, nici asfalt etc. E MULT mai rău ca pe Rezervelor, Tineretului, unde e doar nasol dar nu e de kkt.

Dar... românii cumpără orice... după care pretind respect de la dezvoltatori.

Salut eu sunt de părere ca sergent Ilie Petre va fi mijlocul cartierului în vreo 10 ani sau poate chiar mai repede și după cum se observa ce se ridica (ridicat) pe Sergent Ilie Petre ma refer la toată strada ridica puțin standardul în fața străzilor Tineretului și Rezervelor. Asa ca cine are răbdare și viziune sar putea sa aibă de câștigat pe viitor plus ca am auzit niște zvonuri ca se va face o ieșire în Iuliu Maniu din sergent Ilie Petre respectiv lângă sergent Ilie Petre.Dacă se va adeveri va fi o realizare foarte importanta ptr aceasta zona(strada) . Numai bine

Edited by nfs_fifa, 06 March 2018 - 22:57.


#1049
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
nfs, fifa

Cand imi cautam apartament prin toamna lui 2011, am fost la un targ imobiliar pe la Sala Palatului si la fel imi spuneau unii care faceau vile prin Domnesti, ca se face acel pasaj peste calea ferata si centura si ca zona o sa se dezvolte... ca Fat Frumos. Si nu erau zvonuri, erau siguri de constructia acelui pasaj. Suntem in 2018 si vor mai trece cativa ani pana acel pasaj o sa fie gata, dar o sa fie. Totul este sa ai rabdare si viziune cum spui tu. Eu n-am avut si am ajuns in Rosu.

In postarea din 3 martie #1046, v-am promis cateva expresii folosite la adresa mea de cineva pe 28.02.2018, ca sa vedeti cum se injura in 2018.
Cum omul a zis atunci ceva de genul... „dacă vreodata îmi mai zici (X) sau cum beep mă-tii îmi zici tu mie, vezi că o să ai mari probleme cu mine” si pentru ca mereu am evitat conflictele, este evident ca nu va spun despre cine este vorba.
Totusi, daca am promis, este frumos sa ma tin de cuvant, deci iata cateva expresii care mi-au fost adresate:

băga-mi-aş beep în mă-ta de bulangiu
intră în morţii mă-tii în scară, de jegos ce eşti,
Du-te în morţii mă-tii de bolnav.
Băga-mi-aş beep în mă-ta şi cu telefonul mă-tii.
Du-te în beep mea de handicapat.
Băi bulangiule, pleacă, du-te dracu sus, du-te în morţii mă-tii
Băga-mi-aş beep în mă-ta du-te sus… de bulangiu
Băga-mi-aş beep în mă-ta de jegos.


Daca imi vor bloca acest cont sau vor sterge postarea, este normal, ganditi-va totusi ca acele injuraturi mi-au fost adresate mie. Inregistrarea oricum nu o pot sterge.
Trebuie sa mai retineti ca persoana respectiva, la un moment dat, mi-a luat telefonul din mana, moment in care i-am rugat pe cei prezenti sa sune la 112.
Si nu a vrut nimeni sa sune.
Am sunat eu cand am ajuns in casa.

Edited by AX_CS_YZY, 10 March 2018 - 15:59.


#1050
tmvali

tmvali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 11.09.2008
AX_CS esti cam #rezist. De aceea e PSD la putere. Nu stiu cum de poti trai in conditiile astea de stress..singur impotriva majoritatii. Sincer te compatimesc

#1051
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017

 tmvali, on 10 martie 2018 - 21:00, said:

AX_CS esti cam #rezist. De aceea e PSD la putere. Nu stiu cum de poti trai in conditiile astea de stress..singur impotriva majoritatii. Sincer te compatimesc
Si eu te compatimesc. ai material de UDMR.
Asta pana ne cenzureaza moderatorul pntru off-topic si stigmatizari de sorginte politica si de ... apucaturi.

#1052
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

 tmvali, on 10 martie 2018 - 21:00, said:

AX_CS esti cam #rezist. De aceea e PSD la putere. Nu stiu cum de poti trai in conditiile astea de stress..singur impotriva majoritatii. Sincer te compatimesc

Bun, am stabilit că ai ceva cu.. alții.

#1053
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Amestecati inutil politicul.
Plus ca intelegeti gresit unele lucruri.
Eu nu sunt impotriva majoritatii.
Ei nu reprezinta majoritatea. Sunt putini, dar sunt vocali si uniti.
Ceilalti, pe care voi ii credeti majoritatea, nu vor sa se implice si nu vor sa aiba de a face cu ei. Daca nimeni nu a sunat la 112, nu inseamna ca eu sunt singur. Banuiesc, nu stiu exact, doar imi dau cu parerea, nu au sunat la 112 pentru a nu fi implicati in niciun fel in scandal.
Eu ii inteleg cel mai bine si nu am absolut nimic cu ei.

De ce spun ca amestecati politicul inutil?
Lucrurile au ajuns pana aici, prin neimplicarea corespunzatoare a unor institutii. Nu spun coruptie si nu dau nume de institutii.
Nu stiu cine o sa-i poata opri, dar e de datoria mea sa aflu.
V-as putea spune mai multe, dar nu vreau sa scriu aici idei din continutul petitiilor pe care o sa o fac, referitoare la acest subiect.
Daca v-as scrie aici, ati realiza si in ce tara traiti si este mai bine pentru voi sa nu stiti.

Va spun doar atat. Daca eu ii lasam telefonul, in el gasea ceva primit de mine de la un vecin si in momentul acela, bagam si pe altii in gura lui.
Am incercat sa-mi recuperez telefonul de la el si ulterior nu l-am lasat acolo unde l-a aruncat, pentru a-l proteja pe respectivul vecin.

Eu cand lupt, nu am timp sa ma compatimesc, apreciez ca ma compatimiti voi sincer, chiar daca nu ma ajuta cu nimic si nici pe voi nu va ajuta.

#1054
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Am intrebat pe cineva de la un Ocol Silvic despre ce se intampla cu pomii, in situatia in care au fost gauriti la radacina.
Mi-a spus ca daca doar au fost gauriti si nu s-a pus insecticid sau alta substanta in acea gaura, teoretic pomii se vor reface, deci nu crede ca se vor usca.
Acum sper, ca in cazul in care au fost gauriti, vazand postarea trecuta referitoare la cei trei pomi, macar sa nu fi apucat sa introducca ceva si in felul acesta, pomii sa nu se usuce.
Fac si eu cat pot si daca i-am scapat de la uscare, tot n-am scris degeaba aici.

Acum nu pot, dar promit ca o sa va postez aici ce raspuns am primit eu pe 28.02.2018 la intrebarea… De ce ai găurit pomii, să se usuce pomii?
Dincolo de setul de injuraturi de la acea data, pe care le aveti deja, o sa vedeti ce raspuns am primit eu la acea intrebare.
Bine, niciuna din cele doua persoane nu a gaurit pomii si nici nu a fost de fata la gaurirea lor, asta in cazul in care gaurirea s-a facut efectiv.
Deci intrebarea... de ce ai gaurit pomii... nu le era adresata lor personal.

Spun... in cazul in care gaurirea s-a facut efectiv, ca poate cu acea bormasina doar i-au sapat la radacina si atunci pomii chiar nu au de ce sa se usuce.

#1055
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Vedeti ca cel care imi adresa acele injurii postate anterior, acum ma ataca pe grupul de whatsapp, profitand de faptul ca eu nu-i pot raspunde pentru ca nu am acces la acel grup.
Un gest de mare caracter sa ataci pe cineva stiind ca nu-ti poate raspunde.
O sa vina si timpul cand o sa-i contrazic afirmatiile lui de pe grup, dar pentru asta trebuie sa fac petitii. Toate la vremea lor.

#1056
swiss1

swiss1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.02.2017
Bună ziua,

Scriu aici pentru prima oara în calitate de proprietar în "ansamblul" din Belsugului. Încă de la început am întâmpinat diferite dificultăți, lucrări făcute de mântuială, îl chemi de 10 ori sa îți rezolve o problema, acoperișul are cădere în fata, adică pe mașini sau în capul trecătorilor, ne am rugat de ei sa ne izoleze podul,infiltalratii la vecinii de la etajul 4 parcări inițiale gratuite ulterior 4800 euro, țevi sparte și rahat la oameni în case, multe promisiuni și mai nou nu doresc sa ne elibereze cartea tehnica a blocului. S a făcut solicitate în scris la dezvoltator au trecut câteva luni de atunci și fără succes. Înțeleg ca au ceva de ascuns de nu se dorește eliberarea acesteia. Poate doresc sa iasă construcția din garanție. Bucățile de granit sparte de pe scară reparate cu ciment, apartamente recepționate pline de moloz, prize nefuncționale, fire interfon trase greșit șamd. Total dezamăgit.

#1057
arween

arween

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 19.08.2007
Buna seara! Ma poate ajuta cineva din Belsugului cu o parere? Apartamentele de la et 4 sunt ok? Per ansamblu, sunteti multumiti de blocurile acestea? Multumesc!

#1058
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 tmvali, on 10 martie 2018 - 21:00, said:

Nu stiu cum de poti trai in conditiile astea de stress..singur impotriva majoritatii. Sincer te compatimesc
Din cauza celor ca tine Romania este codasa la toate capitolele si in Occident suntem priviti ca rromi, hoti, curve etc


PS nu inteleg de ce softpedia corecteaza automat cuvantul T I G A N in ROM....
In toate tarile civilizate, acel cuvant este permis
germana: Zigeuner
italiana: zingaro
ceha: Cikán
poloneza: Cygan
portugheza: cigano
maghiara: cigány

etc........

Edited by Frankie, 24 March 2018 - 11:45.


#1059
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Frankie
Este si vina institutiilor statului care nu iau nicio masura impotriva neregulilor si asa inteleg unii ca le este permis orice.
O sa vin cu dovezi in acest sens, dar nu depind de mine. Lucrurile se misca greu in Romania, dar se misca.

arween
Daca inainte sa postezi citeai ce a scris cel care a comentat inaintea ta, nu mai puneai intrebari.
Sau poate tocmai de aceea ai postat, ca inca nu stii cine este swiss1 si incerci sa-l descoperi.

#1060
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Initial am zis sa-i raspund aici celui care mi-a adresat acel set de injuraturi si care ma ataca pe grupul de whatsapp unde eu nu am acces.
Realizeaz ca nu merita efortul.

Atat vreau doar sa va spun. Spun aici public, pentru ca pe acel grup de whatsapp, repet, nu am acces.
DA, SUNT CONTINUU IN CAUTAREA ADEVARULUI SI A DREPTATII.
Am nimerit intr-un loc unde acestea sunt foarte, foarte, rare.
De aceea am facut pana acum peste 100 de petitii.

Dupa 5-6 astfel de petitii, ati aflat, tot pe acel grup, ca la put trebuie facute investitii de 10-15000 de euro si ca trebuie platit lunar un om, care sa se ocupe de put.
Tot zilele trecute a aparut si un anunt care precizeaza ca… apa nu este potabila.

Si o sa mai aflati ceva, referitor la felul in care institutiile statului si-au facut datoria legat de acest subiect. Eu stiu despre ce este vorba, dar mai intai astept dovezile. Cei care au gresit, evident, vor trebui sa plateasca. De aceea este nevoie de noi petitii.

Omul este deranjat de faptul ca fac poze si ca detin o colectie impresionanta de poze.
Am si o colectie impresionanta de injuraturi care mi-au fost adresate mie.
Mai am si o colectie de dovezi, care arata cate nereguli s-au facut dealungul timpului.
Unii de prin diferite institutii ale statului stiu de unele din ele.
Abia astept sa vina cineva sa-mi ridice toate documentele, sa vedem cum mai zic atunci ca n-au stiut???

Intr-o zi cu siguranta adevarul o sa iasa la suprafata.
Eu #REZIST.

#1061
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
De maine trec pe petitii, deci astazi va mai explic ceva.
Multi cred ca sunt nebun pentru ca am facut peste 100 de petitii pana acum.
Da, sunt nebun, pentru ca intr-o tara ca Romania incerc sa aflu adevarul.

Sa luam cazul apei furnizate si sa vedem cate petitii am facut pe acest subiect.
1.Prima petitie la DSP Ilfov pe 28.01.2016. Pe 02.02.2016 adunati de dezvoltator in curtea ansamblului, un grup de vecini bine intentionati, alaturi de doi “smechheri de meserie” urca la mine la usa si are loc urmatorul dialog:
“Vecin: -Ati depus o plangere. Din cauza plangerii a venit un control ca nu e grupul de apa in regula.
AX_CS_YZY: -Pai si e grupul de apa in regula?
Vecin: -Pai nu este in regula, dar daca trebuie sa fie in regula trebuie sa platim.”


Asadar, am depus o plangere, a venit un control, grupul de apa nu e in reguula si trebuie sa platim ca sa fie in regula.
Pe 03.02.2016 se fac analize la apa, care arata ca apa este conforma, pentru cei care tin minte, eLLa_gk afirma atunci cu bucurie ca nu suntem otraviti.
Primesc raspunsul DSP Ilfov din 19.02.2016, citez din memorie:
Cele sesizate de mine nu se confirma la momentul controlului. Societatea a prezentat buletinul de analiza al apei, aceastaa fiind potabila, precum si dovada depunerii documentatiei pentru eliberarea autorizatiei sanitare de functionare pentru sursa de apa.

2.Evident nemultumit de raspuns, cum erau in regula la momentul controlului, cand vecinii mei afirmau contrariul, sesizez on-line Ministerul Sanatatii.
Primesc de acolo confirmare ca petitia are nr. X
Trec 30 de zile, nu primesc raspuns, sun, intreb de raspunsul petitiei X si imi spun ca la nr.X au o petitie de la un ars, nu au nicio petitie de la mine.

3.Printez petitia, o depun personal la sediul Ministerului Sanatatii, primesc raspuns ca aceasta a fost redirectionata pentru competenta solutionare la DSP Ilfov, de unde urmeaza sa primesc si eu in copie raspunsul pe care il emite DSP Ilfov.
N-am mai primit niciun raspuns.

4.Neprimind raspuns de la Ministerul Sanatatii, evident sesizez Guvernul.
Primesc raspuns de la Secretariatul General al Guvernului (SGG), cum ca petitia mea a fost redirectionata la DSP Ilfov si o sa primesc raspuns si eu si dansii.
Raspuns evident lipsa.

5. Revin cu petitie la SGG si spun ca n-am primit raspuns.
Cei de la SGG aveau raspunsurile pe care mi le trimit si mei, anume, raspunsul de la Ministerul Sanatatii si ultimul raspuns de la DSP Ilfov, semn ca institutiile emiteu raspunsuri, dar acestea nu ajungeau la mine.
De ce nu ajungeau!?
O intrebare retorica intr-o tara ca Romania.
Desi in toate petitiile cer ca raspunsul sa-mi fie trimis prin e-mail, pentru ca nu prea primesc raspunsuri in cutia postala, unele institutii nu sunt interesate ca eu sa primesc raspuns. Este evident si care anume. Si chiar daca acestea il trimit prin posta, din motive inca necunoscute raspunsurile la mine nu ajung.

6. Vazand ultimele doua raspunsuri primite de lla SGG, cel de la Ministerul Sanatatii si cel de la DSP Ilfov, revin cu o petitie la DSP Ilfov, in care le adresez 29 de intrebari.
De ce am revenit?
Data controlului nu era 02.02.2016 cum spuneau vecinii mei, era 18.02.2016, adica la 2 zile dupa ce pe 16.02.2016 societatea a depus documentatia in vederea autorizarii.
Din cele 29 de intrebari va dau intrebarea 11.

11. De unde știau cei de la X (X este societatea) încă din data de 02.02.2016 că eu am depus petiție la DSP Ilfov?
Raspuns DSP: “11. Nu cunoastem raspunsul la acest punct”

Si intrebarea nr.24
24.La momentul depunerii petiției mele din data de 28.01.2016, cele sesizate de mine, anume că societatea nu deține autorizație sanitară de funcționare pentru sursa de apă, respectiv că nu deține buletine de analiză a apei, se confirmau sau nu?
Raspuns DSP: “24. La data de 28.01.2016 societatea nu detinea Autorizatie Sanitara de Functionare pentru sursa de apa, dar la data de 18.02.2016, data controlului efectuat de Directia de Sanatate Publica, se facea dovada depunerii documentatiei in vederea autorizarii”
Despre existenta buletinelor de analiza a apei, in data de 28.01.2016, cei de la DSP Ilfov au uitat sa faca precizari.

7.Cum cei de la DSP Ilfov nu cunosc raspunsul la intrebarea nr.11 si din alte motive, am sesizat din nou Ministerul Sanatatii.
Petitia are 4 puncte distincte la care astept raspuns.
De aici si controlul de saptamana trecuta, despre care nu pot spune acum mai multe, intelegeti si de ce.
Intr-una din postarile anterioare aveti ultimele actiuni referitoare la apa furnizata.

Daca nu primesc raspuns la toate cele 4 puncte ale ultimei petitii, sau raspunsul nu este complet, evident ca urmeaza petitia cu nr.8, adresata institutiei in subordinea careia se afla Ministerul Sanatatii, adica a Guvernului Romaniei.
Tocmai ce am aflat lucruri noi si interesante, pe care o sa le aflati si voi, imediat ce am confirmarea lor.
Imediat in Romania poate sa fie peste un an sau mai bine.

Asadar, pana acum sunt 7 petitii pe subiectul calitatii apei.
Sunt nebun ca incerc sa aflu adevarul intr-o tara ca Romania?

#1062
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 AX_CS_YZY, on 25 martie 2018 - 15:29, said:

Sunt nebun ca incerc sa aflu adevarul intr-o tara ca Romania?
Ce bine ar fi daca macar 10% din populatie ar fi ca tine ....
Keep up the good work ! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate