Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

AVANGARDE RESIDENCE

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#1063
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Problema mare nu sunt ceilalti 90%, ci unii angajati de prin institutiile statului care nu isi fac datoria cum trebuie, nu spun ca sunt neglijenti sau corupti.
Asta cerceteaza organele abilitate.
O sa vin si cu dovezi, pentru ca le am.

Si ca noutate, astazi au disparut afisele care anuntau ca apa nu este potabila, deci teoretic se poate bea. Spun teoretic, pentru ca astept sa vad daca mai vine cu nisip ca si pana acum.

#1064
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Si la Avangarde Rezidential avem o problema cu apa. Mare de tot. Apa care se vinde fara autorizație. Nu o spun eu, o spun autoritățile statului, respectiv ANRSC. Luna trecută, in Februarie 2018, Avangarde Rezidential nu avea pretul apei autorizat si nici documentație depusă spre autorizare. Si cu toate acestea percepe 5 lei mc apa menajera, nepotabila. Conform buletinelor de analiza efectuate in particular, deoarece Avangarde nu dorește sa le afișeze pe cele pe care susține ca le are pana la acest moment, a reieșit ca apa nu este in parametrii normali, este foarte dura si cu impurități care, in mod normal, nu au ce caută acolo. Ca apa este dura recunosc si reprezentanții Avangarde. Si ca ar putea sa strice centrale, masini de spălat, etc este foarte posibil. Care e problema lor. Ei sunt intriganți ca o serie de vecini si-au dat seama de mișmașurile lor si nu mai vor sa plătească apa si li se adresează cu întrebări de genul "cand aveți de gând sa plătiți apa?"
Eu vin si îi întreb "cand aveți de gând sa va autorizați?" Pt ca poezia pe care o tot repetați cu investiția pe care o faceti voi la puț, curentul de la pompa, etc... la standardele cele mai înalte, nu mai tine, decat, poate, la cei naivi, cum recunosc, am fost si eu. Dar mi-a trecut. Cunoașteti foarte bine ca toata aceasta investitie pe care o pretindeți voi de la noi, prin înșelăciune, este explicata in Legea apei. Adică, pe scurt, daca ați fi autorizați, adică ați funcționa legal, toate aceste investiții ar intra in pretul apei impus de ANRSC. Ca nu dezvoltatorul impune pretul apei furnizate si nici locatarul nu plătește parcursul apei de la puț pana la el in casa. Decat la Avangarde Rezidential.

#1065
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Mie imi pare dubios cum apa care vine cu nisip, iese potabila la analize. Undeva e o problema.
Din cele 29 de intrebari adresate DSP Ilfov, despre care vorbeam intr-o postare trecuta, va redau intrebarea 12.
Erau obligaţi prin lege cei de la DSP Ilfov să verifice calitatea apei în urma unei petiţii sau este suficient să constate valorile dintr-un buletin de analiză făcut chiar de societatea care furnizează apa?
Si raspunsul primit de la DSP Ilfov:
"DSP are obligatia sa verifice buletinele de analiza a apei efectuate de operator si poate recolta probe de apa daca considera necesar, fara a avea obligatie in acest sens”


Desi le-am pus fotografii cu nisipul strans de mine, cei de la DSP Ilfov nu au considerat necesar sa recolteze probe.

Cei care au recoltat probe saptamana trecuta sunt de la DSP Bucuresti.
Si o sa mai aveti o surpriza mare pe acest subiect. Nu postez fara dovezi, deci trebuie sa asteptati.

#1066
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Ieri am fost la IPJ Ilfov sa dau declaratie, astazi la Politia Chiajna, alta declaratie.
Viata in Chiajna e minunata.
Petitii, declaratii, petitii, declaratii, noroc ca mai vine cate unul si te mai injura din cand in cand.
Bine ca sunt organizati si vin pe rand.
Nu mai fac petitii pana dupa Paste, pentru ca am si eu dreptul la odihna.
Sa lasam DSP Bucuresti sa-si faca treaba, la fel si calitatea apei si sa va arat un alt document.

Va scriam in postarile trecute ca unii angajati de prin unele institutii ale statului, nu prea isi fac bine datoria. V-am spus ca am dovezi.
Despre ce este vorba.
Cand extragi si distribui apa din subteran se plateste o taxa, undeva din memorie zic la 52 de lei cu tot cu TVA vreo 70 de lei/1000 de metri cubi.
In 2016 am facut eu petitie sa vad daca pe aceasta problema lucrurile se fac legal.
Raspunsul primit, tot de genul… s-a depus documentatia...
Sanctiuni in 2016!? Unde, in Romania???
Extragerea apei fara plata taxei, se sanctioneaza drastic, adica amenda sau chiar mai rau.
Bine, doar in lege, dar cine mai respecta legea in Romania?
Si pe cine mai intereseaza, cati nebuni ca mine mai sunt?

In 2017, nebunul n-are de lucru si face din nou petitie sa vada daca a iesit autorizatia aceea pentru care s-a depus documentatie in aprilie 2016.
Si am o mare surpriza.
Nu numai ca nu a iesit nimic, dar documentele depuse prin aprilie 2016 au fost retrase prin octombrie-noiembrie 2016, adica cineva a fost de acord sa se exploateze apa din subteran, fara plata vreunei taxe. Daca am retinut gresit acest aspect imi cer scuze.
Pana cand?
Banuiesc, multi ani, asta daca nu mai face nebunul ala iar vreo petitie.

Si cum nebunul e nebun, a facut-o si evident, in 2017 s-au depus din nou documente si de aceasta data nu s-au mai retras, dovada ca acum se plateste taxa, cum spuneam 70 de lei/1000 mc, adica la un apartament care consuma 10 mc/luna asta inseamna 0,7 lei/luna, sau 0,07 lei/mc, o suma fabuloasa.
Cat este la voi in celalalt ansamblu metru cub? 5 lei?
De aceea exista ANRSC, Autoritate de Reglementare, ca sa stopeze abuzurile.
Bine, exista degeaba, ca nu cere nimeni autorizarea pretului daca merge si fara.
Oricum in pretul pe care il aproba ANRSC intra si alte costuri, nu dau consultanta., a facut-o Gyjy mai devreme.

Asadar, nu intrebati nebunul cate petitii din cele 100 sunt pe acest subiect, sunt destul de multe daca am ajuns la Guvern care a trimis petitia catre Ministerul Apelor si Padurilor.
Vedeti de ce sunt mereu denigrat pe grupul lor de whatsapp de catre aceleasi persoane?

Nu cred ca daca se fac cercetari specifice de catre organele penale competente o sa ma intrebe cineva de documentele pe care le detin. Poate ma insel.
Astept sa vina politia sa ridice acele documente, alaturi de colectia impresionanta de poze, ca asa mi-a promis ala care mi-a adresat setul acela impresionant de injuraturi cu beeeeep.
Ii lasam 6 luni-un an si apoi vedem la ce concluzie au ajuns organele penale competente.
Urmeaza petitia cu nr. 101 zic. In curand depasesc dalmatienii.
Asta daca nu ma bate ala intr-o zi, ca doar mi-a promis-o.

Attached Files



#1067
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Asa cum v-am promis, revin si va arat cum se aplica legea in Romania.
Intrebarea 20 adresata DSP Ilfov:
“20.Conform cărei legi, art, litera a fost aplicată sancțiunea contravențională, de către inspectorii DSP Ilfov care s-au deplasat la fața locului?”
Raspunsul DSP Ilfov la intrebarea nr.20:
Actul normativ in baza careia societatea a fost sanctionata este Hg 857/2011 art.3 lit.a)”

Ce prevede HG 857/2011 art.3 li.a)
“Art. 3. -  (1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele fizice, respectiv cu amendă de la 20.000 lei la 40.000 lei pentru persoanele juridice următoarele fapte:
   a) absența autorizației sanitare de funcționare pentru obiectivele ce desfășoară activități cu risc pentru starea de sănătate a populației, supuse procedurii de autorizare sanitară, conform reglementărilor legale în vigoare;”


Ce precizeaza raspunsul primit de la DSP Bucuresti?
Domnul X a fost sanctionat de catre DSP Ilfov cu amenda de 5000 de lei.

ASADAR, SOCIETATEA A FOST SANCTIONATA PE… PERSOANA FIZICA.

Deci inspectorii DSP Ilfov, in loc sa sanctioneze societatea cu  amenda intre 20.000 si 40.000, asa cum prevede legea, au sanctionat o persoana fizica, cu suma minima de 5000 lei.
Romania anului 2017.
Este legal???
Vedem.
Acest aspect, alaturi de celelalte nereguli, evident vor fi petitionate catre Guvernul Romaniei.
Vedeti de ce este nevoie de un nebun si de peste 100 de petitii?
Nici nu stiti cate nereguli mai sunt pe acest subiect. Rabdare si o sa le aflati.

Attached Files



#1068
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Da. Nu e plăcut ce citesc. Sper doar ca aceste lucruri sa fie citite de cat mai mulți.
In cei patru ani de cand locuiesc aici, am aflat de la oamenii  care s-au născut si au crescut in Chiajna si sunt de generații aici, ca apa NU este potabilă. M-am interesat si la ceilalți dezvoltatori care au construit ansambluri in Chiajna, si mi-au spus același lucru. Apa NU ESTE POTABILA. Astfel ca au făcut investiții de mii de euro in aparate de dedurizare a apei,  si tot nu vând apa pt ca procesul de autorizare este o bătaie de cap in România, cu multe hârțogăraia.
Doar la Avangarde apa cu nisip si pietre, calcaroasa la valori mari, conform buletinelor de analize, este potabilă si se vinde cu 5 lei mc, dar fara autorizație. Ce autorizație? La prostii care platesc, merge si așa. Daca îi intrebi de ce percep bani pe apa, repeta ca morile stricate aceeași poezie. Pai, munca noastră, curentul de la pompa, sarea, si tot ce au investit ei la puț, astea cine le plătește?! Prostii care nu cunosc Legea apei si se uita in gura lor.
Sau îi mai amenință pe oameni ca le taie apa daca nu platesc, iar aceștia se sperie si dau banul. Iar ei rad in spate si își freacă palmele ca au mai fraierit niște prosti. Si le merge. Mai cu o șpagă, mai cu o Amenințare, banii se aduna si viața merge mai departe.
Pana la  urma asta e problema. Duritatea apei care strica masini de spălat, centrale, baterii de bucatarie sau baie, vase. Toate vasele sunt matuite. Au o pelicula zgrumturoasa si sunt inestetice. Nu deranjează pe nimeni. Cu cat trece timpul lucrurile se agravează si nimeni nu pare sa conștientizeze asta. Probabil ca in momentul cand le va ajunge cuțitul la os vor striga, dar vor fi la fel de singuri si pe nimeni nu va interesa problema lor.
Suntem egoiști si nu ne gândim decat la noi, dar cand ne arde vrem sa ne ajute toată lumea.

#1069
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru ca vorbesti de amenintari si de... cand ne arde...
Va atasez o fotografie facuta aseara in jurul orei 21.00 la mine la usa.
Cineva mi-a pus acea lumanare si mi-a stropit usa cu ceva.

Atat va rog.
Ganditi-va cam ce va trece prin cap, in momentul in care iesiti din casa si gasiti o lumanare la usa si usa stropita.

Banuiescc, sunt tot cei care mi-au pus acea substanta in rezervorul masinii in 15.04.2016.

Attached Files


Edited by AX_CS_YZY, 30 March 2018 - 21:25.


#1070
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 07.03.2009
Pune-ti camera de luat vederi la usa. Eventual cu microfon si senzori de miscare.
Investitie minima, eficienta 100%

#1071
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Nu-mi trebuie camera de luat vederi, pentru ca stiu cine sunt.
Problema aici vine tot din partea unor angajati ai institutiilor statului, care le permit sa faca ceea ce fac. V-am zis sa aveti rabdare.
Si daca pun camera, vor face rau in alta parte, unde cred ei ca nu-i vede nimeni.

#1072
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Eu mi-am pus camere in jardinierele de flori de la balcon. Mai ales acum primăvara-vara, au ce filma. Vis a vis de mine este intrarea in complex si biroul de vanzari....��������

#1073
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postarween, on 23 martie 2018 - 21:13, said:

Buna seara! Ma poate ajuta cineva din Belsugului cu o parere? Apartamentele de la et 4 sunt ok? Per ansamblu, sunteti multumiti de blocurile acestea? Multumesc!

Am eu la Belșugului... chiar etajul 4. Luat ieftin acum 3 ani, nu m-am hotărât dacă merită banii, scot 7% din el, mă aștept la cheltuieli serioae pe părți comune (drumuri interioare de toată jena).
Dr. Belșugului va fi reabilitat de primărie dar nu mai devreme de 5 ani... iar să fiu optimist, ca în cazul sistemului apă canal din Chiajna.
Mai nou dezvoltatorii consideră că pulimea acceptă și prost și scump, nu prost și ieftin, ca în 2015, din moment ce avem  proiecte la Belșugului precum ăsta (caută Insignia Residence), unde 50 utili (fără balcon) e deja 60 k.
Vezi că este topic Belșugului dedicat.

Edited by zavalita, 03 April 2018 - 18:28.


#1074
Gyjy

Gyjy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.12.2014
Pe Belsugului, la etajul 4, aveți cumva podul izolat? Iar apa de la robinet aduna nisip si pietricele in site? Eu am schimbat de doua ori bateriile de la bucatarie si baie din cauza calcarului. E cea mai nenorocita apa, plină de impurități. La voi se plătește? Daca da, cat?

#1075
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostGyjy, on 03 aprilie 2018 - 20:46, said:

Pe Belsugului, la etajul 4, aveți cumva podul izolat? Iar apa de la robinet aduna nisip si pietricele in site? Eu am schimbat de doua ori bateriile de la bucatarie si baie din cauza calcarului. E cea mai nenorocita apa, plină de impurități. La voi se plătește? Daca da, cat?

Hmm... e sectorul 6, Apa Nova.
E P+5/6/8/10, deci...

#1076
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Asa cum v-am spus, lucrez la o petitie.
Astazi va arat un articol dintr-o lege.
"Legea nr. 458/2002 privind calitatea apei potabile,
CAP.VII, Informarea și raportarea,
Art. 13. (6) Producătorii de apă potabilă distribuită prin sistem public trebuie să asigure accesul populației la datele privind calitatea apei potabile produse, să permită inspecția de către reprezentanții populației la orice oră acceptabilă, la cel puțin un birou de relații cu publicul, să afișeze programul și numărul de telefon la care se pot obține date despre calitatea apei potabile produse și distribuite".


Daca buletinele de analiza erau bune, credeti ca nu erau afisate?
Cati dintre voi aveti curajul sa mergeti si sa cereti buletinele de analiza a apei potabile?
Va multumiti doar ca va spune cineva pe grupul de whatsaapp ca buletinele sunt bune.
De ce nu va pune buletinele pe grup? Toate buletinele.

"La data si ora controlului"... ca si cum ar fi fost afisate vreodata.
La noi din 2011 pana in prezent, au afisat un singur buletin de analiza al apei, cel din 05.02.2016. Nu comentez mai multe aici. Promit sa revin cu informatii despre acest subiect.
Restul intelegeti voi.
Va atasez pagina 2 din ultimul raspuns primit de la DSP Bucuresti, acum in martie 2018, evident doar pasajul care face referire la afisarea datelor privind calitatea apei... potabile.

In cate ansambluri credeti ca se afiseaza date despre calitatea apei potabile?

Attached Files



#1077
Ezio_23

Ezio_23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.02.2018

View PostAlexM22, on 22 februarie 2018 - 09:44, said:

Buna ziua,

Sper ca ma poate ajuta cineva cu o parere legata de calitatea de constructie a blocurilor facut de Avangarde Home.

Vreau sa achizitionez un aparatament in blocul nou de pe Strada Ilie Petre.

Locuieste cineva de aici in acest bloc? Mentionez ca este ultimul bloc construit, cel in care isi au biroul de vanzari la parter.

Pe langa linia de inalta tensiune care trece pe langa bloc eu nu am sesizat alt inconvenient. Este chiar atat de ok cum pare?

Stie cineva daca dezvoltatorul are ceva probleme in trecut? A mai cumparat cineva in acest bloc?

Mi-au spus ca apa este oferita de Apa Nova iar gazele de Engie.

Deasemenea, in anuntul lor si in discutiile pe care le-am avut cu ei au spus clar ca nu se plateste nici un fel de mentenanta catre ei si ca toate facilitatile si utilitatile sunt individuale.

Va multumesc anticipat.
Eu am cumparat la Home , in ultimul bloc .3 camere .Suntem vecini ? Sau nu te-ai decis inca?

#1078
marius47

marius47

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.08.2007
Spre binele lui poate a citit comentariile mai vechi de pe acest thread si nu sunteti vecini.

#1079
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Pentru ca se incing discutiile pe grupul de whatsapp unde n-am acces si pentru ca dupa mai bine de 5 ani ati inceput sa va cereti drepturile, pastrati-va energia pentru decclaratiile de la DNA.
Va promit ca o sa aveti ocazia sa spuneti si acolo din tot ceea ce stiti.

Viitorul presedinte… de asociatie evident, m-a intrebat daca sunt de acord sa ma adauge in grupul de whatsapp.
Ce nu a inteles el, este ca daca o face, il suspenda si il schimba.

#1080
AX_CS_YZY

AX_CS_YZY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 24.01.2016
Si pentru ca n-am acces la grupul de whatsapp sa pun intrebari, o fac aici.
1.Daca la mine pe scara nu arde niciun bec toata noaptea, pentru ca au distrus intrerupatorul de la intrare, de ce platesc la fel cu alte scari, unde ard doua becuri toata noaptea, ba chiar pana la pranz in weekend?
2.De ce apartamentele nelocuite, platesc apa, la fel cu cele care au 4 persoane?

3.Va rog sa postati pe grupul de whatsaapp si cele 3 facturi de apa si cele 3 de energie, ca sa vedem de unde apare suma de 1056 la energie si apa.
Multumesc!

P.S.
Nu va intreb daca aveti pretul pe metru cub de apa, aprobat de catre ANRSC, ca pot sa intreb direct la ei.

Edited by AX_CS_YZY, 10 May 2018 - 20:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate