Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#2323
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postcatachis, on 23 ianuarie 2013 - 20:38, said:

stimati colegi de "suferinta",
am o intrebare: am un tractor case cx 80...si acum doresc sa imi achizitionez un disc...mi-as lua un disc cu 9 talere pe baterie( acele discuri pentru tractoarele de 65 cp) imi spuneti va rog ce parere aveti? as avea nevoie de altfel de disc?

Eu am 2 astfel de discuri (si din cate vad mai sunt si alti utilizatori de forum care au). Sunt bune, isi fac treaba si mai ales ca ai putere mai mare ca un U650, o sa iasa si mai buna treaba. Poti sa-i agati si o grapa, sina, tavalug daca e nevoie. Important e sa fie intr-o stare buna si de preferat pe rulmenti UC ca altfel o sa te tot saturi sa-i schimbi.

View Postrhdghdhs, on 23 ianuarie 2013 - 21:50, said:

Nu stiu ce complexe NPK sa aleg pentru porumb, 15-15-15 sau 20-20-0. intentionez sa-l incorporez in primavara, cand dau cu discul. Cineva m-a sfatuit azi sa nu dau complexe, ca le da degeaba.
La porumb merge bine 20.20.0, dar depinde se solul care il ai tu.
Cine te-a sfatuit cred ca nu stie ce vorbeste.

#2324
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 22.05.2011

View Postcristiflb, on 23 ianuarie 2013 - 21:57, said:


Cine te-a sfatuit cred ca nu stie ce vorbeste.
Asa am zis si eu. Tipul e si viceprimar...

#2325
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
are clasa viceprimaru  Posted Image

#2326
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postpaulpetrila, on 23 ianuarie 2013 - 20:25, said:

Si tu ai avut asa ceva? S-a deteriorat in timp sau asa l-ai luat, pt. ca eu asa l-am primit, abia am folosit la semanat, se infunda intr-una plus ca n-a iesit cat trebuia.
Da si eu am avut ceva de genul. Vreo cativa saci asa au venit, altii au ajuns asa... Bolovanii ii strivesc mecanic pana ajung mici.

View Postrhdghdhs, on 23 ianuarie 2013 - 22:26, said:


Asa am zis si eu. Tipul e si viceprimar...
Daca si la primarie e la fel de dibaci vai de capetele voastre...

#2327
BABTA

BABTA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.11.2011
Despre Euralis ce pareri aveti? Ma intereseaza daca a cultivat cineva, ES SENSOR sau ES FLATO. Tare mi-a fost laudat de cineva ; cica fiecare planta face doi stiuleti, si pe deasupra rezista foarte bine la seceta. Cat este adevar si cat marketing?

#2328
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
porumbul euralis din cate stiu eu are la baza genetica monsanto
mai nou se considera ca daca planta face doi stiuleti, atunci densitatea la semanat a fost prea mica, deoarece se realizeaza o productie mai mare intr-o cultura mai deasa cu un singur stiulete/planta, decat intr-una mai rara cu doi stiuleti/planta, o planta de porumb fiind genetic conceputa sa trimita tot ce inseamna nutrienti catre primul stiulete, la cel de-al doilea ajungand niste resturi, de aici si faptul ca intotdeauna acesta din urma nu este la fel de dezvoltat.

#2329
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Sensor am avut eu anul trecut, la 62000pl/ha nu face 2 stiuleti decat daca sunt goluri in cultura. Am fost multumit de el, unde nu a ajuns destula apa(l-am avut la irigat) nu a facut decat un stiulete mic-mic, deci nu e rezistent la seceta. Poate la alte densitati, de 50000pl/ha sa dea randament pe seceta. Am poze cu el in urma, si cand era stresat de seceta si cum arata la recoltare.

#2330
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

View PostIsaak, on 23 ianuarie 2013 - 16:54, said:

Si eu ma gindeam la varianta cu put fortat dar zi-mi te rog, cit te-a costat sa-l faci si cam ce randament are? Cam cite Ha poti iriga cu un singur put? Stiu ca sint destul de scumpe forajele...
In sistem clasic, adica forat manual cam 200 lei m,forat cu sonda te duce la 350 lei m,depinde de adincimea celui de al doilea strat de apa [la mine a fost la 80m].De cate ha poti uda, depinde de debitul de apa pe care il are putul[la mine, maxim 5 ha dar numai prin picurare].Insa depinde de zona,sunt locuri in care dintr-un put, iriga prin aspersie si 20 ha .

#2331
zeronoua09

zeronoua09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.10.2012
salut, sunt nou pe forum dar am citit din experienta pe care o impartasiti cu altii!! voiam sa va consult intr-o problema!!
astazi am terminat de arat 50ha , dar datorita calduri, pamantul fiind foarte umed nu ap putut ara mai adanc de 22 cm!!
in primavara voiam sa pun sorg de la euralis, iar acum sunt putin in dubii, intrucat sistemul radicular al sorgului este bine dezvoltat iar adancimea araturii nu stiu daca este suficienta.
de aceea voiam sa va intreb daca ati cultivat sorg intr-o aratura care mie mi se pare superficiala!!
multumesc anticipat

#2332
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012

View Postzeronoua09, on 24 ianuarie 2013 - 12:17, said:

dar datorita calduri, pamantul fiind foarte umed nu ap putut ara mai adanc de 22 cm!!
pai daca era frig si inghetat crezi ca puteai ara mai adanc de 22 cm?

#2333
zeronoua09

zeronoua09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.10.2012
acum 3 zile a mers mai adanc, aproape de 26cm
am incercat mai adanc dar aveam 20% patinare, asa ca l-am ridicat mai sus!!
oricum, e primul an cand am arat asa sus si nu stiu daca va afecta sau nu cultura respectiva

#2334
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Afecteaza trebuia sa ari in toamna. La 92/1655 vezi de ce pe:
http://forum.softped.../page__st__1638

#2335
budalanic

budalanic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.11.2012
@katlin, am inteles ca folosesti un spc 8. este de precizie? si vroiam sa te intreb daca tot esti din zona tecuci sau pe langa daca nu stii prin zona o semanatoare spc 4 fara fertilizator. eu sunt din zona tifesti vrancea si vroiam sa vin pe acolo ca acum ceva timp fiind in trecere am obs in multe locuri semanatori de vanzare.

#2336
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ma uit si-ti spun. Si spc8 e de precizie.

#2337
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
Ceva pareri despre hibridul PR37N01? ..l-a cultivat cineva?

#2338
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Am avut eu N01, in urma cu 2 ani. E bun, dar si pretul e pe masura.

Nu stiu cum se comporta la seceta pronuntata. La mine a fost un an nu foarte secetos atunci. Acceptabil.

#2339
finescu

finescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 06.06.2012
@daniel_tandara

poate ne spui si ce productie ai avut cu N01.

#2340
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
In 2011, in conditiile unui an in care am avut baltire imediat dupa semanat, baltire la rasarire, baltire inainte de prasit (deci conditii destul de dificile), am scos o medie de 5500 kg/ha (am cultivat vreo 6 hibrizi) si la N01 undeva pe la 5800kg/ha. Astea au fost particularitatile anului respectiv pe suprafata pe care am cultivat-o eu. Prin comparatie, s-a comportat bine. Avand in vedere ca am avut si crusta formata de ploi repezite la rasarire, am avut o medie de plante rasarite de aproximativ 70%, din 66.500 semanate.
P.S. Poate o sa fie an bun la tine si o sa scoti 10 To/ha.

Edited by daniel_tandara, 24 January 2013 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate