Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

difuzor care vibreaza

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
sal. stie cineva unde gasesc un difuzor care vibreaza/// am nevoie de el sa vibreze si sa nu scoata sunete. stiu ca se gasesc in comert dar nu am reusit sa dau de vreunul. am de facut o aplicatie pt un laborator. merci

#2
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pai sunetul tot o vibratie este, o vibratie a aerului,poate vrei dispozitive ce produc vibratii prin contact mecanic cu diferite medii sau obiecte fara membrana care sa miste si aerul.
Exista asa ceva chiar si pentru audio se numesc bas-shaker si folosesc la reproducerea frecventelor joase 10-200Hz prin fixarea cu suruburi pe suprafete radiante, folosite mai ales la automobile montate pe caroserie inlocuind subwoferele.
Pentru aplicatii industriale gen detensionarea sudurilor prin vibratii se folosec vibratoare construite cu motoare puternice si volanta excentrica.

#3
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
merci. insa eu am nevoie de ceva mic. in jurul monedei de 1000 lei, poate chiar mai mic.

#4
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

EmiPop, on Jun 27 2005, 12:14, said:

merci. insa eu am nevoie de ceva mic. in jurul monedei de 1000 lei, poate chiar mai mic.

<{POST_SNAPBACK}>


Cred ca te referi la vibratoarele din tf. mobile. Vezi la "http://www.allgsm.ro" sectiunea Piese de Schimb->Motoare vibratie

#5
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
NU CREZI BINE. NU MA REWFER LA VIBRATOARE DE TEL MOBILE.

#6
Erdman

Erdman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.12.2003
Poti gasi difuzoare de dimensiuni mici si care in functie de frecventa semnalului de intrare vor vibra !
Cauta pe Maica Domnului daca esti din Bucuresti !

EmiPop, on Jun 27 2005, 22:56, said:

NU CREZI BINE. NU MA REWFER LA VIBRATOARE DE TEL MOBILE.

<{POST_SNAPBACK}>



#7
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

EmiPop, on Jun 27 2005, 22:56, said:

NU CREZI BINE. NU MA REWFER LA VIBRATOARE DE TEL MOBILE.

<{POST_SNAPBACK}>


vezi ca unele telefoane mobile folosesc intradevar casca pt a vibra. vezi  sony Z7,J7 sagem my x2.
este un dif normal,in genul celor de la casti , cu membrana aceea transparenta.

dar nu o sa obtii un rezultat prea bun...adik tot o sa se auda pana la urma si de vibrat...nu vibreaza tare(cel putin asa se intampla in cazul telefoanelor sus amintite).

#8
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
am observat ca sony din seria 7 vibreaza destul de tare cand suna. insa mie imi trebuie ceva care sa nu scoata sunet. poate am gresit de de la inceput in exprimare. ce am eu nevoie de fapt este un dispozitiv care treansforma semnal audio in vibratie.... cam asa!

#9
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
pai daca e sa o luam asa ...exact asta face difuzorul...VIBREAZA...nu e vina lui ca se aude :D :D :D  :D :D

#10
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Tu vrei sa-l simti pe piele? sa faci un fel de transmitator cu cod morse? ca mai zicea cineva in alt topic de socuri electrice!  :coolspeak:

#11
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
aproximativ pe piele. asa ceva.

#12
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005

EmiPop, on Jul 1 2005, 15:01, said:

aproximativ pe piele. asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>

Gandeste-te la arbitrii: cand tusieru' ridica fanionu', arbitrul central simte vibratii in mana, avand o banderola cu un vibrator pe brat. cred ca poti sa faci sa vibreze doar o sec sau 2 sec. si at pot sa faci codul morse (ai semnal lung si scurt)

#13
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
stoc asa. nu stiam cu reusesc aia sa ridice mana deodata. insa nu cred ca ma ajuta pt ca este implicata nici o sursa audio. probabil e un vibrator simplu si gata.

#14
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Pai stai. Tu spui ca vrei ceva care sa vibreze! nu sa sa se auda.

#15
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
da. dar vibratia aia trebuie sa rezulte dintr-o sursa audio.cam asa ceva. de exemplu este chestia aia care daca o pui pe sticla produce sunet(pt muzica.) aia e prea mare. mie imi trebuie ceva mic.

#16
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
AAAAAAAh! deci tu vrei sa inregistrezi cuvinte in cod morse pe un cd si sa le redai pe un difuzor pe care sa-l simti vibrand pe piele! Mda, da cred ca daca o sa folosesti ceva gen cd-player, mp3-player nu o sa ai destula putere...iti trebuie amplificare.

#17
EmiPop

EmiPop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 28.11.2002
pDAAAAAAAAHHHH. nu asta e problema. problema este ca imi trebuie obiectul final care sa vibreze.!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate