Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

site de stiri din sua

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
As dori sa incep realizarea unui site de stiri doar pt US cu preluare din importantele ziare din SUA. Care ar fi legile privitoare la acest aspect pt acea tara? Multumesc anticipat.

#2
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Ca poti prelua doar partial stiri care sunt de interes national cum ar fi:

-Informatii date de autoritati pentru prevenirea unor situatii critice,
-masuri pentru stare de necesitate,
-informatii meteo dar si altele.
Masura se aplica si in tara noastra.

In rest,trebuie sa ai acordul inscris al fiecarui site daca doresti sa copiezi un continut fie partial dar mai ales integral.

Edited by Header, 12 March 2010 - 15:12.


#3
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostHeader, on 12th March 2010, 15:11, said:

Ca poti prelua doar partial stiri care sunt de interes national cum ar fi:

-Informatii date de autoritati pentru prevenirea unor situatii critice,
-masuri pentru stare de necesitate,
-informatii meteo dar si altele.
Masura se aplica si in tara noastra.

In rest,trebuie sa ai acordul inscris al fiecarui site daca doresti sa copiezi un continut fie partial dar mai ales integral.

Sunt n site-uri care preiau partial cuvant cu cuvant stiri de pe alte site-uri, nu e nici o problema atata timp cat se specifica sursa. Un exemplu ce-mi vine acum in minte e msfn.org. Sigur pentru cele care explicit interzic asta atunci ai nevoie de acord.

#4
dane1505

dane1505

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.09.2007

View PostSE7EN, on 12th March 2010, 15:28, said:

Sunt n site-uri care preiau partial cuvant cu cuvant stiri de pe alte site-uri, nu e nici o problema atata timp cat se specifica sursa. Un exemplu ce-mi vine acum in minte e msfn.org. Sigur pentru cele care explicit interzic asta atunci ai nevoie de acord.
Intrebare dar daca preiei stiirea si o modifici adica, nu o scrii exact ca acolo o rearanjezi? daca te inspiri asa dintr-un articol este legal(si atunci trebuie sa specifici sursa?)?

#5
Header

Header

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.09.2009
Fiule,un pachet asa de obicei pentru presa scrisa costa de la 100 euro in sus,adica unii platesc pentru stiri chiar si sume imense pentru pachete ful ale unor agentii de presa.
Daca autoritatile vin si-ti cer veridicitatea unei stiri,ce spui ? Ca ai copiat ?
Trebuie sa ai acordul luat inscris de preluare ori partiala a unor stiri.

Edited by Header, 12 March 2010 - 18:49.


#6
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostHeader, on 12th March 2010, 18:46, said:

Fiule,un pachet asa de obicei pentru presa scrisa costa de la 100 euro in sus,adica unii platesc pentru stiri chiar si sume imense pentru pachete ful ale unor agentii de presa.
Daca autoritatile vin si-ti cer veridicitatea unei stiri,ce spui ? Ca ai copiat ?
Trebuie sa ai acordul luat inscris de preluare ori partiala a unor stiri.

:lol: Nici n-are rost sa mai raspund, aia cu veridicitatea stirii e de film.

#7
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View PostHeader, on 12th March 2010, 18:46, said:

Fiule,un pachet asa de obicei pentru presa scrisa costa de la 100 euro in sus,adica unii platesc pentru stiri chiar si sume imense pentru pachete ful ale unor agentii de presa.
Daca autoritatile vin si-ti cer veridicitatea unei stiri,ce spui ? Ca ai copiat ?
Trebuie sa ai acordul luat inscris de preluare ori partiala a unor stiri.
Cred ca sunt destul de mare avand in vedere ca am 8 ani de cand sunt membru softpedia...
Si ce daca daca unii platesc sume imense pt niste stiri? O afacere se incepe cu investitie mica sau mare, poate chiar imensa. Totul este sa stii pe ce dai banii sa nu ajungi sa-i arunci degeaba (sunt unii care fac siteuri de 10.000 euro mai prost decat altii care fac pe 50 euro)

#8
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postbogdan_world, on 12th March 2010, 21:26, said:

Cred ca sunt destul de mare avand in vedere ca am 8 ani de cand sunt membru softpedia...
Si ce daca daca unii platesc sume imense pt niste stiri? O afacere se incepe cu investitie mica sau mare, poate chiar imensa. Totul este sa stii pe ce dai banii sa nu ajungi sa-i arunci degeaba (sunt unii care fac siteuri de 10.000 euro mai prost decat altii care fac pe 50 euro)
Pai da, dar asta se intampla in Romania, nu in afara.
Parerea mea este sa nu te complici cu asa ceva. Sau daca dispui de cateva zeci de mii de euro, atunci sa zicem ca poti incepe. Toate siteurile alea de stiri castiga sute de mii, chiar milioane de $, gandeste-te ce profit au -- NET-- nu brut, esti sigur ca vrei sa faci un site tot ca ala ? Nu te lasa inselat de aparente, cum s-au lasat unii de autovit, care a facut o mare surpriza.

#9
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View PostOwidiu, on 12th March 2010, 21:43, said:

Pai da, dar asta se intampla in Romania, nu in afara.
Parerea mea este sa nu te complici cu asa ceva. Sau daca dispui de cateva zeci de mii de euro, atunci sa zicem ca poti incepe. Toate siteurile alea de stiri castiga sute de mii, chiar milioane de $, gandeste-te ce profit au -- NET-- nu brut, esti sigur ca vrei sa faci un site tot ca ala ? Nu te lasa inselat de aparente, cum s-au lasat unii de autovit, care a facut o mare surpriza.

Atata timp cat castigul este mare da sunt dispus sa investesc. Doar asta este afacerea. Dar nu inteleg de ce zici ca sunt necesari zeci de mii de euro? Daca fac un site cat de cat fain cu o baza de date iau un hosting in sua (unde cu 10 dolari ai trafic si spatiu nelimitat...dar nu nelimitat ca la romani), angajez 3 oameni pe ture dim, seara si noaptea. investesc intr-un an 20.000 euro, dar eu cu siteul produc poate in respectivul an vreo 10000, dar anul urmator produc 20000 si in 4 ani amortizez investitia. APoi profit. Si exact cum zici tu daca vinzi cum a vandut autovit atunci e si mai frumos. Desi sincer sa fiu acel site cred ca-l faceam eu mai fain la 10 ani cand am inceput sa fac siteuri.

#10
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postbogdan_world, on 12th March 2010, 23:04, said:

Atata timp cat castigul este mare da sunt dispus sa investesc. Doar asta este afacerea. Dar nu inteleg de ce zici ca sunt necesari zeci de mii de euro? Daca fac un site cat de cat fain cu o baza de date iau un hosting in sua (unde cu 10 dolari ai trafic si spatiu nelimitat...dar nu nelimitat ca la romani), angajez 3 oameni pe ture dim, seara si noaptea. investesc intr-un an 20.000 euro, dar eu cu siteul produc poate in respectivul an vreo 10000, dar anul urmator produc 20000 si in 4 ani amortizez investitia. APoi profit. Si exact cum zici tu daca vinzi cum a vandut autovit atunci e si mai frumos. Desi sincer sa fiu acel site cred ca-l faceam eu mai fain la 10 ani cand am inceput sa fac siteuri.

:lol:  Super, da-i drumu, sa ne spui si noua cum te-ai simtit  cand ti-ai dat seama  ca ai aruncat banii pe fereastra intr-un domeniu in care e evident ca nu te pricepi. Daca tu ai impresia ca asa merge treaba...banii sunt ca si pierduti.

#11
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View PostSE7EN, on 13th March 2010, 00:11, said:

:lol:  Super, da-i drumu, sa ne spui si noua cum te-ai simtit  cand ti-ai dat seama  ca ai aruncat banii pe fereastra intr-un domeniu in care e evident ca nu te pricepi. Daca tu ai impresia ca asa merge treaba...banii sunt ca si pierduti.
Dar cum ar trebui sa mearga treaba?

#12
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postbogdan_world, on 14th March 2010, 20:25, said:

Dar cum ar trebui sa mearga treaba?
Citeste cu atentie, ai deja raspunsurile acolo, eu zic ca mai bine te apuci odata de ce vrei sa faci sa te convingi

#13
WorldWeb

WorldWeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.11.2009
De ce nu scrii tu articolele ?
Ti-as arata eu cum am facut pe unu din domenii.

#14
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002

View PostWorldWeb, on 15th March 2010, 16:34, said:

De ce nu scrii tu articolele ?
Ti-as arata eu cum am facut pe unu din domenii.
sa stau sa scriu articole din peste 30 de ziare cred ca as innebuni :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate