Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

depășirea

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
eu am vazut destul de putini tiristi care merg la intimidare ei de obicei merg in ritmul lor, iar cand sunt depasiti nu franeaza in caz de pericol pt "depasitor" decat in ultimul moment.

de multe ori cand se intra in linie dreapta dupa curbe ei accelereaza chiar daca tu depasesti pt ca asta fac si in cazul in care nu-i depaseste nimeni. nu-i intereseaza altceva. oricum ca sa depasesti un tir trebuie sa ai masina cu acceleratie puternica ...

multi chiar semnalizeaza cand pot fi depasiti ...

#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007
Aici e loc de spus bancul cu "meseriașii".

Urcă unul într-un taxi, vreau în cutare loc!. Pleacă taximetristul, prin prima intersecție trece pe roșu, clientul tace și își spune în sinea lui: "o fi greșit și el". Trece prin a doua intersecție tot pe roșu iar omului nostru i se aprind beculețele și ia atitudine:
- Domnule, ce faci, ai trecut pe roșu!.
- Stai liniștit domnule sunt "Meseriaș".
Tot așa, mai trece prin încă două, trei intersecții, iar taximetristul trecea pe roșu fără să clipească, nici nu se asigura!
Omul nostru, cu inima palpitând se bucură că în față, ultimul semafor înainte de destinație era verde.
Taximetristul frânează brusc, înainte de a intra în intersecție, se asigură de trei patru ori și trece foarte lent prin intersecție.
Clientul, fericit că a ajuns teafăr la destinație :
-Domnule, am și eu o curiozitate, ai condus cum ai condus, dar m-ai adus teafăr la destinație.
-Păi doar sunt "meseriaș" domnule.
- Spune-mi și mie te rog de ce ai încetinit când aveai verde?
La care taximetristul:
- Păi dacă venea  un "meseriaș" din partea cealaltă, ce mă făceam !?

#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Posttablagiu_xxx, on 8th March 2010, 17:31, said:

eu ma refeream ca fac de-alea doar la situatiile gen DN1 la sinaia/posada/comarnic stiti voi in ce perioada a zilei de duminica, in special iarna ...

si poate mai mult decat aia ma dispera cei care pe autostrada iti dau flashuri disperate din spate cand tu depasesti un tir cu 130 km/h dupa care te dai in dreapta ...
sau cei care pe autostrada dau flashuri de la 1 km distanta ca ei vin cu 220 ... nu conteza ca ai tir in dreapta sau alte 5 masini in fata ta care merg cu 130 ...
regii șoselelor în patria autostrăzilor, ce vrei :P

azi aveam un meltean d-ăsta în spate la săftica. eu mergeam cu 70, depășeam o dubă, el cu bemveu x țșpe venea cu fleșuri ca să mă dau eu din calea lui. l-am ținut la mantinelă că n-am eu chef să mă ia radaru că vrea mușchiu lui. mi-am terminat depășirea, iar melteanu claxoane, figuri, forjă înainte (pp că tot cu fleșuri) - avea pe puțin 110.
fac pariu că nu l-a oprit niciun garcea să-l întrebe de sănătate. nu mai țiu bine număru, ceva cu ilfov cifre XXX (asta știu sigur) :lol:

#22
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostRavy, on 8th March 2010, 16:32, said:

LE: @tablagiu: Am scris si eu ca de fazele alea cu 3-4km/h sunt marlanii. Dar cum am scris si-acolo... duca-se!
Pe autostrada (sau si pe doua benzi) daca te bagi intr-o depasire desi vezi ca vine unul mai tare din spate atunci faza e discutabila... Mie mi se pare mai omenie sa nu ma bag in fata lu ala cu viteza si sa stau cuminte pana trece sau sa-i dau talpa ca sa intru la loc pana ajunge in spatele meu.

deci problema care s epune e urmatoarea:

viteza maxima e de 130/h
eu merg pe banda 1 cu 130/h in fata mea pe banda 1 merge un autocar cu 100/h in spatele meu pe banda 2 vine unu cu 150/h
si e la o anumita distanta de 100 m sa zicem;
am timp lejer sa intru si sa depasesc dar pana sa efectuez depasirea si sa reintru pe banda 1 cel din spate trebuie sa franeze moderat si imi da flashuri maxime.
daca l-as fi lasat sa treaca eu la randul meu ar fi trebuie sa franez moderat ca sa nu intru in autocar dupa care sa fac la randul meu depasirea.
eu cred ca am tot dreptul sa intru in depasire avand viteza maxima; daca viteza maxima ar fi de 180/h atunci as sta lejer ca sa treaca grabitul; voi ce ziceti ?

#23
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,134
  • Înscris: 14.09.2007
Ce mai trebuie e facut daca te bagi in depasirea cuiva si vezi ca ai masina in spate este sa nu dormi pe tine si sa-ti calculezi depasirea doar ptr tine sa il lasi descoperit pe ala.
Am patit-o asa pe V.Oltului ,mergeam dupa un astra ca al meu si tipu ii dadea bataie la depasiri si zic "ii dau dupa el" :se baga in depasire el si ma uit printre el si cel depasit ca venea din fata dar era timp si pentru mine si-i dau bataie ies cu a3a la 80 in depasire in spatele lui,numai ca asta a depasit lent si s-a retras pe mine lasandu-ma cu ochii-n soare :) , si m-am lasat foarte foarte usor pe dreapta sa imi fac loc si eu sa intru si mi-am ceru indelung scuze cu avariile celui caruia tocmai ii taiasem fata ,eram constient ca gresisem dar ce era sa mai fac  , am invatat in general din toate greselile mici sau mari facute .

#24
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004

View Postgigel de hohențolărn, on 8th March 2010, 16:30, said:

astea-s reguli de bun simț care intră-n obișnuința fiecărui șofer mai devreme sau mai târziu.


regulile astea de bun simt ar fi mult mai usor de invatat inca din scoala daca nu am avea instructori care isi invata elevii sa schimbe treapta la viteza la 2000 rpm
sau daca ar exista ore de condus in afara orasului, care sa insemne condus cu adevarat

am mers in postura de pasager cu diverse cunostinte care efectuau depasiri in treapta a cincea pe la 2000-2500 rpm, conditii in care mie...imi cam tremurau picioarele vazand ca se apropie cel din fata...cred ca astfel de soferi ar trebui educati care este regimul de functionare al motorului unei masini, ca o depasire se face de cele mai multe ori intr-o treapta inferioara si alte chestii de genul asta...

desigur, pt o buna perioada de timp vor mai exista marlani sau baieti de baieti care au impresia ca sunt mai buni chiar decat schumi si pe ei nu-i depaseste nimeni si nimic...si nu cred ca scapam prea curand de ei

#25
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,134
  • Înscris: 14.09.2007
@tablagiu : Daca poti sa te bagi safe in depasire nu e pb, dar nu prea merge sa-i sari in fata aluia in scurt ,pana la urma cand iesi in depasire poti sa o firig un pic si sa te retragi la loc dupa sa nu-l deranjezi prea mult pe ala de vine din spate.
Cel putin pe A cand am masini din spate si sunt in depasire maresc viteza sa nu strang coloana in spate si dupa ma retrag cand pot ,nici intre 2 tiruri in timp ce am 150 ca sa franez la 90 ptr aia ,dar nici sa depasesc cu 93 :)

#26
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
@tablagiu:
Tu practic ce vrei sa spui ca mergi legal si aia e cel mai important? Adica daca ai o banda pe sens si linie continua iar pe sensul opus este unul oprit de-i forteaza pe toti sa treaca peste linia continua tu spui ca si daca ai loc n-o sa le faci loc si alora de vin din fata sa treaca si ca n-au decat sa opreasca ca asa zice legea?
Eu am zis ca mie mi se pare mai omenie... Nu este greu sa ridice piciorul de pe pedala de acceleratie (cateodata este de-ajuns acest lucru daca esti atent la trafic) pentru nici unul dintre cei implicati in ce zici tu dar cred ca ar trebui sa te gandesti in acele momente la acele dati cand tu te grabesti :)

Edited by Ravy, 08 March 2010 - 17:00.


#27
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostRavy, on 8th March 2010, 16:57, said:

@tablagiu:
Tu practic ce vrei sa spui ca mergi legal si aia e cel mai important? Adica daca ai o banda pe sens si linie continua iar pe sensul opus este unul oprit de-i forteaza pe toti sa treaca peste linia continua tu spui ca si daca ai loc n-o sa le faci loc si alora de vin din fata sa treaca si ca n-au decat sa opreasca ca asa zice legea?
Eu am zis ca mie mi se pare mai omenie... Nu este greu sa ridice pedala de pe acceleratie (cateodata este de-ajuns acest lucru daca esti atent la trafic) pentru nici unul dintre cei implicati in ce zici tu dar cred ca ar trebui sa te gandesti in acele momente la acele dati cand tu te grabesti :)

eu unul mereu incetinesc si fac loc daca se poate si celorlalti in astfel de situatii ...
eu am dat un exemplu destul de clar ...

Edited by tablagiu_xxx, 08 March 2010 - 17:00.


#28
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postmarce, on 8th March 2010, 16:53, said:

regulile astea de bun simt ar fi mult mai usor de invatat inca din scoala daca nu am avea instructori care isi invata elevii sa schimbe treapta la viteza la 2000 rpm
   :thumbup:   Se strica masina si consuma mult... :deadtongue:

#29
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
@tablagiu:
Pai exemplul tau difera doar in cifre... Adica 130 este legal si tu zici ca mergi ok chiar daca vezi pe unul cu 150 ca vine din spate. Dupa cum am scris si mai sus... Daca nu "te-apuca" depasirea chiar in ultimul moment poti sa-ti dai seama din timp daca incurci pe cineva sau nu, aka: daca e nevoie sa o calci putin sau daca este nevoie sa ridici piciorul de pe acceleratie.

Cum s-a zis si mai devreme, daca poti anticipa situatiile din trafic de multe ori majoritatea acestor probleme mentionate pana acum n-ar exista :)

Edited by Ravy, 08 March 2010 - 17:05.


#30
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,134
  • Înscris: 14.09.2007
Ptr mine cat am facut scoala de soferi daca nu as fi stiut din'ainte de la tata sa conduc, era jale.
Dupa mine cu scoala de soferi inveti sa scoti si sa bagi masina in parcare :) un sofer bun in familie- priceless :) ,la mine cam asa a fost ,desi in primele luni de condus ma cam enerva cu batutul la cap acum imi multumesc ca a avut cine sa ma bata la cap.

#31
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostRavy, on 8th March 2010, 17:03, said:

@tablagiu:
Pai exemplul tau difera doar in cifre... Adica 130 este legal si tu zici ca mergi ok chiar daca vezi pe unul cu 150 ca vine din spate. Dupa cum am scris si mai sus... Daca nu "te-apuca" depasirea chiar in ultimul moment poti sa-ti dai seama din timp daca incurci pe cineva sau nu, aka: daca e nevoie sa o calci putin sau daca este nevoie sa ridici piciorul de pe acceleratie.

Cum s-a zis si mai devreme, daca poti anticipa situatiile din trafic de multe ori toate aceste probleme mentionate pana acum n-ar exista :)

repet ca nu m-am facut inteles se pare ...

daca pana sa depasesc eu, ala cu 150 depaseste lejer si trece n-am nici o treaba, dar daca il las si pana sa depaseasca tre sa franez ca sa nu intru in ala din fata cu aceeasi intensitate cu care ar frana si el daca ma bag eu in fata lui, MA BAG.

#32
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,134
  • Înscris: 14.09.2007
Pai si ti-e mai usor sa-i sari in fata aluia in scurt(ca situatia asta o prevezi, nu se intampla in 50m sa vezi ca nu ai ce face si trebuie sa iesi in depasire ) ,decat sa franezi si sa astepti sa trreaca ala .
Ca la cum spui tu ,ala care are 150 e aproape de tine , de ar fi la 100 m nu e o belea, dar sa fie in 15-20m si sa-i sari in fata nu e tocmai ok , eventual te inscriai din timp pe a2a banda si ala frana ca nu avea ce face.

#33
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostNicu90, on 8th March 2010, 17:10, said:

Pai si ti-e mai usor sa-i sari in fata aluia in scurt(ca situatia asta o prevezi, nu se intampla in 50m sa vezi ca nu ai ce face si trebuie sa iesi in depasire ) ,decat sa franezi si sa astepti sa trreaca ala .
Ca la cum spui tu ,ala care are 150 e aproape de tine , de ar fi la 100 m nu e o belea, dar sa fie in 15-20m si sa-i sari in fata nu e tocmai ok , eventual te inscriai din timp pe a2a banda si ala frana ca nu avea ce face.

hai ca m-ati disperat fratilor ... pai cand am pus intrebarea nu am spus ca e la 100 m in spate ?! si ca ar trebui sa franeze moderat ca pana fac eu depasirea, avand 150/h, ma ajunge ? ce draku.. normal ca daca e la 20 m in spate nu ma bag ...

#34
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Man, el merge pe banda lui iar tu schimbi banda. E cam normal ca tu sa franezi mai mult decat el daca e nevoie.
In alta ordine de idei tu ai legea de partea ta iar in cazul in care intra in tine el ia amenda deoarece in momentul impactului tu erai pe banda lui si el este obligat sa incetineasca.

Eu nu stiu daca te-as injura sau daca te-as ignora... depinde de cat de tarziu te-ai bagat in depasire si dac-ai semnalizat intentia sau nu, etc... In mare, in conditiile expuse de tine eu nu te-as fara/injura/etc... :)

Edited by Ravy, 08 March 2010 - 17:21.


#35
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostNicu90, on 8th March 2010, 16:35, said:

Asta e, eu merg pe unde se poate/e drum bun si unde traficul permite .Fiecare merge cu cat se simte in siguranta si cu cat poate controla masina, ca pana la urma ind pamant nu iese nimic si aici ma refer la caini(cu 4 picioare sau javre cu 2 :D ) ,adica ii vezi pe marginea drumului sau unde or fi si franezi .
E foarte discutabila treaba cu franatul si vazutul. De obicei animalele au prostul obicei de a sari in fata masinii in ultima clipa, astfel incat nu prea mai poti face altceva decat sa lovesti in frane si sa tii volanul drept pentru a nu derapa. Am vazut multe intamplari de genul asta, am locuit mult ani langa DN7/E68.

#36
alin13n2002

alin13n2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 18.01.2007
pai banda a doua nu este pentru depasire  ;) ma refer pe autostrada

Edited by alin13n2002, 08 March 2010 - 17:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate