Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

[CUM] Colet UK - Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Royal Mail Airmail aduce coletul la usa, sau au sedii unde trebuie sa mergi sa-l ridici?

#20
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
Royal Mail preda coletul postei de la noi. Si te duci sa-l ridici, nu ti-l aduc acasa. Cel putin asa a fost la mine. A fost 12 lire. Poate daca dai mai mult exista si optiunea sa ti-l aduca acasa. Daca trimiti un colet in UK atunci, da, il primesti acasa.

#21
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007

View PostDarkEnemy, on 1st March 2012, 00:16, said:

Royal Mail preda coletul postei de la noi. Si te duci sa-l ridici, nu ti-l aduc acasa. Cel putin asa a fost la mine. A fost 12 lire. Poate daca dai mai mult exista si optiunea sa ti-l aduca acasa. Daca trimiti un colet in UK atunci, da, il primesti acasa.


eu vreau sa imi iau un aparat foto, pe care o sa-l platesc prin paypal (dinainte cred) si care ma costa 7 lire sa mi-l trimita.  in cazul tau cum a fost? cate zile ai asteptat? ai luat de pe ebay UK?

#22
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
A durat fix o saptamana si mi-a trimis un prieten un parfum. Nu stiu cum e cu ebay si cat dureaza, dar eu aveam interesul sa-mi ajunga cat mai repede si cred ca transportul ales de prietenul meu, cel care a costat 12 lire, e cel mai rapid. Poate si cu 7 tot o saptamana o sa dureze, dar poate nu o sa fie asigurat si nu exista nici tracking. Sfatul meu ar fi, in caz ca iei un aparat care e destul de scump, sa recurgi la transportul care-ti ofera si tracking si asigurare in eventualitatea in care se intampla ceva. Cand faci plata prin paypal sa nu alegi gift. Daca pui gift nu-ti mai poti recupera banii daca tipul iti trimite altceva decat ce ai comandat.

#23
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009
Salut,

scuzati off topicul:  Pentru pachetele care vin din UK eu stiu ca nu mai incaseaza in tara(Romania) TVA, pentru ca se plateste la comerciantul din Uk. Statele Unite stiu ca nu au TVA, prin urmare, se plateste in tara, la noi

#24
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,281
  • Înscris: 19.07.2008
Cum calculeaza TVA-ul la pachetele din USA ?

#25
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Cind trimita colete in  romania la ridicare sora mea trebuie sa plateasca pentru ele? Stau si ma intreb,de ce? Nu platesc eu pentru ele de aici?Ma lamureste si pe mine cineva?
Multumesc.

Edited by Ulpiatraiana, 02 March 2012 - 03:14.


#26
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Ulpiatraiana, de unde le trimiti? Din Marea Britanie? Eu, cel putin, am comandat ceva de pe eBay din UK si mi-a venit direct in cutia postala, nu a trebuit sa merg la posta. Altfel, probabil costa tranzitul prin tara... Ai vreo valoare declarata pe ele, pentru a se putea percepe taxe, ceva?

#27
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostRandomHero, on 2nd March 2012, 14:07, said:

Ulpiatraiana, de unde le trimiti? Din Marea Britanie? Eu, cel putin, am comandat ceva de pe eBay din UK si mi-a venit direct in cutia postala, nu a trebuit sa merg la posta. Altfel, probabil costa tranzitul prin tara... Ai vreo valoare declarata pe ele, pentru a se putea percepe taxe, ceva?


Trimit din asia si valoarea trebuie declarata.

#28
RandomHero

RandomHero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 22.11.2011
Din Asia ajunge la oficiul postal vamal, unde trebuie sa plateasca TVA si taxe vamale pe acea valoare declarata.

#29
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostRandomHero, on 3rd March 2012, 13:39, said:

Din Asia ajunge la oficiul postal vamal, unde trebuie sa plateasca TVA si taxe vamale pe acea valoare declarata.


Heee!Nu stiam!
Multumesc!

#30
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Stie cineva cine mai preia colete de la Royal mail in Romania?
De jumate de an se pare ca nu se mai livreaza prin posta, desi venea in 3-4 zile, acum dureaza mult mai mult printrun curier obscur...dar nu stiu care e sa intreb de colet.

#31
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Feriti-va de Royal mail de acum.
Au contract cu GLS si ajung coletele in 2-3 saptamani.
Colet trimis de pe 17 abia pe 28 a intrat in tara. Scadem 4 zile libere, raman 7 zile lucratoare, in care la posta romana era la destinatie....:(
Cautati plageri despre GLS si o sa intelegeti.
Am mai avut probleme cu ei acum 2 ani, au trimis un colet la Suceava in loc de Galati, ca au gasit destinatar cu acelasi nume acolo.

#32
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
O varianta ieftina de a trimite colet din Romania ca oriunde in Anglia?

#33
phun_star

phun_star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2009
Salut,

Mi-am comandat saptamana trecuta 2 jackete de la  2 useri diferiti de pe ebay.co.uk, le-am achitat cu paypal, ei au trimis coletele imediat, am primit tracking number, totul ok pana aici. Am urmarit pe royal mail si coletele au fost predate gls romania iar acestia le pregatesc pt livrare. Cica le-au pregatit si o 'tentavita' de livrare a avut loc azi la ora 20:05. Well, eu am fost acasa in perioada asta, doar intre orele 15-17 nu a fost nimeni acasa, in rest nu a ciocanit nimeni, nu m-a sunat nimeni pe telefon sau la interfon. Pe trackingul celor de la GLS apare asta: Store - In Warehouse  -  Not out for delivery New delivery date was arranged
Cica Not delivered due to a wrong address - adresa e corecta trecuta, am mai comandat cu acelasi cont de pe ebay si mi-au venit acasa.
Sa inteleg ca s-a stabilit o noua data de livrare, sa inteleg ca vor trece iar pe la mine maine? aveti idee daca retrimit coletul in anglia daca nu mi l-au putut preda din prima? cum se procedeaza in astfel de situatii?
Am sunat la un nr de tel gasit pe net dar au program 8-18, am sa incerc si maine dimineata.

Multumesc!

Edited by phun_star, 10 October 2013 - 22:24.


#34
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Am facut si eu o comanda de pe amazon.co.uk pe 30 Martie.
Pe 31 Martie comanda a fost "dispatched" si mi s-a afisat ca voi primi pachetul in perioada 9 Aprilie - 15 Aprilie.

Stiu ca inca n-a trecut aceasta perioada, dar astazi suntem deja in 14 Aprilie si n-am primit pachetul.
Chiar atat de mult dureaza de fiecare data cand comanzi ceva de pe amazon.co.uk, peste 15 zile?

Comanda aia poate sa faca inconjurul lumii in aceasta perioada pana sa ajunga la mine. Ce naiba, veneau mai rapede produsele comandate din China (dealextreme)!

PS: cica imi vine prin Royal Mail (n-am niciun cod de tracking)

Edited by MrDerpson, 14 April 2014 - 17:03.


#35
danutz_rdc

danutz_rdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 18.10.2010
Daca nu ai traking la coletul din UK vine la oficiul postal,daca ai traking e preluat de GLS.
Nu stiu care-i faza,posibil pretul un pic mai scump cu traking.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate